Test przeglądarek internetowych 2013

Przeglądarka internetowa– program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych. Opis z Wikipedii. Od ostatniego większego testu Test przeglądarek 2011 upłyną prawie rok, pojawiły się nowe wersje przeglądarek, a także wtyczek itd., a także nowa przeglądarka Maxthon. Mimo iż tamten artykuł był ogromny, lecz mój głównie z tego powodu, że nie da się na blogu dodawać stron i mojej średniej wiedzy, a także lenistwa będzie taki średni. Za 1 miejsce można dostać w teście 5 punktów, za 2 miejsce 4 punkty itd. Oto platforma testowa:

Oto i nasze przeglądarki, które wystąpią w moim teście.

 • Opera 12.00
 • Maxthon 3.3.9.2000
 • Google Chrome 21.0.1171.0
 • Internet Explorer 9.0.8112.16421
 • Mozilla Firefox 13.0
 • Testy

  Czas uruchamiania

  Czas ten został zmierzony stoperem, obejmuje on również czas załadowania się strony google.pl. Jest to ważny czynnik, szczególnie, gdy często resetuje się komputer, a także, gdy jest się niecierpliwym.

  Internet Explorer zabłysną już w pierwszym teście, Maxthon nasza nowość też wspaniale sobie poradziła.

  Zużycie RAM-u

  Ważny argument, szczególnie w starszych komputerach z małą ilością RAM-u. Jednakże przy na przykład 10 kartach 1,5 Gb to już zbyt mało. We wszystkich 10 kartach włączyłem stronę chip.pl

  Teraz wiemy czemu IE tak szybko się włączał, na stronie startowej zajmuje najmniej pamięci, dużo gorzej przy 10 kartach. Firefox po prostu wspaniale się wyróżnił, polecam go do komputerów z małą ilością RAM-u.

  FPS

  Czasami z nudów, albo dlatego, że lubimy gramy w gry internetowe na przykład na stronie gry.pl. Gracze zawsze cenili sobie wysoki FPS w grze, zmierzyłem go programem FRAPS na przykładzie gry "Traktorowa Mania."

  Filmiki na youtube.pl są bardzo popularne, osobiście jestem na YT kilka godzin tygodniowo, zmierzyłem FPS na przytkładzie tego filmiku:
  Battlefield 3

  Właściwie amplituda FPS-ów jest tak mała, że aż gołym okiem niewidoczna, ale dla fanatyków i tak polecam Maxthona.

  SunSpider

  Test oblicza różne opóźnienia, więc jest bardzo dobry, dla mnie na przykład wszelkie opóźnienia są nie do zniesienia.

  Czas ładowania strony

  Najważniejszy parametr, zmierzyłem stoperem czas ładowania się strony dobreprogramy.pl

  Opera, Chrome i Maxthon 3 przeglądarki, które wiedzą co mają robić. Dla mnie to jest najważniejsze kryterium dlatego za ten test będzie można otrzymać 2x więcej punktów.

  Podsumowanie

  Nowa przeglądarka Maxthon pokazała pazur. Do biura idealną przeglądarką będzie Firefox, nawet przy wielu kartach można mieć włączone kilka dokumentów. Maxthon jest szybki, ale dziwnym trafem na moim komputerze przewijanie takich stron jak Blog dobrychprogramów jest wręcz niemożliwe mam nadzieję, że u innych takie coś nie występuje. W teście można było maksymalnie dostać 55 punktów. Oto klasyfikacja:

 • 1. Miejsce: Maxthon (47 punktów)
 • 2. Miejsce: Mozilla Firefox (37 punktów)
 • 3. Miejsce: Google Chrome (34 punkty)
 • 4. Miejsce: Internet Explorer (30 punktów)
 • 5. Miejsce: Opera (28 punktów)
 • Osobiście i tak pozostanę przy Operze, strony się szybko wczytują, ma wiele opcji konfiguracji, a poza tym jak już pisałem w Maxthonie mam problem z przewijaniem stron, no i według mnie jest ładniejsza niż Chrome..

  Na koniec chciałbym zachęcić do obejrzenia