Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O wojownikach mobilnych systemów słów kilka…

Jest to dopiero mój drugi wpis na tym blogu więc na samym wstępie ostrzegam przez błędami, literówkami- takie moje zabezpieczenie. Są to moje luźne przemyślenia, spostrzeżenia i nikogo przy tym nie chciałem urazić. Wpis jest "potoczny", bez wyrafinowanego języka i korekcji błędów rodem z wypracowań maturalnych :) Ot, taki wpis.

Ale nie o tym chciałem dziś pisać. Chwilowo jestem niepracujący (oczekiwanie na wyniki badań) i mam sporo czasu, może nawet i za dużo. Podczas przeglądania różnych strony, for, blogów zauważyłem kilka zachowań i doszedłem do pewnych wniosków. Chodzi mi tu o wszystkim znanego Androida, iOS czy Windows Phone 7/8.. wróć! Czy wszystkim znanego? O tym właśnie dziś chciałem napisać.

Wchodzimy do paszczy lwa...

Wygląda to tak- istnieje kilka „religii” gdzie największe z nich stanowią wyznawcy tzw. „iphonizmu” „androizmu” i „windonizmu” oraz kilka mniejszych. Wojna między nimi trwa w najlepsze i co najlepsze (w najlepszym) głównie w sieci. Jedni po drugich jadą najcięższą artylerią byle tylko zwyciężyć i udowodnić że ich „religia” jest tą jedyną słuszną. Tryliardy porównań, liczb, testów byle tylko zwyciężyć!
Zauważyłem jednak że ludzie wojujący w Internecie dzielą się na trzy kategorie- Ci którzy są geekami, mają pojęcie o sprzęcie, systemach oraz o tym jakie są aktualnie trendy na rynku. Druga kategoria bojowników to ludzie którzy się nie znają na tym ale chcą coś zdziałać. Trzecia grupa to gladiatorzy którym się wydaje że coś wiedzą ale niekoniecznie tak jest. W moim teksie chciałbym się skupić na tych dwóch ostatnich grupach w tej odwiecznej „świętej wojnie”

„iphone to jest taki i taki a ja mam samsunga i drugi raz też wybiorę samsunga bo coś tam”
albo
„htc to są takie głupie bo firma upada, zero innowacji. iPhone the Best!”
dalej…
„Moja lumia 520 jest najlepsza, wszystko działa! LG się wieszają tak jak mojemu koledze a iphone jest za drogi i brzydki”

Samsung, HTC, LG, Motorola... bój o Androida

Rzuca się coś w oczy prócz wręcz prostackiego i idiotycznego stylu wypowiedzi? Ahhh tak! Gdzie są systemy?! Gdzie ich nazwy, gdzie iOS, gdzie Android, gdzie Windows Phone?! Nie ma… w tym rzecz. Takich komentarzy w sieci jest ogrom. Niemal pod każdym newsem, wpisem można znaleźć coś podobnego. Moje komentarze są wymyślone aczkolwiek inspiracji szukałem w sieci i wystarczyło mi kilka chwil aby móc coś takiego sklecić. Wracając jednak do sedna sprawy- Ludzie z grupy „nie wiem” i „nie wiem ale udaję że wiem” nie operują zbyt często pojęciami takimi jak iOS, Android czy Windows Phone. Oni utożsamiają system z danym telefonem który posiadają. Zdziwić się można jak wielu użytkowników nie wie jaką wersje systemu mają obecnie zainstalowaną. Ba! Jaki system w ogóle mają! Tyczy się to głównie posiadaczy słuchawek z zielonym robotem. Android stał się tak popularny i powszechny że obecnie jego brak w jakimś telefonie dziwi bardziej niż jego obecność. Dlatego nie ma „mój telefon z Androidem 4.2 jest taki” tylko „mój Samsung jest taki” albo „moja motorola jest taka”. W ten oto sposób owa wojna staje się trochę wymykać spod kontroli bo zaczynają się kłócić w sieci ludzie którzy uznają wyższość HTC nad Samsungiem a którzy- de facto są w jednym obozie zwanym „Android”. Wojna domowa? Coś w tym po części jest.

Mój iPhone jest najlepszy! iOS- o.O

Mniejszym problemem są dotknięci ludzie z iPhonami i systemem iOS. Apple przy wypuszczaniu kolejnej wersji mocno się reklamuje, mówiąc że to jest „iPhone z iOS 6 i MUSZISZ go mieć”. Aczkolwiek w wielu wypowiedziach można zauważyć że ludzie z pod znaku jabłka walczą iPhonami bo iPhone to.. iPhone. Niby wiedzą jaki mają system ale co z tego skoro to iPhone jest najlepszy, iPhone jest cool, iPhone robi lepsze zdjęcia, iPhone ma lepsze aplikacje. Rzadko ktokolwiek wspomina coś o systemie jakim jest iOS. Teraz szum się zrobił bo iOS 7 wprowadził (nie)małą rewolucję ale wcześniej… Mało kto opisuje zalety i wady tego systemu. Całość sprowadza się do jedynie do nazwy tak popularnej jak „Amen w pacierzu”. Wszędzie iPhone, iPhone ale systemu jakby brak…

Windows Phone? Lumia?

Dalej mamy Windows Phone. Tutaj użytkownicy są chyba najbardziej świadomi tego co w ogóle mają ale to zasługa Microsoftu który nie ma swojego sprzętu (jeszcze) tylko system ale w przeciwieństwie do Google i jego Androida nie są wszędzie.. Marketingowcy okienek z takim rozmachem reklamują swój twór, wszędzie są spoty, ogłoszenia, ulotki z „Windows Phone”. Że Windows phone jest taki, że WP8 to cud, że kafelki, że ModernUI… Zauważyliście coś? Nie? Zobaczcie… nie wspomniałem tutaj o sprzęcie! Paradoks Windows Phone polega na tym że wszyscy widzą że taki system, jak wygląda, znają kafelki ale za to o sprzęcie cisza.. Ostatnio wysyp lumi trochę zmienił tą sprawę i zaczęto utożsamiać że Lumia=WP. Kiedyś jednak, przed zawarciem paktu Nokia-Microsoft tak nie było. Wszyscy chwalili bądź przeklinali system a nie sprzęt jak w przypadku iOS i Androida więc Ci bojownicy mogli się czuć trochę dziwnie a reszta… uważała ich za wyrzutków bo przecież „o czym oni w ogóle piszą?! Ja mam samsunga a on mi z jakimś Windows Phone wyskakuje!”

Wyjaśnienie zamieszania

O co mi chodzi? O to że ludzie wychwalają lub narzekają na coś… o czym nie mają pojęcia. Chwalą Samsunga że szybko działa, że robi zdjęcia i ma duży ekran. Chwalą iPhona za to że jest oh i ah, że robi lepsze zdjęcia, że działa jeszcze szybciej. Chwalą swoją lumię bo ma ładny interfejs bo działa najszybciej… Tymczasem to nie Samsung działa szybko tylko system na nim zainstalowany. To nie sam iPhone robi lepsze zdjęcia. To jego system umożliwia i aplikacja do obsługi aparatu. To nie Lumia jest jeszcze szybsza tylko optymalizacja systemu jakim jest Windows Phone. Ludzie mówią że iPhona się lepiej obsługuje niż Samsunga czy LG. A ktoś pomyślał o systemie? Że to może system jest bardziej lub mniej ergonomiczny i intuicyjny? W końcu jak by nie było Android to Android- wszędzie jest mimo wszystko „taki sam” a iOS to iOS i iPhone 4 czy iPhone5s to i tak system ten sam mimo innej obudowy.
Ludzie „walczą” po stronie Androida, iOS, WP tylko że błędnie utożsamiają system ze sprzętem. Przez to z winy producenta obrzuca się z błotem system i na odwrót. Ludzie potrafią krytykować samsunga za to że Androida ma kilka odmian wersji 4.X. Ludzie krytykują iPhona za brak „szuflady aplikacji”. Spirala nienawiści i błędnego rozumowania się nakręca.

Osobiście jestem szczęśliwym posiadaczem HTC Desire Z, Samsunga Galaxy 3 oraz HTC Mozarta z WP7.8 i zarówno jeden jak i drugi SYSTEM ma wady i zalety. Porównanie sprzętowe to zupełnie inna bajka… :)

Wojna trwa w najlepsze. Wojownicy o wielkich sercach i ogromnym zapale do nawracania z „błędnej drogi”. Tylko wyszkolenie i uzbrojenie trochę niewłaściwe…

 

sprzęt oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
sequantz   2 #1 19.09.2013 21:22

Dobrze gada!

Sailfish OS FTW! :D

lucas__   13 #2 19.09.2013 21:42

+1 Sailfish OS
Nie tam żaden syfiasty android, windows phone czy ios ;p

GregKoval   8 #3 20.09.2013 12:10

>>"ostrzegam przez błędami, literówkami- takie moje zabezpieczenie."

Słowniki w przeglądarkach już wyszły z mody, czy po prostu: "mi się nie chce"?

hah9319   3 #4 20.09.2013 12:51

@sequantz, @Lucas_
Zobaczymy co i jak będzie z tym systemem jak zacznie pojawiać się w pierwszych telefonach. Osobiście także czekam na premierę tego tworu. Im więcej tym lepiej- klient korzysta :)

@GregKoval
"bo mi się nie chce" ;) Jestem z natury leniwy a wpis ten jest zbiorem moich luźnych odczuć co do obecnego stanu sytuacji. Nie jest to wypracowanie na maturę, raczej nie będzie oceniane przez światowej klasy krytyków. BTW wkleiłem to moje "cudo" do WORDa i błędów/literówek brak :) Bez obaw- gałek ocznych nie wypali.

997   5 #5 20.09.2013 14:37

W tych wszystkich wojenkach można normalnie teorię geometrii fraktalnej zaobserwować. Np. taka walka iOS vs. Android - w Androidzie zaraz jest walka Samsung vs. HTC vs. LG...... W Samsungu zaraz będzie walka na launchery, potem na klawiatury, potem na style, potem na wersje klawiatur......................
.......a tak w ogóle to najlepsze są POLSKIE BURAKI!!!!!!!!!!!!

Qrzy   3 #6 20.09.2013 15:57

>>W ten oto sposób owa wojna staje się trochę wymykać spod kontroli bo zaczynają się kłócić w sieci ludzie którzy uznają wyższość HTC nad Samsungiem a którzy- de facto są w jednym obozie zwanym „Android”. Wojna domowa? Coś w tym po części jest.<<

W tej wojnie akurat nie ma nic dziwnego, bo producenci robią co mogą, żeby ich produkty wyróżniały się czymś od innych z tym samym, zielonorobotowym, systemem. ;)

patryk9200   8 #7 20.09.2013 16:58

"... (w najlepszym) gównie w sieci " <- popraw sobie błąd myślę, że nie o "gówno" Ci chodziło ;-)
Wpis bardzo ciekawy, pokrywa się z moimi obserwacjami.

hah9319   3 #8 20.09.2013 17:15

@Qrzy
Tak to prawda. Jednak użytkownicy zamiast pisać o nowych funkcjach piszą że "HTC lepsze bo Samsung plastikowy" mimo tego że wcale tak nie musi być a dodatkowo oprogramowanie w tym drugim przykładowo może być lepsze, działać szybciej. Zamiast konstruktywnej dyskusji i wymiany zdań- bezsensowne bluzgi.

@patryk9200
Mea culpa. Dziękuję za zwrócenie uwagi :)

  #9 20.09.2013 17:42

Ludzie zawsze znajdą powód żeby się wykłócać, a kto by się tam przejmował jakimiś danymi... Najważniejsze, żeby "wyszło na moje".

Przy okazji:
"Od taki wpis"- powinno być "ot, taki". Word Ci tego nie podkreślił bo zarówno "od" jak i "ot" (w zwrocie "ot tak") to poprawne słowa, co nie znaczy że można je stosować wymiennie. Ot, taka pułapka programów do sprawdzania pisowni ;). Ale oczu mi nie wypaliło, więc źle nie jest ;)

  #10 20.09.2013 17:46

Ludzie zawsze znajdą powód żeby się wykłócać, a kto by się tam przejmował jakimiś danymi... Najważniejsze, żeby "wyszło na moje".

Przy okazji:
"Od taki wpis"- powinno być "ot, taki". Word Ci tego nie podkreślił bo zarówno "od" jak i "ot" (w zwrocie "ot tak") to poprawne słowa, co nie znaczy że można je stosować wymiennie. Ot, taka pułapka programów do sprawdzania pisowni ;). Ale oczu mi nie wypaliło, więc źle nie jest ;)

grewest   4 #11 20.09.2013 17:46

Raz widziałem (na innym portalu )
miałem samsunga (nie pamiętam nazwy) wcześniej mi sie lagował ten android ale teraz mam nokie (nie pamiętam nazwy) z windowse i on działa szybko porównaniu z androidem
-mogłeś kupić nexusa4 i byłby tak szybki jak nokia [komentarz został zminusowany ]
-do androsyfa są potrzebne 4 rdzeniowe procesory [komętarz z plusami]

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #12 20.09.2013 20:41

Praktycznie od początków Internetu mamy wojenki pomiędzy użytkownikami różnych systemów dekstopowych, tak więc dlaczego nie miałoby być wojenki pomiędzy systemami mobilnymi?

Pomuyślcie sobie o ile internet byłby biedniejszy bez tych wszystkich troli wychwalających ten czy inny system:)

hah9319   3 #13 20.09.2013 21:20

@PN
Dziękuję, cieszę się że Twoje oczy są w całości :D

@Shaki81
Tak ale zauważ że na pecetach czy laptopach użytkownicy (wojownicy) dosyć rzadko biją się sprzętem mówiąc że mój komputer to jest szybszy niż ten. Raczej trwa wojna na systemy i to ma jakiś sens bo i częściej podawane są jakieś konkretne przykłady. W świecie komputerów nie utożsamia się sprzętu z systemem. W świecie mobilnym- zdecydowanie tak.

Natomiast masz rację co do jednego- internet bez takich wojen, bez takich trolli nie byłby tak ciekawy i ekscytujący jak ten który mamy obecnie :)

tores1977   11 #14 20.09.2013 21:36

To nie moja wina że ktoś ma Androida.
To nie mój problem ze ktoś ma Androida
Android to taki darmowy stan umysłu. ;)

AndrzejG   10 #15 20.09.2013 21:40

Witamy w internecie (; Kto ma ochotę się "użerać", niech się żre bo i tak gdzieś ciśnienie obniżyć sobie musi, najwyżej moderacja go utemperuje. A tak, przynajmniej pozostali mają darmową rozrywkę, można to już chyba nazwać takim internetowym folklorem:) Tylko żal, że wyrafinowanego trolla w dzisiejszych czasach trudniej spotkać :>

AndrzejG   10 #16 20.09.2013 21:51

A tutaj:
http://katalogi.pl/218414-forumowe-istoty.html

Znajduje się kopia mojego ulubionego rankingu forumowych bojowników. Była kiedyś ładna edycja na JoeMonster, ale już nie działa z jakiegoś powodu. Przynajmniej u mnie :P

Qrzy   3 #17 20.09.2013 23:39

@hah9319

>>Tak ale zauważ że na pecetach czy laptopach użytkownicy (wojownicy) dosyć rzadko biją się sprzętem mówiąc że mój komputer to jest szybszy niż ten. Raczej trwa wojna na systemy i to ma jakiś sens bo i częściej podawane są jakieś konkretne przykłady. W świecie komputerów nie utożsamia się sprzętu z systemem. W świecie mobilnym- zdecydowanie tak.<<

Zauważ, że w świecie mobilnym:
1. zróżnicowanie sprzętowe ma większy rozstrzał, co odbija się na "user experience"
2. odnośnie Androida - sam system nie jest pisany jak te na desktopy, wszystkie sterowniki, kernel itp. są dedykowane urządzeniom, więc Android Androidowi nierówny, bo dużo zależy od producenta sprzętu, co widać wyraźnie na przykładzie Samsunga i jego już od kilku generacji serii Galaxy S kulejącego dialera.

hah9319   3 #18 20.09.2013 23:56

@Qrzy

1. Ośmielę się nie zgodzić. Nie powiesz mi że dla telefonów istnieje więcej modeli CPU/GPU, więcej rodzajów pamięci RAM, dysków a ich liczba konfiguracji jest większa? Zauważ że w świecie PC tą konfigurację można dowolnie zmieniać.
2. Tak, to się zgadza ale po części. zależy czy dany podzespół jest produkowany dla jednego konkretnego modelu a razem z nim sterownik czy dany dajmy no to czujnik jest masowo produkowany i stosowany w wielu urządzeniach.

hah9319   3 #19 21.09.2013 00:05

@Qrzy

Kulejący dialer to kwestia czysto software'owa a Samsung to przecież nie tylko producent sprzętu ale również i oprogramowania (nie tylko swojej nakładki na androida zresztą)

mikolaj_s   15 #20 21.09.2013 01:08

@hah9319:
Ale ja się nie dziwię, że walka jest Samsung vs HTC itp. Bo sam system to nie wszystko. Działanie Androida na różnych telefonach może być całkiem inne, kwestia nakładek i prawidłowego doboru sprzętu.

Najbardziej bojowa grupa obecnie to użytkownicy WP (albo opłacani klakierzy, trudno zgadnąć). Są bojowi prawie tak samo jak dawniej użytkownicy Linuksa.

Co do iPhona to jak można być zdziwionym, że fan Apple mówi, że iPhone wszystko robi najlepiej. Przecież nie kupiłby tego drogiego sprzętu gdyby tak nie myślał. Microsoft też chciałby mieć tyle takich fanów, bo na jego nieszczęście większość użytkowników Windowsa kieruje się jednak rozumem i nie rzuca się na Surface jeśli nie oferuje on faktycznie lepszej jakości pracy.

Qrzy   3 #21 21.09.2013 02:27

@hah9319

No właśnie, Samsung nie narzeka na brak specjalistów a mimo to od lat już nie mogą się uporać z tym lagującym dialerem. ;)

  #22 21.09.2013 19:24

A pamiętacie jeszcze legendarnego Nazira? :D

emig   5 #23 21.09.2013 20:28

Zasadniczo tak - ale moim zdaniem przyczyna leżygdzie indziej.
To musi być podświadomość !
U każdego użytkownika dowolnego smartfonu z dowolnym systemem operacyjnym jakaś niewielka cześć mózgu (ewolucyjne dostosowanie do postrzegania świata jakim jest a nie jakim się wydaje – małpom bardzo się to przydawało) wrzeszczy bezsilnie – po raz kolejny dałeś zrobić się w bambuko ! Twój nowy „rewelacyjny” smartofon firmy A z systemem Bodpala jeszcze dłużeji niż twój kupiony pół roku temu (model już wszak archeologiczny :/) smartofon firmy B z systemem C. Nie zacina się wprawdzie podczas wybierania numeru ale „wykrzacza” się podczas odbierania rozmowy. Dodatkowe 500MHz na każdym z 4 rdzeni w końcu pozwala Ci na płynne przewijanie tapetki i na wysłanie SMS-a ale kosztem 8 godzin pracy na baterii ! Nie tego się spodziewałeś za swoje pieniądze. Kolejny raz zakupiłeś hardwarowego gniota z softwarową kaszaną. Czy przyznasz się do tego publicznie ? Czy w świecie forumowego puszenia i prężenia muskułów przyznasz się - znowu dałem się oszukać ? No nie uchodzi ! Trzeba gromkim głosem wychwalać swoją własność (jak ostateczny szczyt ewolucji smartofonu) i jeszcze głośniej naśmiewać się z posiadaczy innych modeli jak to dali zrobić się w konia kupując totalnego „gniota z kaszaną”
I tak zamiast rozliczyć producentów z "reklamowych" obietnic użytkownicy opluwają tylko siebie nawzajem.