Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Polish dream - LTE Cyfrowego Polsatu

LTE. Trzy litery które miały zrewolucjonizować polski internet.

Tak... LTE miało być hitem. Miało z polski zrobić internetową potęgę, miało sprawić że internet mobilny stanie się czymś normalnym, przyjaznym, miało sprawić że z internetu będzie mógł skorzystać każdy, miało... No właśnie LTE miało być hitem a jest kiczem.

Przedstawię wam kilka faktów potwierdzających że LTE z Cyfrowego Polsatu w naszym kraju jest po prostu bajką. Do szpiku kości obnażę i zaprezentuję wam jak LTE CP wygląda naprawdę. Zapraszam do lektury :)

1. Prędkość

Pewnie wielu z was oglądało reklamy Cyfrowego Polsatu gdzie porównywano LTE do F1. Mówiono że to najszybszy mobilny internet na rynku. "LTE wszędzie, w każdym polskim domu, prędkość do 100Mb/s"... Polsat chwalił się tym gdzie tylko mógł. Jaka jest rzeczywistość?

Rzeczywistość jest brutalna. Po pierwsze LTE zasięgiem pokrywa jakieś 15% kraju? Widać to zresztą na mapce:

Ogólna mapa zasięgu

"LTE" na dobrą sprawę jest dostępne tylko w większych miastach. Reszta mniejszych musi się zadowolić HSPA+ o prędkości do 25Mb/s. Czyli już mamy pierwsze kłamstwo "LTE dla każdego, w całym kraju". Dobra. Możemy to wybaczyć. Kiedy brałem internet z CP pan w punkcie obsługi klienta dokładnie mnie o tym poinformował więc że to "LTE to tak dla reklamy". Tak czy inaczej LTE nie ale HSPA+ jak najbardziej i z zasięgiem w moim miejscu zamieszkania "nie będzie miał pan absolutnie żadnych problemów"
Zaczynajmy testy. Mieszkam na terenie powiatu Chrzanowskiego:

BTS

Jak widać na tak duży obszar są AŻ DWA nadajniki. Rzeźnia się szykuje ale okej- nie skreślajmy tego wynalazku tak od razu. Dobijmy go ;) (Dodam tyle że te same nadajniki są dla Plusa i Aero2).

Pierwszy test- sam modem bez anteny zewnętrznej. Odległość od nadajnika- 3.5km. Prędkość - OSZAŁAMIAJĄCE 138kB/s downloadu... toż to prędkość jak przy necie 1Mb a nie 25... Ok. Dołączyłem antenę i dałem ją na maszt. Antena znajduje się 8m nad ziemią skierowana idealnie w stronę najbliższego (i jedynego) nadajnika. Testujemy... WOW! Uzyskałem aż 385kB/s downloadu. Toż to 4Mb/s! Prawie jak HSPA+....

Ok. Jedziemy do Krakowa na rynek główny. Na kościele Mariackim znajduje się nadajnik LTE. Super. Jestem kilkanaście metrów od nadajnika, w strefie LTE, musi się udać osiągnąć chociaż te 60Mb/s tym bardziej że w promieniu kilometra są jeszcze dwa inne nadajniki. Jakież było moje zdziwienie gdy podczas pobierania osiągnąłem download rzędu 1200-1300kB/s... Czyli prędkość 11-12Mb/s. To nie jest nawet połowa prędkości w HSPA+ a co dopiero w LTE! Ja się pytam gdzie to moje 100Mb/s?! No gdzie?!

Raz będąc we Wrocławiu udało mi się osiągnąć prędkość odpowiadającą internetowi ok. 30Mb/s. To i tak daleko do 100Mb/s.

2. Zasięg

Jak mogliście zobaczyć wcześniej zasięg nie powala. Na mapce CP: http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/internet/mapa-zasiegu.cp widać że jakieś 40% kraju w ogóle nie ma dostępu do LTE i HSPA+. Natomiast tam gdzie ten zasięg teoretycznie ma być jest fatalny lub go nie ma tak na dobrą sprawę. Okej- w większych miastach gdzie jest sporo nadajników zasięg jest stabilny. Natomiast na Ziemi Chrzanowskiej gdzie są AŻ DWA nadajniki już tak różowo nie jest. Ale zapewniano mnie: "w pana miejscu zamieszkania nie będzie absolutnie żadnych problemów z zasięgiem" W ogóle ;)

Bez anteny zewnętrznej nie było mowy o użytkowaniu tego wynalazku. Połączenie było tak nie stabilne że więcej czasu trzeba było poświęcać na ponowne łączenie niż na przeglądanie internetu. Z anteną sprawa się nieco poprawiła. Nico podskoczył transfer oraz połączenie się trochę ustabilizowało. Jednak nadal codziennie mam takie sytuacje że połączenie się zrywa lub prędkość drastycznie spada. Ostatnio jednak z niewiadomych przyczyn mimo anteny internet co chwilę się rozłączał. Moja cierpliwość się skończyła, złość osiągnęła stan krytyczny i zadzwoniłem na infolinię CP. Zostałem poproszony o podanie mocy sygnału która jest pokazywana w programie do obsługi modemu. Okazało się że poziom który obecnie jest pokazywany -97db jest wartością minimalną i nic na to nie poradzą. Albo mam przestawić antenę wyżej, bliżej nadajnika albo mam z tym żyć. Bomba... Tym bardziej że według mapki na terenie w którym mieszkam pokrycie HSPA+ jest dość dobre:

Mapa Pow. Chrzan

3. 7 dni na próbę

Powiecie ok- po co kupowałeś skoro działa to tak fatalnie? Przecież jest 7 dni na testy. Tak jest te 7 dnia ALE- jeśli usługa zostanie uruchomiona i zadziała to wtedy jest to traktowane jako akceptacja umowy. Pan w punkcie obsługi mnie o tym fakcie oczywiście poinformował mówiąc że "tak to każdy by sobie wypożyczał i korzystał ile dusza zapragnie przez te 7 dni". Dla mnie to totalny bezsens i oszustwo! Skoro dają na PRÓBĘ to mam tego SPRÓBOWAĆ i zobaczyć a nie próbuję, działa to muszę podpisać umowę... Co to ma być?!

4. Limity i ceny

To raczej nikogo nie powinno dziwić. Wszędzie u każdego mobilny internet jest drogi i nielimitowany. Jednak jak dla mnie 70zł za 10GB to "trochę" za dużo szczególnie że realna prędkość jaką osiągam to 3Mb/s a taki internet bez limitów po kablu kosztuje jakieś 30zł? Żenada.

5. Obsługa klienta przez telefon

To też jest parodia. Wprawdzie sprawa nie tyczy się bezpośrednio internetu ale pokazuje jak Cyfrowy Polsat traktuje klientów. Jeden przykład już podałem- kazali mi podać moc sygnału. Kiedy dowiedzieli się że jest taka słaba usłyszałem "nic na to nie poradzimy, jedyne co pan może zrobić to poprawić ustawienie anteny". Kiedy nieco zdenerwowany powiedziałem że mogli by nowy nadajnik postawić w okolicy zamiast kazać mi poprawiać ustawienie anteny która jest 8m nad ziemią usłyszałem "zasięg w okolicy jest wystarczający i nie ma realnej potrzeby stawiania nowego masztu". Innym razem dzwoniła moja żona do CP w celu zapytania dlaczego nie ma internetu. Nie jest tak obeznana w tym jak ja i chciała się normalnie dowiedzieć co i jak, czy to jej wina czy ich (Cyfrowego Polsatu). Niestety odpowiedzi nie uzyskała gdyż... nie jest właścicielem/współwłaścicielem na umowie i nie mogą jej podać takich informacji. Pan z którym rozmawiała powiedział jej że właściciel może zezwolić na przekazywanie takich danych. Kiedy się o tym dowiedziałem zadzwoniłem tam aby upoważnić żonę do dostępu do obsługi konta itp. Niestety inny pan z którym rozmawiałem powiedział że coś takiego nie jest możliwe i tylko ja mogę prowadzić rozmowy na temat związane z internetem... Wtedy straciłem całkowicie głowę, odłożyłem słuchawkę i przysiągłem sobie że już nigdy więcej tam nie zadzwonię.

PODSUMOWANIE

Cóż jak widać LTE z polsatu ładnie wygląda ale tylko na reklamach. W realnym świecie jest już "nieco" inaczej. Prędkości nie te, zasięg fatalnym, obsługa klienta też kiepska...

Tekst napisałem po to aby zniechęcić was do zakupu tego "innowacyjnego wynalazku". Ja posiadam internet z CP od 5 miesięcy i coraz bardziej żałuję. Zastanawiam się nad zerwaniem umowy pod pretekstem niezgodności towaru z umową bo tak na dobrą sprawę jest.

Naprawdę chciałbym aby w Polsce pojawił się taki internet, aby ludzie z niego korzystali ale to co stworzył Cyfrowy Polsat nie jest tego warte. Po prostu nie jest. Szkoda pieniędzy, czasu i zdrowia :) 

internet urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
sgj   12 #1 03.07.2012 23:51

"WOW! Uzyskałem aż 385kb/s downloadu. Toż to 4Mb/s! Prawie jak HSPA+...."

Mówią coś Ci takie pojęcia jak Bit i Bajt? W skrócie tylko dodam że ten pierwszy oznacza się małym "b" a ten drugi dużym "B".

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #2 04.07.2012 08:00

Jednym słowem fajnie trafiłeś kolego :) Skro na prawdę masz takie przeboje to rzeczywiście nie pozostaje Ci innego jak zerwanie umowy. Swoją drogą (pomijając już kłamliwe reklamy) to centrum obsługi klienta mają takie same jak większość operatorów mobilnych czyli do d.... Niestety - oto Polska właśnie.
A nie miałeś możliwości wyboru jakiegoś dostawcy kablowego? Jakby nie patrzeć to i cena niższa i prędkość wyższa i łącze stabilniejsze.

@sgj - Człowiek napisał długi i ciekawy tekst, a ty się czepisz jakieś literówki.

LordRuthwen   6 #3 04.07.2012 08:17

Żeby zerwać za niezgodność to musisz w umowie mieć minimalną prędkość zagwarantowaną, zakładam, że nie masz, więc mówiąc brzydko: jesteś w czarnej d4.

hah9319   3 #4 04.07.2012 08:57

@sgj Wybacz moją niedokładność :) Sorry również za powtórzenia które wyłapałem. Nie jestem jakiś redaktorem tylko zwykłym "ludziem" który chciał coś opisać, tyle :) Błędy poprawione.

@Shaki81 Niestety nie. Wcześniej mieszkałem w Trzebini i tam miałem internet szerokopasmowy od Netii i śmigał dobrze. Niestety umowa się skończyła a ja obecnie przeprowadziłem się na pobliską wiochę i na ulicy na której mieszkam NIKT, ani Orange ani Netia ani nikt inny nie oferuje dostępu do internetu. Byłem w salonie Orange z zapytaniem czy by nie dało podciągnąć linii z innej ulicy bo tam jest jakaś nieużywana (kabel wisi zwinięty na słupie, ich kabel) ale w odp. dostałem info że koszt tego jest zbyt duży i nie ma takiej możliwości.

Co do zerwania umowy. Nawet gdyby mi się to udało to na dobrą sprawę nie mam żadnego dobrego zamiennika. W okolicy sąsiedzi albo też użerają się z Polsatem albo mają ten mobilny internet z Play. Radiówek nie ma, stacjonarek nie ma przynajmniej u mnie na ulicy bo dosyć długo szukałem alternatyw. Ale pamiętajmy słowa padające z rządu "Internet w Polsce dla Każdego!"

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #5 04.07.2012 12:14

@Shaki81
Nie jakieś literówki, tylko literówki przez które tekst nie miał sensu. Po poprawkach od razu się lepiej czyta.


Swoją drogą fakt problemów z LTE jest powszechnie znany.

W tej chwili Polsat promuje kolejną "rewolucyjną" technologię dla "każdego" mieszkańca .... większych miast - telewizję mobilną. Za 20zł miesięcznie oferuje 20 darmowych programów TV(MUX 1, 2 i 3) kilka ogólnie dostępnych programów radiowych oraz ich własny MUX4 z 8 programami z czego wart uwagi jest tylko polsat sport. Tyle tylko że MUX 4 nadaje kilku kilowatowymi nadajnikami tylko w większych miastach. Do tego dochodzi drobny szczegół. Ich dekoder mobilny nie współpracuje z Androidem gdy ten ma roota...

Autor edytował komentarz.
Wolfgar   7 #6 04.07.2012 13:15

A ja powiem, że dla mnie jedyną wadą tego internetu są niskie limity. Brat ma opcję 25GB i to nadal mało dla niego choć nie jest takim komputerowcem jak ja. Dodam, że mieszka 5km od miejscowości o populacji poniżej 25000 (Wągrowiec) Prędkość jaką ostatnio uzyskałem ściągając CureIt to 500kB/s także bez szaleństw ale wystarczająco. Pingi pozwalają nawet komfortowo grać w CoDMW2 (choć ostatnio bywa różnie).
I do autora tekstu. Oferty z ograniczonym Internetem wybiera się zawsze w ostateczności. Takie LTE to coś dla biznesmenów co biegają po większych metropoliach i potrzebują nie wiadomo jak szybkiego internetu - ot taki bajer.

hah9319   3 #7 04.07.2012 17:32

@Wolfgar niestety to była ostateczność. Dokładnie sprawa wyglądała tak. Kończyła mi się umowa z Netią ok. 4 miesiące przed przeprowadzką. I był problem co zrobić. Padło na CP gdyż dostawcy radiowi którzy oferowali swoje usługi w pierwszym miejscu zamieszkania w drugim już nie byli wstanie dostarczyć łącza. Tak naprawdę gdyby zasięg był ok i prędkość utrzymywała stałe ~400kB/s to bym nie narzekał aż tak bardzo. Niestety w praktyce jest tak jak to opisałem.

Co do pingów- obecnie o grze w CoD4 mogę zapomnieć :) Pingi rzędu 250-350ms to stanowczo za dużo. Zresztą co chwilę widzę komunikat "połączenie przerwane" i ping 999.

Kpc21   10 #8 04.07.2012 19:31

Przecież to samo można mieć za darmo, tyle że z ograniczeniem do 512 kb/s, rozłączające się raz na godzinę.

gogowitczak   3 #9 04.07.2012 20:08

Jedziemy z tym na Wykop, widzę że już jeden z użytkowników mnie ubiegł:
http://www.wykop.pl/link/1193473/polish-dream-lte-cyfrowego-polsatu/

gowain   21 #10 04.07.2012 20:13

@Kpc21 a jesteś pewien, że jest tam zasięg Aero? Bo ja twierdzę, że jeżeli LTE działa tak kiepsko, to Aero będzie działało jeszcze gorzej, albo w ogóle.

yuwo   10 #11 04.07.2012 20:52

Jako czasami mniej lub bardziej zadowolony user play online muszą napisać, że prędkość netu zależy od liczby logujących się do danego BTSu. Jak masz pecha, to prędkość jest słaba nawet 300 metrów od BTS (ja tak miałem, i dostałem zniżkę na abo) - dużo userów = wolny net. Trzeba niestety pisać reklamacje i walczyć o swoje. Takie rzeczy mogą sprawdzić, więc jeśli inne czynniki nie spowalniają neta, a BTS jest blisko, to reklamacja musi być pozytywnie załatwiona.

hah9319   3 #12 04.07.2012 20:54

@Kpc21 Aero2 należy do Cyfrowego Polsatu. Internet z Aero2 działa dokładnie na tych samych nadajnikach więc skoro z Polsatu zasięg jest fatalny to i z Aero2 również. Żadne rozwiązanie.

Co to tego komentarza na wykopie. CP jest tak wielką spółką z takim kapitałem że ilość nadajników mogliby zwiększyć dwukrotnie. Ale po co prężnie rozbudowywać sieć skoro konkurencji praktycznie brak więc ludzie nie skorzystają z czego innego.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #13 04.07.2012 21:22

@hah9319 po ostatnim zakupie Plusa przez Cyfrowy Polsat, spółka Żaka jest dosyć zadłużona, więc nie wiem czy tak ochoczo inwestowałaby w nowe nadajniki :)

  #14 04.07.2012 21:34

Tylko jedno pytanie. Na antenie zewnętrznej jaką miałeś długość kabla antenowego? Przypomnę tylko, że przy 2.4 GHz na 10 metrów kabla przypada 3-6 dBi tłumienia sygnału. Polecam modem z wifi i kabel do anteny jak najkrótszy. Można podnieść siłę sygnału o 20%

WooQash   8 #15 05.07.2012 00:10

Za nic w świecie nie mam zamiaru korzystać z 'mobilnego internetu' no może prócz smartfonu, ale to są inne realia i inne potrzeby. Ja potrzebuję stabilnego łącza, więc w grę wchodzi tylko stałe łącze, czyli stary dobry kabel. Nerwy mnie biorą gdy coś nie działa, a nie chcę siebie wyobrażać, gdybym miał się denerwować na takie małe ustrojstwo.

Z ciekawości zapytam hah9319: Jak odbywały się testy prędkości, Speedtest czy jakieś konkretne pliki?

hah9319   3 #16 05.07.2012 07:13

@HK niestety antena którą dawali w zestawie tzn. trzeba było dokupić ma kabel o dł. 10m

@WooQash Zarówno SpeedTest jak i pobieranie jakiś plików z dropboxów lub nielimitowanych serwerów. Bardziej się opierałem na wynikach z samego downloadu. Co do SpeedTesta mam mieszane uczucia.

  #17 05.07.2012 10:05

Oni robią to specjalnie. Technologia przesyłu nie ma nic do rzeczy - wycinają pasmo. Moje boje opisałem tutaj: http://pokazywarka.pl/c99twj/

  #18 05.07.2012 12:35

W którym Ty miejscu mieszkasz? W Chrzanowie jest tylko UMTS900 Aero2, UMTS2100 Plusa i GSM900 Plusa. W Chełmku i Libiążu są BTS-y LTE1800 Aero2 i Mobylandu.

Docent REDAKCJA  14 #19 05.07.2012 16:59

Z tym 7-dniowym okresem testów w Twoim przypadku to musiało być jakieś nieporozumienie... Ja jakiś czas temu też wziąłem LTE w Polsacie chcąc sprawić kilka lokalizacji, po czym oddałem komplet z modemem i anteną oraz rozwiązałem umowę - wszystko po 3 dniach. Polsat zwrócił mi wszystkie poniesione koszty.

Jedynym ograniczeniem jest tu transfer - jeśli w ciągu testów przekroczysz 200 MB, zostanie naliczona opłata za pierwszy miesiąc według wybranego abonamentu (tak przynajmniej mi powiedziano).

Jeśli więc pracownik Polsatu odmówił Ci prawa do wypowiedzenia umowy w trybie "promocji testowej", to dowiadywałbym się, czy na pewno wszystko odbyło się zgodnie z zasadami...

  #20 05.07.2012 19:00

Operatorzy wyrzucają w błoto ( tzn. inwestują ) grube miliony w reklamy *mobilnego internetu* w telewizji i nie będą sobie zawracać głowy takimi duperelami jak inwestowanie w nowe nadajniki i BTS-y.

  #21 08.07.2012 09:26

LTE z tego co mówią znajomi, nie jest taki zły. Zasięg wciąż się powiększa o kolejne miasta, zresztą po przejęciu Plusa i możliwości wykorzystania ich nadajników, jest on już znacznie szerszy. Limity w mobilnym są wszędzie. Zresztą teraz nawet CP wypuścił letnią promocję - więcej GB za mniej zł. Oferta konkurencyjna na rynku w sumie. LTE jest innowacyjną technologią jak na polskie warunki, a CP wprowadził go, kiedy niewiele osób w ogóle o tym myślało. Za jakiś czas /teraz dla wielu będzie/jest to usługa niezbędna.

  #22 08.07.2012 11:41

Z częścią argumentów można sie zgodzić, ale z częścią nie. LTE działa (przynajmniej u mnie) bardzo sprawnie i nie ma problemów ze stabilnością połączenia. A nie korzystam z niego w domu, bo mam w domu net z kabla. Dlatego też nie zgodzę się, że są za małe limity czy cena nie jest ok. Jest ok, zwłaszcza przy ostatnich obniżkach. To jest net mobilny i póki co ma sprawić, że jesteś mobilny, a nie umożliwiać oglądanie filmów w domu.

  #23 09.07.2012 11:31

Potwierdzam to co napisał Docent. Nie ważne czy wykorzystał byś 200MB czy 100GB - w ciągu 7 dni miałeś prawo zrezygnować z umowy. Przy wysokim zużyciu obciążony zostałbyś za transfer danych. Zostałeś świadomie wprowadzony w błąd - cwaniactwo przedstawiciela.

  #24 09.07.2012 11:33

LTE nie wykazuje żadnych szczególnych dysfunkcji, jak najbardziej zaliczyłbym ten produkt do udanych. Solorz Żak wymyślił dla Cyfrowego Polsatu i pozostałych spółek, które do niego należą, ciekawą ścieżkę rozwoju.

  #25 09.07.2012 17:47

Aha, jeszcze jedno a propos punktu 5. Sam się kiedyś o ten problem potykałem, ale sprawę można załatwć prosto. Tzn. nie można nikogo upoważniać przez telefon, ale trzeba wystosować do CP pismo z prośbą, czy nawet nie prośbą, ale dyspozycją do upoważnienia konkretnej osoby do załatwiania spraw. Niewiele zachodu, a chyba nie chciałbyś, żeby byle kto mógł załatwiać Twoje sprawy?

  #26 11.07.2012 21:35

Ja bym się cieszył jak bym osiągnął 1 mbps zwykle prędkości jakie osiągam na Cyfrowym Polsacie oscylują przy prędkościach modemowych, czyli tak jak bym się cofnął o jakieś 15 lat. O telefonie (VoIP) przez internet też należy oczywiście zapomnieć - z zasady takie połączenia są blokowane (http://goo.gl/9vbkt).

kr2ysiek   7 #27 12.07.2012 21:14

Trzeba czytać umowy przed podpisaniem, nie zawsze można wierzyć słowom jakiegoś przedstawiciela handlowego. Wg mapy CP jestem w zasięgu HSPA+, 12 km od centrum Gdyni. LTE to faktycznie tylko do reklamy.
Ja mam o tyle dobrze, że działają 2 sieci radiowe. Obecnie mam internet 1Mbps/512kbps, pingi są znośne, czasem wysokie. Tylko jak nie ma prądu, to też nie ma internetu.
Jednak za około rok powinienem mieć internet światłowodowy, już kładą kabel na głównej ulicy.

Songokuu   15 #28 16.07.2012 19:12

Wkrótce może pojawić się ciekawy artykuł na głównej...

Szulon   1 #29 18.07.2012 17:18

Należy zauważyć, że to właśnie dzięki cyfrowemu polsatowi mamy w Polsce LTE. Dzięki niemu ma również Plus, którego jest on właścicielem. usługa ma raptem kilkanaście miesięcy a i tak ma spory zasięg. Oczywiście nie da się w tej technologii objąć w ciągu kilku miesięcy cąłego kraju, ale polsat nadal inwestuje i inwestują spółki z nim powiązane, jak chociażby Aero i Sferia. Nasi pozostali "wielcy" gracze na rynku telekomunikacyjnym dopiero teraz myślą o LTE. Czyż nie jest to paradoksalne, że prze kilkjanaście lat byliśmy mamieni super szybkim HSPA+, gdzie polsat od razu postawił na HSDPA, a a teraz na LTE.

  #30 21.07.2012 15:30

Jeśli komuś nie odpowiadają limity, to nie korzysta z mobilnego tylko siedzi na kablu w domu. LTE świetnie się sprawdza w biznesie. Net jest wtedy niezbędny i wszystko odbywa się zazwyczaj w większych aglomeracjach. Aczkolwiek zasięg rośnie jakby nie było.

  #31 23.07.2012 21:19

Obstawiam, że za rok konkurencja też wprowadzi LTE. Polsat pokazał że można, a teraz jak zwykle malkontenci narzekają. Nie od razu Rzym zbudowano, a patrząc na strategię rozwoju polsatu i poczynione inwestycje można się spodziewać multimedialnego giganta.

  #32 31.07.2012 16:52

Drogi Kolego, przykro mi to pisać, ale chyba trafiłeś na jakiegoś nieuczciwego sprzedawcę, ponieważ masz 7 dni na zwrot tego internetu bez względu na to czy Ci działa czy nie. Mogłeś się po prostu rozmyślić, zmienić zdanie i go po prostu oddać. Dlatego punkt 3, który napisałeś jest całkowicie niezgodny z prawdą. Polecam Ci zmienić salon Cyfrowego Polsatu, z konsultantami, którym zależy nie tylko na zyskach a na zadowoleniu Klienta. Sam internet CP nie jest zły, działa bardzo dobrze, na samej mapce nie można się opierać, ponieważ jest ona niedokładna, zasięg tam podany nie pokrywa się w 100% z rzeczywistością, trzeba zawsze brać na to poprawkę. I tutaj znów rzuca się w oczy niekompetencja sprzedawcy, który po mimo swojej niewiedzy, wręcz zapewniał Cię o tych wszystkich dobrociach. Widać w Twojej miejscowości nie działa tak idealnie, jak to mówią w reklamach, ale z tego co wyczytałem w komentarzach jest to jedyny internet, który działa w Twojej miejscowości, więc koniec końców, musi to o czymś świadczyć, prawda? Piszesz tak źle o internecie z CP, a działa w Twojej miejscowości, dlaczego nie napiszesz nic złego na innych operatorów, skoro w ogóle nie ma zasięgu ich internetu w Twojej miejscowości...;) Moim zdaniem to wszystko wina tego gnojka, który Cię oszukał, a nie wina CP. Pozdrawiam

  #33 07.08.2012 18:38

po prostu niezbędne jest czytanie umowy

  #34 08.08.2012 09:25

GierSon,
1) punkt 3 jest zgodny z prawdą (bo opisane wydarzenie miało miejsce) - co najwyżej może być jednostkowym przypadkiem i nie być miarodajnym,
2) Po co ma pisać o innych operatorach, skoro nie udostępniają LTE? I co miałby napisać: "nie chcieli się wygłupić drastyczną rozbieżnością pomiędzy obietnicami a realiami, więc póki LTE nie działa jak należy, nie udostępniają tej usługi"?

Zastanawiam się nad wzięciem LTE na próbę. Powyższy artykuł mnie od tego zamiaru nie odwiódł. To nie jest psioczenie i marudzenie na operatora tylko ocena jakości usługi w świetle obietnic reklamowych. Jeżeli np.: faktyczne prędkości są takie jak podane (a zakładam, że są) to nie da się napisać "operator świetnie się wywiązał z obietnic realizując 4% transferu LTE, lub 16% HSPA+, bo LTE to tak dla reklamy"... "Gnojek", który oszukał autora artykułu nie ma wpływu na szybkość łącza czy ping.
Nadal chcę sprawdzić tę usługę, ale będę bardziej wyczulony na niektóre jej aspekty.

  #35 20.09.2012 10:22

Bez światłowodowej sieci szkieletowej LTE nie będzie dostępne wszędzie. Dopiero ruszają przetargi na budowę szkieletowej sieci regionalnej, dla poszczególnych województw. Na bazie tej sieci można dopiero myśleć o LTE w każdej miejscowości w Polsce. Bo wbrew powszechnej opinii sieci LTE to sieci światłowodowe z radiowym dostępem końcowym. żadna sieć w pełni radiowa nie jest w stanie obsłużyć tak dużego ruchu jaki oferuje LTE.

  #36 23.09.2012 12:50

Wyncenty: to nie chodzi o malkontenctwo ale o niezgodność opisu i reklamy usługi z jej działaniem faktycznym. Jeżeli kupiłbyś samochód z salonu i on będzie maksymalnie jechał 80km/h i to tylko po autostradzie a w instrukcji będzie napisane, że wyciąga 200km/h to reklamując taki samochód jesteś malkontentem czy masz prawo być niezadowolony? Przecież w instrukcji samochodu nie jest napisana prędkość minimalna z jaką on się porusza a mimo to byś dał na reklamację. Przyjęło się niestety, że jeżeli chodzi o usługi informatyczne i telekomunikacyjne to ich parametry traktuje się z przymrużeniem oka. Nie wiedzieć dlaczego tak jest, a to jest usługa jak każda inna i tak powinna być rozliczana.

  #37 23.09.2012 15:35

Muszę zgodzić się z tym artykułem. Używam LTE od początku roku jakoś. Mieszkałem pod Warszawą i według map zasięgu na stronie plusa moje mieszkanie było idealnie na granicy. I rzeczywiście, w kuchni zasysało średnio, w salonie net śmigał. Ale dwa problemy zostały po powrocie na stare śmieci do Warszawy. Pomimo tego, że według tych samych map jestem idealnie w pełnym zasięgu LTE internet pracował w bardzo zróżnicowany sposób, najczęsciej www ładowało się gorzej niż na pierwszych modemach (w zamierzchłych czasach początków internetu w Polsce...) albo wcale. Do tego temperatura pracy na LTE. Modem jest po prostu gorący i parzy.

Na LTE dobrze ściągało się duże pliki np. spore .pdf. 30-50MB było już po góra 5-6 sekundach. Teraz przełączyłem z powrotem na 3G i dopiero teraz jestem usatysfakcjonowany, bo po 1. jest de facto szybszy niż ta ściema LTE, po 2. subiektywnie odczuwam, że jest sprawniejszy niż kiedyś.

  #38 23.09.2012 15:55

Internet LTE, HSPA z Polsatu Cyfrowego = żenada. Mieszkam w Skierniewicach, przy wylocie na Łódź.
Abonentem CP na internet jestem od marca 2012 r. i spisując umowę z firmą liczyłem, że może ten dostawca spełni moje oczekiwania. Niestety srogo się zawiodłem. Z internetu korzystam już od wielu lat i miałem okazję poznać niesolidność kilku firm dostarczających internet. Mediacom, TPSA, Netia a teraz Cyfrowy Polsat. Wszyscy obiecują korzystne warunki tylko przy spisywaniu umowy. Rzeczywistość późniejsza to już inna bajka. Obecnie mam dwóch dostawców, kablową Netię i radiowy Cyfrowy Polsat niby LTE a w rzeczywistości nawet nie HSPA. Z Netią przedłużyłem umowę warunkowo, z możliwością jej wypowiedzenia w każdej chwili jeżeli nie zapewnią mi dwa mega. Niestety umowną szybkość miewam nieczęsto, a że Cyfrowy Polsat jest daleko niesolidny zapewniając mi szybkość od jednego mega do sporadycznie aż oszałamiających 17 Mb. W związku z niesolidnością obu firm trudno się zdecydować kto wreszcie zacznie się wywiązywać z warunków umowy.
Najciekawsze jest jednak to, że mimo dwóch dostawców miewam problemy z dostępem do sieci.
W ubiegłym tygodniu np. w Netii ciągle zrywało łącza, a Cyfrowy Polsat mulił jak licho.
Poza tym wkurza mnie i dziwi, że w Polsacie za limit transferu 25 GB każą sobie słono płacić 120 zł. to mimo tego, że np. kiedy część miesiąca jestem poza domem i nie wykorzystam całego limitu 25GB, to ta niewykorzystana ilość przepada, a powinna być przeniesiona na następny miesiąc skoro zapłacono za całe 25 GB . Na zakończenie dla informacji dodam, że np. wczoraj tj. 22.09.2012 r. o godz18.34 z Cyfrowego Polsatu transfer był żałosny oscylował w granicach 1 Mb.
Dokładnie: download 1.05 Mb ; upload 0.12 Mb ; PING 395. To tak dla informacji następnym chętnym, by wiedzieli czego się spodziewać.
Tak nas rolują monopoliści.
Pozdrawiam

  #39 23.09.2012 22:26

LTE ma przed sobą przyszłość, ale mocno wątpię czy należy ona do Solorza. Nie można mu odmówić nosa do interesów, ale też wszystkie jego produkty są tradycyjnie bardzo przeciętnej jakości - czy to telewizja, czy dostęp do Internetu, czy działalność finansowa. Teraz Polkomtel też powoli jest zamieniany w miernotę. Ładują pieniądze w reklamy by nałapać naiwniaków ale na tym się ta ich innowacja kończy. Oszczędzają gdzie się da, zatrudniają najtańszych, oszukują na umowach. Nie ma co się łudzić, biznesy SSolorza zawsze takie były i takie będą. Szkoda też Polkomtela - był najlepszą siecią i niestety schodzi na psy - wiem co mówię, jestem ich klientem od 10 lat, ale już chyba nie na długo..

  #40 24.09.2012 12:31

Mieszkam 6 km od Ostrołęki, wziąłem LTE na próbę i po 6 dniach rozwiązałem umowę bez dodatkowych kosztów i bez żadnych problemów, pomimo że internet "zadziałał" i to nawet dość dobrze i korzystałem z niego przez 6 dni. Otrzymałem nawet zwrot jakichś 2 zł kaucji za modem i router.
Na połączenie nie narzekałem i nie narzekam. Piszę "nie narzekam", ponieważ następnego dnia zawarłem nową umowę, oczywiście na dłuższy okres. Umowę na próbę do 7 dni można zawrzeć nie częściej niż 1 raz na rok, więc CP nie musi się obawiać, że ktoś będzie zawierał ciągle nowe umowy "na próbę na 7 dni". Po rozwiązaniu takiej umowy trzeba odczekać 1 rok, aby zawrzeć nową umowę na próbę. Nie jestem biznesmenem, ale czasami wyjeżdżam w ciągu dnia służbowo lub na weekendy do rodziców, którzy nie mają internetu, dlatego wziąłem LTE jako mobilny internet, a w domu mam stałe łącze.

  #41 24.09.2012 12:40

Odnośnie prędkości LTE do 100 Mb/s mam jeszcze takie spostrzeżenie. CP reklamuje prędkość LTE właśnie jako prędkość DO 100 Mb/s, czyli może to być równie dobrze 100, 25, 3, jak i 1 Mb/s. Każda z tych wartości mieści się w przedziale DO 100 Mb/s.
Poza tym mnie sprzedawca uprzedził, że nie powiniem spodziewać się maksymalnych parametrów, ponieważ przy downloadach ważne jest przecież nie tylko z jaką prędkością ja mogę ściągać dane, ale również jaką przepustowość ma łącze, z którego pobieram dane. Nie znam się dobrze na technologii Internetu, ale uważam, że to ma sens.

  #42 25.09.2012 22:41

Dzięki za ostrzeżenie, już wiem czego się wystrzegać Pozdro.

  #43 28.09.2012 10:50

Przed LTE miałem PLAY. Na początku było spoko ale z czasem transfery, pingi spadły do poziomu nieakceptowalnego przez serwery gier. Nawet przy przeglądaniu stron internetowych niemiłosiernie net zamulał! Podziękowałem tej firmie za "usługi".
Dużo zależy od modemu i jakości anteny zewnętrznej LTE. Ja dałem za swoją, kierunkową ponad 300zł. Posiada polaryzację pionową oraz poziomą, dwa kable idą do modemu - zasięg MAX). Odradzam kupowanie "magnesowych patyków"! One zupełnie nic nie dają! To atrapy! Mieszkam koło Wołomina. Transfery na początku miałem na poziomie 30-20 Mbit do mnie i 1,5-3 Mbit ode mnie. Teraz mi spadły do około 5-10 Mbit wyjście do 1,5 Mbit. Ale, ale! Zainstalowałem program Zone Alarm Free Antivirus + Firewall. Ten soft przy ćpał mi łącze! Włączając tryb "game mode" net dostaje znowu "skrzydeł". Ale nie jest to, co było na początku. Po prostu przybyło nowych abonentów tylko nadajników nowych brakuje. Co w każdej sieci "powietrznej" jest normą! Nie ma na to w polskim prawie odpowiedniego paragrafu...

  #44 30.09.2012 02:27

a ja tam jestem zadowolony. Ładuję na serwer plik 500 MB w niecałe 2 min. wow... trzeba tylko wypracowac odpowiednie ustawienie w stosunku do nadajnika. A i w miejscu zamieszkania z odpowiednio ustawioną anteną lte osiagam przyzwoite predkosci. Nie jest to teoretyczny max lte, ale naprawde jest niezle i nikt inny za taka cene nie daje takich transferow. 25 GB w codziennym uzytkowaniu i przy poszanowaniu praw autorskich (nie sciaganiu filmow na potege z p2p, etc) spokojnie wystarczy.

  #45 30.09.2012 19:29

Nazwę kraju piszemy wielką literą.

  #46 25.10.2012 16:02

OSTRZEGAM , wszystkich kturzy wezmą Internet w Cyfrowym Polsacie , ze jeśli dostaniecie KOD ..P2..... CZYLI , trzy miesiące za darmo , bez opłat ,,, to ostzregam ,,,JEST TO KŁAMSTWO... zabiorą i naliczą podwujnie ,,,, nie dajcie sie zwieść ludkom, co obiecają złote góry wam ,z inetrnetu u cyfrowego polsatu,,, bo złote góry bedą mieli oni ,,NIE WY , JAKO ODBIORCY ,,,,BANDA ZŁODZIEJ I OSZUSTÓW,,,,,,,,,, W cyfrowym polsacie...

  #47 07.11.2012 15:37

Nie używajcie żadnych produktów firmy Polsat. Wykorzystują luki w polskim prawie i naliczają opłaty za usługi, które nie zostały w ogole zrealizowane...

  #48 18.11.2012 13:51

Cyfrowy Polsat LTE.
5km od centrum Szczecina (1km od granicy śródmieścia): prędkość rzędu 1-2Mbit. Komentarz zbyteczny.
Muszę tylko uważać przy rozwiązaniu umowy, bo trzeba to zrobić 3 (słownie: trzy) miesiące przed jej zakończeniem, bo w przeciwnym przypadku AUTOMATYCZNIE JĄ PRZEDŁUZAJĄ (!!!).

  #49 19.11.2012 22:20

Dzięki za ostrzeżenia. Potwierdzacie, że od wszystkiego co wiąże się z Polsatem, należy trzymać się z dala. Nic przez ostatnie 10 lat nie zmieniło się w firmach Solorza. Zarówno w łączności jak w bankowości oraz TV.

  #50 27.11.2012 13:25

Witam mam ten super (szybki) heheheehhe internet testowalem go w roznych miastach wawa koszalin radom itd.... i co? i dupa nie polecam nikomu tego badziewia pozdro

  #51 28.12.2012 13:00

Proponuję zgłębić temat charakterystyki promieniowania anteny sektorowej, kwestię listków bocznych, itp., i nie robić więcej takiej głupoty jak stawanie kilkanaście metrów od wysoko zainstalowanej anteny w celu przetestowania maksymalnej prędkości łącza.

  #52 30.12.2012 21:58

nie polecam tego internetu i tej chamskiej firmu najgorszemu wrogowi...

  #53 31.12.2012 13:32

Mam go już około roku i obiektywnie rzecz biorąc jest bardzo irytujący.Pierwsze kilka miesięcy około 3 mega (odległość od nadajnika 25 km okolica Białej Podlaskiej).Nie wiadomo z jakiego powodu czasami zwalnia do 50kb ,chociaż w poprzednim dniu i przez ostatnie 3 miesiące chodził ok 7-9 mega.Scyzor się czasami otwiera .Ogólnie to polsat więc nie ma co wymagać.Nie miałem lepszej alternatywy więc podpisałem ...:-((( niestety.Podsumowując u mnie 50/50 ale za stówe za miesiąc to masakra.

  #54 05.01.2013 17:07

CYFROWY POLSAT BIAŁA PODLASKA to jedna wielka porażka , przestrzegam niedoszłych odbiorców , zasięg jest a przepustowości zero.Jest tylu odbiorców na jednym jedynym maszcie skąd nadają i wbić się tam w szczycie w dobry sygnał to trzeba mieć naprawdę dużo szczęścia , o limitach danych nie wspomnę.

  #55 20.01.2013 01:24

mieszkam 15km od chrzanowa bór biskupi i mam aero2 mysle że sygnał z tamtąd jest i mam 93dbm 97dbm ale chyba bardziej stabilny jest niż ten LTE Polsatu

  #56 05.02.2013 22:30

Zainteresowanych sieciami LTE zapraszamy na Naszą stronę, gdzie będziemy udostępniać materiał z budowy jednej z nich.

...i więcej http://www.HCekipa.tk

#HCekipa #HCekipa.tk #HCfamilia

  #57 10.02.2013 05:34

Matka kupiła w 'ciemno', nie zna się poszła za 'głosem' reklamy, teraz czeka aż skończy się umowa, żałosna firma okłamująca i oszukująca swoich klientów. Chyba są odpowiednie instytucje np KRRiT czy coś w tym guście. Bo nie sądze że jest wolna amerykanka.
Wracając do sprawy jest 1 nadajnik edge 300 m ode mnie i 1500 od matki, który działa prędkości
to 0.15Mb/s i 0.06 żal d*** ściska :/, drugi nadajnik HSPA+ 2km od matki i około 3km ode mnie który nie ma żadnego zasięgu, nawet po zakupie anteny. Próba zwrotu i odmowa przyjęcia.
Może wytoczyć Im proces ?, tj CP, za jawne wprowadzanie w błąd, oszukiwanie i robienie z ludzi bydła.
Przydałoby się zebrać 'kilka' osób i wszcząć postępowanie.

Rafał z Jastrzębia.

  #58 13.02.2013 15:18

Wczesniej napisalem jaki ten internet cyfrowy to dno. A co do opini innych trzeba sie dystansowac i sprawdzac jal dziala u kogos naprawe. Dzis dostalem modem ox cyfrowego polsatu czekam tylko na aktywacje karty sim mam za 49 zl 13 Gb danych ( + 3 gb za dekoder ) w dzien i darmowe noce. Nadajnik od mojego domu znajduje sie w odległosci 23 km bez anteny zewnetrznej testy złacza oscyluja od 3 mb/s do 6 mb/s dla mnie bomba jest to internet hspa +. No jestem niezle zadolony ze sie na niego zdecydowalem bo mnialem wczesniej w plusie pakiet 500 mb za 15 zł ktury aktywowalem srednio 3 razy w miesiacu i mnialem szybkosc szczytowa 25 kb/s szok.

  #59 05.03.2013 19:43

POTWIERDZAM PIERWSZY KOMENTARZ JUŻ OD KILKU MIESIĘCY A WŁAŚCIWIE OD POŁĄCZENIA CYFROWEGO POLSATU Z PLUSEM MAM PROBLEM Z ZASIĘGIEM SIEĆ MA TO W ''D'' NAJLEPSZE JEST TO ZE RAZ W MOMENCIE POŁĄCZENIA Z POMOCĄ TECHNICZNĄ UZYSKAŁEM PRĘDKOŚĆ 6 MB\S CO PRZEZ DWA LATA NAJLEPSZY WYNIK TO 2,5 MB/S A REALNY TO 1 MB/S TRWAŁO TO DO KOŃCA ROZMOWY.TERAZ NERWOSOL I CZEKAM DO KOŃCA UMOWY

  #60 04.05.2013 11:07

W czoraj testowalem to LTE bo kolega zamówił.
Czekał na przesyłkę prawie miesiąc. Kilka dni brak aktywacji. Pan w w polsacie powiedział mu, że w umowie jest napisanie 7 dni na aktywację , ale po telefonie do nich pomogło. Tylko trzeba było się nagadać i wydać kasę na telefon. Co to znaczy jak sie bierze najszybszy internet na świecie te kilka złoty. He He He

Radom zasięg bardzo dobry i wyniki noc i dzień :

Pobieranie od 8 - 11 Mb/s
Wysyłanie od 1,5 - 2,7 Mb/s
Ping fatalny strona z testem opisała jako bad.
Wnioski każdy wyciągnie sam dla siebie.
Pozdro

  #61 05.01.2014 22:26

Ja chce teraz brac ten hspa+ w plusie mialem narazie cdma i powiem chodzi pozytywnie bez anteny dochodzil do 2mb a teraz mam antene i 3 mb to huk zobaczymy co z tego bedzie biore oczywiście na probe jak nie wyjdzie nic z tego wracam na cdma

  #62 11.12.2015 15:42

Pobieranie jest w megabajtach MB a prędkości w megabitacb Mb czyli jak Ltd ma predkosc 100Mb/s to bedzi pobierał 12MB najszybciej 1MB=1024KB 1Mb=1024Kb 1MB=8Mb czyli czyli jeśli dostawca Lte będzie proponował wam np. Internet Lte z predkoscio 100Mb to podzielcie przez 8 i wyjdzie z jako predkoscio maksymalnie będzie się pobieralo