Windows 10, kompilacja 10565 — okiem testera

W tym tygodniu do kanału Fast dla testerów systemu Windows, trafiła kompilacja numer 10565. Najpierw problemy z update, okazało się, że comodo nie pozwala na dokończenie update, zatrzymuje się na konfiguracji ustawień, bug poszedł do zgłoszenia - zalecam by inni testerzy również błędy zgłaszali, nic to nie kosztuje, a ms zwraca na takie opinie uwagę.

Jakoś udało się przełamać pierwsze lody, instalacja udana, jedziemy dalej co takiego się zmieniło, więcej angielskich nazw w opcjach, ale wiadomo testowa wersja, edge dostało poprawki, podgląd kart, ale nadal potrafi się wyłożyć, problemy wieku dziecięcego.
Doszła aplikacja o nazwie dość mylącej, Wiadomości, na początku myślałem, że chodzi o newsy z portali, a tu taki bajer, jest podpięte do skype i dość to wygodne, ale tak jakoś bardziej boli problem z synchronizacją na skype, kilka urządzeń i na każdym inne wpisy jako ostatnie wiadomości, przynajmniej połączenia video działają jak trzeba.

Ciekawym wyjątkiem jest program defender, niby wbudowany w 10, ma ustawienia w kaflowych opcjach systemowych, a wygląda jak z Visty, brakuje tu spójności, zwłaszcza że jest to program stanowiący aktualnie część systemu odpowiedzialną za zabezpieczenia, która pewnie wiele nie daje, ale lepsze coś od niczego.
Poczta doczekała się ciemnego motywu, w sumie nic szczególnego, ale jest to odpowiedź na zgłoszenie w programie testów, co cieszy. Dalej są natomiast problemy z synchronizacją poczty z gmailem, nie wiem czy bug po stronie ms, czy google bawi się w kotka i myszkę, zupełnie jak w kwestii aplikacji do yt na wp.

Jeśli zaś chodzi o stabilność systemu, to jest ona nawet lepsza niż rtm, jak widać wiele się dzieje, ale pod maską, nie ma problemu z klasycznymi aplikacjami, chrome działa, lisek, vlc, ipla, steam, csgo jakby te 3, 4 klatki mniej, ale to takie na oko, bez testów, w stosunku do 7 czy 8 to i tak lepiej, tak więc 10 w pewnych grach jest szybsza, w pewnym pewnie nie xd.

Bugi z czasowym brakiem reakcji centrum powiadomień i regulacji głośności występują nadal doszły też nowe w postaci braku reakcji na kliknięcie ikony wyszukiwania na pasku, nie wyświetla nic, także wejście w menu i wpisanie nazwy aplikacji z poziomu klawiatury w celu jej odpalenia nie działa.

Odnośnie cortany jest taka śmieszna sprawa, mianowicie w programie testów są takie zadania, jednym z nich jest użycie cortany, co dla osób testujących 10 w polskiej wersji językowej jest trochę bezsensu, stąd też zgłoszenia w stylu brak wsparcia dla cortany w polsce, chcemy cortanę itd.

Problem niestety nie dotyczy tylko cortany, lecz także innych aplikacji, usług ms, co ogranicza sens używania kilku aplikacji, jak widać ms wciąż olewa polski rynek, wydaje się to nie logiczne biorąc pod uwagę udział wp w polsce który ponoć jest wyższy niż w UE i wynosi nawet 10% jak i więcej, nawet ok 20%, dane znalezione w google, takich dokładnych raczej nie ma, a szkoda, tanie lumie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, tanie, droższe już nie. Ale sam fakt takiej bazy powinien stanowić powód do rozbudowy infrastruktury ms w Polsce, choć z tych kilku % cześć pewnie nawet nie używa internetu, a szkoda.

W końcu ktoś poszedł po rozum do głowy i rozmiar menu ppm na pulpicie jest taki jak kiedyś, zamiast wersji tabletowej, która przy kilku dodatkowych pozycjach potrafiła być przewijana w pionie, gdyż pozycje nie mieściły się na ekranie, wrócono do starego rozwiązania, które moim zdaniem sprawdza się lepiej na pc. Menu dostępnych pod ppm nadal jest kilka, od białego do czarnego, brakuje tu konsekwencji, ale czy komuś to przeszkadza, mi nie, to detale, choć nie każdy takie zdanie podziela.

A teraz małe info o aplikacji xbox, wywala ona explorer.exe, jak widać wymaga ona poprawek, odradzam jej odpalanie dopóki nie będzie nowej wersji w sklepie, chyba że lubicie crasha. Nie wiem od kiedy, ale wygląd menu po CRTL + ALT + DEL to błękitne tło i biała lista z opcjami, aż prawie miałem przed oczyma blue screena heh. Serio tak zabawne, że aż straszne, był to pierwszy raz kiedy 10 od czasu premiery zawiesiła explorer.exe, na tyle, że musiałem użyć tej trójcy w celu odzyskania kontroli nad systemem.

Wiele osób ma problemy z update, czasem nie widzi im kolejnej kompilacji, albo wywala przy update i wraca do ostatniej kompilacji systemu obecnej na pc. System update moim zdaniem jest wadliwy, skoro pobiera kompilację, to przy nieudanej aktualizacji powinno użyć wcześniej pobranego obrazu, ale tak nie jest, pobiera od nowa. Dla mnie to nie problem, ale nie każdy ma tak szybki internet, dla takich ludzi pobieranie x razy jednej wersji systemu może być niemożliwe. Powinni to poprawić zanim wyjdzie update dla wszystkich, inaczej będzie niezły radom.

Dużo pisaliście o stabilności 10, o tym że to produkt wypuszczony na szybko, niestety dużo w tym racji, ale ms nie próżnuje i cały czas pracuje nad poprawieniem 10, zmiany idą w dobrą stronę, pozostaje nam jednak liczyć, że usług ms będą dostępne także w Polsce.

Wyszła także nowa wersja testowa dla urządzeń mobilnych 10549 aczkolwiek nie zalecam jej użytkowania, chyba że macie dwa telefony, problemy z czasem działania na baterii, niestabilność systemu, aplikacji. Oczywiście zależy to od lumi, jakiej używacie, ale przeważnie są problemy z czasem działania na baterii i raczej dotyczy to większości modeli, zaś stabilność na pewnych modelach jest akceptowalna. Testowałem u siebie ale ramu mało, i jest random. Zaczekam więc do stycznia na ograniczone update do 10.
Nowości to ulepszenia cortany dla wybranych lokalizacji - nie polski, why ?
Poprawki aplikacji wiadomości, nowe emotikony, poprawiono także masę błędów, edge nadal się wywala, czyli nic nowego. Na plus warto dodać, że premiera 10 została opóźniona, nie wyobrażam sobie by to co jest teraz trafiło na telefon, ciekawe czy uda im się poprawić stabilność systemu, jest z tym spory problem, a telefony z 512MB ramu otrzymają update dopiero w przyszłym roku, logiczne, część funkcji trzeba wywalić, EDGE jedna karta max xd.

*Nie będzie obrazków, sam tekst.