Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10, kompilacja 10565 — okiem testera

W tym tygodniu do kanału Fast dla testerów systemu Windows, trafiła kompilacja numer 10565. Najpierw problemy z update, okazało się, że comodo nie pozwala na dokończenie update, zatrzymuje się na konfiguracji ustawień, bug poszedł do zgłoszenia - zalecam by inni testerzy również błędy zgłaszali, nic to nie kosztuje, a ms zwraca na takie opinie uwagę.

Jakoś udało się przełamać pierwsze lody, instalacja udana, jedziemy dalej co takiego się zmieniło, więcej angielskich nazw w opcjach, ale wiadomo testowa wersja, edge dostało poprawki, podgląd kart, ale nadal potrafi się wyłożyć, problemy wieku dziecięcego.
Doszła aplikacja o nazwie dość mylącej, Wiadomości, na początku myślałem, że chodzi o newsy z portali, a tu taki bajer, jest podpięte do skype i dość to wygodne, ale tak jakoś bardziej boli problem z synchronizacją na skype, kilka urządzeń i na każdym inne wpisy jako ostatnie wiadomości, przynajmniej połączenia video działają jak trzeba.

Ciekawym wyjątkiem jest program defender, niby wbudowany w 10, ma ustawienia w kaflowych opcjach systemowych, a wygląda jak z Visty, brakuje tu spójności, zwłaszcza że jest to program stanowiący aktualnie część systemu odpowiedzialną za zabezpieczenia, która pewnie wiele nie daje, ale lepsze coś od niczego.
Poczta doczekała się ciemnego motywu, w sumie nic szczególnego, ale jest to odpowiedź na zgłoszenie w programie testów, co cieszy. Dalej są natomiast problemy z synchronizacją poczty z gmailem, nie wiem czy bug po stronie ms, czy google bawi się w kotka i myszkę, zupełnie jak w kwestii aplikacji do yt na wp.

Jeśli zaś chodzi o stabilność systemu, to jest ona nawet lepsza niż rtm, jak widać wiele się dzieje, ale pod maską, nie ma problemu z klasycznymi aplikacjami, chrome działa, lisek, vlc, ipla, steam, csgo jakby te 3, 4 klatki mniej, ale to takie na oko, bez testów, w stosunku do 7 czy 8 to i tak lepiej, tak więc 10 w pewnych grach jest szybsza, w pewnym pewnie nie xd.

Bugi z czasowym brakiem reakcji centrum powiadomień i regulacji głośności występują nadal doszły też nowe w postaci braku reakcji na kliknięcie ikony wyszukiwania na pasku, nie wyświetla nic, także wejście w menu i wpisanie nazwy aplikacji z poziomu klawiatury w celu jej odpalenia nie działa.

Odnośnie cortany jest taka śmieszna sprawa, mianowicie w programie testów są takie zadania, jednym z nich jest użycie cortany, co dla osób testujących 10 w polskiej wersji językowej jest trochę bezsensu, stąd też zgłoszenia w stylu brak wsparcia dla cortany w polsce, chcemy cortanę itd.

Problem niestety nie dotyczy tylko cortany, lecz także innych aplikacji, usług ms, co ogranicza sens używania kilku aplikacji, jak widać ms wciąż olewa polski rynek, wydaje się to nie logiczne biorąc pod uwagę udział wp w polsce który ponoć jest wyższy niż w UE i wynosi nawet 10% jak i więcej, nawet ok 20%, dane znalezione w google, takich dokładnych raczej nie ma, a szkoda, tanie lumie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, tanie, droższe już nie. Ale sam fakt takiej bazy powinien stanowić powód do rozbudowy infrastruktury ms w Polsce, choć z tych kilku % cześć pewnie nawet nie używa internetu, a szkoda.

W końcu ktoś poszedł po rozum do głowy i rozmiar menu ppm na pulpicie jest taki jak kiedyś, zamiast wersji tabletowej, która przy kilku dodatkowych pozycjach potrafiła być przewijana w pionie, gdyż pozycje nie mieściły się na ekranie, wrócono do starego rozwiązania, które moim zdaniem sprawdza się lepiej na pc. Menu dostępnych pod ppm nadal jest kilka, od białego do czarnego, brakuje tu konsekwencji, ale czy komuś to przeszkadza, mi nie, to detale, choć nie każdy takie zdanie podziela.

A teraz małe info o aplikacji xbox, wywala ona explorer.exe, jak widać wymaga ona poprawek, odradzam jej odpalanie dopóki nie będzie nowej wersji w sklepie, chyba że lubicie crasha. Nie wiem od kiedy, ale wygląd menu po CRTL + ALT + DEL to błękitne tło i biała lista z opcjami, aż prawie miałem przed oczyma blue screena heh. Serio tak zabawne, że aż straszne, był to pierwszy raz kiedy 10 od czasu premiery zawiesiła explorer.exe, na tyle, że musiałem użyć tej trójcy w celu odzyskania kontroli nad systemem.

Wiele osób ma problemy z update, czasem nie widzi im kolejnej kompilacji, albo wywala przy update i wraca do ostatniej kompilacji systemu obecnej na pc. System update moim zdaniem jest wadliwy, skoro pobiera kompilację, to przy nieudanej aktualizacji powinno użyć wcześniej pobranego obrazu, ale tak nie jest, pobiera od nowa. Dla mnie to nie problem, ale nie każdy ma tak szybki internet, dla takich ludzi pobieranie x razy jednej wersji systemu może być niemożliwe. Powinni to poprawić zanim wyjdzie update dla wszystkich, inaczej będzie niezły radom.

Dużo pisaliście o stabilności 10, o tym że to produkt wypuszczony na szybko, niestety dużo w tym racji, ale ms nie próżnuje i cały czas pracuje nad poprawieniem 10, zmiany idą w dobrą stronę, pozostaje nam jednak liczyć, że usług ms będą dostępne także w Polsce.

Wyszła także nowa wersja testowa dla urządzeń mobilnych 10549 aczkolwiek nie zalecam jej użytkowania, chyba że macie dwa telefony, problemy z czasem działania na baterii, niestabilność systemu, aplikacji. Oczywiście zależy to od lumi, jakiej używacie, ale przeważnie są problemy z czasem działania na baterii i raczej dotyczy to większości modeli, zaś stabilność na pewnych modelach jest akceptowalna. Testowałem u siebie ale ramu mało, i jest random. Zaczekam więc do stycznia na ograniczone update do 10.
Nowości to ulepszenia cortany dla wybranych lokalizacji - nie polski, why ?
Poprawki aplikacji wiadomości, nowe emotikony, poprawiono także masę błędów, edge nadal się wywala, czyli nic nowego. Na plus warto dodać, że premiera 10 została opóźniona, nie wyobrażam sobie by to co jest teraz trafiło na telefon, ciekawe czy uda im się poprawić stabilność systemu, jest z tym spory problem, a telefony z 512MB ramu otrzymają update dopiero w przyszłym roku, logiczne, część funkcji trzeba wywalić, EDGE jedna karta max xd.

*Nie będzie obrazków, sam tekst.

 

windows

Komentarze

0 nowych
darekols   6 #1 15.10.2015 15:42

nudny wpis.

funbooster   8 #2 15.10.2015 15:50

@darekols: Racja, ileż można czytać o windows 10...

falmic   9 #3 15.10.2015 16:44

A kto wam każe czytać? Przecież tytuł jasno informował o czym jest wpis.
A wracając do tematu, to miło wiedzieć co się zmieniło (na lepsze lub gorsze) w nowej kompilacji ;] Ale tak jak testowałem 10 przed jej wyjściem, tak obecnie wstrzymałem się z tym i pracuję na 7. A koledze tylko podziękować za tak obszerny opis tego co się zmieniło.

  #4 15.10.2015 20:19

Też jestem testerem i mam problem z tą kompilacją. Windows 10 zaczął "mulić" przy niektórych, błahych, zadaniach. Występuje u mnie lag przy otwieraniu Menu Start przy pomocy klawisza Windows. Następny problem to lagi przy wyszukiwaniu przez wpisanie nazwy programu w Start... Ktokolwiek wie jak to rozwiązać?

kuba3351   10 #5 15.10.2015 20:33

I niedługo przyjdzie Antyhaker i będzie pisał jeszcze raz to samo :D

  #6 15.10.2015 21:30

@darekols: może nie tyle nudny co tragicznie wręcz napisany

  #7 15.10.2015 21:31

@kuba3351: On przynajmniej da obrazki i już nie będzie tak nudno....

hyouka   9 #8 15.10.2015 21:43

Skoro Windows 10 to ostatni Windows to pisać można w nieskończoność.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #9 15.10.2015 21:52

"xbox, wywala ona explorer.exe, jak widać wymaga ona poprawek, odradzam jej odpalanie dopóki nie będzie nowej wersji w sklepie, chyba że lubicie crasha." _ wczoraj i ja zaktualizowałem swojego NUCa do tej wersji, nie sprawdziłem wówczas xboxa, a przez Ciebie dziś kliknąłem :) i oczywiście padło:)

neXt___   12 #10 15.10.2015 22:00

@hyouka: tyle, że już teraz jest to temat, od którego można się porzygać, bo wszędzie go pełno. Pisać każdy może, ale nie każdy powinien. Ten wpis, pomijając to, że porusza temat mocno oklepany, to jest zwyczajnie mało atrakcyjny. Trudno, źle się to czyta. Musisz popracować nad stylem.

foreste   16 #11 15.10.2015 23:00

Kolejne bugi
nie działa resetowanie systemu do fabrycznych i powrót do poprzedniej kompilacja natego odradzam aktulizacji na systemie głownym
kolejny bug to autonamiczna naprawa systemu nie działa poprawnie , nie wykry wa braku mbr i bootloadera.

hyouka   9 #12 15.10.2015 23:01

@neXt___: Masz na myśli brak obrazków :-), dzięki za sugestię, nic nie obiecuje, postaram się poprawić a jak wyjdzie się zobaczy.

A pisałem, nie klikać, wychodzi na to że lubisz crashe :-)

neXt___   12 #13 15.10.2015 23:17

@hyouka: nie, nie chodzi o brak obrazków. W każdym razie, nie tylko o brak obrazków. Piszesz ciągiem, taki jednolity tekst, zupełnie jakbyś pisał wypracowanie na kartce w szkole. Przyjrzyj się blogom, które są prowadzone przez doświadczonych blogerów, np. macminika, Mk13, wojtkaadamsa albo Shakiego81. Formatowanie, zwykle wyraźnie widoczna kompozycja tekstu.
Pamiętaj, że - jako bloger - piszesz dla ludzi, a nie do swojego własnego pamiętnika.

@foreste, jedna ze słabszych kompilacji. A to naprawianie chyba nigdy nie działało dobrze, a kilka razy próbowałem.

  #14 16.10.2015 13:13

Dziwniejsze ludzie się trafiają na tym świecie. Wejść i dodać komentarz, że nie podoba się komuś kolejny artykuł o win10. Albo ktoś się sugeruje niektórymi blogami jak AW czy SW gdzie czasami tytuł swoje, a artykuł swoje albo naprawdę niektórzy strasznie się nudzą.

Fajny artykuł i mi osobiście dobrze się czytało (dla autora taka sugestia: proponuje zrobić jeszcze wersje obrazkową dla tych dla których czytanie jest nudne).

Niestety dokładnie te błędy które są opisane wywaliło u mnie, jednak problemu z aktualizacją nie miałem najmniejszej. Aktualizowałem dokładnie w dniu ukazania się aktualizacji. Wszystko przebiegło sprawnie i pomyślnie.

Tak z innej beczki. Po tej aktualizacji IE stał się domyślną przeglądarką i wszystkie linki z maili otwiera mi IE zamiast Edge. Wie ktoś jak to zmienić? Ja szukam opcji i nie mogę znaleźć.

hyouka   9 #15 16.10.2015 13:27

@neXt___: To był taki żarcik, wiem w czym problem, się poprawi.

Od siebie dodam, że ten bulid działa stabilnie, ale tylko w przypadku użytkowania klasycznych aplikacji, na tych nowych są problemy - patrz apka do xboxa. Jedyna rzecz która w tej kompilacji jest inna od wcześniejszych, to więcej angielskiego w opcjach i to nawet w tych, które wcześniej były po polsku.

Bonusy dla testerów to legalny system za free i jakieś tam zadania do wykonania, za co dostaje się odznaki, taka zabawa ...

foreste   16 #16 16.10.2015 13:54

@hyouka: Te błędy są znane developerom
"Known issues:

The search box does not work if you are in a locale where Cortana is not available. We are currently investigating workarounds.
The Xbox app for Windows 10 will consume gigabytes of memory on your PC if you have any Win32 games (non -Windows Store games) installed on your PC that have been identified as games or added by you in the Xbox app. Closing the Xbox app will release your PC’s memory.
WebM and VP9 have been temporarily removed from the flight builds. We continue to develop a VP9 implementation that we intend to ship in Windows. Expect VP9 to return soon in a future release.
Small form-factor devices, like the Dell Venue 8 Pro, that boot with rotation or virtual mode screen size set larger than the physical screen size will experience a bluescreen on upgrade and will roll back to the previous build.
"
source ; http://blogs.windows.com/windowsexperience/2015/10/12/announcing-windows-10-insi.../

hyouka   9 #17 16.10.2015 15:22

@foreste: Wiem o tym, ms też..

LastNPC7   9 #18 16.10.2015 17:46

Nie widzę możliwości wydania tej aktualizacji w listopadzie. Testowałem chyba wszystkie wersje dla insajderów i jedyne spostrzeżenie - bugi, bugi, bugi. Na Edge nadal nie da się oglądać YT w 60 fpsach bez artefaktów i ścinek, nowy system zarządzania pamięcią w praktyce nie robi żadnej różnicy, menu start dalej potrafi się zawiesić do tego bugi zamiast znikać to się mnożą. Testowe wersje Win10 przed premierą były o wiele bardziej dopracowane. Jeżeli MS zdecyduje się na wydanie tej aktualizacji w tym roku to są duże szanse, że znowu nie będzie się dało powiedzieć dobrego słowa o tym systemie.

hyouka   9 #19 16.10.2015 19:22

Wyłącz przezroczystość to menu będzie stabilniejsze.

  #20 16.10.2015 20:18

@foreste: Oj widać że chyba że i 7 wcale lepiej nie działa.... gubi litery, zamienia itp.... :P

  #21 17.10.2015 14:19

"Dużo pisaliście o stabilności 10, o tym że to produkt wypuszczony na szybko, niestety dużo w tym racji, ale ms nie próżnuje i cały czas pracuje nad poprawieniem 10, zmiany idą w dobrą stronę," ....
Czyli co bo już nie wiem że jest stabilny to źle??? Czy co??? Wypuszczony na szybko?? Ale w jakim sensie???
" zależy to od lumi, jakiej używacie, " .... chyba Lumii ... bo co to jest ta "lumi" ???

PAMPKIN   11 #22 18.10.2015 10:07

A mnie 10549 działa duuuużo lepiej niż 10536. Oczywiście na Lumii.

Emmers   4 #23 18.10.2015 12:29

Ta kompilacja jest zapowiedzią przełomu w polityce aktywacji Windows 10. Nie każdy wie, że można ją aktywować kluczem z Windows 7. 8 lb 8.1 (również z Media Center) który wcześniej był aktywowany na tym konkretnym urządzeniu (komputerze). Można ją również zainstalować i aktywować na czysto (oczywiście po przerobieniu na ISO i nagraniu na płytę lub pena) np. na innej partycji jako drugi system używając kluczy z Windows 7, 8 lub 8.1 i aktywować. Oczywiście jest to kopia ewaluacyjna z terminem ważności. Termin ważności kopii ewaluacyjnej można sprawdzić wpisując w okienko uruchom polecenie winver i wciskając enter

vbruder   7 #24 18.10.2015 13:45

U mnie 10565 poszła do kosza, bo po aktualizacji z poprzedniego buildu nie dość, że wszystkie ustawienia systemowe powróciły do wartości domyślnych, to jeszcze nie można było otworzyć większość okien. Przykładowo Eksplorator plików, WinRAR czy pierwsza sekcja w aplikacji Ustawienia Windows 10 otwierały się, ale po sekundzie okna znikały i nic nie można było zrobić. Denerwująca była aplikacja Wiadomości, która sama zalogowała mnie na Skype, czego z powodu wspomnianego błędu nie mogłem wyłączyć.

hyouka   9 #25 18.10.2015 17:29

Dziwne u mnie jest ok, a też winrara używam. Może kwestia wersji winrara, albo znowu system nawala na pewnych konfiguracjach. Robiłeś update z ostatniej oficjalnej wersji czy z lewej, bądź na czysto ? Ewentualnie wgraj od nowa system z ISO, w końcu to wydanie testowe, obawiam się, że takie smaczki mogą trafić do update 10 które ma wyjść dla każdego, a to byłby problem. Stabilność 10 to kwestia sprzętu, jednym w tym mi działa innym nie i wracają do 7.

mly   8 #26 18.10.2015 18:00

Ale Hitachi HDS72302 SCSI na USB3 przestało działać poprawnie .

hyouka   9 #27 18.10.2015 21:21

10568 i mamy kolejny bulid, tym razem wyciek, widać gonią.

AntyHaker   22 #28 19.10.2015 02:25

@kuba3351: Nie zauważyłem wcześniej komentarza Twego, niemniej masz rację - dziś będzie wpis o tej kompilacji oraz mobilnej + krótkie wspomnienie o wycieku :P