reklama

iOS 11: jest sposób na ominięcie ekranu blokady i uszkodzenie systemu

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardziej ceni wygląd niż wydajność. Fan gadżetów, smukłych laptopów, zgrabnych smartfonów i motoryzacji, zwłaszcza tej niemieckiej.

Premierę iOS-a 11 mamy już za sobą. Nowe wydanie mobilnego systemu operacyjnego przyniosło kilka ciekawych nowości, ale też pojawiły się problemy z pocztą Microsoftu oraz specyficzne „wyłączanie” Wi-Fi i Bluetooth w centrum sterowania. Okazuje się, że iOS 11 ma kolejne problemy, tym razem poważniejsze – możliwe jest obejście ekranu blokady i uszkodzenie instalacji.

Na iOS możemy instalować specjalne profile, które przykładowo dają dostęp do testowych kompilacji systemu czy możliwość instalacji aplikacji niedostępnych w oficjalnym sklepie. Można je załadować z plików umieszczonych lokalnie lub po kliknięciu na link w przeglądarce internetowej.

Jeśli zdecydujemy się na otworzenie profilu stworzonego przez osobą trzecią, który to plik nie przeszedł autoryzacji Apple, to czerwoną czcionką wyświetlona zostanie informacja, że nie jest on podpisany. Informacja ta ma ostrzec użytkowników o ewentualnym niebezpieczeństwie załadowania takiego profilu. Jeśli jednak zignorujemy ostrzeżenia, to możemy paść ofiarą ataku. Opisywana właśnie metoda zepsucia iOS-a 11 dotyczy załadowania szkodliwego profilu, który zaczyna tworzyć na ekranach ikonki fałszywych aplikacji, robiąc to ciągle, strona po stronie. Takich aplikacji nie można odinstalować, a efektem końcowym jest uszkodzenie systemu operacyjnego.

Wykorzystywany exploit nazywa się iXintpwn/YJSNPI i jest złośliwym profilem. Jego możliwości zostały przedstawione przez kanał EverythingApplePro na YouTube. Potrafi on nie tylko zepsuć iOS-a 11, ale także może pozwolić na ominięcie ekranu blokady i dostanie się do prywatnych zdjęć użytkownika.

Zabezpieczyć możemy się w bardzo prosty sposób. Należy unikać pobierania nieznanych profili, a jeśli już jakiś profil mamy zamiar załadować, to sprawdźmy czy jest podpisany. Nie zachowując ostrożności, możemy skończyć z uszkodzonym systemem i po prostu bez smartfona.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama