reklama

iOS 7: pierwszy mobilny system operacyjny, który zadba o jakość fontów

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

W wyścigu platform mobilnych niewiele zostało już do powiedzenia. Kolejne wersje systemów operacyjnych oferują raczej przyrostowe zmiany, a wiodące OS-y oferują praktycznie takie same możliwości, zarówno użytkownikom jak i programistom. Kwestia ich wyboru staje się dziś mniej decyzją techniczną, a bardziej ideologiczną czy biznesową. Czasem jednak któremuś z producentów udaje się dokonać istotnej innowacji – i tak jest w tym wypadku: nowe interfejsy programowania iOS-a 7 uczynić mogą z iPadów (ale też i iPhonów) najlepsze urządzenia do czytania tekstu.

Wkrótce po Apple Worldwide Developers Conference, Jürgen Siebert z firmy FontShop Germany, opublikował na łamach swojego bloga wpis poświęcony najfajniejszej funkcjonalności w iOS 7 – interfejsowi TextKit. W skrócie, jest to mechanizm pozwalający użytkownikom na konfigurowanie fontów dla każdej aplikacji (obsługującej nowe API) bezpośrednio z poziomu ustawień systemu operacyjnego.

Text Kit został zbudowany na bazie interfejsu Core Text, publicznie udostępnionego po raz pierwszy w OS-ie X 10.5 Leopard, a później przeniesionego na iPada wraz z SDK 3.2. Silnik Core Textu jest dwukrotnie szybszy od poprzedniej metod renderowania fontów na Makach, ATSUI, a przy tym lepiej zintegrowany z innymi komponentami systemu operacyjnego. Niestety jednak, jak pisze Siebert, wykorzystanie Core Textu w aplikacjach było dotąd bardzo trudne, więc rzadko kiedy był on w pełni wykorzystywany. Teraz jednak, za sprawą Text Kitu, ma to być znacznie prostsze.

Nowe API daje dostęp do silnika renderującego zarówno tekst, jak i layout. Czyta ustawienia z apple'owego User Interface Kit, stosując je na wszystkich funkcjach Core Textu – dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie wyglądu i zachowania fontów w każdym z elementów interfejsu, nawet z uwzględnieniem ich możliwych animacji. Programiści będą dzięki temu mogli automatycznie konwertować tekstowe pliki w przyjazne dla oka wielokolumnowe layouty, z podglądami, niezależnymi warstwami grafiki oraz dynamicznie formatowaną typografią, w zależności od napotkanej treści (jak wyjaśnia autor, np., adresami Twittera). Dla każdego z wybranych fontów będzie można też indywidualnie ustawiać kerning i aktywować ligatury (gdyby ktoś potrzebował aż takich typograficznych ekscesów).

iOS 7 będzie też dzięki API Dynamic Type pierwszym systemem mobilnym, który pozwoli określić, które fonty powinny być wykorzystane przy danym rozmiarze, tak by dobrać te, które prezentują się najlepiej. Użytkownik zaś, korzystając z suwaka, będzie mógł dobrać dla każdej aplikacji rozmiar fontu zgodny z własnymi potrzebami (a dla słabowidzących – nawet wyjść poza maksymalne rozmiary, po włączeniu w opcjach dostępności trybu maksymalizacji czytelności, czy też ręczne dopasować kontrast między fontem a tłem). Siebert pisze, że w ten sposób mobilne urządzenia Apple'a będą pierwszymi, w których domyślnie, na poziomie systemu operacyjnego będzie się brało pod uwagę jakość fontu, coś, czemu nie poświęcano zbyt wiele uwagi od nastania ery druku wypukłego.

Do premiery iOS-a 7 zostało jeszcze kilka miesięcy. Już wiemy, że jego nowy interfejs użytkownika budzi wśród fanów iOS-a wiele kontrowersji, a domyślny font systemowy – Helvetica Neue – nie znalazł zbyt wielkiego uznania w oczach ekspertów. Jak to skomentował Arjun Chetna: Helvetica jest fontem z połowy XX wieku, używanym na XXI-wiecznym urządzeniu telekomunikacyjnym. W czasie gdy inne firmy tak wiele inwestują w typografię – nokia pure, open sans, roboto, droid – rozczarowuje mnie, że Helvetica jest najlepszą odpowiedzią od Apple. Dobrze więc przynajmniej, że za tym niezbyt spektakularnym domyślnym interfejsem stoi technologia, która uczyni czytanie z ekranów iUrządzeń o tyle przyjemniejszym.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić