reklama

iOS 7.1: przede wszystkim dla posiadaczy nowych Mercedesów i starych iPhone'ów 4

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wczoraj użytkownicy większości urządzeń mobilnych Apple otrzymali ważącą 214 MB aktualizację systemu operacyjnego iOS. Oznaczony numerem 7.1 i rozpowszechniany w trybie OTA zbiór łatek, poprawek i ulepszeń powinien przyciągnąć uwagę dwóch grup użytkowników: właścicieli nowych aut i właścicieli starych iPhone'ów 4.

Wydając iOS-a 7.1 Cupertino pochwaliło się przede wszystkim wprowadzeniem do systemu mechanizmu CarPlay – rozwiązania technicznego, który pozwala na pełne zintegrowanie urządzeń Apple'a z pokładową elektroniką nowych aut Volvo, Mercedesa i Ferrari (a w przyszłości wielu innych producentów). Po raz pierwszy zaprezentowany podczas targów Geneva Motor Show, CarPlay reklamowany jest jako doświadczenie iOS-a zaprojektowane dla auta – pozwalając kierowcy na uruchamianie kluczowych aplikacji systemowych (w tym nawigacji), oraz usług strumieniowania muzyki, bez odrywania rąk od kierownicy, poprzez interfejs głosowy osobistej asystentki Siri.

Ulepszono też obsługę samej Siri – teraz możliwe się stało ręczne kontrolowanie jej nasłuchu, przez wciśnięcie przycisku Home w trakcie zadawania jej pytania i zwolnienia przycisku po zakończeniu zdania. Siri otrzymała też nowe, bardziej naturalnie brzmiące zestawy językowe, dla brytyjskiego i australijskiego angielskiego, japońskiego i mandaryńskiego.

Zmiany dotknęły też Kalendarza, który pozwala wreszcie na wyświetlanie wydarzeń w widoku miesiąca i automatycznie dodaje święta państwowe, oraz iTunes Radio, w którym można teraz zakładać stacje bezpośrednio z pola wyszukiwania i kupować utwory bezpośrednio z listy aktualnie odtwarzanych.

Dodano też mechanizm automatycznego włączania trybu HDR w kamerze iPhone'a 5S, przyspieszono animacje, poprawiono rozpoznawanie odcisków palców przez TouchID, wprowadzono automatyczne usuwanie powiadomień z FaceTime i rozszerzono zakres ustawień dostępności (m.in. można ustawić wytłuszczony font dla klawiatury ekranowej i przygasić kolory aplikacji).

Wspomniana na początku grupa użytkowników starego iPhone'a 4, która popełniła ten błąd, że zainstalowała iOS-a 7.0, powinna zaktualizować system jak najszybciej. Przejście z iOS-a 6.1.3 na 7.0 oznaczało dla nich odczuwalne spowolnienie działania kluczowych aplikacji systemowych. Przeglądarka, która uruchamiała się nieco ponad sekundę, po zaktualizowaniu do nowej wersji uruchamiała się ponad 2 sekundy. Uruchomienie aplikacji telefonu, zajmujące wcześniej 0,67 sekundy, w nowym systemie zajmowało już 2,37 sekundy. Wersja 7.1 wyraźnie poprawia wydajność ponad czteroletniego telefonu pod kontrolą pisanego z myślą o iPhonie 5/5S systemu operacyjnego – uruchamianie aplikacji przyspieszyło nawet o 20-40% w stosunku do wersji 7.0.

Użytkownicy iPhone'a 4 wciąż będą pozbawieni licznych atrakcji iOS-a 7 na iPhonie 5, takich jak nawigacja w Mapach, Siri czy AirDrop, ale tak czy inaczej, nowa wersja systemu czyni ze starego urządzenia telefon ponownie nadający się do użytku. Warto też pamiętać, że jest to prawdopodobnie ostatnia aktualizacja iOS-a, która będzie działała na iPhonie 4. iOS 8 będzie już raczej wymagał przynajmniej iPhone'a 4S.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: iOS 7.1 blokuje wszystkie znane na dziś techniki jailbreaku. Apple posunęło się nawet do tego, że oficjalnie wymieniło grupę evad3rs na liście odkrywców luk, załatanych w tym wydaniu. Szczegółowe informacje o poprawkach bezpieczeństwa możecie znaleźć tutaj.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama