iPhone 6 już 9 września – a nowy iOS 8 powinien na tę premierę zdążyć

Strona główna Aktualności

O autorze

O nowym iPhonie 6 wiemy tylko jedną rzecz na pewno: Apple przedstawi najnowszą wersję telefonu z Jabłkiem już 9 września. Cała reszta to tylko plotki – nie wiemy więc, ile będzie wariantów iPhone'a 6, nie wiemy, jakie będą faktyczne możliwości nowego procesora A8, ani też jaką rozdzielczością ekranu będzie się mogło Cupertino pochwalić. Znacznie więcej wiemy za to o nowym systemie operacyjnym iPhone'a. Kolejne upubliczniane wersje beta iOS-a pokazują, że radykalnych zmian nie ma się tu co spodziewać – to po prostu ewolucja iOS-a 7.

Pierwszy raz publicznie iOS 8 został pokazany w czerwcu, podczas apple'owej Worldwide Developers Conference. Od tamtych czasów regularnie pojawiają się kolejne wersje beta, wprowadzające ulepszenia przede wszystkim w tym, co najbardziej interesuje użytkowników, czyli w interfejsie i aplikacjach. Nowa aplikacja fotograficzna, znacząco ulepszone Centrum Powiadomień (pozwalające wreszcie na edycję widżetów), łatwe wysyłanie wiadomości audio i wideo, czy możliwość współdzielenia między członkami rodziny zakupionego oprogramowania, muzyki i książek wzbudziły od początku spore uznanie komentatorów. Naprawdę znaczącymi nowościami iOS-a 8 są jednak HealthKit – usługa pozwalająca na budowanie oprogramowania komunikującego się z osprzętem medycznym oraz Continuity, czyli mechanizm współdzielenia dokumentów, wiadomości e-mail czy witryn WWW po Wi-Fi między urządzeniami z iOS-em 8 i Makami działającymi pod kontrolą nowego OS-a X Yosemite.

Przedstawiona w tym tygodniu przez Apple piąta beta iOS-a 8 nie jest raczej ostatnią, ale widać, że do wersji finalnej jest już blisko. Najbardziej interesującą zmianą jest wprowadzenie do HealthKitu obsługi urządzeń spirometrycznych, czyli mierzących przepływy powietrza w płucach i oskrzelach, by określić rezerwy wentylacyjne układu oddechowego. To znakomita wiadomość dla osób chorych np. na astmę czy zwłóknienie płuc. Sama aplikacja Health otrzymała nową opcję wyświetlania identyfikatora medycznego na ekranie blokady i możliwość eksportowania zgromadzonych danych, zaś do panelu ustawień prywatności dodano też ustawienia „zdrowotne”.

Wśród pozostałych wartych uwagi zmian warto wymienić nową funkcję SMS Relay, która jeszcze bardziej zwiększy integrację między urządzeniami Apple'a – będzie można teraz wykorzystać iPada czy Macbooka do odbierania, wysyłania i przeglądania SMS-ów po protokole iMessage. Dodano też nowe ustawienia dla biblioteki iCloud Photo, pozwalające na optymalizację rozmiarów zdjęć lub zachowanie ich w formie oryginalnej.

Pozostałe zmiany są już raczej kosmetyczne, to nowy wygląd niektórych ikon, szybsze wywoływanie wyszukiwarki Spotlight czy informacje o ostatniej synchronizacji z chmurą w aplikacji Photos. W kolejnej becie już większych modyfikacji nie ma się co spodziewać, więc być może Cupertino zdąży połączyć premierę nowego iPhone'a z premierą nowego iOS-a. Do tej pory bowiem panowało przekonanie, że iOS 8 pojawi się pod koniec września. Wprowadzanie na rynek nowego flagowego telefonu ze starszą wersją systemu operacyjnego, tylko po to, by jego użytkownicy po kilku tygodniach musieli system aktualizować, nie wydaje się jednak mieć zbyt dużego sensu.

Warto przypomnieć, że iPhone 6 będzie pierwszym telefonem Apple'a zbudowanym bez udziału Samsunga. Producentem zapowiadającego się na najbardziej wydajny z mobilnych procesorów w architekturze ARM układu A8 jest tajwański TSMC. Ta zmiana pozwoliła Apple nie tylko na uniezależnienie się od swojego największego konkurenta na rynku mobilnym, ale też skorzystanie z procesu technologicznego 20 nm w produkcji czipu, co samo w sobie powinno pozwolić na zmniejszenie zużycia energii o przynajmniej 20%.

© dobreprogramy
s