reklama

iPhone doczekał się wirusa

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Posiadacze odblokowanych telefonów Apple muszą mieć się na baczności - powstał pierwszy robak zdolny wykorzystać luki złamanego iPhone'a.

Wirus nastawiony jest na atakowanie telefonów, w których przeprowadzono Jailbreak - operację modyfikacji iPhone'a umożliwiającą korzystanie z nieautoryzowanych aplikacji dostępnych poza App Store. Robak do rozpowszechniania wykorzystuje protokół SSH bazując na prostym założeniu, że spora grupa użytkowników nie zmienia domyślnego hasła dostępu. Gdy szkodnik znajdzie się już w telefonie ofiary, wyszukuje kolejne niezabezpieczone iPhone'y i wysyła im swoją kopię.

Na szczęście Ikee - bo tak nazywa się wirus - nie czyni wielkich szkód. Ogranicza się do podmiany tapety na obrazek z wizerunkiem Ricka Astley'a i wyświetlenia napisu "ikee is never gonna give you up". Istnieje jednak ryzyko, że Ikee ulegnie modyfikacji i zacznie kraść dane właścicieli telefonów Apple, toteż wszystkim posiadaczom iPhonów po Jailbreaku radzimy zmienić domyślne hasło SSH z "alpine" na dowolnie inny ciąg znaków.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama