iPhone popularniejszy niż… aparaty Nikona

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Apple przegoniła Nikona i depcze po piętach Canonowi. Z danych zebranych na przestrzeni ubiegłego roku przez serwis Flickr wynika, że iPhone 5 wciąż jest najpopularniejszym aparatem fotograficznym. Wszystkimi urządzeniami z jabłkiem robi zdjęcia prawie 10% użytkowników popularnego portalu dla fotografów – więcej niż aparatami Nikona.

Całkowita liczba Canonów i Nikonów na Flickrze w ciągu ostatnich miesięcy była mniej-więcej stała. Za zamieszanie w pierwszej trójce rankingu winić należy raczej wzrost popularności smartfonowej fotografii, a także aparatów fotograficznych bez lustra. W miarę jak poprawia się jakość zdjęć robionych smartfonami, w statystykach ogólnych pojawiają się także takie marki, jak LG czy Motorola (za sprawą świetnego modelu Moto G).

Ten trend nie powinien dziwić – smartfony Apple'a zawsze mogły poszczycić się dobrymi (w swojej klasie) aparatami i mają kilka innych przewag nad tradycyjnymi aparatami. Przede wszystkim bez smartfonu mało kto wychodzi z domu, ponadto można poprawić zdjęcia od razu po zrobieniu i natychmiast opublikować. Od kilku lat aktualne iPhone'y są na Flickrze popularniejsze, niż flagowe lustrzanki Canona czy Nikona, nie wspominając już o aparatach kompaktowych. W statystykach zebranych w czasie ubiegłego roku królował iPhone 5 (3,1%) i 5s (2,6%), za nimi zaś były modele 4s i 4. Pierwszy „prawdziwy” aparat fotograficzny, Canon 600D, w rankingu znalazł się dopiero na piątym miejscu z udziałem na poziomie 1%.

Firma Apple jest odpowiedzialna za 60% smartfonów, z których zdjęcia są publikowane na Flickrze. W połowie ubiegłego roku można było jednak zaobserwować rozkwit fotografii androidowej, za co w sporej mierze odpowiedzialne były flagowce Samsunga. Nokia tymczasem spadła z 8 do zaledwie 3%. Swoją pozycję niezmiennie utrzymuje HTC.

W kategorii aparatów bezlusterkowych wciąż najpopularniejszym modelem jest Olympus E-M5, na drugiej pozycji zaś znalazł się elitarny, pełnoklatkowy Sony A7. W tej kategorii coraz mocniej swoją pozycję zaznaczają Sony i Fujifilm, podczas gdy Panasonic szybko traci popularność.

Czołówka rankingu lustrzanek nie przynosi żadnych niespodzianek – w ciągu minionego roku na szczycie miejscami zamieniły się Canon EOS 600D (obecnie jest liderem) z Canonem EOS 7D (spadł na drugą pozycję), trzecie miejsce niezmiennie należy do Nikona D7000. Pierwsza dziesiątka należy do tych dwóch producentów.

© dobreprogramy
s