iPhone roku 2017: cały ze szkła, z zupełnie nowym wyświetlaczem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Będziemy szczęki zbierać z podłogi na widok przyszłorocznego iPhone’a. Japońskie media donoszą, że Apple zmęczyło się już walką z konkurencją w bliskim zwarciu i chce zaprezentować w 2017 roku klientom coś, czego jeszcze nie widzieli poza filmami science fiction. iPhone z 2017 roku będzie cały ze szkła, a nad wykonaniem takiej obudowy pracuje już tajwański Foxconn.

Te rewelacje przedstawia poważany japoński serwis Nikkei. Powołujaąc się na swoje źródła na Tajwanie, informuje, że Foxconn chcąc zabezpieczyć swoją pozycję wiodącego wykonawcy iPhone’ów, już od zeszłego roku eksperymentuje ze szklanymi obudowami. Obecnie firma ta zapewnia większość metalowych obudów dla iPhone’a 6S i iPhone’a 7, ale dzieli zamówienia jeszcze z inną tajwańską firmą, Catcher Technology, oraz amerykańskim Jabilem. Jako że Apple jest najważniejszym klientem Foxconnu (ponad 50% jego zamówień przypada na firmę z Cupertino), nic dziwnego, że Foxconn jest gotów na przygotowanie się do tak radykalnych zmian w linii produkcyjnej.

Warto podkreślić, że miesiąc temu Apple uzyskało patent na konstrukcję urządzeń całkowicie ze szkła, lecz nie z jednej bryły. Stopienie ze sobą wielu szklanych elementów pozwoli zachować lekkość w dużym stopniu pustej w środku konstrukcji.

Analitycy rynku, na których powołuje się Nikkei, utrzymują, że Apple w przyszłym roku skończy nie tylko z metalową obudową, ale też z dotychczas stosowanymi wyświetlaczami polikrzemowymi (LTPS). Następca iPhone’a 7 ma korzystać z zaawansowanych paneli OLED, które wyprodukuje najprawdopodobniej główny konkurent Apple’a – Samsung. Niewykluczone jednak, że Foxconn chce i na wyświetlacze się załapać, podobno w tym właśnie celu kupił Sharpa.

Zdaniem Japończyków takie posunięcia są konieczne, by pobudzić apetyt na nowe iPhony. Sytuacja jest dla Apple kłopotliwa – po raz pierwszy od 13 lat sprzedaż tych urządzeń spadła rok do roku, spadła także średnia cena sprzedaży, za to odpowiada wydanie taniego modelu iPhone SE. Firma jest pod sporą presją i posuwa się do desperackich posunieć, podobno w ostatniej chwili zdecydowała się zrezygnować z jednoobiektywowej wersji iPhone’a 7na kilka miesięcy przed oficjalną premierą. Nigdy wcześniej Apple jeszcze nie wprowadzało takich zmian do linii produktowej praktycznie tuż przed ich premierą.

© dobreprogramy