Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

iPod - chronologiczne sortowanie albumów.

Witam. Wielu posiadaczy iPodów, którzy bardzo dobrze znają swoją kolekcję muzyczną narzeka na fakt, że ich albumy sortowane są nie chronologicznie, a alfabetycznie. O ile wcześniej nie miałem z tym problemu (ipod nano z 4GB pamięci nie mieścił za dużo utworów) tak od kilku dni po wymianie na iPoda touch 64GB wygodne nawigowanie po kolekcji sprawia mi trudności.

Właściwie to dzsiaj miałem się poddać, ale przypadkowo natrafiłem na malutki, ale bardzo użyteczny program – ipodYearSort. W czym twki jego magia? Otóż iTunes oraz iPod rozpoznają tag „Sortuj wg albumu”. Jest on jednak niewidoczny, w przeciwieństwie np. do nazwy albumu (osobiście nie toleruję iTunes, ale niestety, czymś muszę wgrywać te utwory).

reklama

Czego dokonuje ów progam? We wspomnianym polu wprowadza on wartość YEAR - TITLE, gdzie YEAR jest rokiem wydania albumu, a TITLE to jego tytuł.
Jako przykład posłużę się czterema albumami grupy Black Sabbath (na potrzeby iPoda przekonwertowane do AAC 256kbps).

Black Sabbath

Paranoid (rok 1970)
Heaven and Hell (rok 1980)
Mob Rules (1981)
Dehumanizer (1992).

Wszystkie albumy wrzucone do iTunes i od razu skopiowane na iPoda prezentują się w kolejności alfabetycznej: Dehumanizer, Heaven and Hell, Mob Rules, Paranoid.

Aby albumy wyświetlić chronologicznie, musimy wykorzystać trick związny ze wspomnianym tagiem. O ile kilka albumów można opisać ręcznie, tak do większej ilości przydałby się jakiś automat.
Program, o którym mowa można pobrać z jego oficjalnej strony.

Z pobranego archiwum plik *.exe proponuję wrzucić w łatwo dostepne miejsce, bowiem należy go uruchomić z wiersza poleceń.
W moim przypadku był to katalog "C:\"
1. Uruchamiamy wiersz polecenia
2. Wpisujemy cd ścieżka np. cd C:\
3. Wpisujemy ipodSortYearSort.exe i wciskamy Enter.

Za pomocą tego programu możemy uzupełnić bądź wyczyścić tag "Sortuj wg albumu" jak i podejrzeć zmiany jakie zajdą. Porgram należy uruchomić z którymś z pięciu podanych parametrów (w innym przypadku sam się wyłączy). Na początek polecam wpisać ipodYearSort.exe /PretendWrite, sprawdzić, czy wszystko jest ok, a nastepnie śmiało możemy wpisać iPodYearSort.exe /RealWrite.

Gdy program skończy swoją pracę, możemy podejrzeć jej efekty (koniecznie jest ponowne wgranie utworów na iPoda).

Jest to mój pierwszy mini-poradnik, więc proszę o wyrozumiałość. 

reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze