iTunes cały czas do przodu...

Strona główna Aktualności

O autorze

Od momentu uruchomienia internetowego sklepu z muzyką dostępnego dla użytkowników Windows, Apple Computer niemal podwoiło sprzedaż muzyki. Od kwietnia klienci iTunes pobrali 25 mln piosenek, z czego 12 mln w pierwszych dwóch miesiącach działania sklepu.

Klienci iTunes średnio pobierają 1,5 mln piosenek tygodniowo, przyznał Rob Schoeben, wiceprezes działu marketingu Apple. Firma spodziewa się, że na pierwsze urodziny iTunes w kwietniu 2004r. sklep zanotuje 100 mln sprzedanych utworów. Ogromny wzrost sprzedaży muzyki przez iTunes przekroczył nawet oczekiwania analityków. "To fakt warty podkreślenia, że ludzie zaakceptowali legalną dystrybucję muzyki online" - powiedział Phil Leigh, analityk Inside Digital Media.

Sklep Apple spotkał się z szerokim uznaniem internautów, do czego w dużej mierze przyczyniła się inicjatywa branży muzycznej przeciwko sieciom nielegalnej wymiany muzyki P2P, takich jak Kazaa, czy Napster. W odróżnieniu od bezpłatnych sieci P2P, iTunes pobiera od klientów opłatę 99 centów za każdą sprzedaną piosenkę, z której część stanowią tantiemy dla wykonawców. I choć Apple na samej sprzedaży piosenek zarabia stosunkowo niewiele, to iTunes wspomaga sprzedaż przenośnych odtwarzaczy muzyki iPod. W październiku firma sprzedała 1,4 mln iPodów i przewiduje dalszy wzrost w związku z okresem przedświątecznych zakupów.

Jednak rola iTunes na rynku internetowych sklepów muzycznych jest nie do przecenienia.
Jak szacuje Digital Insight´s Leigh, sklep Apple posiada około 70% udziałów w ogólnym rynku legalnych sprzedawców muzyki online. Organizacja przewiduje, że w tym roku sprzedaż iTunes będzie co najmniej pięciokrotnie większa, niż wszystkich rywali łącznie. Ale w przyszłym roku sytuacja na rynku może ulec zmianie, gdyż przewidywany jest wzrost konkurencji.

© dobreprogramy
s