iWork '09

Strona główna Aktualności

O autorze

Pisaliśmy wczoraj

o powstaniu serwisu iWork.com oraz wydaniu nowej wersji pakietu biurowego iWork. Dziś znamy więcej szczegółów dotyczących serwisu oraz wiemy jakie zmiany przynosi aktualizacja pakietu biurowego spod znaku jabłka.

Skład pakietu nie uległ zmianie, nadal po nabyciu iWork otrzymamy edytor tekstu Pages, arkusz kalkulacyjny Numbers oraz doskonałe narzędzie do tworzenia prezentacji - Keynote. Najbardziej rzucającą się w oczy nowością jest możliwość pracy na pełnym ekranie. Ma to zminimalizować ilość rozpraszających elementów, na które zwracamy uwagę podczas pisania. Wzbogacona została biblioteka tematów, w które możemy "ubierać" nasze dokumenty, oraz zestaw opcji dotyczących tworzenia wykresów i biblioteka efektów wizualnych. Aby ułatwić organizację pracy, Pages został wyposażony w funkcję dynamicznego tworzenia planu dokumentu. W skrócie polega to na tym, że oznaczamy w punktach o czym i w jakiej kolejności będziemy pisać aby potem wprowadzać treść w polach utworzonych na podstawie naszego planu. Użytkownicy iPhone i iPod Touch zyskali nową możliwość sterowania prezentacją poprzez sieć Wi-Fi oraz podgląd slajdów na ekranie swojego urządzenia przenośnego. Gotowy dokument możemy zapisać lub wysłać, poza formatami iWork '08 i '09, również w formacie PDF i MS Office.

Aktualizacji uległy również moduły wsparcia dla dwóch ważnych programów zewnętrznych. Pierwszym jest odpowiedzialne za umieszczanie w dokumentach indeksów, bibliografii i spisów, End Note, obecnie pakiet pracuje z wersją End Note X2. Drugi to służący do tworzenia zaawansowanych formuł matematycznych MathType - obecnie pakiet wspiera wersję MathType 6. Wszystko po to, aby praca była jeszcze łatwiejsza.

Pakiet iWork w najnowszej wersji ma współpracować z serwisem iWork.com na podobnej zasadzie do współpracy komponentów iLife z Mobile Me. Oznacza to, że użytkownik otrzyma możliwość udostępnienia dokumentu, powiadomienia znajomych lub współpracowników o tym fakcie, a powiadomieni poza wglądem zyskają prawo do komentowania jego elementów (zdjęć, słów, komórek arkusza kalkulacyjnego) lub do dołączenia recenzji. Na razie nie ma mowy o udostępnianiu narzędzi do tworzenia i edycji dokumentów w serwisie, więc całą pracę należy wykonać w odpowiednim komponencie iWork na własnym komputerze.

© dobreprogramy

Komentarze