Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Internet bezprzewodowy w Play okiem użytkownika Linuksa

Po pierwsze pozdrawiam po długiej przerwie wakacyjnej :-) Miałem trochę zmian - nowe miasto, nowa praca - stąd dłuższa nieobecność na blogu.

Przeprowadzka zmusiła mnie m.in. do wybrania dostawcy bezprzewodowego Internetu. Po namyśle zdecydowaliśmy się z żoną na Play - najmniejszy zasięg, ale i najniższa cena. W okolicach Warszawy zasięg nie jest zbyt dużym problemem, więc mogliśmy nad tym przejść do porządku dziennego. Otrzymałem modem Huawei e1750c, z którym nie miałem większych problemów. Od początku był wykrywany przez system. Problem miałem natomiast z konfiguracją połączenia. Mimo blisko dwudziestu minut przegadanych z pomocą techniczną nie uzyskałem informacji na temat potrzebnych do połączenia danych: ASP, numeru, loginu, hasła, etc. Żadna z tych informacji nie była również wydrukowana w "instrukcji obsługi" - malusieńkim świstku dołączonym do modemu. Moim zdaniem brak rzetelnej informacji jest poważnym mankamentem Play. Uratowało mnie Wine, dzięki któremu uruchomiłem aplikację windowsową z modemu. Oczywiście nie można się w ten sposób połączyć, ale przynajmniej poznałem odpowiednie dane.

Konfiguracja połączenia w kNetworkManager ogranicza się do wybrania nowego połączenia mobilnego i wpisaniu w pole ASP: Internet, a jako numer telefonu: *99#. Banalne, prawda? Tym bardziej irytujące jest, że ani w pomocy technicznej, ani na instrukcji nie można się doszukać tych informacji.

W przypadku niektórych - zwłaszcza nowych - modemów, konieczne może być pobranie dwóch małych pakietów: usb-modeswitch i usb-modeswitch-data. W Debianie miałem już je zainstalowane, w Ubuntu trzeba się pobawić. Najprościej można te pakiety pobrać z repozytorium Debiana przez przeglądarkę WWW z innego komputera lub przez telefon :-)

Oprócz tego można pobrać bardzo sympatyczny dialer: wvdial. Konfiguracja ogranicza się do edycji pliku /etc/wvdial.conf. Konfiguracja dla Play wygląda w ten sposób:

root@iac-deb:~# cat /etc/wvdial.conf [Dialer play] Modem = /dev/ttyUSB0 Baud = 57600 Init1 = ATH Init2 = ATE1 Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet" Dial Command = ATD Phone = *99# Stupid mode = yes Username = "blank" Password = "blank" Auto DNS = yes

Mając uprawnienia roota wystarczy wpisać teraz w konsoli wvdial play i cieszyć się internetem. Jeżeli z systemu korzystają również osoby bez uprawnień administracyjnych, można udzielić im dostępu za pomocą sudo wyłącznie do tej jednej operacji. Wystarczy pobawić się komendą visudo.

Na forum DUG poznałem prostą sztuczkę: Mając zainstalowany wvdial można dodać go do /etc/rc.local, aby uruchamiał się przy rozruchu komputera. Jednakże dialer nie może zostać odpalony przed zamontowaniem modemu, należy zatem dodać również polecenie sleep. Czas uśpienia będzie się różnił w zależności od sprzętu. Na moim laptopie jest to aż 40 sekund:
sleep 40 && wvdial play

Podsumowując: wbrew czarnej propagandzie nie jest tak źle z obsługą tego typu sprzętu na Linuksie. Cala konfiguracja jest banalna. Znacznie gorzej jest jednak z dostępem do informacji jak to zrobić. Tekst dedykuję miłej pani z obsługi technicznej Play. 

Komentarze

0 nowych
niezDarek   8 #1 11.08.2010 11:43

wow, nie wiem ale ja u siebie w przypadku internetu mobilnego akurat na ubuntu podłączam modem, wybieram w network manager nowe połączenie komórkowe (GSM) wybieram dostawcę czyli Play i działa, zero problemów

TestamenT   13 #2 11.08.2010 12:13

A jak z prędkością i niezawodnością takiego internetu?

  #3 11.08.2010 12:24

'Miła obsługa techniczna' w Play to jedno a żenujący zasięg PlayOFFline to kolejna przyjemność w tej sieci...

iacobus   6 #4 11.08.2010 12:33

@TestamenT - u mnie chodzi ze średnią prędkością ~75kB/s, do tej pory nie zdarzyło mi się, żebym nie mógł się połączyć.

max1910   8 #5 11.08.2010 12:55

Też jestem użytkownikiem mobilnego internetu Paly, u moim miejscu zamieszkania brak zasięgu. Na szczęście nie kupiłem go do używania w domu tylko gdy jestem w Łodzi. Tam w miarę sobie radzi, tzn czasem ma problem z połączeniem. Wybrałem tą ofertę mobilnego internetu na kartę gdyż była konkurencyjna cenowo w stosunku do innych usługodawców.

  #6 11.08.2010 14:26

Z networkmanager działa wyśmienicie. Dziwię się, że Dział Pomocy Play nie reklamuje, że działa z Linuksem.
Sprostowanie (Zrobiłem bardzo duży update debiana squeeze i rozlacza mnie na networkmenagerze).Ale na pewno do opanowania, nic powalczymy

trux   11 #7 11.08.2010 16:43

hello_world@
Jeszcze gdyby wiedzieli co to jest GNU/Linux...

jzaam   10 #8 11.08.2010 16:59

Niestety moja zabawa linuksem, dokładnie ubuntu zakończyła się na niemożności instalacji właśnie internetu, mam cdma z orange i mimo wpisywania poprawnych danych nic nie działa, nie chce połączyć:( szukałem czytałem i w końcu się poddałem:(

iacobus   6 #9 11.08.2010 17:57

@jzaam - próbowałeś popytać na forum.ubuntu.pl lub forum.dug.net.pl? Przy odrobinie uporu można rozwiązać wszelkie problemy :-)

Fanboj O   9 #10 11.08.2010 18:39

"Żadna z tych informacji nie była również wydrukowana w "instrukcji obsługi" - malusieńkim świstku dołączonym do modemu. Moim zdaniem brak rzetelnej informacji jest poważnym mankamentem Play."

Mam ten sam modem. Dziwne. W obecnych dystrybucjach dla laików (_buntu, Mint, Mandaryna) internet ustawia się dość łatwo. Wystarczy tylko wybrać w aplecie sieci dostawcę z dostępnych Orange, Plus, Era, Play. Nie trzeba nic więcej podawać, bo wartości domyślne pasują. Może padłeś ofiarą zbyt zaawansowanej dystrybucji.
Po drugie nie wiem, który zestaw Play kupowałeś, ale z kartą SIM dostaje się tekturę, na której wydrukowane są parametry APN, Acces Number, User Name, Password, DNS.
Po trzecie, można poświęcić parę groszy i z telefonu komórkowego wejść na internet http://www.playonline.pl i już na drugim linku "instalacja" mamy http://www.playmobile.pl/pl/internet/prezentacja/index.html

APN: Internet
Numer dostępowy: *99#
Nazwa użytkownika: brak
Hasło: brak
DNS: dynamiczny

jzaam   10 #11 11.08.2010 19:01

@iacobus znalazłem na forach informacje ja instalować czy tam konfigurować dla innych operatorów usługę cdma pod modem anydata więc analogicznie robić to samo tylko wpisywać dane orange, albo coś źle robiłem albo rzeczywiście powinienem zapytać, poza tym jestem z reguły leniwym człowiekiem; kilka razy mi nie wyjdzie i daje sobie spokój do czasu aż znowuż będzie mi się nudziło, ubuntu jest fajne podoba mi się tylko szkoda że nie jest dla mnie aż tak proste jak windows który jest beee i brzydki, okropny ale korzystam bo dla mnie bardzo prosty i z niczym nie mam problemów

roobal   16 #12 12.08.2010 01:05

Nie lepiej napisać sobie taki skrypcik do tego wvdial? ;)

#!/bin/sh

if lsusb | grep nazwa_modemu_wykrywana_przez_lsusb; then
wvdial play
fi
exit 0

I można dodać go rc.local, wtedy nie trzeba będzie odliczać ile czasu montuje się modem ;)

Pozdrawiam!

roobal   16 #13 12.08.2010 01:12

Zapomniałem tylko, że skrypt musi "monitorować", kiedy modem się zamontuje, więc powinno być tak :)

#!/bin/sh

while [ 0 ]; do
if lsusb | grep nazwa_modemu_wykrywana_przez_lsusb; then
wvdial play
break
fi
done
exit 0

Pozdrawiam!

iacobus   6 #14 12.08.2010 10:30

@Roobal - twój skrypt zawiesiłby proces bootowania, bo niestety często się zdarza, że modem nie jest wykrywany podczas startu. trzeba go wyjąć i jeszcze raz podpiąć pod usb. Irytujący błąd, ale póki co Debian tak ma.

roobal   16 #15 12.08.2010 19:16

Aha, no to chyba, że tak ale od biedy można dodać go do autostartu zamiast do rc.local :)

Skoro modem nie jest wykrywany to nie można go zamontować ręcznie, zamiast odłączać i podłączać? Tu akurat pytam tak z ciekawości :)

Pozdrawiam!

iacobus   6 #16 12.08.2010 21:13

nie ma węzłów /dev/ttyUSB0, /dev/ttyUSB1, /dev/ttyUSB2. Po podłączeniu modemu udev tworzy je, a nie wiem jak go do tego zmusić "z palca". Pozdrawiam :-)

iacobus   6 #17 12.08.2010 21:13

nie ma węzłów /dev/ttyUSB0, /dev/ttyUSB1, /dev/ttyUSB2. Po podłączeniu modemu udev tworzy je, a nie wiem jak go do tego zmusić "z palca". Pozdrawiam :-)

roobal   16 #18 12.08.2010 22:19

To w takim razie i tak trzeba czekać :)

Pozdrawiam!

  #19 18.10.2010 00:45

internet w play to jeden wielki syf. Mam go od ponad roku i nie mogę się doczeekac kiedy skończy mi się umowa. Zakup mobilnego play to była moja największa pomyłka w życiu. Obsługa mówiła mi że internet wyciąga ok 1mb- chyba w warszawie bo u mnie w Malborku to wielka lipa- dodaje że mieszkam w centrum. Co chwila się wiesza a strona ładuje się tyle czasu że herbatę można se zaparzyc. Dla tych co nie chcą wpaśc w nerwicę to bardzo odradzam zakup tego internetu no chyba że macie mocne nerwy. Pozdro. Ps. Pozytywne komentarze przypuszczam że wstawiają pracownicy play- ściema!

  #20 18.10.2010 14:49

Właśnie testuję mobilny internet w play. Mam na lapku dwa systemy : winde i minta 9, modem wykrywany jest na mincie dopiero po restarcie z windy ( oczywiście przedtem trzeba było dokonać wpisu *99# i Internet ). Wrażenie jest takie że strony ładują się wolniej ale jak zaskoczy to ściąga się tak jak na smyczy, nie wiesz się , i mam nadzieję ze tak będzie po 10 dniach testowania!!!

  #21 29.04.2016 16:37

Mam Minta i modem Huawei e270 z angielskiej 3-ki,bez locka.
Na wind.7 instalował oprogramowanie Partner Mobile,natomiast na linuxie jest niewidzialny i kombinuje jak koń pod górę,ale niestety nie jestem informatykiem i naprawdę jest to dla mnie PROBLEM. Zasięg w play mam 100%,bo mieszkam tuż przy nadajniku. Może ktoś znajdzie chwilę i podpowie mi co mam zrobić.
Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  #22 26.07.2016 12:34

Dziękuję za nazwę ASP. Sam bym się nie domyślił...