Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Internet bezprzewodowy w Play okiem użytkownika Linuksa

Po pierwsze pozdrawiam po długiej przerwie wakacyjnej :-) Miałem trochę zmian - nowe miasto, nowa praca - stąd dłuższa nieobecność na blogu.

Przeprowadzka zmusiła mnie m.in. do wybrania dostawcy bezprzewodowego Internetu. Po namyśle zdecydowaliśmy się z żoną na Play - najmniejszy zasięg, ale i najniższa cena. W okolicach Warszawy zasięg nie jest zbyt dużym problemem, więc mogliśmy nad tym przejść do porządku dziennego. Otrzymałem modem Huawei e1750c, z którym nie miałem większych problemów. Od początku był wykrywany przez system. Problem miałem natomiast z konfiguracją połączenia. Mimo blisko dwudziestu minut przegadanych z pomocą techniczną nie uzyskałem informacji na temat potrzebnych do połączenia danych: ASP, numeru, loginu, hasła, etc. Żadna z tych informacji nie była również wydrukowana w "instrukcji obsługi" - malusieńkim świstku dołączonym do modemu. Moim zdaniem brak rzetelnej informacji jest poważnym mankamentem Play. Uratowało mnie Wine, dzięki któremu uruchomiłem aplikację windowsową z modemu. Oczywiście nie można się w ten sposób połączyć, ale przynajmniej poznałem odpowiednie dane.

reklama

Konfiguracja połączenia w kNetworkManager ogranicza się do wybrania nowego połączenia mobilnego i wpisaniu w pole ASP: Internet, a jako numer telefonu: *99#. Banalne, prawda? Tym bardziej irytujące jest, że ani w pomocy technicznej, ani na instrukcji nie można się doszukać tych informacji.

W przypadku niektórych - zwłaszcza nowych - modemów, konieczne może być pobranie dwóch małych pakietów: usb-modeswitch i usb-modeswitch-data. W Debianie miałem już je zainstalowane, w Ubuntu trzeba się pobawić. Najprościej można te pakiety pobrać z repozytorium Debiana przez przeglądarkę WWW z innego komputera lub przez telefon :-)

Oprócz tego można pobrać bardzo sympatyczny dialer: wvdial. Konfiguracja ogranicza się do edycji pliku /etc/wvdial.conf. Konfiguracja dla Play wygląda w ten sposób:


root@iac-deb:~# cat /etc/wvdial.conf 

[Dialer play]
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 57600
Init1 = ATH
Init2 = ATE1
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Dial Command = ATD
Phone = *99#
Stupid mode = yes
Username = "blank"
Password = "blank"
Auto DNS = yes

Mając uprawnienia roota wystarczy wpisać teraz w konsoli wvdial play i cieszyć się internetem. Jeżeli z systemu korzystają również osoby bez uprawnień administracyjnych, można udzielić im dostępu za pomocą sudo wyłącznie do tej jednej operacji. Wystarczy pobawić się komendą visudo.

Na forum DUG poznałem prostą sztuczkę: Mając zainstalowany wvdial można dodać go do /etc/rc.local, aby uruchamiał się przy rozruchu komputera. Jednakże dialer nie może zostać odpalony przed zamontowaniem modemu, należy zatem dodać również polecenie sleep. Czas uśpienia będzie się różnił w zależności od sprzętu. Na moim laptopie jest to aż 40 sekund:
sleep 40 && wvdial play

Podsumowując: wbrew czarnej propagandzie nie jest tak źle z obsługą tego typu sprzętu na Linuksie. Cala konfiguracja jest banalna. Znacznie gorzej jest jednak z dostępem do informacji jak to zrobić. Tekst dedykuję miłej pani z obsługi technicznej Play. 

reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze