Instalacja pakietów w Pythonie 3

Przypomnienie

We wrześniu 2012 pisałem o Pythonie 3.3.0 oraz instalowaniu pakietów w wirtualnym środowisku. Aktualna wersja Pythona oznaczona jest numerem 3.3.3. Sporo się w tym czasie zmieniło (na lepsze), więc czas na aktualizację.

Distribute -- fork pakietu Setuptools -- został porzucony, choć nie do końca, bo w istocie został wcielony do setuptools, który znowu jest intensywnie rozwijany.

Python 3.3 venv

Ukazał się Python 3.3.0. Oprócz poprawek wydajności (np. do 80x szybszy moduł decimal) i ogólnych "porządków" jak np. reorganizacji hierarchii wyjątków OS i IO, pojawił się m.in. wbudowany moduł venv (Virtual Environments). Wirtualne środowiska Pythona nie są czymś nowym, ale po raz pierwszy są dostarczane "w standardzie". We wcześniejszych wersjach Pythona można doinstalować moduł

IronPython + Eclipse

Ukazała się wersja release candidate IronPythona 2.7.2. Wydanie wersji stabilnej zaplanowano za tydzień. Jest to dobra okazja, by przyjrzeć się tej wersji Pythona, ponieważ wprowadzono w niej kilka istotnych nowości.

Kilka słów o IronPython

IronPython to pełnoprawna implementacja języka Python napisana w C#, zapewniająca pełną integrację z platformą .NET Framework i Mono. W porównaniu do podstawowej implementacji (CPython) charakteryzuje się:

Samowystarczalne aplikacje Pythona cz. 2

W poprzednim wpisie opisałem jak w prosty sposób z plików .py (.pyw) zbudować samowystarczalne aplikacje Pythona. Podałem zalety i wady tego rozwiązania. Najpoważniejszą wadą jest dość duży rozmiar aplikacji. Poza tym zamiast plików zip, których zawartość należy rozpakować, lepszy byłby instalator exe, który zainstaluje aplikację i np. utworzy na pulpicie skrót do programu.

W tym wpisie skorzystamy z narzędzi

Samowystarczalne aplikacje Pythona

Wstęp

Programy napisane w Pythonie mają rozszerzenie .py lub .pyw. Zazwyczaj rozszerzenie .py stosuje się dla aplikacji konsolowych, a .pyw dla aplikacji graficznych. Różnica między nimi polega na tym, że programy z rozszerzeniem .pyw nie uruchamiają w tle okna wiersza poleceń.

Zalety plików py

* programy/skrypty są niewielkie* można zobaczyć kod źródłowy programu przed jego uruchomieniem

R jak raport

Wstęp

Tytułowe raporty, sprawozdania, artykuły można pisać/tworzyć przy pomocy wielu narzędzi. Najpopularniejszym jest pakiet MS Office. Dane z prób, eksperymentów wprowadzamy do Excela, przeprowadzamy obliczenia, analizy, a następnie wyniki kopiujemy do Worda. To najczęściej wykorzystywany sposób postępowania. Prosty i skuteczny. Przynajmniej w przypadku niewielkiej ilości raportów.

Duże ilości raportów można tworzyć w sposób programowy, np. przy użyciu narzędzia dla języka Python --

Rok blogowania

Blog w liczbach

Dokładnie rok temu pojawił się na tym blogu pierwszy wpis. W tym czasie opublikowałem 23 wpisy, z czego 21 trafiło na stronę główną. Łączna liczba wyświetleń przekroczyła 23 000. Nie jest to może oszałamiająca wartość, ale tematyka którą poruszałem skierowana była raczej do wąskiego grona odbiorców.

Programy napisane w Pythonie

Wstęp

Jako amator programowania przeglądam czasami fora internetowe, strony typu Q&A jak StackOverflow w poszukiwaniu podpowiedzi lub rozwiązań niektórych problemów. Wśród konkretnych pytań zdarzają się też rozważania ogólne typu: Czy język programowania A jest wydajniejszy od B? Dlaczego warto uczyć się języka C? Od jakiego języka rozpocząć naukę programowania?

Można wyróżnić m. in.