Programy napisane w Pythonie

Wstęp

Jako amator programowania przeglądam czasami fora internetowe, strony typu Q&A jak StackOverflow w poszukiwaniu podpowiedzi lub rozwiązań niektórych problemów. Wśród konkretnych pytań zdarzają się też rozważania ogólne typu: Czy język programowania A jest wydajniejszy od B? Dlaczego warto uczyć się języka C? Od jakiego języka rozpocząć naukę programowania?

Można wyróżnić m. in. następujące kryteria wyboru:

1) popularność (a co za tym idzie, dostępność materiałów)
2) przykłady znanych programów napisanych w danym języku
3) stopień trudności
4) wydajność
5) przenośność

Ekstremalna wydajność nie zawsze jest priorytetem. Ze względu na popularność systemu Windows, również przenośność bywa sprawą pomijalną (choć w przypadku Pythona nie ma z tym problemów, gdyż programy są interpretowane przez tzw. interpreter, a nie kompilowane do kodu maszynowego). Ważne jest aby napisać aplikację spełniającą swoje zadanie, a najlepiej taką, która odniesie pewien sukces (ze względu na popularność lub sukces komercyjny).

Łatwość nauki danego języka i szybkość rozwijania aplikacji jest równie ważna, chociaż bywa sprawą dyskusyjną. Python uchodzi generalnie za język łatwy, przyjemny oraz zwięzły. Jednak programy w nim napisane wymagają do działania tzw. wirtualnej maszyny. Co gorsza programy napisane w Pythonie 2.x nie zadziałają w wersji 3.x.

Pozostaje jeszcze jedno kryterium -- popularność. Można skorzystać z rankingów dostępnych w internecie, np. TIOBE. Nie każdy jednak wierzy w wiarygodność tego typu rankingów. Za pewniejsze źródło uznaje się czasami ilość ofert pracy. Pracodawcy w Polsce nie obdarzyli jednak Pythona jak dotąd dużym zaufaniem.

Wielu wyciąga stąd wniosek, że nie warto sobie takim językiem zawracać głowy. Czy rzeczywiście nikt nie tworzy w Pythonie aplikacji ,,z prawdziwego zdarzenia''?

Przykłady programów napisanych w Pythonie

Na stronie wiki.python.org znajdziemy listę aplikacji napisanych w Pythonie. Tylko tyle? Trzeba przyznać, że zawartość strony nie wygląda imponująco, szczególnie dla programisty nastawionego na pracę w środowisku Windows. Część czytelników zapewne w ogóle nie kojarzy tych programów, a w najlepszym wypadku zna tylko Blendera do tworzenia grafiki 3D.

Nie tylko Blender korzysta z Pythona. Wykorzystuje go również komercyjny Autodesk Maya. Marka Autodesk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, więc ten przykład można już uznać za istotne zastosowanie języka. Jednak jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Innym znanym przykładem wykorzystania Pythona jest gra Civilization IV, w której główne elementy interfejsu, generator map oraz skrypty są w całości napisane w Pythonie.

Dłuższą listę aplikacji znajdziemy na wikipedii List of Python software. Nie jest to oczywiście lista kompletna. Brakuje na niej m.in. komunikatora digsby napisanego z wykorzystaniem wxPython.

Odwiedzając dziś stronę główną dobrychprogramów zauważyłem program Calibre 0.8.4, który otrzymał wysokie noty zarówno od redakcji jak i użytkowników. Okazuje się, że jest on również napisany w całości w Pythonie.

Nie dalej jak wczoraj Guido van Rossum opublikował na blogu wpis, w którym wspomina o popularnym programie (i usłudze) Dropbox, służącym do przechowywania kopii i synchronizacji plików między komputerami.

Python plays an important role in Dropbox's success: the Dropbox client, which runs on Windows, Mac and Linux (!), is written in Python. This is key to the portability: everything except the UI is cross-platform. (...) Before you jump in to open up the Dropbox distro and learn all about how it works, beware that the source code is not included and the bytecode is obfuscated. Drew's no fool. And he laughs at the poor competitors who are using Java.

Zajrzyjmy zatem do katalogu Dropboxa.

Znajduje się tu jedynie plik Python25.dll. Rozpakujmy teraz plik Dropbox.exe (lub skorzystajmy z opcji programu 7-zip -- Otwórz archiwum...

Więcej: PyCon 2011: How Dropbox Did It And How Python Helped

Z jakich jeszcze programów napisanych w Pythonie korzystacie na co dzień? A może nie wiecie, że z takich programów korzystacie? W końcu nie każdy podaje na stronie głównej w jakim języku dany program został napisany, a użytkownika zwykle ta kwestia nie bardzo interesuje.