Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Programy napisane w Pythonie

Wstęp

Jako amator programowania przeglądam czasami fora internetowe, strony typu Q&A jak StackOverflow w poszukiwaniu podpowiedzi lub rozwiązań niektórych problemów. Wśród konkretnych pytań zdarzają się też rozważania ogólne typu: Czy język programowania A jest wydajniejszy od B? Dlaczego warto uczyć się języka C? Od jakiego języka rozpocząć naukę programowania?

Można wyróżnić m. in. następujące kryteria wyboru:

1) popularność (a co za tym idzie, dostępność materiałów)
2) przykłady znanych programów napisanych w danym języku
3) stopień trudności
4) wydajność
5) przenośność

Ekstremalna wydajność nie zawsze jest priorytetem. Ze względu na popularność systemu Windows, również przenośność bywa sprawą pomijalną (choć w przypadku Pythona nie ma z tym problemów, gdyż programy są interpretowane przez tzw. interpreter, a nie kompilowane do kodu maszynowego). Ważne jest aby napisać aplikację spełniającą swoje zadanie, a najlepiej taką, która odniesie pewien sukces (ze względu na popularność lub sukces komercyjny).

Łatwość nauki danego języka i szybkość rozwijania aplikacji jest równie ważna, chociaż bywa sprawą dyskusyjną. Python uchodzi generalnie za język łatwy, przyjemny oraz zwięzły. Jednak programy w nim napisane wymagają do działania tzw. wirtualnej maszyny. Co gorsza programy napisane w Pythonie 2.x nie zadziałają w wersji 3.x.

Pozostaje jeszcze jedno kryterium -- popularność. Można skorzystać z rankingów dostępnych w internecie, np. TIOBE. Nie każdy jednak wierzy w wiarygodność tego typu rankingów. Za pewniejsze źródło uznaje się czasami ilość ofert pracy. Pracodawcy w Polsce nie obdarzyli jednak Pythona jak dotąd dużym zaufaniem.

Wielu wyciąga stąd wniosek, że nie warto sobie takim językiem zawracać głowy. Czy rzeczywiście nikt nie tworzy w Pythonie aplikacji ,,z prawdziwego zdarzenia''?

Przykłady programów napisanych w Pythonie

Na stronie wiki.python.org znajdziemy listę aplikacji napisanych w Pythonie. Tylko tyle? Trzeba przyznać, że zawartość strony nie wygląda imponująco, szczególnie dla programisty nastawionego na pracę w środowisku Windows. Część czytelników zapewne w ogóle nie kojarzy tych programów, a w najlepszym wypadku zna tylko Blendera do tworzenia grafiki 3D.

Nie tylko Blender korzysta z Pythona. Wykorzystuje go również komercyjny Autodesk Maya. Marka Autodesk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, więc ten przykład można już uznać za istotne zastosowanie języka. Jednak jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Innym znanym przykładem wykorzystania Pythona jest gra Civilization IV, w której główne elementy interfejsu, generator map oraz skrypty są w całości napisane w Pythonie.

Dłuższą listę aplikacji znajdziemy na wikipedii List of Python software. Nie jest to oczywiście lista kompletna. Brakuje na niej m.in. komunikatora digsby napisanego z wykorzystaniem wxPython.

Odwiedzając dziś stronę główną dobrychprogramów zauważyłem program Calibre 0.8.4, który otrzymał wysokie noty zarówno od redakcji jak i użytkowników. Okazuje się, że jest on również napisany w całości w Pythonie.

Nie dalej jak wczoraj Guido van Rossum opublikował na blogu wpis, w którym wspomina o popularnym programie (i usłudze) Dropbox, służącym do przechowywania kopii i synchronizacji plików między komputerami.

Python plays an important role in Dropbox's success: the Dropbox client, which runs on Windows, Mac and Linux (!), is written in Python. This is key to the portability: everything except the UI is cross-platform. (...) Before you jump in to open up the Dropbox distro and learn all about how it works, beware that the source code is not included and the bytecode is obfuscated. Drew's no fool. And he laughs at the poor competitors who are using Java.

Zajrzyjmy zatem do katalogu Dropboxa.

Znajduje się tu jedynie plik Python25.dll. Rozpakujmy teraz plik Dropbox.exe (lub skorzystajmy z opcji programu 7-zip -- Otwórz archiwum...

Więcej: PyCon 2011: How Dropbox Did It And How Python Helped

Z jakich jeszcze programów napisanych w Pythonie korzystacie na co dzień? A może nie wiecie, że z takich programów korzystacie? W końcu nie każdy podaje na stronie głównej w jakim języku dany program został napisany, a użytkownika zwykle ta kwestia nie bardzo interesuje. 

Komentarze

0 nowych
  #1 05.06.2011 15:14

Nie jestem pewien. ale chyba dc++ korzystał z pythona.

iluzion   5 #2 05.06.2011 15:47

@delusion

Jeśli mówimy o czasie przeszłym to BitTorrent również korzystał z Pythona do wersji 5.x.

http://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_(software)

,,Od wersji 6.0 program jest właściwie µTorrentem pod zmienioną nazwą. W wyniku tego, kod źródłowy jest już zamknięty, a program jest dostępny tylko pod platformę Windows'' -- wikipedia

  #3 05.06.2011 18:14

Inkscape również korzysta z Pythona do skryptów.

Co do telefonii mobilnej - w Symbianie oprogramowanie powstałe w Pythonie to praktycznie podstawa.

borzole   4 #4 05.06.2011 18:29

Wspomniany na początku serwis StackOverflow jest napisany w Python.
W Fedora wszystkie graficzne narzędzia do administracji (że o konsolowym 'yum' nie wspomnę ) powstają w Python. Generalnie jako "pomocnik systemowy" to ten język jest dla mnie niezastąpiony.

borzole   4 #5 05.06.2011 18:34

...fuck, StackOverflow stworzone jest w ASP.NET MVC
Dałbym sobie coś obciąć, że to python był :/

  #6 05.06.2011 19:07

Mnie się gdzieś obiło o uszy że StackOverflow stoi na drupali

SyntaxError   6 #7 05.06.2011 20:24

Co do telefonów to jest projekt (wspierany przez google) napisania API androida dla pythona. Z tego co wiem to juz dziala ale są pewne ograniczenia.

slepcu   7 #8 05.06.2011 21:14

na co dzień w pracy korzystam z Mercuriala i gui do niego TortioseHg.

moja praca mgr - skrypty obliczeniowe z fizyki teoretycznej pisze w pythonie. To używam też IDE Spyder

nintyfan   11 #9 05.06.2011 21:19

Miro.

No i mój autorski serwer www do rozwiązywania krzyżówek :-D .

nintyfan   11 #10 05.06.2011 21:21

Wesnoth swego czasu korzystał z Pythona w zagadnieniach sztucznej inteligencji, lecz przyszły pieniądze od wujka Google, i zaczęli tworzyć język FormulaAI.

nintyfan   11 #11 05.06.2011 21:22

Django korzysta z Pytona.

Jeszcze Zope lub Plone.

  #12 05.06.2011 21:57

@nintyfan - ale dałeś przykład ... django jest pythonowym frameworkiem a nie programem.
A w php jest zend, symfony i 50+ fajnych frameworków.

Nie mniej nie rozumiem sensu tego wpisu. To ma być reklama tego języka? Czy dowartościowanie siebie że nie zmarnowało się
czasu na naukę słabego języka programowania?

iluzion   5 #13 05.06.2011 22:29

@borzole

reddit jest napisany w Pythonie. Może stąd skojarzenie;)

@slepcu

Obliczenia do swojej pracy mgr też wykonałem przy pomocy zestawu Python+SciPy+matplotlib. Jako interaktywne środowisko oprócz Spydera mogę jeszcze polecić PTK oraz IEP:

http://pythontoolkit.sourceforge.net/
http://code.google.com/p/iep/

slepcu   7 #14 06.06.2011 11:10

@jamjest :
słabym to mozna być programistą...jak się nie umie odkryć potęgi języka.
Średnio programistą pythona płacą więcej niż programistom php - bo tych drugich jest na potęgę, a spora część to programiści do niczego.

python'a można używać do wielu innych rzeczy nie tylko do www.

  #15 06.06.2011 11:28

sporo gier uzywa pythona, jak chocby Vampire The Masquerade - Redemption czy tez SDK do Mount & Blade do tworzenia modolow

  #16 06.06.2011 11:40

@jamjest
przenalizuj pythona, pod wieloma wzgledami przebija php (chocby wydajnosc). Nie wspomne juz o skladni (do dzis nie nie rozumiem po jaka cholere jest $this-> przeciez mozna to bylo rozwiazac o wiele lepiej), o tym ze ciezko pozbyc sie z php tablic asocjacyjnych to chyba kazdy no i oczywiscie introspekcja, ktora w ogole nie zacheca do pracy z obiektami :/

A co do frameworkow w php, zaczynaja one powoli ciagnac pomysly wlasnie chocby z django (symfony dodalo newforms) czy tez z innych pythonowych frameworkow

Druedain   14 #17 06.06.2011 12:46

Przyznam szczerze, że nie mam dobrych skojarzeń jeśli chodzi o Pythona pod względem wydajności. „Ekstremalna wydajność nie zawsze jest priorytetem”, ale choćby akceptowalna już prędzej.

TestamenT   13 #18 06.06.2011 13:46

Co do wydajności to można użyć PyPy Implementacja Pythona napisana w Pythonie. PyPy posiada "Just-in-Time compiler".

webnull   9 #19 06.06.2011 14:11

@Druedain
Python jest językiem który może być kompilowalny - wtedy obok pliku .py znajdzie się także .pyc

@SyntaxError
except SyntaxError:
ban :>

webnull   9 #20 06.06.2011 14:12

@Druedain
Python jest językiem który może być kompilowalny - wtedy obok pliku .py znajdzie się także .pyc

@SyntaxError
except SyntaxError:
ban :>

webnull   9 #21 06.06.2011 14:12

@usutami (niezalogowany) | 06.06.2011 11:28
Być może to dlatego, że Python jest łatwy w implementacji.

TestamenT   13 #22 06.06.2011 14:25

Pliki .pyc mają to do siebie że szybciej się wczytują od .py ale nie wpływa to na wydajność, więc używanie terminu kompilacja jest mocno przesadzona.

Jest kilka sposobów aby poprawić wydajność np. pisanie modułów w C\C++ dla tych co nie znają tych języków można użyć Cython lub Shedskin.

  #23 06.06.2011 16:10

@jamjest
Czy ja jestem jakiś dziwny, że zrozumiałem Twojego posta inaczej niż większość? Mianowicie, że nie napisałeś, że Python jest językiem słabym.

iluzion   5 #24 06.06.2011 19:21

@jamjest

Język Python (wg mnie) jest świetny -- możesz traktować to jako reklamę. We wstępie zawarłem ogólne przemyślenia na jego temat (języka i implementacji). Starałem się być obiektywny, może dlatego przekaz okazał się nieczytelny. Nie doszukuj się w tym wpisie oceny Pythona jako całości. Podpunkty podane na początku stanowią jedynie często spotykane na forach kryteria wyboru języka (często nieadekwatne do zastosowań). Programy napisane w C są mniejsze, szybsze, a sam język jest bardziej popularny. Po co więc stosować inne? A jednak się stosuje, również Pythona. Dropbox jest dobrym przykładem zastosowania, chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, bo plik exe (dzięki py2exe) na pierwszy rzut oka nie zdradza, w jakim języku ta aplikacja powstała.

"Czy dowartościowanie siebie że nie zmarnowało się czasu na naukę słabego języka programowania?"

O tym też jest ten wpis. Powyższe zdanie znaczy dokładnie to samo co fragment:

Wielu wyciąga stąd wniosek, że nie warto sobie takim językiem zawracać głowy. Czy rzeczywiście nikt nie tworzy w Pythonie aplikacji ,,z prawdziwego zdarzenia''?

Jeśli chodzi o zmarnowany czas... tak zmarnowałem sporo czasu na czytanie o wielu językach programowania po to, by za każdym razem wrócić do Pythona i stwierdzić, że zrobiłbym to przy jego pomocy szybciej;)

@Druedain

„Ekstremalna wydajność nie zawsze jest priorytetem”, ale choćby akceptowalna już prędzej.

Mógłbyś opisać swoje doświadczenia? Akceptowalna jest jak najbardziej. Choćby w zastosowaniach Pythona zorientowanych wokół obliczeń inżynierskich i naukowych.

http://www.scipy.org/PerformancePython
http://www.sagemath.org/tour-benchmarks.html

Spora część kodu, który znajduję w internecie napisana jest właśnie w Pythonie. Ośmielę się również stwierdzić, że Python stał się następcą Fortrana -- Nie w kwestii wydajności (bo tu Fortran jest ciągle niezastąpiony), ale w formie ,,reprezentacyjnej''. W starszych książkach inżynierskich spotyka się często fragmenty kodu napisane w Fortranie, dziś częściej w Matlabie, a w internecie coraz częściej właśnie w Pythonie. Jak widać w komentarzach, również w pracach magisterskich, doktorskich spotyka się zastosowania Pythona (również w postaci fragmentów kodu, który ze względu na dość zwięzłą formę czyta się jak pseudokod).

W nawiązaniu do zwięzłej formy, podzielę się linkiem http://cobra-language.com/docs/python/

iluzion   5 #25 06.06.2011 19:31

Dobry przykład do drugiej części powyższego komentarza:

http://www.intellovations.com/2011/01/16/wind-observation-calculations-in-fortra.../

nintyfan   11 #26 11.06.2011 14:50

Co do Pythona, to rynek pracy dla niego systematycznie rośnie.

nintyfan   11 #27 11.06.2011 15:57

Python jest świetny. To co możemy zrobić przy pomocy generatorów i iteratorów(również w postaci konstruktora tablicowego) jest niesamowite.

Prosty, przejrzysty, przyjemny zapis. Nie wspominając o składni z wcięciami.

  #28 15.05.2013 07:30

Napisz program, który numerycznie obliczy warto´s´c liczby p z rozwini˛ecia w szereg:
p
4
= 1??
1
3
+
1
5 ??
1
7
++(??1)n??1 1
2n??1
; n = 1;2;3; :::
Za pocza˛tkowa˛ wartos´c´ n przyjmij n = 1 i powtarzaj obliczenia dopóty, dopóki róz˙nica przybliz˙en´ wartos´ci p
uzyskanej w kolejnych krokach n, n+1 b˛edzie przekracza´c 10??2. Wyniki dla poszczególnych kroków zapisz
w pliku o nazwie nrindeksu.out, zawieraja˛cym 3 kolumny: n (liczba wyrazów szeregu), pi (przybliz˙enie
liczby p uzyskane dla danego n) oraz d (ró˙znica warto´sci p mi˛edzy kolejnymi krokami). Przykładowa zawarto´s´c
pliku:
n pi d
1 4.000000 -
2 2.666667 1.333333
3 3.466667 0.800000
itd...

  #29 12.03.2016 11:23

Elementy baz materiałowych w AutoCAD Plant 3D mogą być realizowane poprzez kody w Pythonie. Jest tam również zaimplementowany kompilator.

  #30 17.04.2017 18:43

Wygląda przejrzyście, łatwo się pisze ale wydajność i uniwersalność systemowa, kuleja. Szczególnie to drugie, dlatego pewnie zaczne odświeżać brzydziejszy c#... Co do Pythona znowu, to może dobry jest do frameworkow webowych, wizualizacji bigdata statystyk, niczego zasobozernego. Ale to taka dewagacja zdalna, bo nie podejmował em osobiście nic takiego, jedynie majstrowalem w parserach, skryptach i bazach...

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.