Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Samowystarczalne aplikacje Pythona cz. 2

W poprzednim wpisie opisałem jak w prosty sposób z plików .py (.pyw) zbudować samowystarczalne aplikacje Pythona. Podałem zalety i wady tego rozwiązania. Najpoważniejszą wadą jest dość duży rozmiar aplikacji. Poza tym zamiast plików zip, których zawartość należy rozpakować, lepszy byłby instalator exe, który zainstaluje aplikację i np. utworzy na pulpicie skrót do programu.

W tym wpisie skorzystamy z narzędzi cx_freeze, upx oraz NSIS. Pierwszy z nich działa podobnie do py2exe, drugi posłuży do znacznego zredukowania rozmiarów plików, a trzeci do utworzenia instalatora.

Spolszczenie interfejsu

Załóżmy, że napisaliśmy aplikację z interfejsem graficznym wykorzystującym PySide lub PyQt4. Aby dokonać spolszczenia interfejsu skopiujmy plik qt_pl.qm z katalogu C:\Python27\Lib\site-packages\PyQt4\translations do folderu zawierającego główny plik naszej aplikacji, np. main.pyw.

Plik main.pyw może mieć postać:

# -*- coding: utf-8 -*- import sys from PySide.QtCore import QTranslator from PySide.QtGui import QApplication from my_form import MyForm app = QApplication(sys.argv) mytranslator = QTranslator() mytranslator.load('qt_pl') app.installTranslator(mytranslator) myapp = MyForm() myapp.show() app.exec_()

Po zastosowaniu klasy QTranslator i załadowaniu pliku qt_pl.qm otrzymujemy program z polskim interfejsem.

setup.py

Przechodzimy do napisania skryptu setup.py. Przykładowy plik może wyglądać tak:

# -*- coding: utf-8 -*- from cx_Freeze import setup, Executable exe = Executable( script = "main.pyw", base = "Win32GUI", icon = "my_icon.ico", compress = True, appendScriptToExe = True, appendScriptToLibrary = False, copyDependentFiles = True ) setup( name = "Samowystarczalny", version = "1.0", description = "Samowystarczalna aplikacja Pythona", author = "Krystian", author_email = "my_email@my_email.my", executables = [exe], options = { 'build_exe' : { 'excludes' : [], 'packages' : ["encodings"], 'include_files' : ["qt_pl.qm"], 'compressed' : True, 'create_shared_zip' : False, } } )

Opis użytych poleceń oraz ogólną zasadę działania cx_freeze znajdziemy w (niedawno odświeżonej) dokumentacji.

Budowa aplikacji

Uruchamiamy wiersz poleceń (cmd) i przechodzimy do folderu z plikiem głównym main.pyw, plikiem setup.py oraz plikami qt_pl.qm, my_icon.ico i wydajemy polecenie:

setup.py build

W wyniku działania polecenia otrzymujemy folder build/exe.win32-2.7.

Kompresja upx

Nietrudno zauważyć, że największe pliki w folderze build to pliki biblioteki Qt. Do ich zmniejszenia wykorzystamy program upx.

Po pobraniu i rozpakowaniu programu wydajemy kolejno polecenia:

upx --ultra-brute QtCore4.dll upx --ultra-brute QtGui4.dll upx --ultra-brute PySide.QtCore.pyd upx --ultra-brute PySide.QtGui.pyd

uwzględniając właściwą ścieżkę do programu upx oraz kompresowanych plików.

Opcja ultra-brute daje najlepsze rezultaty, chociaż na efekt końcowy będziemy musieli chwilę poczekać. Otrzymane w ten sposób pliki warto "zachować na później" i w miarę potrzeby nadpisywać oryginalne pliki tymi o dużo mniejszym rozmiarze.

Utworzenie instalatora

Na koniec przydałoby się stworzenie instalatora dla naszego programu. W tym celu można skorzystać z NSIS.

Spakujmy do formatu zip zawartość katalogu build/exe.win32-2.7 (zawartość, a nie katalog exe.win32-2.7!!!) nadając mu wybraną przez nas nazwę, np. Samowystarczalny.zip.

Następnie uruchamiamy NSIS:

Interesuje nas opcja Installer based on ZIP file.

Wskazujemy plik zip, definiujemy domyślą lokalizację instalowanego programu i wciskamy "Generate". W wyniku działania programu otrzymujemy wygodny instalator w postaci pojedynczego pliku exe.

Utworzenie deinstalatora, skrótów do programu itd. wymaga modyfikacji plików znajdujących się w folderze C:\Program Files (x86)\NSIS\Contrib\zip2exe i nie jest przedmiotem tego wpisu. Zainteresowanych odsyłam do dokumentacji programu NSIS lub tutoriali dostępnych w internecie.

Poniżej przedstawię jedynie zawartość pliku modern.nsh.

;Change this file to customize zip2exe generated installers with a modern interface !include "MUI.nsh" !insertmacro MUI_PAGE_DIRECTORY !insertmacro MUI_PAGE_INSTFILES !insertmacro MUI_LANGUAGE "Polish" 

programowanie

Komentarze

0 nowych
Scottie33   4 #1 18.02.2012 14:46

W takim razie może pokusiłbyś się o kompilację "reStructuredText Editor" i stworzenie takiej samowystarczalnej aplikacji?

iluzion   5 #2 18.02.2012 18:02

Z tego co widzę reStructuredText Editor ma sporo zależności Enthought, więc raczej nie ma sensu budowanie aplikacji z tak dużą ilością zależności. Ja się tego bynajmniej nie podejmę;) Łatwiej skorzystać z edytorów gvim, emacs czy komodo edit. Ten ostatni teoretycznie wspiera rst, ale kiedyś miał problem z kolorowaniem składni. Błąd zgłosiłem i opisałem tutaj rok temu:

http://bugs.activestate.com/show_bug.cgi?id=89486

Nie wiem jak jest teraz. Może zostało to naprawione w Komodo Edit 7.

Jest też wtyczka do Eclipse: http://resteditor.sourceforge.net/

Scottie33   4 #3 19.02.2012 00:57

Spoko, myślałem, że dasz się namówić. ;-) Mówiąc serio, próbowałem skompilować ten edytor wg kroków jakie zamieścili na ich blogu, potem na różne inne sposoby, ale ogólnie to istna droga przez mękę. Jak jesteś zainteresowany, to mogę Ci wysłać ostatni błąd na którym poległem i już dałem sobie siana - może jakoś wspólnie udałoby się to uruchomić? Jeśli tak, to może jakoś inaczej niż tutaj, żeby nie zaśmiecać komentarzy.

Co do ActiveState Komodo, to sprawdzałem przed chwilą w Komodo IDE 7 i niestety jest dalej to samo, co opisałeś w bug-u. Szkoda. :-/

PS Licencję na Komodo IDE kupiłem kiedyś w jakiejś promocji (sale) i jestem b. zadowolony z tego zakupu. Komodo Edit bez debugowania kodu (zwłaszcza w opcji remote debugging), kontroli wersji, czy Rx Toolkit-a to już nie to samo. Polecam!