Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

"Stare, ale jare"

Żyjemy w świecie, który wymusza na nas bycie na bieżąco z nowościami w niemal wszystkich dziedzinach - szczególnie w sprawach związanych z oprogramowaniem. W czasach gdy dostęp do internetu nie był tak łatwy, chętnie sięgano po magazyny komputerowe, do których dołączone były mniej lub bardziej popularne programy użytkowe. Z programów tych korzystało się miesiącami. Dziś dzięki takim stronom jak majorgeeks.com, vortal dobreprogramy.pl, kanałom RSS itd. mamy możliwość być na bieżąco z nowinkami ze świata IT. Możliwości te często przeradzają się w obłęd, który możemy zaobserwować poprzez nadużywanie słowa "funkcjonalność". Producenci oprogramowania wydają "kombajny", a użytkownicy "testują nowe funkcjonalności". Są jednak przydatne programy nie aktualizowane od dłuższego czasu. Nie są one rozwijane pewnie dlatego, że nie ma potrzeby rozbudowywania ich o nowe funkcje. Są stabilne, lekkie i sprawdzone. W tym wpisie wymienię trzy, z których często korzystam.

Pierwszym z nich jest KatMouse. Narzędzie mające na celu zwiększenie funkcjonalności myszy. Główną jego zaletą jest umożliwienie przewijania zawartości nieaktywnego okna nad którym znaduje się kursor myszy. Domyślnie w systemie Windows aby móc przewinąć zawartość okna trzeba kliknąć w dany obszar. To bardzo utrudnia pracę na komputerze, gdyż pisząc coś często korzystamy z innych źródeł "w tle" - Wikipedii, dokumentacji itd. Wtedy trzeba przełączać się między oknami klikając w nie lub korzystając z kombinacji klawiszy [Alt]+[Tab]. W tych sytuacjach KatMouse sprawdza się doskonale.

Drugim bardzo przydatnym narzędziem jest schowek ClipX. Po zaznaczeniu opcji "Enabled", tekst lub obrazy skopiowane przy pomocy kombinacji [Ctrl]+[C] zapisywane są do schowka. Zawartość schowka wklejamy poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[V], która uruchamia menu kontekstowe umożliwiające wybór zawartości schowka.

Trzecim programem, z którego dość często korzystam jest HashCalc. Jak nazwa sugeruje jest to narzędzie służące do obliczania sum kontrolnych. Zasada działania jest bardzo prosta. Wybieramy interesujący nas plik, zaznaczamy sumy, które chcemy policzyć i wciskamy przycisk Calculate.

Jeśli znacie inne ciekawe programy rozszerzające możliwości Windowsa to chętnie o nich przeczytam.

Ps Użytkownicy popularnych dystrybucji linuksowych nie znajdą w tym wpisie zapewne nic nowego, bo wszystkie te funkcje są domyślnie instalowane z systemem lub znajdują się w domyślnych repozytoriach np. Glipper. 

Komentarze

0 nowych
tores1977   11 #1 15.06.2010 19:40

No piątka

  #2 15.06.2010 19:56

KatMouse normalne zachowanie w linuksie, ClipX tak samo, tylko nie jestem pewien do obrazów bo nie kopiuję ich wiele, ale sprawdzę, korzystam z KDE, HashCalc i czym się tu podniecać wystarczy znaleźć coś w repo. No ale w windowsie te dwie pierwsze żeczy zrobiły by furorę wow.

iluzion   5 #3 15.06.2010 21:12

@najlepszy

Chyba nie doczytałeś do końca. W "Ps" uprzedziłem tego typu komentarze. Celowo opisałem te rzeczy, których wg mnie w Windowsie brakuje.

"i czym się tu podniecać wystarczy znaleźć coś w repo"

Nie wiem gdzie tu wyczułeś podniecenie. To zwykła refleksja. Znaleźć można wszystko, tylko trzeba wiedzieć czego szukać;) Być może ktoś o takiej opcji przeczytał po raz pierwszy.

GL1zdA   12 #4 15.06.2010 22:43

Co do KatMouse, to w PowerToys w TweakUI do Windows jest zakładka X-Mouse. Tam można osiągnąć funkcjonalność, która cię interesuje (aktywne okno, ale bez przenoszenia go na wierzch - jak na starych UNIXach).
Co HashCalc, to polecam HashTab, który po prostu dodaje się jako kolejna zakładka właściwości pliku.
Jeśli chodzi o inne rozszerzenia, to używam TaskSwitchXP - ulepszona wersja okienka Alt-Tab.

ziggurad   13 #5 16.06.2010 13:48

KatMouse ciekawy, zainstalowałem i zobaczę jak mi się przydaje, a ClipX nie chce do końca ze mną współpracować, w zasobniku po kliknięciu mogę podejrzeć historię kopiowań ale po kliknięciu [Ctrl]+[Shift]+[V] zawsze wkleja mi ostatnio skopiowany element.

Zainstalowałem także TaskSwitchXP choć wydaje mi się zbędny bo umożliwia tylko podgląd okienek, na drugim komputerze z win7 będzie całkowicie zbędny, pod xp może...

Z drugiej strony wiem że te programiki wiele pamięci nie zajmują ale z 10 małych programików i pamięć bardziej obciążona...

iluzion   5 #6 16.06.2010 14:14

@ziggurad

Dlatego podałem 2, a nie 10;) Też tak uważam. W przypadku KatMouse i ClipX zużycie zasobów jest pomijalnie małe.

Ps Sprawdź czy w konfiguracji ClipX nie leży przyczyna. Może inna kombinacja klawiszy za to odpowiada.

ziggurad   13 #7 16.06.2010 16:03

Też człowiek głupi - narzeka zamiast do konfiguracji zajrzeć...

Domyślnie miałem pod windows + V

  #8 16.06.2010 20:39

@ iluzion No sorki nie doczytałem do końca, pewnie dlatego,że szybko to przeczytałem, bo to dla mnie żadna nowość. Ale jak wcześniej pisałem w windowsie to wow, chyba przyjrzę się tym programom (oprócz HashCalc), bo w windowsie tego mi brakuje. A mówią, że linux nie jest dostosowany do potrzeb użytkowników

iluzion   5 #9 16.06.2010 20:56

@najlepszy

"A mówią, że linux nie jest dostosowany do potrzeb użytkowników"

Linuksowi brakuje pewnych aplikacji z prawdziwego zdarzenia (do czego z resztą jego rozwój się często przyczynia/przyczyniał?), ale pomysłowości niektórych rozwiązań nie można mu zarzucić.

  #10 17.06.2010 16:12

@iluzion "z prawdziwego zdarzenia" ci co używają komputerów do pracy wymagającej specjalistycznego oprogramowania to i tak wybiorą to co według nich najlepsze, ale pozostała część to w większości tego nie potrzebuje. Napewno znasz wiele osób dla, których komputer to taki telewizor z interakcją.

iluzion   5 #11 17.06.2010 16:42

@najlepszy

"pozostała część to w większości tego nie potrzebuje"

W tej pozostałej części mamy duże grono graczy, studentów którzy do wykonania projektów potrzebują pewnych programów, amatorów fotografii dla których Photoshop stanowi podstawę (pomijając kwestię tego czy wykorzystują możliwości oferowane przez Gimpa czy nie). Sama dostępność niektórych programów i bezproblemowa instalacja wzbudziłaby w użytkownikach poczucie bezpieczeństwa, przekonanie, że darmowy system nie musi oznaczać gorszy.

Kot-ek   11 #12 21.06.2010 16:07

GL1zdA

KatMouse a PowerToys (TweakUI, zakładka X-Mouse, opcja Activation follows mouse) to dwie różne funkcjonalności.
Ta druga powoduje (jak sama nazwa wskazuje) aktywację okna znajdującego się pod kursorem myszy (tylko aktywację - położenie okna w osi Z nie zmienia się).
Natomiast ta pierwsza wpływa tylko na przekazywanie zdarzeń związanych ze scroll'owaniem do okna znajdującego się pod kursorem myszy. Wszystkie inne zdarzenia z urządzeń wejściowych przekazywane są do aktywnego okna (sama aktywność okien się nie zmienia - można jednocześnie pisać w jednym oknie, a scroll'ować drugie, co jest dużą zaletą tej aplikacji).

MAURYCY.   4 #13 30.06.2010 21:56

Programów do wieloschowka przetestowałem kilkadziesiąt, ale szczerze polecić mogę tylko jeden (używam od ponad 3 lat - XP, Vista i teraz 7): ClipTray (http://www.brothersoft.com/cliptray-20634.html - strona domowa nie działa od roku chyba, ale program obsługuje nawet Windows 7). Warto zaznaczyć, że bez problemu radzi sobie z każdą formą kopiowanej zawartości, również ze screenami, ma niewiele opcji - ale właśnie tylko te które są potrzebne (ilość zapamiętanych pozycji i ich długość w podglądzie, skrót do okienka podglądu zawartości [ja używam alt+z] i jeszcze może z 3 inne preferencje). Naprawdę więcej nie potrzeba (ArsClip ma ich mnóstwo, tylko zastanawiam się po co. Wieloschowek ma kopiować WSZYSTKO i zapamiętywać - właśnie tak jak ClipTray).
Przerzuciłbym się (ze względu na dopracowany wygląd) na OrangeNote (http://www.makeuseof.com/tag/orangenote-smart-note-taker-clipboard-manager-desktop/) ale niestety nie obsługuje on obrazów co go dyskwalifikuje.

Scottie33   4 #14 08.12.2010 17:43

Szukałem czegoś takiego jak KatMouse od jakiegoś czasu i teraz przypadkiem się natknąłem u Ciebie. Thx! :)

> Jeśli znacie inne ciekawe programy
> rozszerzające możliwości Windowsa
Polecam program "SecondShell" (http://www.secondshell.com). Nazwa może trochę myląca, ale za jego pomocą przesuwamy i zmieniamy rozmiar okien bez szukania krawędzi, czy rogu danego okna. Dla przykładu Alt+LPM = przesuwamy okno, a Alt+PPM = zmiana rozmiaru okna. IMHO, b. ułatwia pracę z wieloma okienkami*. PS Program jest w wersji zip (portable) - nie trzeba instalować. PPS Program ma też wiele innych, również użytecznych funkcji, ale z tych powyższych, które wymieniłem korzystam najczęściej.

*) Nie dotyczy okien PuTTY. Cholerne PuTTY jest totalnie wkurzające i jeszcze nie znalazłem sposobu na zmienianie jego okien niż klikanie w róg i zmiana rozmiaru. :-/ Stawiam 6-paka osobie, której ta sztuka się uda. Serio!