Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Styl retro

Przeglądając jakiś czas temu informacje na temat biblioteki PIL (Python Imaging Library) trafiłem na dwa ciekawe opisy. Pierwszy z nich dotyczy efektu Lomo(1), a drugi symulacji komputerowej sepii(2). Możnaby pójść o krok dalej i połączyć te dwa efekty w celu osiągnięcia fotografii w stylu retro.

Zapewne ktoś zapyta po co? Cytując słowa twórcy jądra Linux - Linusa Torvaldsa - odpowiem: Just for Fun. Można podobny efekt osiągnąć w Gimpie lub innym programie graficznym. Ale co w przypadku gdy będziemy mieli kilkaset zdjęć do "przeróbki"? Są na to sposoby... pluginy, skrypty w programach graficznych itd.

Poniżej opiszę jak można to wykonać przy pomocy biblioteki PIL.

r   e   k   l   a   m   a

Naturalny efekt Lomo (jakże dziś przez niektórych pożądany) jest wynikiem niedoskonałości optyki niektórych aparatów analogowych. Nazwa wywodzi się od radzieckiej konstrukcji Łomo. Lomografia stała się wręcz pewnym stylem, nurtem w fotografii. Zrodziła się na początku lat dziewięćdziesiątych, podczas wycieczki austriackich studentów do Pragi. Odkryli oni w jednym z komisów radziecki aparat fotograficzny. Po wywołaniu zdjęć, stwierdzili, że odznaczają się zupełnie inną, nieprzystającą do współczesności jakością i walorami artystycznymi (wiki).

Dziś efekt lomo osiąga się na dwa sposoby: analogowo i cyfrowo. Wśród zwolenników lomografii największą popularnością cieszą się dwie konstrukcje aparatów: małoobrazkowy LC-A+ oraz średnioformatowa Holga.

Efekty uzyskane przez te aparaty można obejrzeć np. na stronie flickr.com wpisując nazwy wyżej wymienionych aparatów.

Teraz spróbujmy połączyć efekt lomo z kolorystyką sepii w celu uzyskania fotografii w stylu retro. Załóżmy, że chcemy osiągnąć ten efekt dla wszystkich zdjęć znajdujących się w katalogu. W tym celu będziemy potrzebowali skrypt napisany w Pythonie z wykorzystaniem biblioteki PIL oraz maskę stanowiącą winietę (wadę obrazu polegającą na niedoświetleniu brzegów kadru).

UWAGA: Po uruchomieniu skryptu na wszystkie fotografie zostanie nałożony efekt retro. Należy wykonać kopię zdjęć lub zmodyfikować skrypt tak, aby zmieniał nazwy zapisywanych plików.

Przepis na wehikuł czasu:

- Python (najlepiej 2.6.6)
- PIL 1.1.7
- mask256x256 - maska stanowiąca winietę
- retro.py - skrypt retro.py

Skrócony opis skryptu:

Zaimportowanie niezbędnych bibliotek do obsługi plików i operacji na fotografiach:

import os, glob
from PIL import Image, ImageOps, ImageEnhance, ImageColor

Funkcja odpowiedzialna za efekt Lomo:

def lomoize(image, darkness, saturation)

Funkcja pomocnicza dla osiągnięcia efektu sepii:

def make_linear_ramp(white)

Zastosowanie efektu do wszystkich plików w katalogu.

Wehikuł czasu uruchomiony, proszę czekać...

Pliki retro.py i mask256x256 umieszczamy w katalogu z fotografiami, a następnie uruchamiamy skrypt.

Zadanie domowe: Zrealizować przy pomocy PIL winietę tak, aby plik z maską nie był potrzebny.

Enjoy!
 

Komentarze