Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

dobraprezentacja

Dobra prezentacja powinna być poprawna merytorycznie i językowo. W internecie można znaleźć dodatkowe wskazówki i sugestie, które należy wziąć pod uwagę. Trzeba również pamiętać, że "diabeł tkwi w szczegółach". W tym wpisie chciałbym się skupić na technicznym aspekcie wykonania prostej prezentacji ze szczególnym zwróceniem uwagi na detale.

Podczas przygotowywania prezentacji należy cały czas pamiętać, aby była ona czytelna i nieprzeładowana treścią, ponieważ naszym zadaniem jest przedstawienie w ciekawy sposób tematu, a nie obdarowywanie słuchacza lekturą do przeczytania. Nie należy też przesadzać z kolorami i efektami przejścia między elementami prezentacji, tak aby nie przyprawić odbiorcy o zawroty głowy;) Niech zatem naszym mottem stanie się sentencja architekta Miesa van der Rohe Less is more.

Środowiskiem w którym zostanie wykonana prezentacja będzie LaTeX. Nazwa ta kilkakrotnie już pojawiała się na łamach tego bloga. Osoby które nie wiedzą czym jest LaTeX odsyłam do ulubionej wyszukiwarki internetowej. LaTeX jest bardzo obszernie omówiony w internecie, również na polskich stronach. Przejdźmy zatem do szczegółów.

Dlaczego LaTeX, a nie PowerPoint?

... bo diabeł tkwi w szczegółach. Oto kilka prostych przykładów.

1. Problem z odczytaniem pliku zapisanego w nowszej wersji pakietu biurowego niż ta, która zainstalowana jest na danym komputerze. Rozwiązaniem tego problemu jest przenośny format dokumentu, czyli PDF. W takim formacie zostanie utworzona prezentacja.

2. Niska jakość grafiki wektorowej (pliki EPS) umieszczonej na slajdach.

3. Trudności z umieszczeniem większej ilości wzorów matematycznych i numeracji.

4. Brak opcji kolorowania składni fragmentów kodu.

5. itp

Z punktu widzenia przysłowiowego "humanisty" nie są to istotne kwestie, ale dla osoby o ścisłych zainteresowaniach, która np. napracowała się przy wektorowym rysunku, schemacie, wykresie itp. jakość ma znaczenie.

Do wykonania prezentacji wykorzystamy klasę Beamer. Zacznijmy zatem od wpisu:

\documentclass{beamer}

Następnie wybierzmy szablon prezentacji, np.

\usetheme{Rochester}

i zdefiniujmy jego kolorystykę:

\usecolortheme[RGB={103,168,28}]{structure}

Dodajmy obsługę języka polskiego:

\usepackage[cp1250]{inputenc} \usepackage[T1]{fontenc} \usepackage[polish]{babel}

Załóżmy, że w prezentacji znajdzie się fragment kodu w języku Python. Aby pokolorować składnię kodu dodajmy następujące wiersze:

\usepackage{listings,bera} \definecolor{keywords}{RGB}{218,100,13} \definecolor{comments}{RGB}{111,181,54} \lstset{language=Python, keywordstyle=\color{keywords}, commentstyle=\color{comments}\emph}

Następnie zdefiniujmy kolory poszczególnych elementów slajdów

\definecolor{fore}{RGB}{0,0,0} \definecolor{back}{RGB}{255,255,255} \definecolor{title}{RGB}{255,255,255}

i zastosujmy je do prezentacji

\setbeamercolor{titlelike}{fg=title} \setbeamercolor{normal text}{fg=fore,bg=back}

Mając gotową preambułę możemy przystąpić do tworzenia poszczególnych slajdów. Zacznijmy od strony tytułowej:

\title{dobra\textbf{prezentacja}} \subtitle{Przykład prezentacji wykonanej w LaTeX-u} \author{www.dobreprogramy.pl/iluzion} \date{28 września, 2010}

Podstawowa część prezentacji ma postać:

\begin{document} \begin{frame} \titlepage \end{frame} % Kolejne slajdy \end{document}

Po dodaniu kilku przykładowych slajdów prosta prezentacja może wyglądać w ten sposób:

- tex- PDF

 

Komentarze

0 nowych
  #1 28.09.2010 15:24

Nie daję wiary.

Używanie czegoś takiego
kojarzy mi się ze zdejmowaniem majtek przez głowę.

- Jeżeli ktoś potrafi eps'a zrobić potrafi go też poprawnie umieścić.

- Jest dostępny online'owy PowerPiont (znika problem kompatybilności

- Można kolorować co dusza zapragnie


Nie widzę żadnych argumentów "za" poza uczeniem się kolejnego nikomu nie potrzebnego softu.

  #2 28.09.2010 15:27

Chociaż, moze te wzory...
ale uczyć się języka po to żeby łatwiej wzór umieścić, to się chyba mija z celem.

; ) Pozdrawiam

Pigmej   5 #3 28.09.2010 15:33

Tak moge tylko dodać, że jeśli ktoś używa / może używać / chce używać Emacsa, to OrgMode + Beamer sprawdzają się świetnie jako narzędzie do robienia prezentacji: http://emacs-fu.blogspot.com/2009/10/writing-presentations-with-org-mode-and.html

Używam od już dłuższego czasu i bardzo sobie chwale. Można zrobić bardzo ładne prezentacje i co najważniejsze.. łatwo modyfikowalne :)

  #4 28.09.2010 15:51

Więcej takich wpisów! :D

iluzion   5 #5 28.09.2010 16:08

@Pigmej

Dzięki. Poczytam, bo nie znam tego rozwiązania. Chociaż przyznaję, że Emacsa jak dotąd nie polubiłem;)

iluzion   5 #6 28.09.2010 16:25

@Kaos

Początki wydają się trudne. Na dłuższą metę to rozwiązanie jest dużo bardziej efektywne (i efektowne). Oczywiście zależy od zastosowania.

1. Ten sam plik EPS umieszony w PDF-ie i MS PowerPoint:

http://dl.dropbox.com/u/1010315/blog_dp/powerpoint.png
http://dl.dropbox.com/u/1010315/blog_dp/beamer.png

2. Webowy PowerPiont - znika problem kompatybilności, pojawia się problem dostępu do internetu.

3. Kolorować można, ale każdy element osobno, "ręcznie".

StawikPiast   11 #7 28.09.2010 16:26

"1. Problem z odczytaniem pliku zapisanego w nowszej wersji pakietu biurowego niż ta, która zainstalowana jest na danym komputerze. Rozwiązaniem tego problemu jest przenośny format dokumentu, czyli PDF. W takim formacie zostanie utworzona prezentacja."

Nie zapomnij ze PDF powoduje inne problemy, jak np brak animacji w prezentacji, a pokazanie jakiegos filmu jest czasem warte wiecej niz tysiac slow.

  #8 28.09.2010 16:34

"Nie zapomnij ze PDF powoduje inne problemy, jak np brak animacji w prezentacji, a pokazanie jakiegos filmu jest czasem warte wiecej niz tysiac slow."
Jeśli twoja prezentacja jest nie ciekawa to wina treści a nie formy.

Pigmej   5 #9 28.09.2010 16:39

@Kaos

Tia.. i weź potem 'zmień' taką prezentacje w PowerPoincie... nic nie przebije 'plaintextu' w edycji. Zmiany układu itp 'jednym wpisem'. Ja na przykład dostaje gorączki jeśli muszę używać "PowerPoint" (i innych podobnych)

OrgMode dużo "ułatwia" w pisaniu prezentacji ;-)

iluzion   5 #10 28.09.2010 16:52

@StawikPiast

Animacje w PDF-ie można umieścić z poziomu LaTeX-a bez problemu:

http://media.texample.net/tikz/examples/PDF/animated-definite-integral.pdf

Kilka innych przykładów można znaleźć na stronie http://www.texample.net/.

Nie ma też problemu z umieszczeniem filmu w PDF-ie, ale nie wiem czy da się to zrobić z poziomu LaTeX-a.

Kpc21   10 #11 28.09.2010 17:30

Ciągle nie sądzę żeby w LaTeX-u dało się napisać bardziej efektowną prezentację niż stworzona w PowerPoincie (szczególnie 2007 wzwyż). Proszę o jakiś przykład.

  #12 28.09.2010 18:13

"Ciągle nie sądzę żeby w LaTeX-u dało się napisać bardziej efektowną prezentację niż stworzona w PowerPoincie (szczególnie 2007 wzwyż). Proszę o jakiś przykład."
Tu akurat nie chodziło o poziom efektowności.

Zresztą powerpoint spowodował epidemię przerostu formy nad treścią.

iluzion   5 #13 28.09.2010 18:29

@Kpc21

Jeśli przez efektowna rozumiesz efekciarska to nie znajdziesz takiego przykładu.

Dobrze wykonana prezentacja:

http://www.uncg.edu/cmp/reu/presentations/Charles%20Batts%20-%20Beamer%20Tutoria...

Ładna prezentacja zawierająca film avi:

http://www.jura.uni-freiburg.de/service/intranet/Kurse/latex/latex_beamerkurs.pdf

Niestety jest dość stara (2005) i film, który jest tam osadzony zniknął już z serwera, ale można podstawić mu inny film z dysku i go odtworzy.

Inny ciekawy przykład:

http://web.mac.com/wmmaguire/latexpages/downloads/wsbeamer.pdf

Zwróć uwagę na jakość grafiki przy kilkakrotnym powiększeniu oraz na jakość czcionek na stronie 30. Spróbuj dodać w PowerPoincie wzory, które się tam znajdują... a bywają bardziej skomplikowane.

Pigmej   5 #14 28.09.2010 18:38

@Kpc21

A od kiedy prezentacja musi być 'efektowna'? Czy prezentacja nie powinna być "jasna" "ciekawa" i "zrozumiała" ? Efektowne prezentacje są dobre dla marketingowców... bo myślą, że jak ładnie ubiorą graficznie swoją prezentację to ludzie to lepiej odbiorą... a jak widze te prezentacje to mnie szlag trafia...

A pozatym beamerowe prezentacje mogą być ładne... a na pewno są przejżyste... z masą 'gotowych' fcji o których iluzion zapomniał wspomnieć. Od razu masz gotowe helpery do 'przeskakiwania' do następnej grupy slajdów, do nawigowania po slajdach, samogenerujące się plany prezentacji itp itd... (włącznie z ich graficznym przedstawieniem...)

iluzion   5 #15 28.09.2010 18:48

@Pigmej

Nie zapomniał;) Po prostu pominąłem to, bo gdybym zaczął się skupiać na szczegółach to byś na wpisie scrolla w myszy spalił i na końcu zapomniał o czym jest wpis;) A ja bym stracił sporo czasu na coś co już można we własnym zakresie znaleźć w internecie. Intencją tego wpisu była ogólna idea i podstawowa preambuła. Inne opcje może w przyszłości zostaną opisane.

  #16 28.09.2010 19:07

Można też skorzystać z LyX - nie musisz uczyć się latex (no tylko logikę ale są szablony i przykłady).

StawikPiast   11 #17 28.09.2010 19:08

@KPC21

prezentacja nie musi byc efekciarska (a nawet czesto to przeszkadza), ale latwe i szybkie uzyskiwanie dobrych efektow jest wazne i dlatego zadko kto kozysta z rozwiazan typu LaTex wogule. Gigantyczna czesc dokumentow jest twozona w pakietach biurowych, bo robi sie to latwo, sa to edytory wysiwyg a nie WYSIWYM jak tex. coz dawno temu (jeszcze za czasow pierwszych macow) swiat pokazal ze woli to pierwsze podejscie od tego drugiego. oczywiscie jest grupka ktora woli "zaprogramowac" dokument zamiast go napisac w edytorze. Kazdy lubi i chwali swoje, jednak przecietny kowalski nie bedzie sie uczyl skladni LaTex-a zeby zanpisc podanie czy stworzyc prezentacje o tym czym sie zajmuje. Jego glowne zadzanie to to czym sie zajmuje (hutnik, gornik, analityk itp) a nie programista. Taka osoba potrzebuje prostego narzedzia do pracy a nie interfejsu API do twrzenia dokumentow.

iluzion   5 #18 28.09.2010 19:34

@StawikPiast

To prawda. Ale przeciętny Kowalski nie zwróci uwagi na takie detale. Ten blog jest raczej dla ludzi z "geekowym" zacięciem, o czym świadczą chociażby komentarze użytkowników Linuksa;) (mimo, że wszystkie wpisy napisane są na przykładzie aplikacji windowsowych)

Co do WYSIWYG vs WYSIWYM to istnieją rozwiązania pośrednie jak np. wspomniany LyX.

http://wiki.lyx.org/uploads/LyX/Screencasts/First_Document.htm

  #19 28.09.2010 20:54

@iluzion
Właśnie jeśli mowa o LyX to jest to znakomite narzędzie. Można w nim zrobić wiele nie umiejąc w zasadzie nic a dokumenty wyglądają bardzo profesjonalnie. Za każdym razem :]

I to jest bardzo interesująca opcja bo pozwala korzystać z potęgi LaTeX bez długiej nauki; można sobie edukację rozłożyć na raty i mieć od ręki dobrą produktywność.

iluzion   5 #20 28.09.2010 21:03

Ps We wpisie brakuje nawiasu, chociaż między znacznikami występuje:

[code]
\usepackage[cp1250]{inputenc}
\usepackage[T1]{fontenc}
\usepackage[polish]{babel}
[/code]

Na stronie http://bbcode.org/playground.php wyświetla się poprawnie. Ktoś wie co jest przyczyną? Jak to poprawić?

Kpc21   10 #21 29.09.2010 00:02

"A od kiedy prezentacja musi być 'efektowna'? Czy prezentacja nie powinna być "jasna" "ciekawa" i "zrozumiała" ? Efektowne prezentacje są dobre dla marketingowców... bo myślą, że jak ładnie ubiorą graficznie swoją prezentację to ludzie to lepiej odbiorą... a jak widze te prezentacje to mnie szlag trafia... "
Zależy to od konkretnego przypadku. Jeśli celem prezentacji jest jasne i klarowne przekazanie informacji - oczywiście jestem przeciwnikiem przerostu formy nad treścią. Jakiś czas temu robiłem jednak prezentację która miała charakter oprawy apelu z okazji Dnia Tańca (o charakterze dość rozrywkowym) - tutaj prezentacja musiała być przede wszystkim efektowna. W PowerPoincie 2007 mogłem wprowadzić na każdym kroku animacje, ozdobne teksty, czy też np. w moment ustawić zaokrąglenie narożników zdjęć (bez męczenia się z programem graficznym). Nie wiem, czy czysty LaTeX daje takie możliwości -czy animacji nie trzeba tworzyć "ręcznie" za pomocą zewnętrznego oprogramowania.

  #22 29.09.2010 03:15

"Geekowe zacięcie"
Chyba przy goleniu.


iluzion   5 #23 29.09.2010 09:20

@Kpc21

"prezentację która miała charakter oprawy apelu z okazji Dnia Tańca"

W tego typu prezentacji rzeczywiście nic nie przemawia za użyciem LaTeX-a. Z drugiej strony dla chcącego nic trudnego. Podstawowe, animowane efekty przejścia pomiędzy slajdami można w prosty sposób osiągnąć, bo widziałem takie prezentacje. Podobnie jeśli chodzi o grafikę - można z obrazami robić niesamowite rzeczy, ale trzeba wiedzieć jak (lub umieć szukać).

Dobre podsumowanie dyskusji stanowi ten wykres:

http://i.imgur.com/obesD.gif

borzole   4 #24 29.09.2010 13:21

Najlepsze w PowerPoint jest to, że w szkole uczyli nas jak robić animacje, przejścia, dodać dźwięk, filmik i cholera wie co jeszcze, a w życiu nie widziałem, aby ktokolwiek z tego korzystał. Przez studia naoglądałem się prezentacji naukowców, studentów, jak i gości od marketingu i raz tylko widziałem animację :) Zazwyczaj otwierali filmik osobno.

@iluzion
masz chyba najciekawsze tematy spośród blogów DP, posiadasz jakąś stronę domową?

iluzion   5 #25 29.09.2010 13:43

@borzole

Dzięki. Nie posiadam. Jeśli powstanie to tematyka będzie inna. Tu piszę dla rozrywki, zwykle o spostrzeżeniach na temat różnego typu programów, które używam lub które przynajmniej na chwilę wzbudziły zainteresowanie (jak np. opisany wcześniej Lout).

Pigmej   5 #26 29.09.2010 13:46

@redakcja... przycisk "LIKE" to gdzie :>

przemor25   14 #27 29.09.2010 13:51

Dobrą i ciekawą prezentację mozna zrobić również w PowerPoincie. Trzeba mieć tylko do tego trochę zacięcia :)

@borzole

Nawet jak profesor na uczelni posiada taką prezentację to nie oznacza, że on ją wykonał. Często profesorowie proszą znajomych, "którzy się na tym znają" o wykonanie prezentacji (oczywiście dostarczają im wczesniej potrzebne materiały). Ja osobiście widzialem film odtwrzany bezpośrednio w prezentacji w jednej prezentacji: mojej :P
Na ogół to własnie tak jak napisałeś otwierają filmik w osobnym programie.

przemor25   14 #28 29.09.2010 13:53

@Pigmej

To nie fejzbuk :P

przemor25   14 #29 29.09.2010 13:59

@borzole

No i jeszcze dodam, że dodawanie różnych animacji, fikuśnych przejść jest dobre tylko na początku. Ja osobiście wolę półstatyczne prezentacje, jeden rodzaj przejścia na całą prezentację (oczywiście taki delikatny, który nie będzie odwracał uwagi od tematu prezentacji).

iluzion   5 #30 29.09.2010 14:00

@przemor25

"Dobrą i ciekawą prezentację mozna zrobić również w PowerPoincie. Trzeba mieć tylko do tego trochę zacięcia :)"

Trudno się z tym nie zgodzić. PowerPoint to świetny program.

iluzion   5 #31 29.09.2010 14:22

@przemor25

"Nawet jak profesor na uczelni posiada taką prezentację to nie oznacza, że on ją wykonał. Często profesorowie proszą znajomych, "którzy się na tym znają" o wykonanie prezentacji (oczywiście dostarczają im wczesniej potrzebne materiały)."

"Wykrakałeś" :) Właśnie profesor do mnie dzwonił z pytaniem, czy nie przygotowałbym mu prezentacji na konferencję na podstawie materiałów z Worda.

... i tu pojawia się następny problem. Materiały będą zawierały dość złożone wzory. Gdyby praca była zapisana w LaTeX-u wystarczy skopiować odpowiednią formułę. Kopiowanie wzorów z Worda do PowerPointa nie jest takie proste. Widziałem niedawno prezentację pracy doktorskiej wykonanej w MS PowerPoint, która zawierała złożone wzory (na kilka linijek) wklejone na slajdy jako wycinki ekranu z Worda. Można i tak... ale nie jest to "eleganckie" rozwiązanie.

LonngerM   12 #32 30.09.2010 00:20

Jeden z najlepszych i najgorszych programów xD Nauka jest tak uciążliwi i denerwująca... Ale efekty pracy z tym programem naprawdę są duże.... Poznałem go dopiero na studiach i żałuję, że tak późno...

iluzion   5 #33 30.09.2010 13:19

@LonngerM

Wychodzę z założenia, że LaTeX-a powinno się uczyć w szkole średniej... Przymusowo;) Ćwiczenia powinny być prowadzone na informatyce równolegle z zajęciami dotyczącymi Office'a. Nie po to, żeby utrudniać życie, ale po to, żeby nauczyć szacunku do tekstu pisanego na komputerze. Co z tego, że w szkole średniej były zajęcia z Office'a, jak później na studiach i tak wszystko wyrównuje się przy pomocy tabów i spacji, na jednej stronie jest 5 rodzajów czcionek będących pozostałością metody "kopiuj-wklej" itd. itp.

Airborn   8 #34 30.09.2010 13:20

LyX ma ten problem, że nie jest tak na prawdę edytorem LaTeXa, pliki są zapisywane w jakimś własnym formacie i konwertowane do LaTeXa tylko na czas kompilacji.

Co do animacji w PDF, nie jestem w tej chwili pewien, ale obiło mi się o uszy, że działają one tylko a Acrobacie.

Zaś co do samego beamera... gorąco wszystkim polecam ;)

  #35 03.10.2010 21:26

Przypomniały mi się czasy pisania pracy magisterskiej .... ja tu szaleję na win 98 i jakimś MS Office a tu promotor rzuca tekst:
"Napisze pan pracę w LaTeX-u, programował pan w pascal-u, hmmm, to równanie różniczkowe rozwiąże pan numerycznie w fortranie" .... i tak poznałem linuxa, system solaris, uruchamianie procesów w tle, to że windows bez jakichś fiku miku nie potrafi za alokować pamięci RAM tyle ile chcę a linux odda wszystko, a do tego praca napisana w LaTeX-u wygląda jakoś tak "profesjonalniej" i co do wzorów matematycznych naprawdę jest je wygodniej pisać - nawet w open office używam formułek bo klikanie jest wkurzające. Teraz windoza dosiadam, ale niedługo znowu wracam do LaTeX-a i fortrana pod linuxem.
Dzięki za fajny tekst o prezentacjach, nie wiedział bym jak to w LaTeX-u zrobić. Jak byś mógł coś o linkach w dokumentach TeX-a i potem pdf napisać było by fajnie .... widziałem takie dokumenty ale nie wiem jak to zrobić.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.