fastPATX - prosta przeglądarka internetowa

Dzisiejszy wpis skierowany jest raczej dla entuzjastów Pythona i dotyczy prostej przeglądarki internetowej fastPATX napisanej we wspomnianym języku z wykorzystaniem PyQt4.

Autor fastPATX opisuje ją jako lekką i prostą w użyciu przeglądarkę dla środowiska GNOME lub KDE. Program działa również pod Windowsem, wymaga zainstalowanego w systemie Pythona, PyQt4 oraz biblioteki Pygments.

Jeśli korzystasz ze środowiska KDE masz już prawdopobnie wszystko czego potrzeba do przetestowania przeglądarki.

Wg autora działa ona z taką samą szybkością jak inne popularne przeglądarki internetowe (np. Chrome czy Firefox) i wyświetla strony podobnie do nich. Do tego celu wykorzystuje silnik QtWebKit.

Źródła programu znajdziemy na stronie bitbucket autora lub w pliku zip.

Zasadniczą część przeglądarki stanowi plik (~370 linii kodu) fastpatx.py.

Mimo niewielkich rozmiarów pliku otrzymujemy całkiem funkcjonalną przeglądarkę internetową z obsługą kart i zakładek, historią przeglądanych stron, wyświetlaniem kodu źródłowego strony (kolorowanie składni wykorzystuje bibliotekę Pygments).

Nie jest to zapewne wygodna przeglądarka dla wymagających użytkowników dobrychprogramów, ale z pewnością ciekawy przykład dla amatorów programowania.

Jak wypada fastPATX w popularnych testach? Liczby nie bardzo pokrywają się ze słowami autora, ale sama przeglądarka działa przyzwoicie (pomijając brak Flash Playera).

Peacekeeper

Acid3

HTML5 TEST

Polecam również

How much web browser can you put in 128 lines of code?

A code-golf web browser: it will never be over 128 lines long.