Ukryta Niespodzianka Google - Laptop Cr-48

(Cytowane fragmenty pochodzą z artykułu w blogu CTO Sylvaina Zimmera, założyciela portalu Jamendo).

Po nietypowej reklamie prezentującej szybkość Google Chrome, w której jedną z głównych ról zagrał...ziemniak, przyszedł czas na kolejne klipy reklamujące Chrome. Jednym z nich, który przeszedł cieniem w grudniu przez polskie media był “How to remain calm”. Który polecam do obejrzenia.

Jednak tym razem nie była to prosta kampania reklamowa, uwagę jednego z założycieli serwisu Jamendo - Sylvaina Zimmera, zwróciły napisy na tablicy widoczne w materiale wideo, w 2:23, były to równania. Jako, że programiści Jamendo potrzebują czasem odskoczni od pracy, wrzucili te równania do wyszukiwarki Wolfram Alpha.

Wynik, który otrzymali to X = 900.91/191605050401140404051920181525 ~= 4.7*10^-27 i prawdę mówiąc tego wyniku też nie byli pewni, jako że cyfry z materiału wideo były rozmazane, stąd nie było pewności co do poprawności wyniku. Wtedy już wiedzieli, że jest coś co należy odszukać, że rozwiązanie tych równań jest pewną szansą, może nawet na wygraną. Jednak w dalszym ciągu pozostawał problem powiązania tych cyfr z jakąś sensowną odpowiedzią, połączenia tego w całość.

Pierwszy dobry trop który udało się nam odkryć, to była Fizyka, 1.66*10^-27 jest stałą masą atomową u. Mając X=2.83u, dalej byliśmy w kropce: za daleko od 2.0x czy 3.0x, co byłoby już całkiem blisko znanych mi pierwiastków. Wtedy mój przyjaciel Joachim Rambeau natknął mi na myśl “Chrome UX” co jest nazwą zespołu który stworzył wideo. Rzeczywiście w ich nazwie było X! Z równaniem X=(U/Chrome), U przypisując masę atomową Uranu (~238u zależy od izotopów) i “Chrome” czyli masa Chromu czyli Cr-48 albo powiązanych z nim izotopów, dzięki czemu znaleźliśmy się bardzo blisko, w zakresie 4.7. Wysłałem nawet taką odpowiedź pod video, ale nie przypuszczałem aby to była ostateczna odpowiedź.

Programiści Jamendo zostawili rozwiązywanie tej łamigłówki na kilka godzin, wracając do pracy. Pracy dla Jamendo, a dokładniej do budowy Jamendo Pro playera dla tanich tabletów z Androidem… Tak więc programiści nie zdołali się wymsknąć ze środowiska Google....

Tak czy owak, kiedy piliśmy napoje w biurze pod koniec dnia (Tak, Jamendo praca w Jamendo jest prawie tak fajna jak w Google), doszliśmy do wniosku, że “900.91” z zadania, to tak naprawdę skrót do goo.gl. Znak dzielenia to oczywiście był slash w adresie URL, i wtedy pozostało nam tylko rozszyfrować 191605050401140404051920181525 aby znaleźć poprawny adres. Ekscytacja cały czas wzrastała, bo wiedzieliśmy, że jesteśmy już na dobrej ścieżce...

Niestety, w tym momencie Sylvain musiał udać się na stację kolejową, żeby zdążyć na TGV. W pociągu próbował prze-konwertować 30 cyfr w 4 litery, jak wszystkie adresy goo.gl. Próbował m.in. dodać “00” na początku aby uzyskać 32 znaki, ale wynik nie miał większego sensu “00191605 05040114 04040519 20181525”.

I wtedy zauważył, że jest w tej sekwencji za dużo zer, nawet bez tych które sam dodał… Próbował dalszych kombinacji, i skonczył z “19 16 05 05 04 01 14 04 04 05 19 20 18 15 25”.

I teraz, każdy geek wiedziałby co zrobić! Przetłumaczył to w litery i uzyskał “s p e e d a n d d e s t r o y”. (pl. 'szybkość i zniszczenie'). Z trzęsącymi się rękoma wpisał na klawiaturze goo.gl/speedanddestroy w wyszukiwarce, i wyświetlił się formularz, informujący, że jest pierwszą osobą która rozwiązała puzzle certyfikowane przez MENSA, a w nagrodę otrzyma notebooka Cr-48. Zwycięstwo!

Wielkie dzięki dla zespołu technicznego Jamendo: dla genialnego wiodącego developera Vincenta który jako pierwszy pokazał nam to wideo, naszemu niesamowitemu hakerowi Androidowemu Mauro który znacznie pomógł mi w rozwiązaniu równań, mojemu przyjacielowi, współzałożycielowi Jamendo Laurentowi mojemu specjaliście od Fizyki Joachimowi Rambeau.

Swoją drogą, gratulacje dla Google za bycie takimi nerdami.

Sylvain w swoim wpisie w blogu jednocześnie zwrócił uwagę, że ma nadzieję na nawiązanie współpracy z Google, jako, że Jamendo jest największym repozytorium muzyki na licencji Creative Commons. I mimo, że Google nigdy nie wystąpił, z propozycją współpracy, to ekipa Jamendo ma nadzieję, na współpracę w przyszłości, jako, że setki tysięcy bezpłatnych utworów Jamendo, nadają się perfekcynie do AudioSwapa, a jednocześnie pozwoliłyby osiągnąć wzajemne korzyści.

Let’s hope that will happen in the future!

Żródło