r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

init doczekał się następcy

Strona główna Aktualności

Twórcy dystrybucji Ubuntu pracują nad programem, który zastąpi init. Docelowo przejmie też zadania programów takich jak cron i inetd.

init jest programem uruchamianym bezpośrednio przez jądro i kontrolującym uruchamianie i zatrzymywanie innych procesów w zależności od bieżącego runlevelu. Najczęściej jego działanie polega na kolejnym uruchamianiu skryptów. Znajduje się w prawie każdej dystrybucji systemu Linux.

Przez wiele lat linuksowy init, wzorowany na uniksowym sysvinit, spełniał z powodzeniem swoją rolę. Obecnie jednak efektywne działanie inita jest coraz trudniejsze. Dyski bowiem mogą być łatwo podłączane i odłączane, podobnie z urządzeniami sieciowymi. Dla oszczędzenia energii napędy mogą być wyłączane. Niektóre urządzenia wymagają załadowania firmware zanim będą mogły działać. Ponadto montowanie partycji opisanych w /etc/fstab może wymagać narzędzi z katalogu /usr znajdującego się na sieciowym systemie plików gdy jeszcze interfejsy sieciowe nie zostały podniesione.

Następca inita, upstart, rozwiązuje te problemy. Jest to demon sterowany zdarzeniami, reagujący na nie wykonując określone czynności. upstart może reagować m.in. na podłączenie urządzenia blokowego, zamontowanie systemu plików, zmiana domyślnej trasy routingu czy też upłynięcie określonego odcinka czasu. Procesy będą mogły zgłaszać zdarzenia za pomocą standardowego gniazda uniksowego.

upstart już działa i są tworzone do niego programy współpracujące, np. klient initctl oraz zmodyfikowane wersje takich narzędzi jak np. shutdown. Dla zachowania kompatybilności wstecz upstart nadal potrafi uruchamiać tradycyjne skrypty runleveli.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.