Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

AutoMapa i piraci. Wojujmy z problemem a nie z ludźmi

W poprzednich wpisach wyjaśniałem dlaczego uważam, że piractwo nie powinno być mylone z kradzieżą. Dziś, przy okazji Międzynarodowego Dnia Walki z DRM, chciałbym rozważyć taki problem: skoro piractwo nie jest kradzieżą to i przeciwdziałanie piractwu powinno wyglądać inaczej niż wypracowane przez lata metody walki z problemem kradzieży.

Moim zdaniem najczęściej piraconym w Polsce oprogramowaniem jest AutoMapa. Jak producent AutoMapy walczy z problemem piractwa? Ano idzie na wojnę z piratami. Podpisuje umowę z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się operacyjną, bezpośrednią „walką” z piratami, wynajmuje firmę blue|mental, która odnosi medialny sukces bo w ciągu zaledwie 3 miesięcy doprowadza do usunięcia ponad 100 tys pirackich kopii AutoMapy z serwisu chomikuj.pl (wyobraźcie to sobie: 100 tys źródeł – to ile osób musi to pobierać!?).

I co praktycznie wynika z takich działań? Czy piractwo AutoMapy zmniejszyło się? Moim zdaniem nadal najczęściej piraconym w Polsce oprogramowaniem jest AutoMapa...

Pamiętam jak w latach 80-tych walczono na pewnym placu w centrum Wrocławia z ludźmi deptającymi trawniki. Postawiono tabliczki: „Zakaz deptania trawników”, „Szanuj zieleń” etc. Raz na jakiś czas milicjanci patrolujący teren karali deptających mandatami. To nie działało. Kilkanaście lat później ktoś wpadł na inny pomysł – po prostu tam gdzie ludzie wydeptali w trawie ścieżkę, zrobiono im chodnik a tam gdzie ludzie nie zwykli chodzić, zasiano trawę. I cud prawdziwy się wtedy wydarzył – nikt już nie deptał trawnika! Alternatywą cudu może być podejście racjonalne-naukowe, które uzasadni to działaniem zbiorowej inteligencji.

Proponuję zakończyć wojnę z własnymi użytkownikami
bo jeszcze nikt nigdy nie wygrał wojny z własnymi Klientami!

Podobne podejście polecam uwadze producentom AutoMapy. Zacznijcie od badania kim jest przeciętny użytkownik (w takim badaniu trzeba koniecznie uwzględnić użytkowników nielegalnych wersji) tego oprogramowania. Może okazać się wtedy, że istnieje korelacja pomiędzy tym im ktoś więcej rocznie przejeżdża kilometrów a tym czy jego wersja jest legalna, czy nie.

To prosty i logiczny wniosek bo jeśli ktoś potrzebuje nawigacji raz w roku (bo jedzie na urlop) to nie trzeba być wróżką aby domyślić się, że nie wyda 'set' zł na aktualizację softu w już posiadanym urządzeniu nawigacyjnym, które w końcu kupił za podobne pieniądze.

Skoro tak, to może zamiast wynajmować nowych najemników, którzy wezmą na siebie ciężar walki z własnymi Klientami lepiej zaoferować potencjalnym użytkownikom tanie, ale ograniczone czasowo licencje? np. 7-dniową za 5 zł, 14-dniową za 9 zł, 21-dniową za 12 zł? Jeśli do tego proces takiej aktualizacji będzie prostszy i łatwiejszy niż szukanie/ściąganie/instalowanie wersji pirackiej to nikt normalny nie będzie sobie zawracał głowy piraceniem tego softu. Rachunek jest prosty: 100 tys takich aktualizacji po 5 zł to 500 tys zł. Mieć 500 tys zł i nie wydać następnych 500 tys zł na najemników to razem: mieć milion złotych.

ps. Ja ze swej strony zadowolę się 1% prowizją od pomysłu licencji czasowych... ;)
 

oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
roobal   16 #1 04.05.2012 15:10

Zawsze uważałem, że zamiast walczyć z piractwem, producenci powinni dostosować się do nowych warunków, żeby to piractwo zmniejszyć.

Pozdrawiam!

sgj   12 #2 04.05.2012 15:25

"Jeśli do tego proces takiej aktualizacji będzie prostszy i łatwiejszy niż szukanie/ściąganie/instalowanie wersji pirackiej to nikt normalny nie będzie sobie zawracał głowy piraceniem tego softu."

Prościej niż wklepać w google "Automapa download", pobrać i zainstalować już się nie da.


"lepiej zaoferować potencjalnym użytkownikom tanie, ale ograniczone czasowo licencje? np. 7-dniową za 5 zł, 14-dniową za 9 zł, 21-dniową za 12 zł?"

Roczna subskrypcja AM Polska kosztuje niecałe 80zł, daje dostęp do 4 aktualizacji i nieograniczone korzystanie z programu. Licencja czasowa nadawałaby się dla niewielkiej grupy odbiorców. Poza tym to jest Polska. Nie ważne że coś jest tanie, ważne że i tak można to dostać za darmo /

"Ja ze swej strony zadowolę się 1% prowizją od pomysłu licencji czasowych..."

Ta opcja działa od jakiegoś czasu w MapaMap na androidzie. Dodam że cena licencji czasowych jest taka, że lnie opłaca się z tej mapy korzystać.

januszek   22 #3 04.05.2012 18:05

@sgj: Nie zgadzam się z tym co napisałeś, w żadnym z punktów. Kiedy wpisałem w wyszukiwarkę frazę "Automapa download" to trafiłem na oficjalną stronę Automapy, do działu "pliki do pobrania".
Tam dowiedziałem się, że: "Pierwsza rejestracja nowej aktualizacji możliwa jest jedynie przed wygaśnięciem subskrypcji" i dlatego trzeba zachować pobrane pliki (sic!!!). Kupienie "subskrypcji" też nie wydaje się być proste bo trzeba robić to u pośredników - nie wiem czemu tak jest ale przypuszczam, że dla zwykłego Kowalskiego jest to rzecz zbyt skomplikowana i musi korzystać z profesjonalnego suportu sprzedawcy. Przyszło mi do głowy, że gdyby tak działał istore to akcje Apple kosztowałyby mniej niż Nokii... ;P Potem sprawdziłem jak AutoMapa wygląda w App Store - i tam zobaczyłem, że można kupić 7 dniową licencję za 4,99 EUR - czyli się da ;) tylko ta cena... 4,99 zł powinno być... No ale tak czy siak to krok w dobrą stronę (co z resztą ktoś tam w komentarzu także napisał).

sgj   12 #4 04.05.2012 18:57

Widzisz, kiedy ja wpisuję to w wyszukiwarkę na jednym z wyników na pierwszej stronie widzę pewne forum, na którym zawsze jest scrackowana aktualna wersja /

"Pierwsza rejestracja nowej aktualizacji możliwa jest jedynie przed wygaśnięciem subskrypcji"
Ale co to ma do tego o czym pisalem?
Masz ważną subskrypcję, masz 4 aktualizację w ciągu roku ważności subskrypcji. Po roku nie masz subskrypcji i nie możesz pobierać aktualizacji.


"Kupienie "subskrypcji" też nie wydaje się być proste bo trzeba robić to u pośredników - nie wiem czemu tak jest ale przypuszczam, że dla zwykłego Kowalskiego jest to rzecz zbyt skomplikowana i musi korzystać z profesjonalnego suportu sprzedawcy."
No to jest trudne, trzeba w końcu na stronie automapy kliknąć w "Sprzedaż" a tam przejsc do wybranego posrednika sprzedającego subskrypcje online. No to może być rzeczywiście za trudne dla zwykłego kowalskiego z IQ poniżej 50.

"i do głowy, że gdyby tak działał istore to akcje Apple kosztowałyby mniej niż Nokii... ;P Potem sprawdziłem jak AutoMapa wygląda w App Store - i tam zobaczyłem, że można kupić 7 dniową licencję za 4,99 EUR"

No i tak wygląda właśnie licencja czasowa. Tu za możliwość tygodniowego używania AM na iBadziewiu płacisz 1/4 rocznej subskrypcji lub 1/10 ceny całego programu z subskrypcją na WinCE/Mobile.

Wolfgar   7 #5 04.05.2012 19:07

Na 1-2 wojaże to warto się nauczyć z mapy korzystać a nie nawigacje kupować/subskrybować. Nasz kraj nie jest taki wielki żeby mieć z tym jakiś wielki problem. A na Europę to już inne oprogramowanie jest nam potrzebne.

Z tego co pamiętam to aktualizowanie map w nawigacji w sposób nielegalny to nie taka bułka z masłem. Najpierw musimy znać wersje oprogramowania, potem musimy odpowiednio uwolnić nawigacje a następnie możemy wgrać mapy... dla osoby która korzysta z komputera jako narzędzie do przeglądania facebooka to może być problem.

sgj   12 #6 04.05.2012 19:23

@Wolfgar

W urządzeniach z zainstalowaną wczesniej AM lub typowej nawigacji z marketu, która jest odblokowana, piracona AM to kwestia "Sciągnij, zainstaluj". Schody się zaczynają dopiero na zablokowanych nawigacjach z oryginalnie innym softem. Chociaz to też zwykle kwestia pobrania odpowiedniej paczki, która ściągnie blokady.

WooQash   9 #7 04.05.2012 19:29

A ja zawsze sądziłem, że najczęściej piraconym oprogramowaniem jest Office i Photoshop :)

  #8 04.05.2012 19:31

dodatkowo , dla wszystkich osób, które zechcą zalegalizować swojego pirata w ramach abolicji powinien być abonamen w konkurencyjnej cenie...

to pozwoli wielu piratom przejść na legal i zrobią to, naprawdę takie akcje się sprawdzają.

grabarz86   4 #9 04.05.2012 19:33

@sgj

Przelicz tylko, że mając już to iBadziewie nie potrzeba Ci posiadać (_kupić_) drugiego urządzenia. Oznacza ono prócz zrozumiałego dodatkowego kosztu (nawet najtańsze kosztuje parę zł) to i drugie fizyczne urządzenie. Myślę, że jest sporo osób dla których posiadanie jednego urządzenia zamiast dwóch jest sporym plusem.

kidler   5 #10 04.05.2012 19:43

Powiem tak: kupiłem automapę na allegro za 150 zł bo chciałem mieć możliwość korzystania z funkcji AM Traffic . Jak na studenta to dosyć dużo. Jednakże po 2 tygodniach znalazłem pracę na weekend jako dostawca w restauracji w mieście którego w ogóle nie znam. Koszt zakupu automapy zwrócił się w ciągu jednego weekendu i jeszcze zostało na piwko :)

Moi rodzice chcieli by mieć własną nawigację w aucie ale jeśli oni używają nawigacji 5-6 razy do roku to nie opłaca im się wydawać 150 zł... np. 2 zł za 24 h to by była dobra opcja

Mifczu   12 #11 04.05.2012 19:46

Ogólnie często ludzie sprzedający soft robią wszystko od d*** strony. Jak popatrzymy na największe sukcesy w branży gier, framwile, angry birds, minecraft to są gry za grosze a zarobiły często więcej niż największe produkcje. Bo kosztowały tyle ile przeciętny człowiek nie fan gier jest w stanie wydać na grę. Z oprogramowaniem jest tak samo. Cena nie jest wielka jeżeli ktoś żyje z jeżdżenia samochodem. Jak ktoś od czasu do czasu jedzie do innego miasta to dla niego gigantyczny koszt wyższy niż cała podróż. Z tymi licencjami to też nie do końca bo aktualizacja, aktywacja to już kłopoty i problemy. Taka automapa nie jest mała. Wystarczy niewielka licencja niekomercyjna za np 60zł później jednorazowa aktualizacja po roku za 30zł bo przeciętny człowiek nie potrzebuje częściej aktualizować.

Ale spokojnie niszę wypełni niedługo google ze swoimi darmowymi mapami albo w końcu ruszy Open Mapa

sgj   12 #12 04.05.2012 19:51

@grabarz86

Spory plus ale nie takim kosztem.
Licencja AM na iOS na rok = 30 euro. Po upływie roku program przestaje działać. Żeby było śmieszniej 3 miesiące to 15euro.
Licencja AM z roczną subskrypcją na PC/WinCe na rok = 200zł. Po roku program nadal działa.
Subskrypcja AM na rok na PC/WinCE = 79zł.
Cena urządzenia z Automapą >300zł

Bardzo prawdopodobne, że wersja na Androida będzie mieć identyczną licencję jak ta na IOS.

Licencje czasowe nie są korzystne dla użytkowników. Służą tylko do polepszenia zysków producenta.

LordRuthwen   6 #13 04.05.2012 20:45

Na podróże na wakacje nie jest potrzebna nawigacja, nawet za granicą, trzeba mieć mapę i wiedzieć dokąd się jedzie.
Nawigacja przydaje się w zasadzie tylko w większych miastach. Ja, mieszkający na prowincji :P (100 tys miasto) jeżdżąc po Polsce i Europie korzystam tylko z atlasu i oznakowania dróg. Z GPS tylko jak jadę do jakiegoś większego miasta, jak Kraków, po którym strasznie nie lubię jeździć, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk.
W mieście to się przydaje, na trasie to już bardziej CB.

LordRuthwen   6 #14 04.05.2012 20:45

Na podróże na wakacje nie jest potrzebna nawigacja, nawet za granicą, trzeba mieć mapę i wiedzieć dokąd się jedzie.
Nawigacja przydaje się w zasadzie tylko w większych miastach. Ja, mieszkający na prowincji :P (100 tys miasto) jeżdżąc po Polsce i Europie korzystam tylko z atlasu i oznakowania dróg. Z GPS tylko jak jadę do jakiegoś większego miasta, jak Kraków, po którym strasznie nie lubię jeździć, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk.
W mieście to się przydaje, na trasie to już bardziej CB.

RONINZGR   4 #15 04.05.2012 20:47

Uważam że autor tego bloga prawdę rzecze. Sam korzystam z nawigacji raz, dwa razy do roku. Jeżeli mam kupować program za ponad 100 złociszy to jaki mam w tym interes? To już wole tą kasę na bilety autobusowe czy PKP wydać i zostać przewieziony bez angażowania usysłu itd. Dlaczego do swojego telefonu grałem NaviExperta u którego właśnie można sobie wykupić czasową licencję. Wiadomo że nie opłaca się taki zakup w perspektywie ciągłego korzystania ale jeżeli potrzebuje raz kiedyś ją zdobyć. Sytuacja idealna.

Co do zwalczania piractwa. Oczywiście rozumie autorów AutoMapy że chcą walczyć z kradzieżą ich produktu (piractwo = kradzież) ale z drugiej strony niech twórcy mają na uwadze jedną znaczącą rzecz. Rynek nawigacji samochodowych to dość interesujący rynek i należy się do niego dostosować z odpowiednią ofertą. To co oferuje AutoMapa nadaje się ale do Microsoftu który sprzedaje program który faktycznie używamy na co dzień. Ale nie AutoMapę.

  #16 04.05.2012 20:49

@sgj " Widzisz, kiedy ja wpisuję to w wyszukiwarkę na jednym z wyników na pierwszej stronie widzę pewne forum, na którym zawsze jest scrackowana aktualna wersja /" to tylko pokazuje po jakich stronach chodzisz... spersonalizowane wyniki sie to zwie

januszek   22 #17 04.05.2012 21:00

@LordRuthwen: Nawigacja jest po prostu cyfrową wersja mapy, z natury rzeczy łatwiejszą do aktualizacji. Teoretycznie można taką elektroniczną mapę aktualizować codziennie. Analogicznie papierowe mapy mogą okazać się nieaktualne zanim zakonczy się cykl wydawniczy wersji papierowej... ;)

sgj   12 #18 04.05.2012 21:10

@RONINZGR "Teoretycznie można taką elektroniczną mapę aktualizować codziennie."

Takie rzeczy to tylko z OpenStreetMaps... na którą zresztą naniosłem sam sporo poprawek.

  #19 04.05.2012 21:33

@Wolfgar - Na 1-2 wojaże to warto się nauczyć z mapy korzystać a nie nawigacje. W tym rzecz, że w Polsce buduje się i oddaje do użytku ostatnimi czasy bardzo dużo dróg - nie są to tylko autostrady, ale też drogi lokalne i ekspresowe. Tak więc zanim mapa zostanie wydana może być już nieaktualna - a i w sumie w momencie zakupu nie wiesz nawet czy to jest najnowsza mapa czy Pani w kiosku pociska ludziom mapę sprzed 2-3 lat.

  #20 04.05.2012 21:35

Co do wpisu, to jestem za - tańsze licencje czasowe to jest rozwiązanie, ale z drugiej strony zależy jakby to miało działać. Jeśli po upływie czasu, za który zapłaciłem mapa przestawałaby działać w ogóle, hmm... a może lepsze rozwiązanie nawigowanie przestaje działać, a mapa wyświetla się normalnie? :)

RONINZGR   4 #21 04.05.2012 21:47

@sgj
Oczywiście że codziennie nie mamy do dyspozycji nowej mapy ale to akurat nie moje słowa cytujesz :D

sgj   12 #22 04.05.2012 22:00

A to drobna pomyłka gdzies przy edycji :D

Jak już wspomniałem. Jest tak fajna mapa jak OpenStreetMaps tworzona przez użytkowników. Ta mapa zmienia się w każdej chwili. W niektórych miejscach uwzględnia tyle szczegółów że nie ma mapy, którą można by do niej porównać. Niestety tym samym są miejsca gdzie nad mapą nikt nie pracuje i jest niedokładna.

  #23 04.05.2012 22:51

@sgj Fajnie, że wspomniałeś o OpenStreetMaps, właśnie biorę się za edycję dróg w mojej okolicy :) Przydałby się wpis na blogu, że coś takiego istnieje, na pewno w jakimś stopniu pomogłoby to popularyzacji tego projektu :)

mundex   2 #24 04.05.2012 22:55

Ja uważam, że AM bardzo niedbale podchodzi do licencji czasowych i nie zastanawia się nad tym, jak to zrobić by zarobić. Nie sztuka zrobić całkowicie nieużyteczne licencje z zaporową ceną i dalej narzekać na piratów. Nie jestem fanem iBadziewia, ale uważam że posunięcia typu "Utwór muzyczny za 0,99$" należy teraz zastosować na płaszczyźnie nawigacji. A np. na Androidzie jest już bardzo dobry soft nawigacyjny, któremu AM nie dorównuje: Sygic Mobile Navigator (można go zresztą testować w pełnej wersji przez 7 dni bez ograniczeń). Jeśli Sygic upora się z szybszą aktualizacą map, to nie wróże AM zbytniej popularności na tej platformie, pomijając fakt że nadal czekamy (było dopiero 2-ga beta) na AM.

KyRol   19 #25 04.05.2012 23:17

"Ja ze swej strony zadowolę się 1% prowizją od pomysłu licencji czasowych... ;)"

Ta, za kalkę pomysłu, który dawno temu był wykorzystywany w Android Markecie...

command-dos   18 #26 04.05.2012 23:20

@gowain - z tego co kojarzę, to było coś na łamach DP o OpenStreetMap - ponoć zainteresował się tym sam mały-miękki, więc może rozwój przyśpieszy. Mam tylko ciche nadzieje, że z OpenStreetMap nie zrobi się nagle zwyczajne StreetMap...

Co do licencji na krótki okres czasu, to jestem całkowicie za - toż to paranoja wydawać ileśset złotych za mapę na kilka dni (w zasadzie na 2, bo dojazd i przyjazd). Słusznie autor zauważył, a przykład z wydeptaną ścieżką - po prosu majstersztyk :)

  #27 05.05.2012 00:17

@command-dos Jak tak to przepraszam, ale nie widziałem :P Ale może przydałby się dla odświeżenia - ja z chęcią poczytałbym jo co w tym wszystkim biega, jak dodawać drogi, budynki itp. :)

  #29 05.05.2012 17:31

OSM po zmianie licencji powinna wykasować połowę Polski.
Mało tego.Ta mapa nie została stworzona pod kątem routingu.
Jedyna darmowa mapa którą można zainstalować na urządzenia garmina oraz na androida , aktualizowaną codziennie , która zaczęła dorównywać innym komercyjnym mapom jest UMP.

  #30 06.05.2012 13:36

foka0111 : nie zgadzam się z Tobą,
OSM jak najbardziej wspiera routing, ale błędy zdarzają się w każdej mapie. I obecnie OSM rozwija się szybciej niż UMP.
Danych UMP w OSM w Polsce jest mniej niż 20%. Więc z tą połową to ostro przesadziłeś.

UMP nie ma programu na Androida. Użyli OsmAnda, który został napisany dla OSM.


Ogólnie jeśli się nie znasz to się nie wypowiadaj.

xomo_pl   24 #31 07.05.2012 00:19

"Wolfgar | 04.05.2012 19:07

Na 1-2 wojaże to warto się nauczyć z mapy korzystać a nie nawigacje kupować/subskrybować. Nasz kraj nie jest taki wielki żeby mieć z tym jakiś wielki problem."


w Polsce bez navi daleko się nie zajedzie: oznakowanie większości dróg jest idiotyczne i zamiast na drodze to trzeba się skupiać na drogowskazach. Często jest tak, że zamiast większych miast są tylko na znakach małe mieściny, jeśli ktoś zna drogę (wie przez które mieściny ma jechać) to tak, można bez navi. Jednak gdy znamy tylko nasz cel to idzie się szybko zgubić. Na zachodzie jest pod tym względem lepiej ale i tak ludzie navi używają niemal wszyscy i ciągle...

pilot67   4 #32 07.05.2012 09:40

@LordRuthwen: "Na podróże na wakacje nie jest potrzebna nawigacja, nawet za granicą, trzeba mieć mapę i wiedzieć dokąd się jedzie.
Nawigacja przydaje się w zasadzie tylko w większych miastach. Ja, mieszkający na prowincji :P (100 tys miasto) jeżdżąc po Polsce i Europie korzystam tylko z atlasu i oznakowania dróg. Z GPS tylko jak jadę do jakiegoś większego miasta, jak Kraków, po którym strasznie nie lubię jeździć, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk.
W mieście to się przydaje, na trasie to już bardziej CB."

Tak, już widzę jak jeździsz z mapą na kolanach po wiedeńskich tunelach, jak się w nich zatrzymujesz żeby sprawdzić coś na mapie, bo jesteś sam w aucie i nie ma ci kto pomóc, albo jak korzystasz z CB, z którego w Austrii nie wolno ci korzystać, żeby nie powiedzieć, że nie wolno ci go mieć nawet zamontowanego.

Pewnego razu, jadąc trasą, którą jeżdżę od kiedy pamiętam, zostałem skierowany przez policję na jakieś wiejskie objazdy, bo jakiś cwaniaczek rozwalił się na trasie - pewnie gadał przez CB ;-)
Była ciemna noc, drogi objazdowe prawie polne - nieoznakowane, nazwy wioch nic mi nie mówiły, a o drogę nie ma kogo zapytać bo 2:00 w nocy. Nie wiadomo gdzie człowiek jest i jak tu znaleźć się na mapie - w efekcie jazdy przed siebie wylądowałem w Ozorkowie. Od tamtego czasu zabieram nawigację zawsze ze sobą. Jaka by nie była, pokaże chociaż gdzie jesteś.

  #33 15.05.2012 14:12

Problem jak zawsze leży w mentalności polskiego przedsiębiorcy - każdy ledwo otworzy firmę za dwa miesiące chce jeździć nowym mercem. Jakby dostosowali ceny do polskich realiów to nie powiem , że piractwo by zniknęło ale na pewno byłoby mniejsze. Automapa nie jest specjalnie droga ale jakby porównać koszty jej napisania z np. TomTomem gdzie programista zarabia myślę ze 3x tyle co polski. Mnie zawsze uderza kto najwięcej krzyczy o piratach z polskich artystów , Hołdys, Rodowicz i im podobni - tylko jaki diabeł chce płacić niemal 100 zł. za ich płytę. Jak zawsze - cena europejska tylko zarobki nie.

Kolejna sprawa to ich pomysły, że każdy pirat to niekupiony oryginał czyli piraci ich okradli - chyba największa bzdura jaką w życiu słyszałem. W przypadku programów komputerowych patrząc na swoich znajomych mogę pokusić się o tezę , że piractwo to dla tych firm w jakimś stopniu pozytywne zjawisko. Wersje demonstracyjne są często tak okrojone (albo podrasowane - różnie z tym bywa) , że rzadko są odniesieniem do pełnej wersji. Więc wielu moich znajomych ściąga piraty , uczy się na nich i testuje a gdy program się sprawdzi to kupują legala bo tak naprawdę mają świadomość że wspierają w ten sposób rozwój produktu , który im się sprawdził. ja na własnej skórze parę razy przejechałem się na zakupie na podstawie wersji testowej i ostatnio naprawdę realnie rozważam użycie ich toku myślenia przy zakupie softu. Ja używam legalnej automapy z jednego powodu - Miplo - dużo jeżdżę i ta baza naprawdę mi pomaga - tylko producent AM zamiast promować produkt za pomocą takiego wynalazku woli płacić furę kasy jakimś gnojkom wyznającym często zasadę "w piractwie nie ma niewinnych więc dajcie człowieka a my znajdziemy na niego paragraf"

  #34 14.08.2012 12:35

Wersje czasowe faktycznie mogłyby być problemem jeśli mapa powinna działać pomimo, że okresowa licencja nie pozwoli na aktualizację ale jest na to lekarstwo. Licencja okresowa dla ludzi którzy potrzebują AM na kilka dni w roku mogła by być ograniczona nie czasem ale ilością przejechanych kilometrów. Przecież to jest do zrobienia, w końcu kilometry są zliczane. Tanie licencje mogły by być sprzedawane na określoną ilość kilometrów np. 1000km 10zł, 1500km 15zł itd. W ten sposób wielu użytkowników którzy używają nawigacji raz na jakiś czas zamiast pirata wolało by kupić legala. Ale czy komuś chciało się o tym pomyśleć? Jak już przedmówcy pisali, lepiej jest pchać kasę w ściganie niedoścignionego niż dostosować opłaty do realiów rynkowych i zarabiać jednocześnie zmniejszając piractwo.

  #35 17.12.2012 19:55

Problemem samej automapy jest cena. Rozmawiałem z wieloma osobami i wyszło jedno, gdyby cena rocznej licencji europy wyniosłaby 100 zł to żadna z osób z którą rozmawiałem nie bawiłaby się w piractwo!!! Co to jest stówa na rok? Tyle co pół litra na dwóch!!!

  #36 06.06.2013 17:56

Żeby nie było używam legalnej Automapy od kilku lat, trafiłem tu bo właśnie mam przedłużyć licencje i tak mi Dr Google podrzucił linka. Nie to że nie wiem gdzie przedłużyć (tylko z ciekawości), bo z przedłużeniem niema problemu, dostałem maila z linkiem i wystarczy wybrać opcje i zapłacić, czyli nie ma co się zasłaniać że przez pośredników itp.
Co do jazdy z mapą, tak zawsze w bagażniku mam atlas, bo technika zawsze może zawieść, ale tylko z tego powodu. Pewnie przez Polskę przejedziesz po znakach z miasta do miasta, ale co dalej, gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom? I wlecze się taki zawalidroga przez obce miasto, i rozgląda się wszędzie tylko nie na drogę.
CB-radio, dobre też korzystam i nic mnie tak nie wkurza jak jeden z drugim pieprzy ciągle gdzie ta firma czy ulica, a drugi 10 minut mu tłumaczy na ogólnym kanale oczywiście bo głąby nie wiedzą że w CB mają 40 kanałów. Kupi se jeden z drugim pseudozawodowy kierowca, navi z automapą ustawi se profil dla ciężarówki i wpisze adres - ale dla niektórych to za trudne.
Automapa to też traffic, używam i się sprawdza (kiedyś nie chciałem słuchać i z uporem maniaka jechałem ignorując sugestie AM o innej trasie i żałowałem tego - 2 godz. w korkach).
Automapa to dokładne adresy nie tylko w dużych miastach, to też potężna baza POI, chcę bankomat, wulkanizatora, zamek, cokolwiek - wszystko, bo bazę budują użytkownicy.
Zmienili mi w mieście organizację ruchu - wysłałem maila z poprawkami do AM i wszyscy już są kierowani poprawnie.
Nie stać Was na auto i AM to jeździjcie maluchem z Google Map.
A złodziei i wandali trzeba łapać i karać, dziś ukradnie program, jutro lusterko, a za tydzień zapieprzy auto.

  #37 24.08.2013 17:44

Coś jeszcze dołożę mam oryginalną auto mapę byłem 2 i pół roku za granicą po powrocie po pewnym czasie 3 m-ce chciałem aktualizować dowiedziałem się ,że mogę na miesiąc póżniej jeszcze raz kasa
i kto popiera pirata mam aktualizacje za 20 dychy. Niech sami pomyślą jak popychają do tego rodzaju aktualizacji.

Murphy   3 #38 30.08.2013 10:04

Parę lat temu kupiłem oryginalną AM na Polskę, bo niestety mapa montowana w samochodzie okazała się bardzo dobra ale tylko na Europę zachodnią. Polska miała takie pokrycie, że poza kilkoma dużymi miastami i kilkoma większymi drogami w większości to tylko były puste białe plamy.

Do Polski zwykle jeżdżę 2-3 razy w roku i to zwykle trasami które znam już na pamięć, więc mapa nie potrzebna. AM przydaje się tylko przy nieplanowanych wypadach do większego miasta, którego nie znam, więc nie częściej niż 1 w roku się zdarza.

I w tym momencie to co mi się nie podoba w automapie to to, że aktualizację trzeba robić corocznie, nawet jak się z mapy nie korzysta. Jeśli się tego nie zrobi to niestety potem trzeba zapłacić tyle jak za nową mapę. W moim przypadku to nie jest w porządku, bo niewiele używam mapy a do tego nie jestem nowym użytkownikiem, więc dlaczego cała cena?

Inna sprawa to już omawiany problem zakupu przez pośredników, co jeszcze się komplikuje jak się robi zakupy z zagranicy. Czemu nie można zapłacić bezpośrednio PayPalem albo przelewem z własnego konta? Na zachodzie najczęściej można płacić w wielu internetowych sklepach z własnego konta i jest to rozwiązane bardzo bezpiecznie i sprawnie. Niestety wygląda na to że Polska mimo geograficznego położenia nie jest jednak w Europie ale chyba w buszu w Afryce.

Mam dosyć stary sprzęt (Acer n35 z WinCE) i tu niestety niemiła niespodzianka mnie spotkała, bo przy kolejnej aktualizacji okazało się, że mój sprzęt nie jest już obsługiwany. No i kasa za aktualizację poszła w błoto. Tylko że czemu niby nie mogę pobrać samych map a muszę całą instalkę ściągać? Mi by wystarczył stary program + aktualizacja map. No ale tego przecież nie przewidział producent.

No to sobie myślę, mam Nexus 7 to może przeniosę licencję na androida. I tu niestety występuje coś czego już przełknąć nie mogę. Mapa działa tylko jak się ciągle płaci subskrypcję i przestaje działać jak subskrypcja wygaśnie. Do tego jeszcze czemu cena jest o wiele wyższa niż alternatywa na Windows?

Koniec końców zostanie stara Automapa na n35 a na Nexusie będzie darmowa z OpenMaps.

  #39 14.08.2014 09:39

Dobrze napisane. Zawsze kierowałem się logiką i to co zaprezentowałeś jest proste oraz logiczne. A co najważniejsze na pewno było by skuteczne i przyniosło by więcej dochodu producentom Automapy.

  #40 20.08.2014 21:40

@Johny_B (niezalogowany): Stówa na rok to jest dużo, bo ja właśnie potrzebuję zaktualizować mapę na jeden wyjazd. Nie będę bulić stówy. To 2/3 kwoty na bramki. aktualizacja za 20 zł wtedy kiedy mi jest potrzebna i zakup online a nie przez jakieś sklepy.

  #41 28.11.2014 15:51

@LordRuthwen: jeśli stwierdzasz że jeździsz po europie to wiedział byś że jazda po Włoszech bez nawigacji jest katastrofą drogi są gorzej oznakowane niż w pl wiec najpierw wyjedz gdzieś do europy a puziniej wypowiadaj się czy navigacja jest nie potrzebna

LordRuthwen   6 #42 30.11.2014 19:22

@rzepask (niezalogowany): Europa nie kończy się na Włoszech, Francja, Niemcy, Austria i Hiszpania wystarczy?
A poza tym zainwestuj w słownik ortograficzny.

  #43 06.12.2014 02:32

Bardzo ciekawa dyskusja, więc dodam swoje 3 grosze. Piractwo, mimo że nielegalne jest potrzebne, bo zmusza producentów do myślenia. Tak myślę (nie jestem producentem): Dostajemy mapy za darmo, z internetu. Płacimy za użytkowanie czyli kilometry. Aby było prościej dla użytkownika, może się zadłużyć np. na 20 zł i spłacić to potem.
Tob y było oczywiście dla tych co rzadziej jeżdżą.

  #44 28.01.2015 17:49

Zamiast 100 zł dałbym 15 zł co roku. Pomnóżcie sobie to razy ilość ludzi którzy też tyle dadzą i macie miliony. Albo dalej utrzymujcie wysokie ceny i traćcie pieniądze.

  #45 07.02.2015 20:45

Wyrażają się tutaj sami typowi polacy co bez giepeesa nie trafią do własnego kibelka. Ludzie ją używam 8 lat tej samej mapy a koniec języka za przewodnika. A AM nie była warta swojej ceny

  #46 20.04.2015 16:30

Ja powiem tylko tyle ze chomikuj to tylko kropla nie w morzu a oceanie możliwości pirackich, nie ma najmniejszego problemu ściągnąć se pirata najnowszej wersji AM. Wiec te pieniądze za ktore daja tej firmie za sciganie piratow sa wywalone w błoto!

  #47 26.07.2015 12:50

Problem to polskie zarobki, jakbym zarabiał 10000zł miesięcznie a nie rocznie to kupiłbym każdą mapę i sobie porównywał, testował do woli. Tak muszę kombinować.
W krajach gdzie ludzie zarabiają normalnie nie ma takich problemów z crackowaniem aplikacji bo każdego stać na zakup.

  #48 13.08.2015 14:19

@LordRuthwen:
Nawigacja w większych miastach? Proponuję trafić do jakiejś dziury w Czechach, ale tam gdzie jest dużo dróg (tu brzydkie słowo). Oznakowanie tragiczne.

  #49 18.08.2015 16:12

Jestem za orygialna automapa w przystepnej cenie a po zakonczeniu subskrycji placic za jedna aktualizacje 5-10 zl i wtedy mysle ze malo kto by kombinowal

  #50 18.08.2015 16:14

Jestem za orygialna automapa w przystepnej cenie a po zakonczeniu subskrycji placic za jedna aktualizacje 5-8 zl Polska i 8-16 zł EUROPA i wtedy mysle ze malo kto by kombinowal

  #51 25.08.2015 18:54

Kupiłbym jakby była dożywotnia aktualizacja w cenie. EOT

  #52 04.10.2015 11:13

Trzeba pójść krok dalej i odpowiedzieć sobie na AŻ CZTERY PYTANIA:
1) kto kupuje automapę (regularnie jeżdżący w długie trasy?)
2) kto piraci automapę (okazjonalnie jeżdżący w długie trasy?)
3) Dlaczego piracą? (może nie opłaca im się kupować pełną licencję dla dosłownie kilku przejazdów w ciągu roku?)
4) Co zrobić by nie piracili?

PROPOZYCJA 1 Wprowadzić tanie, czasowe aktywacje połączone z aktualizacją. Pobierasz z dowolnego źródła program, kodem prepaid za parę (Polska) / dyszkę (Europa) zł na dobę za naście/dwadzieścia parę za tydzień pobierasz aktualizację+aktywację i śmigasz. Mając do wyboru zapłacić kilka zł za przejazd (w cenie przejazdu to drobiazg) i mieć gwarancję aktualności i "czystego" oprogramowania wiele osób się skusi.
PROPOZYCJA 2 Dodatkowo wprowadzić automapę do światowej ligi aplikacji pobierających na bieżąco (o ile to możliwe a klient się zgodzi) dane z sieci komórkowej i RDS.

  #53 04.10.2015 12:23

@LordRuthwen: Teoretycznie prawda... W praktyce na dłuższej trasie zawsze zdarzy się jakiś duży zator czy remont który warto objechać. Dobra nawigacja na bieżąco pobiera informacje o ruchu i wprowadza korekty do trasy.

  #54 01.11.2015 18:52

Od jakiegoś czasu używam HereMap na androidzie i nie narzekam.Aplikacja jest zupełnie darmowa.Internet potrzebny jest tylko do aktualizacji.To powinien być jakiś sygnał dla producenta AutoMap.

  #55 03.01.2016 17:46

@sgj: to ja napiszę, że że pierwszy raz potrzebowałem nawigacji udając się na wakacje na mazury. Kupiłem urządzenie z oryginalną AM za 350zł przy czym AM kosztowała 250(+/-). Potrzebowałem uczyć AM kolejny raz 1,5 roku później. Zgodnie z zasadami AM nie mogłem mieć legalnej AM od czasu, kiedy zapłacę tylko od czasu, gdy kończyła się ostatnia licencja. But czyli zakłafając, że roczna subskrypcja kosztuje 80zł, to ja chcąc użyć Navi po raz 2 musiałbym zapłacić kolejne 160zł. Reasumując byłbym jak najbardziej za sugestiami autora. Na pewno nie usunęła y to problemu piractwa, ale na pewno w jakimś stopniu by go zmniejszyło...

januszek   22 #56 04.01.2016 10:30

@Anonim (niezalogowany): Autor chciałby zauważyć, że AM wprowadziła model subskrypcyjny:
- w wersji androidowej:
http://www.automapa.pl/pl/produkty/automapa-dla-android/oferta/
- w wersji iOS:
http://www.automapa.pl/pl/produkty/automapa-dla-ios/oferta/
Jak widać AM Polska w wersji 7-mio dniowej kosztuje 9,99 zł w wersji androidowej i 2,99 eur w wersji iOSowej.

Autor edytował komentarz.
  #57 04.01.2016 20:01

sygic na androida z mapa europy dozywotnia licencja =19,99 euro

  #58 07.01.2016 17:08

ja może napisze jak producenci nawigacji o klienta dbają zakupiłem mio w roku 2008 za grubo ponad 700 zł w 2009 była aktualizacja map za darmo potem juz nie aktualizowałem z tego co dzis sie dowiaduje ostatnia aktualizacja była w roku 2011 a dziś juz sie aktualizacji do tego nie robi i tak naprawde chyba trzeba me mio na smietnik wyrzucić to kto tu do ch.....y jest złodziejem ja ktory pirata szukam czy mio ktore to produkuje wprowadzajac w bład klienta i aktualizacji nie wydając

  #59 06.03.2016 09:29

.wczoraj pobrałem na próbę auto mapę po tych waszych podejrzenia mam ja zablokowana czy to nie wasza sprawka

  #60 30.07.2016 22:54

szczery: nie pindol gościu bez sensu....

  #61 29.01.2017 22:26

@Anonim (niezalogowany): za friko jest Here na androida i działa całkiem dobrze

  #62 15.02.2017 20:09

Automapa powoli i skutecznie jest wypierana przez Google Maps - i dobrze, skoro zamiast wyjść użytkownikom na przeciw, wynajmuje jakiś ciulików do walki z nimi..