Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dla druta nie ma alternatywy! O transferach danych i marketingowej papce, przy okazji testów adapterów powerline firmy ZyXEL

Wszystko zaczęło się od konieczności przeniesienia maszyny drukującej na drugie piętro. Sprawę lekko komplikuje to, że urządzenie wpięte jest kablem do sieci LAN a na drugim piętrze nie ma okablowania. W dzisiejszych czasach rozwiązaniem tego problemu mogą być adaptery powerline. Wybrałem firmę ZyXEL, model PLA4201 v2 (link). Zestaw dwóch takich adapterów kosztuje niewiele ponad 100 zł netto (czyli ok 123 zł brutto).

Adaptery są wielkości dwóch pudełek z zapałkami. W zestawie dostajemy kabelki ethernetowe o długości 1m.

Podłączenie jest banalnie proste. Instrukcja obrazkowa jest tak prosta, że powinna być zrozumiała dla każdego. Sugestywnie zaznaczono w niej aby podłączać urządzenia bezpośrednio do gniazdek a nie do listw zasilających.

Co to są Mbps?

ZyXEL w swoich materiałach, określił maksymalną wartość transferu danych na 500 Mbps. Przy tej wartości postawiono gwiazdkę którą na samym dole opisano tak: „Teoretyczna maksymalna wartość transferu danych kanału pochodzi ze specyfikacji IEEE 1901. Rzeczywista wartość transferu danych będzie się różnić w zależności od środowiska sieciowego, w tym: odległości, ruchu w sieci, zakłóceń w sieci elektrycznej, jakości instalacji elektrycznej oraz innych niekorzystnych warunków”.

Mbps to megabit na sekundę (Mb/s). Do sprawdzenia jak szybko kopiują się pliki w sieci lokalnej utworzonej poprzez adaptery powerline ZyXEL-a, używałem Total Commandera, który dane wyświetlał w kilobajtach na sekundę (KB/s). Urządzenia testowałem w dwóch różnych lokalizacjach. W starej kamienicy, w której jest dwużyłowa sieć elektryczna starego typu oraz w nowym budynku z nową instalacją elektryczną. Podłączałem urządzenia w różny sposób: w obrębie jednego obwodu elektrycznego, do różnych obwodów elektrycznych, także poprzez listwy zasilające. Tylko kiedy podłączyłem jeden z odbiorników do specjalnego filtra przeciwzakłóceniowego - podobnego do tych, których używają audiofile - (link) to urządzenie przestało działać. W zależności od tego gdzie podłączyłem obserwowałem różne wartości transferu danych.

Maksymalną przepustowość zmierzyłem kiedy oba urządzenia podłączyłem do tego samego gniazda: 5700 kilobajtów/s = 45,6 Mbps – to jest 10 razy mniej niż obiecywały materiały reklamowe ZyXEL-a!

Wyniki testów czasu kopiowania

Doszedłem do wniosku, że nie będę bawił się w przeliczanie jednostek przepustowości i transferu danych. Zmierzyłem czas kopiowania 4 dużych plików o łącznej wielkości 1,1GB. Dla porównania mierzyłem także czasy w sieci kopiowania między komputerami połączonymi przez wifi oraz kablem sieciowy. W jednej lokalizacji mam straszliwy tłok w eterze (dostępnych jest kilkadziesiąt obcych sieci wifi), w drugiej w eterze jest pusto (w zasadzie nie widać obcych sieci wifi).

Wyniki pomiar czasu - im mniej tym lepiej (w nawiasach wartość szybkości połączenia wyświetlana we właściwościach karty sieciowej):

Nowy budynek z nową instalacją elektryczną, nie ma tłoku w eterze:

 • 1 - w ramach jednego obwodu (połączenie 100 Mbps) - 4:13 min
 • 2 - w ramach dwóch obwodów, 2 różne fazy (połączenie 100 Mbps) - 5:27 min
 • 3 - wifi (połączenie 54 Mbps) - 8:12 min
 • 4 - sieć lokalna (połączenie 1000 Mbps) - 0:14 min
  Stara kamienica w Śródmieściu, dwużyłowa instalacja elektryczna, straszny tłok w eterze:
 • 5 - w ramach jednego obwodu (połączenie 100 Mbps) - 4:48 min
 • 6 - j.w. z listwą zasilającą (połączenie 100 Mbps) - 5:34 min
 • 7 - w ramach dwóch obwodów, ta sama faza (połączenie 100 Mbps) - 4:55 min
 • 8 - wifi (połączenie 54 Mbps) - 24:52 min
 • 9 - sieć lokalna (połączenie 100 Mbps) - 2:12 min

Powyższe wyniki na wykresie:

Marketing?

Kiedy emocje wywołane tym, że urządzenia, których producent wydaje się obiecywać 500 Mbps w praktyce nie osiągają 50 Mbps postanowiłem przyjrzeć się sprawie głębiej. Za drugim razem, w specyfikacji, zauważyłem coś takiego:

Jak widać, adapter jest wyposażony w port sieciowy 10/100 Mps, trudno więc spodziewać się przepustowości wyższej. Skąd im się więc wzięło te 500 Mbps? W „User’s Guide” ZyXEL używa określenia „PHY Rate” w innych materiałach odsyła do specyfikacji IEEE 1901. Najprawdopodobniej chodzi więc o jakąś teoretyczną wartość graniczną związaną z warstwą fizyczną. Mam wątpliwości czy taka informacja powinna być podawana w materiałach dla konsumentów. To trochę tak jakbym w rubryce wzrost wpisywał sobie 251 cm a obok stawiał gwiazdkę odsyłającą do napisanej drobnym drukiem informacji, że to wartość teoretyczna bazująca na rekordzie Guinessa…

Postscriptum

Ogólnie narzekać nie mogę. 50Mbps w sieci elektrycznej za 100 zł to wcale nie jest źle. Jeszcze dwa lata temu nawet mi się o czymś takim nie śniło. Dodam jeszcze, że w ciągu tych kilku dni kiedy używałem tych adapterów nie zdarzyły się żadne problemy. Połączenie było stabilne a statystyki po netstat -s nie różniły się od tych, które na co dzień oglądam. Krótko mówiąc jeśli nie ma możliwości pociągnięcia gigabitowego druta to takie adaptery są dobrą i tanią alternatywą.

Update 2

Udało mi się znaleźć w Sieci dokument opisujący IEEE 1901 HD-PLC (High Definition Power Line Communication) na przykładzie konretnego rozwiązania Panasonic Communications. (link). Był tam także diagram ilustrujący jak wygląda układ scalony. Wykorzystałem go do narysowania schematu dwóch takich urządzeń:

Na czerwono zaznaczyłem w którym miejscu teoretycznie najwyższa przepustowość może osiągnąć 500Mbps (podziękowania dla jasia_fasoli, który w komentarzu przytomnie zauważył, że maksymalna teoretyczna przepustowość dotyczy PLC_PHY).

 

sprzęt inne

Komentarze

0 nowych
  #1 12.01.2015 23:27

Heh, podawanie 500Mbps, a ograniczanie przez samego producenta do max 100Mbps jest wg mnie niezłym oszustwem - zwłaszcza, że na przodzie pudełka jest tylko ta pierwsza informacja, a z tyłu jeszcze tabelka... ciekawe czy przy wersji Home Plug AV2 600Mbps, też jest ten sam kontroler 100...

Magnum 44   17 #2 12.01.2015 23:44

Gigabajtowy drut? Nieźle ;)

Songokuu   15 #3 12.01.2015 23:57

No i znalazł się jeden dociekliwy i zepsuł cały misterny plan...eh

Kpc21   10 #4 13.01.2015 00:02

A jak to wpływa na zakłócenia na pasmach radiowych? Bo z tego co słyszałem, jest z tym bardzo źle, takie urządzenia potrafią mocno utrudnić czy nawet uniemożliwić jakąkolwiek radiokomunikację, i to nawet na chronionych pasmach przeznaczonych dla różnych służb.

kaisuj   11 #5 13.01.2015 00:03

Bardzo mi się spodobał ten wpis. Dowiedziałem się wielu nowych dla mnie, bardzo ciekawych rzeczy. Nigdy nie byłem mocny z sieci, więc być może moje pytanie będzie bez sensu, ale nie daje mi spokoju jedna rzecz: jak to działa bez żadnego switcha czy innego urządzenia sterującego? Sygnał puszczany jest w sieć elektryczną budynku i bez problemów dociera do drugiego gniazdka?
A jakby sąsiad posiadał takie urządzenie, to byłby w stanie przechwycić sygnał?
Moim zdaniem, jeśli gniazdko miało maksymalnie 100 Mb/s to wynik i tak jest rewelacyjny. Przecież straty sygnału muszą być znaczące.

Co do szumu w sieci wifi, to przeważnie na 5 Ghz jest cisza, tylko niestety poza urządzeniami mobilnymi, nie wiele jest sprzętu wyposażonego w odpowiednie karty sieciowe.

januszek   22 #6 13.01.2015 06:36

@kaisuj: Czy działa bez switcha - tego nie sprawdzałem. Proszę, zerknij w dokument "quick start quide", tam są narysowane: i schemat obrazujący zasadę podłączanie, i sposób parowania urządzeń. Link: http://januszek.info/dp/PLA4201v2/PLA4201 v2_MLQSG_v1_ed1_2013-8-28_A3-Visual.pdf

ps. myślę nad 5Ghz i standardzie AC - ale to w przyszłości :)

tomek2102   4 #7 13.01.2015 07:00

@kaisuj: Sygnał między adapterami jest szyfrowany, więc sąsiad nic nie podsłucha (przynajmniej w moich adapterach).

Prędkość 500 Mbps jest maksymalną prędkością jaką można osiągnąć jednocześnie między całym zestawem adapterów. Może być ich więcej niż 2. Jeśli mamy np. 5 adapterów i jednocześnie wszystkie nadają i odbierają to w sieci elektrycznej możemy wygenerować ruch o maksymalnej prędkości 500 Mbps.

Autor edytował komentarz.
wonsik   7 #8 13.01.2015 07:29

@kaisuj: Skrzynki z bezpiecznikami w większości przypadków adapterów powerline działają jak blokady. Nie da się wyjść dalej, czyli nie podepniesz się do sąsiada. Teoretycznie nie powinno działać na dwóch różnych fazach, ale z tego co widzę to działa :)
Dodatkowo na sprawność takiej sieci ma wpływ wiele rzeczy, wiek instalacji, co jest wpięte i włączone (piekarnik, pralka, mikrofalówka) itd.
@tomek2102, nie bynajmniej a przynajmniej :)

Autor edytował komentarz.
flurry   3 #9 13.01.2015 07:47

@januszek: odezwij się do mnie w sprawie post scriptum - chętnie pomogę;)

januszek   22 #10 13.01.2015 08:07

@Magnum 44: Napisałem bajty, myślałem o bitach... poprawiłem, thx :)

@flurry: pisz: januszek małpa irc.pl ;)

Autor edytował komentarz.
tomek2102   4 #11 13.01.2015 09:25

@wonsik Dzięki, zawsze piszę odwrotnie :)

WODZU   18 #12 13.01.2015 09:30

Używam takiego rozwiązania na bazie adapterów Tp-Link i o ile w obrębie jednego budynku śmiga to w miarę dobrze, to do oddalonego o 10m drugiego sygnał dociera w formie tak zakłóconej, że choćby o komfortowym przeglądaniu stron można zapomnieć. Zaznaczam, że instalacje elektryczne są zupełnie nowe, oparte o miedziane przewody. Ale mnogość urządzeń elektrycznych wpiętych do sieci robi swoje. Niemniej jednak rozwiązanie warte uwagi, bo może zaoszczędzić wiercenia ścian i kładzenia kabli choćby w przypadku połączenia między kondygnacjami, zwłaszcza gdy ktoś, tak jak ja, nie przepada za Wi-Fi.

mmm777   6 #13 13.01.2015 09:39

@wonsik: Na różnych fazach działają te, które wykorzystują do przesyłania sygnału przewód `zerowy', bo on jest wspólny.
Sygnał blokuje indukcyjność w liczniku; tak jest w przypadku liczników mechanicznych, ciekawe jak jest z elektronicznymi...

kdm   2 #14 13.01.2015 10:36

Jestem bardzo ciekaw, jak by wyglądała charakterystyka sieci z podłączonymi adapterami. Sam zasad działania jest bardzo znana, stare sieci na kablach koncentrycznych. Trzeba pamiętać, że instalacja nie jest ekranowana, co też w dużym stopniu wpływa na zakłócenia.
@mmm777 bez urazy, ale jak czytam, słyszę "przewód zerowy" to aż mi włosy się kręcą. Nie ma czegoś takiego jak przewód zerowy - jest neutralny.

Autor edytował komentarz.
tomek2102   4 #15 13.01.2015 10:39

@WODZU Ja też używam TP-Linków i połączenie między piętrami budynku działa bez najmniejszych problemów. Prędkość 8-9 MB/s. Testowałem też połączenie do drugiego budynku i prędkość wahała się 4,5-6,5 MB/s. Budynki są podłączone na różnych fazach.

Autor edytował komentarz.
  #16 13.01.2015 11:08

@kdm: Jak nie ma jak jest przewód zerowy :P Każdy stary elektryk ci to powie, a że zmieniło się w międzyczasie nazewnictwo to nic ;)

januszek   22 #17 13.01.2015 11:32

@gowain: Przewód "zerujący" i "zerowanie" to technologia z lat 30-tych XX wieku (w Polsce od ok roku 1960). Przewód "ochronny" to lata 70-te. Potem w latach 80-tych powołano IEC (Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna), która opracowała warunki do ujednolicenia napięć i norm oraz okresy przejściowe (bodajże 20-25 lat). W Polsce nowe normy dotyczące instalacji elektrycznych (już bez przewodów zerowych) pojawiły się w 2002 roku.

  #18 13.01.2015 11:35

@januszek: Ale panie, ja to wiem - co nie zmienia faktu, że starzy elektrycy posługują się sformułowaniami typu "zero" albo "przewód zerowy". A jak się ma ojca z zawodu elektryka to pewne nazewnictwa wchodzą Ci w krew :P

GBM   22 #19 13.01.2015 11:39

@gowain: Hmm... mój Tata, z zawodu elektryk używał słowa "neutralny", a można go przypisać pod "starego elektryka" (57' rocznik). Ale coś mi się tez kojarzy, że też mówił "zerowy"/"zerowanie" - tak czy tak, spytam przy okazji :D

Autor edytował komentarz.
  #20 13.01.2015 11:41

500 Mbps to oczywiście marketingowa ściema, ale 100 to już nie do końca. 100 Mbps zakłada całościowy transfer a nie tylko pliki. Czyli trzeba wliczyć w to wszystko co po sieci leci, np. broadcasty, retransmisje, netBIOS... + pewnie jakieś dodatkowe ramki samego Zyxela. Zatem 50 Mbps czystych danych w sieci 100 Mbps nie jest aż tak złym wynikiem.

  #21 13.01.2015 11:41

@GBM: ale to zależy czy praktykujący :P bo jak tak, albo jak robił w zawodzie w czasach "zmian" to jasne, że stosuje nowe nazewnictwo. Mój robił tylko kilka lat po skończeniu szkoły, potem poszedł swoją ścieżką :P

GBM   22 #22 13.01.2015 11:48

@gowain: praktykujący, około 40 lat pracy ;p Czyli "zmiany" przeszedł więc podejrzewam, że stąd te zróżnicowanie nazewnictwa.

Autor edytował komentarz.
WODZU   18 #23 13.01.2015 12:08

@tomek2102: No proszę, a u mnie nawet na tej samej fazie między budynkami jest nędza.

flecht   7 #24 13.01.2015 13:38

Temat ciekawy. Chciałbym zwrócić uwagę, że TC stosuje przedrostki binarne, natomiast w urządzeniach sieciowych zwykło się stosować przedrostki dziesiętne. Twoje 5700 KiB/s przekłada się więc na ~46,7 Mb/s.

jas_fasola   6 #25 13.01.2015 16:09

"The IEEE Std 1901-2010 is a standard for high speed (up to 500 Mbit/s at the physical layer) communication devices via electric power lines, often called broadband over power lines (BPL). " Te 500Mb/s odnosi się do połączenia pomiędzy samymi urządzeniami na bazie linii energetycznej. Także odnosi się ono do PLC_PHY nie Ethernet PHY. Producent prawidłowo oznaczył produkt. Mankamentem tu właśnie jest ograniczający Ethernet PHY. Ale tu nie ma się co dziwić przy tej cenie. Podobnie jest z routerami gdzie tam gdzie jest 1Gb no to jest i cena.

5GHz niestety ma jeden największy minus. Zasięg. Jest on o wiele mniejszy niż 2.4GHz.

januszek   22 #26 13.01.2015 18:11

@jas_fasola: Dzięki. Oczywiście, że PLC_PHY. Pomroczność jasna... :(
Chodziło mi jednak o to, że takie informacje nie powinny być używane jako lep na konsumenta i np. umieszczane na pudełku.

Kaworu   14 #27 13.01.2015 18:55

Pssst: 100Mbit Eth przy włączonym Full Duplexie ma przepustowość 200Mbit/s. A adapterów bez obsługi FDX to dawno nikt nie widział. ;P

Autor edytował komentarz.
TomaszK-Poz   8 #28 13.01.2015 18:58

@kdm: może miał na myśli przewód ochronny

  #29 13.01.2015 19:14

@jas_fasola: "Producent prawidłowo oznaczył produkt" - zobacz na przód pudełka: http://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/60299/g_-_-x-_-_-_60299x20150112224252_0.jpg - "500 Mbps Mini Powerline Ethernet Adapter Starter Kit" - to jak dla mnie jest zwykłe oszustwo.

jas_fasola   6 #30 13.01.2015 22:14

Sam mam w domu taki zestaw: http://www.player.de/wp-content/uploads/2010/02/devolo_dlan_200_avplus_01.jpg jak widać na załączonym obrazku każdy producent podaje wartość PLC_PHY jako główną w tym przypadku jest to 200Mb/s. U TP-Linka jest to samo: http://www.tp-link.com.pl/products/?categoryid=206 Głównie ta zasada jest od dawien dawna stosowana jeszcze przed pojawieniem się PLC. Np. Linksys reklamując swój router ADSL2+ podawała na pudełku "Up to 25Mbps". Ale już na odwrocie szczegółowe informacje o produkcie zawierały ASDL2+ 25Mbps, wifi 54Mbps i switch 4port 10/100. Idąc dalej tym tropem można praktycznie przy każdym produkcie znaleźć coś takiego. Ale czy zaraz oszustwem to tego bym nie nazwał to zwykły marketing i reklama. Tym bardziej że PLC obecnie mamy w prędkościach 200, 500 i 1000.
Dlatego ja zawsze szukam na pudełku pełnej specyfikacji. ;-)

  #31 02.05.2015 09:37

Jeszcze by tzreba odróżnić małe "b" bit, Mb megabit od dużego "B" bajt, MB megabajt. Dziesięciokrotny spadek szybkości się rozjaśni. Świadomość matematyczna jest dziś cieniutka, oj cieniutka, ktoś w marketingu "ulepszył" folder reklamowy. Podobnie jak z uporem maniaka w żywności podawana "kaloria" gdy chodzi o kilokalorię

januszek   22 #32 02.05.2015 18:24

@Anonim (niezalogowany): To może trzeba by cały wpis przeczytać?

  #33 03.05.2015 10:03

@januszek: już po poprawieniu?

januszek   22 #34 03.05.2015 13:54

@Anonim (niezalogowany): Przeczytaj. Błędu, o którym napisałeś nie było tu od samego początku...