Dr House: "Każdy kłamie" - czyli o haseł swoich zapisywaniu

Potoczna mądrość ludowa, zbyt często i bezmyślnie powtarzana głosi, że haseł/pinów etc nie wolno zapisywać. Mimo to każdy je gdzieś/jakoś zapisuje...

Jeśli się nad tym zastanowić to hasła zapisane na papierze są znacznie mniej narażone na atak dokonany przez Internet niż hasła zapisane w menadżerach haseł lub na witrynach webowych. Krótko mówiąc - jeśli z jakiś przyczyn musimy zapisać hasło - zróbmy to na papierze. Poniżej przedstawię prostą metodę bezpiecznego zapisania hasła na kartce wielkości wizytówki, którą możemy mieć zawsze przy sobie.

reklama

Co to znaczy "bezpiecznie zapisane hasło"? To taka forma zapisu, która uniemożliwi odczytanie hasła w przypadku zgubienia kartki na której jest ono zapisane.

Jak to może wyglądać w praktyce? Potrzebna nam karteczka wielkości wizytówki, z taką tabelką:

Załóżmy, że nasze hasło to: kyX0w:Xg - wpisujemy je w znaną nam lokalizację pól w tabeli - dodatkowo przyjmujemy założenie, że pole koloru czerwono-różowego pomijamy. Resztę pól wypełniamy losowymi znaczkami. Wtedy nasza karta z zakodowanym hasłem wygląda tak:

Jeśli kartkę zgubimy, to dla kogoś kto ją znajdzie będzie wyglądać tak:

W podobny sposób możemy bezpiecznie zapisać numer PIN - wtedy tabelkę wypełniamy samymi cyframi. Proste i skuteczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn muszą mieć przy sobie zapisane piny lub hasła.
 

reklama

Komentarze