Jak zwirtualizowałem aplikacje do wypełniania PIT-ów

Wirtualizacja aplikacji to technologia, która pozwala użytkownikom na przygotowanie pliku wykonywalnego aplikacji, która będzie działać bez konieczności jej instalowania w tradycyjny sposób. Aplikacja działa w swoim własnym systemie, w tzw. wirtualnej piaskownicy. Technologia ta pozwala również na równoległą pracę kilku wersji aplikacji na jednym systemie.

Chciałbym Wam przedstawić aplikację do wirtualizowania aplikacji Evalaze Free Edition. Aplikację można pobrać bezpośrednio ze stron producenta. Tam też można się zapoznać z ograniczeniami wersji bezpłatnej. Przy okazji warto wiedzieć, że najbardziej znaną aplikacją tego typu jest VMware ThinApp (dawniej Thinstall), której Evalaza wydaje się być funkcjonalnym odpowiednikiem.

Jak to działa? Pokażę to na przykładzie programu do wypełniania druków pit: PITy2012.
Chciałbym uruchomić ten program na komputerze w pracy i tam wypełnić swojego PIT-a. Nie mogę tego normalnie instalując program bo Admin zablokował możliwość instalowania aplikacji. Postanowiłem sprawdzić co będzie jeśli za pomocą Evalaze Free Edition przygotuję sobie wirtualną wersję tej aplikacji, która teoretycznie powinna wtedy działać tak jak wersja portable.
Co potrzebuję? Czystą wersje systemu Windows (użyłem do tego wirtualnej maszyny VirtualBox z ewaluacyjną wersję Windows 8) - na której zainstalowałem Evalaze Free Edition:

Następny krok to ściągnięcie najnowszej wersji programu, który zamierzam wirtualizować. Ściągam go ale nie instaluje.

Potem uruchamiam Evalaze i korzystam z trybu Wizard (czyli „Start Wizard”).

Wszystko sprowadza się do klikania w klawisz „Next”. W tym oknie wpisałem nazwę aplikacji:

Po chwili Evalaze zaczyna skanować system („prescan”).

Kiedy skanowanie zakończyło się, zostałem poproszony o uruchomienie instalatora programu, który zamierzam wirtualizować („Select Setup”):

Wybrałem plik z instalatorem programu PITy2012, który po chwili normalnie uruchomił się.

Aplikacja została normalnie zainstalowana w systemie (Evalaze cały czas działa w tle). Po zakończeniu procesu instalacji aplikacji uruchomiłem ją i ustawiłem podstawową konfiguracje (wyłączyłem ekran startowy, sprawdzanie aktualizacji po starcie oraz zmieniłem domyślny folder zapisu plików na „C:\ temp”). Zakończyłem program PITy2012 i w oknie Evalaze kliknąłem „Next”, „Next”. Rozpoczęło się ponowne skanowanie systemu („postscan”).

Po zakończeniu skanowania pojawiło się okno z wyborem aplikacji startowej. Wybrałem (zaznaczając „ptaszorem”) tylko „PITy 2012.exe”.

Następne okno służy do wyboru pomiędzy dwoma trybami „Use WriteCopy-Mode” oraz „Use Merge-Mode” – z opisu wynikało, że pierwszy całkowicie izoluje aplikację od systemu na którym będę uruchamiać zwirtualizowaną aplikację a drugi pozwala na interakcję pomiędzy aplikacją a systemem.

Wybrałem opcję pierwszą. Nie zmieniłem domyślnych ustawień na następnym ekranie (bo to są opcje dostępne w wyższych wersjach Evalaze). Nie zmieniłem także domyślnego katalogu wyjściowego („C:\Capture”). Po krótkiej chwili (a naprawdę szybko to działa), wyświetlił się komunikat: „Virtualization Completed”. W folderze: „C:\Capture\PITy2012\Output” znalazłem plik: „PITy 2012.exe”, który okazał się być gotową, zwirtualizowaną aplikacją. Przekopiowałem aplikację na dysk sieciowy, skąd skopiowałem ją na komputer z Windows 7. Tam uruchomiłem i sprawdziłem, że aplikacja działa (oczywiście pamiętałem aby wcześniej utworzyć i tu folder „C:\temp”). Dodatkowo sprawdziłem działanie aplikacji jeszcze na komputerze z Windows XP, na koncie zwykłego użytkownika. Też działa.

Sprawdziłem możliwości Evalaze na kilku innych aplikacjach i całkiem niechcący odkryłem jeszcze jedno ograniczenie bezpłatnej wersji:

Zachęcam do eksperymentów :)