Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Klik, klik, link w mailu, ZUS i już.

Każdy z Was na pewno pamięta jak zakłada się konto w wortalu dp. Klik, klik, link w mailu i już. Dla przykładu opiszę pokrótce jak będzie wyglądać to na rządowym portalu ePUAP :)

Wiecie co to jest Platforma Usług Administracji Publicznej? Ja do końca nie wiem. Pani Wyszukiwarka też się lekko pogubiła i znalazła dwie wersje. (www.epuap.mswia.gov.pl i epuap.gov.pl).

Dlaczego pytam? Ano dlatego, że najprawdopodobniej już za kilka miesięcy, na tym rządowym portalu ePUAP będę mógł założyć konto, które będę mógł wykorzystać do tzw „zaufanego profilu”, który docelowo ma w jakimś zakresie zastąpić płatny e-podpis. Co powinno nam, obywatelom ułatwić elektroniczny kontakt z administracją publiczną.

Wyjaśnię co konkretnie oznacza sformułowanie "założyć konto" - otóż w pierwszy etapie trzeba będzie się zarejestrować na portalu, podając imię, nazwisko, adres e-mail, PESEL oraz identyfikator i hasło. Następnie trzeba będzie pofatygować się osobiście do siedziby ZUS (lub wojewody, naczelnik urzędu skarbowego lub polskiego konsula) gdzie nasza tożsamość zostanie potwierdzona przez upoważnionego pracownika. Najprawdopodobniej taka wycieczka będzie potrzebna raz na dwa lub trzy lata. Konto będzie można w każdej chwili usunąć – jednak w takim przypadku sporządzona zostanie dokumentacja papierowa, która będzie przechowywana przez ok 20 lat.

Taki "zaufany profil" zawierać będzie imię, nazwisko, PESEL, identyfikator użytkownika ePUAP, identyfikator profilu zaufanego ePUAP, czas jego potwierdzenia, datę ważności, adres poczty elektronicznej oraz określenie sposobu autoryzacji.

Wszystko to tylko upublicznione założenia bo konkretów dowiemy się, kiedy MSWiA opublikuje trzy rozporządzenia: 1) Rozporządzenie MSWiA w sprawie szczegółowych warunków organizacyjnych i technicznych, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do identyfikacji użytkowników; 2) Rozporządzenie MSWiA w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej; 3) Rozporządzenie MSWiA w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Co ma nastąpić w ciągu następnych trzech miesięcy.
 

Komentarze

0 nowych
StawikPiast   11 #1 13.07.2010 13:14

ePUAP to nie konto na DP, więc że będzie to bardziej skomplikowane, to było raczej do przewidzenia. ale z drugiej strony myślałem że będzie to jakoś powiązane z wydawaniem nowego dowodu, na podstawie którego to mamy się właśnie uwierzytelniać, a tak to widzę że dalej polskie cyrki.

zahariash   3 #2 13.07.2010 17:44

@StawikPiast
Nie licz na to... W rządzie jest taki pieprznik, że jeden departament nie wie co robi inny (a to dopiero inne ministerstwo). Integracja systemów informatycznych między ministerstwami to czarna rozpacz... Każdy ciągnie w swoją stronę i chce opanować całość zagadnienia bojąc się, że ktoś go wygryzie. Za to gdy już ktoś ma coś dużego to nikt w innych departamentach tego nie chce... bo po co? Sporo roboty a nagrody i tak ktoś inny zgarnie.
Do tego dochodzi duża rotacja, brak wykwalifikowanej kadry zarządzającej i wszechobecna niemoc decyzyjna. Naprawdę, odechciewa się współpracy z tymi "specjalistami"...

zahariash   3 #3 13.07.2010 17:53

Jeszcze coś. Nie wiem, czy zdajecie sobie jak będzie wyglądało wdrożenie ePUAPu. Oczywiście nie było poważnych konsultacji z urzędnikami, którzy będą w tym systemie pracować jak zwykli użytkownicy. Wdrożenie pewnie będzie tak jak zwykle... czyli na ostatnią chwilę. Nawet jeśli system ruszy o czasie i założycie sobie konto, to w 90% spraw nic nie zdziałacie... bo wszystkie potrzebne rozporządzenia i wewnętrzne procedury nie zostaną opracowane na czas, a więc trzeba będzie pofatygować się po staremu do urzędu.
Będzie coś jak z jednym okienkiem. Jest. Działa, a mimo to całe **** można w nim załatwić. A ten system jest kilkadziesiąt razy bardziej złożony.

  #4 13.07.2010 21:07

Zahariaszu nic już nie trzeba dodawać poza jednym, ciekawe ile to kosztowało i będzie kosztować i jak firma na tym zarobiła.

Olbi   11 #5 18.07.2010 13:16

Martwi mnie kilka rzeczy:
1. Podpis elektroniczny
Obecnie nasz kochany ZUS podpisał umowę z 3 firmami, które żądają majątku za podpis elektroniczny, w stosunku do innych firm to robiących. Nawet, jak się ma podpis z innej firmy, to trzeba sobie wyrobić nowy, bo tak chce ZUS (sic!).
2. Podpis działa na każdym systemie operacyjnym
Oby tak było, bo inaczej to nie będzie miało sensu
3. Platforma działa na każdym systemie operacyjnym
Mam nadzieję, że nie zrobią numeru, że wchodząc spod Mac OS X, dystrybucji Linuksa, czy openSolarisa, nie będę mógł się zarejestrować, bo system wykryje, iż nie mam zgodności.

Ogółem ktoś porządny powinien to przypilnować, albo będziemy mieli vendor-lock-in, jak mini na hotzlocie i pieniądze polecą w błoto.