Niebieskie ledy, czyli sina noc

W 2014 Nobla z fizyki dostało trzech japońskich naukowców. Królewska Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała ich za wynalezienie diod emitujących światło niebieskie. Oni nie ograniczyli się do wymyślenia jak zbudować takie diody. Kombinowali tak długo, aż wpadli na to jak jednocześnie zmniejszyć koszty wytwarzania oraz zwiększyć światłość pojedynczej diody. Stosując azotek galu (GaN) a potem jeszcze domieszkę indu (lnGaN) opracowali niebieskie diody, których światłość była stokrotnie większa od tej uzyskiwanej wcześniej.

Niska cena, przy jednoczesnej dużej światłości najprawdopodobniej była jednym z powodów, dla którego producenci elektroniki zaczęli montować mocno świecące, niebieskie ledy, prawie wszędzie. Powyższa refleksja naszła mnie, kiedy siedziałem do późna przy komputerze i zorientowałem się, że w okół mnie jest sino. Po prostu ilość urządzeń, w których świeciła się niebieska dioda przekroczyła jakąś masę krytyczną:

Komputer, monitor, głośniki, stacja dokująca do dysków twardych, NAS od Synology i router od Asusa. Wszystko świeci i miga głównie na niebiesko. Mocno niebiesko. W efekcie, w nocy nie jest ciemno tylko sino.

Komputer, monitor, głośniki i stacje dokującą zwykle na noc wyłączam. NAS i router działają non-stop:

Synology i ASUS mają u mnie naprawdę dużego plusa bo najwyraźniej pomyśleli, o rozwiązaniu męczącego mnie problemu, zbyt mocno święcących ledów.

ASUS w urządzeniu RT-AC68U, którego używam, umieścił mechaniczny wyłącznik, który wyłącza świecenie wszystkich diód (urządzenie oczywiście nadal działa):

Kiedy wciśniemy ten guziczek, ledy gasną. Wygląda to tak:

Urządzenia Synology DS (używam DS214play) są pod względem możliwości konfiguracji tak bardzo elastyczne, że ledami można sterować samodzielnie. Wystarczy zalogować się terminalem (jako root) i wydać polecenie:

echo \\6 >/dev/ttyS1

które wyłączy niebieskie diody (zielone mi nie przeszkadzają). Wygląda to tak:

Diody można ponownie włączyć wydając polecenie:

echo \\4 >/dev/ttyS1

Wykorzystując harmonogram zadań (dostępny w panelu sterowania) można sobie ustawić, np: że ledy niebieskie gasną o godzinie 21 wieczorem a zapalają się o 6:30 rano. O tak:

Polecam wszystkim. Sina poświata znika a w ciemności śpi się znacznie lepiej.