Oooo!

Zdarza się czasem tak, że spotykamy się z jakąś informację ale chwilę po jej nieuważnym przeczytaniu o niej zapominamy. Potem lekko zdziwieni jesteśmy tym jak zapowiadane w taki sposób sprawy materializują się nam przed nosem. Mnie spotkało to w czasie aktualizacji laptopa (stary HP 500 z Windows HE) z witryny Windows Update. Jak zwykle po zainstalowaniu aktualizacji system domaga się restartu, rutynowo klikam ok. System rebootuje się i nagle pojawia się okienko "Ważny wybór: przeglądarka". Oooo!

Czytam uważnie, że mam upewnić się czy mam połączenie z Internetem. Upewniam się, mam, klikam OK. Następuje połączenie z Siecią i po chwili mam do wyboru: MSIE 8, Operę, Google Chrome, Firefoxa, Safari, GreenBrowser, Avant Browser, Maxthon, K-Meleon, Sleipnir, FlashPeak i Flocka... Oooo!

Cóż, na tym laptopie od jakiegoś czasu używam tylko MSIE 8 więc kliknąłem na MSIE 8 bo pomyślałem, że program od wyboru przeglądarki rozpozna, że MSIE 8 jest już zainstalowany i da mi święty spokój. Jak myślałem tak się stało. Otworzyła się strona produktowa Internet Explorera 8 z wyświetloną informacją o tym, że MSIE jest obecnie ustawiony jako domyślna przeglądarka i żadne dodatkowe czynności nie są wymagane. Zamknąłem więc okno przeglądarki. Oooo!

Na pulpicie pojawiła się nowa ikonka "Wybór przeglądarki". No dobra, zobaczmy co się stanie jak wybiorę inną przeglądarkę. Tym razem kolejność była inna: Firefox, Opera, Google Chrome, MSIE 8, Safari, Avant Browser, GreenBrowser, Sleipnir, Maxthon, Flock, FlashPeak i K-Meleon. Klikam na ostatnią pamiętając, że ostatni będą pierwszymi. Otwiera się strona (w języku angielskim): kmeleonbrowser.org/download.php i tyle, czyli krótko mówiąc radź sobie użytkowniku dalej sam.

Postanowiłem więc sprawdzić wszystkie inne:

- Google Chrome - otwiera się strona z treścią licencji i klawiszami "Zaakceptuj i zainstaluj" oraz "Anuluj".
- Firefox - pojawiło się okno pobierania pliku Firefox Setup 3.6.exe.
- Opera - pojawiło się okno pobierania pliku Opera_1050_int_Setup.exe.
- Safari - trafiamy na witrynkę Apple do pobierania pliku instalacyjnego przeglądarki Safari i plik jest pobierany automatycznie.
- Avant Browser - pojawiło się okienko pobierania pliku absetup.exe.
- GreenBrowser - pojawiło się okienko pobierania GreenBrowserSetup.exe.
- Sleipnir - trafiamy na anglojęzyczną stronę domową projektu Sleipnir.
- Maxthon - pojawiło się okienko pobierania pliku setupmaxthon.exe.
- Flock - pojawiło się okienko pobierania pliku flock-2.5.6.pl.win32.exe.
- FlashPeak - trafiamy na anglojęzyczną stronę domową FlashPeak z której możemy pobrać - SlimBrowser 4.12 Build 025.

Wniosek: czy aby na pewno Komisji Europejskiej chodziło o to aby MS wbudował w swój system książkę adresową wypełnioną linkami do plików instalacyjnych lub stron domowych producentów konkurencyjnych przeglądarek?