Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Oooo!

Zdarza się czasem tak, że spotykamy się z jakąś informację ale chwilę po jej nieuważnym przeczytaniu o niej zapominamy. Potem lekko zdziwieni jesteśmy tym jak zapowiadane w taki sposób sprawy materializują się nam przed nosem. Mnie spotkało to w czasie aktualizacji laptopa (stary HP 500 z Windows HE) z witryny Windows Update. Jak zwykle po zainstalowaniu aktualizacji system domaga się restartu, rutynowo klikam ok. System rebootuje się i nagle pojawia się okienko "Ważny wybór: przeglądarka". Oooo!

Czytam uważnie, że mam upewnić się czy mam połączenie z Internetem. Upewniam się, mam, klikam OK. Następuje połączenie z Siecią i po chwili mam do wyboru: MSIE 8, Operę, Google Chrome, Firefoxa, Safari, GreenBrowser, Avant Browser, Maxthon, K-Meleon, Sleipnir, FlashPeak i Flocka... Oooo!

Cóż, na tym laptopie od jakiegoś czasu używam tylko MSIE 8 więc kliknąłem na MSIE 8 bo pomyślałem, że program od wyboru przeglądarki rozpozna, że MSIE 8 jest już zainstalowany i da mi święty spokój. Jak myślałem tak się stało. Otworzyła się strona produktowa Internet Explorera 8 z wyświetloną informacją o tym, że MSIE jest obecnie ustawiony jako domyślna przeglądarka i żadne dodatkowe czynności nie są wymagane. Zamknąłem więc okno przeglądarki. Oooo!

r   e   k   l   a   m   a

Na pulpicie pojawiła się nowa ikonka "Wybór przeglądarki". No dobra, zobaczmy co się stanie jak wybiorę inną przeglądarkę. Tym razem kolejność była inna: Firefox, Opera, Google Chrome, MSIE 8, Safari, Avant Browser, GreenBrowser, Sleipnir, Maxthon, Flock, FlashPeak i K-Meleon. Klikam na ostatnią pamiętając, że ostatni będą pierwszymi. Otwiera się strona (w języku angielskim): kmeleonbrowser.org/download.php i tyle, czyli krótko mówiąc radź sobie użytkowniku dalej sam.

Postanowiłem więc sprawdzić wszystkie inne:

- Google Chrome - otwiera się strona z treścią licencji i klawiszami "Zaakceptuj i zainstaluj" oraz "Anuluj".
- Firefox - pojawiło się okno pobierania pliku Firefox Setup 3.6.exe.
- Opera - pojawiło się okno pobierania pliku Opera_1050_int_Setup.exe.
- Safari - trafiamy na witrynkę Apple do pobierania pliku instalacyjnego przeglądarki Safari i plik jest pobierany automatycznie.
- Avant Browser - pojawiło się okienko pobierania pliku absetup.exe.
- GreenBrowser - pojawiło się okienko pobierania GreenBrowserSetup.exe.
- Sleipnir - trafiamy na anglojęzyczną stronę domową projektu Sleipnir.
- Maxthon - pojawiło się okienko pobierania pliku setupmaxthon.exe.
- Flock - pojawiło się okienko pobierania pliku flock-2.5.6.pl.win32.exe.
- FlashPeak - trafiamy na anglojęzyczną stronę domową FlashPeak z której możemy pobrać - SlimBrowser 4.12 Build 025.

Wniosek: czy aby na pewno Komisji Europejskiej chodziło o to aby MS wbudował w swój system książkę adresową wypełnioną linkami do plików instalacyjnych lub stron domowych producentów konkurencyjnych przeglądarek?  

Komentarze