Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Open Support

Przeczytałem newsa o wykryciu backdoora w Firefoxowym dodatku Mozilla Sniffer. Z całej tej informacji zaciekawił mnie fragment mówiący o tym, że Mozilla zamierza automatyczne wyłączać ten dodatek na komputerach osób, które zdążyły już je sobie zainstalować. Pojawiło się pytanie: w jaki sposób jest to rozwiązane? Do jakiego stopnia Mozilla ma kontrolę nad Firefoxem, którego używam? Czy może zdalnie włączać/wyłączać zainstalowane przeze mnie dodatki? Czy słusznie martwię się tym, że jest to naruszenie prywatności?

Postanowiłem zapytać u źródła. Wszedłem więc na stronę: www.mozilla-europe.org/pl/ i zacząłem szukać informacji o możliwych sposobach skontaktowania się z osobami odpowiedzialnymi za przeglądarkę Firefox. Od zakładki 'kontakt' odbiłem się do podstrony 'support' gdzie znalazłem informację o tym, że:

"Pomocy w języku polskim można szukać w następujących miejscach:
polskie forum Mozilli na MozillaPL.org
polska grupa dyskusyjna alt.pl.mozilla"

r   e   k   l   a   m   a

Na forum rejestrować się nie zamierzam więc pozostaje mi zadać nurtujące mnie pytanie na grupie dyskusyjnej alt.pl.mozilla. Tak też zrobiłem.

Jak widać pitu-pitu pitu-pitu a problem rozjechał się w oftopicowej debacie na temat awatara w nagłówku 'face'... Można więc założyć, że to wszystko w zakresie wsparcia społecznościowego.

Przynajmniej "oficjalnie" bo nieoficjalnie użytkownik o nick R w #18 komentarzu do wspominanego na początku tego wpisu newsa napisał:

"Firefox okresowo pobiera z serwerów mozilli blacklistę rozszerzeń i pluginów i na jej podstawie je blokuje". Napisał także, że takie zachowanie Ognistego Liska można zablokować poprzez about:config i opcję extensions.blocklist.enabled ustawioną na false. Dodatkowo w extensions.blocklist.url znajduje się adres skąd jest pobierana czarna lista.

Dopiero te informacje pozwoliły mi znaleźć odpowiedni wpis w polskojęzycznej bazie wiedzy (dopiero bo wcześniej nie byłem świadomy tego, że taka baza istnieje) suportu Mozilli. Dodam, że na liście blokowanych dodatków o której tam napisano nie ma jednak Mozilla Sniffera – być może są jeszcze inne takie listy albo nikt tej nie aktualizuje.

Podsumowując: widzę wyraźny postęp w podejściu do user-friendly open-suportu bo nikt już mi nie mówi, że skoro kod jest otwarty to sam sobie mogę przeanalizować źródełka ;) a nawet jest już baza wiedzy w języku, który dobrze rozumiem. Trzeba tylko popracować nad tym aby łatwiej można ją było znaleźć. Ciekawe kiedy pojawi się infolinia? ;) 

Komentarze