Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Open Support

Przeczytałem newsa o wykryciu backdoora w Firefoxowym dodatku Mozilla Sniffer. Z całej tej informacji zaciekawił mnie fragment mówiący o tym, że Mozilla zamierza automatyczne wyłączać ten dodatek na komputerach osób, które zdążyły już je sobie zainstalować. Pojawiło się pytanie: w jaki sposób jest to rozwiązane? Do jakiego stopnia Mozilla ma kontrolę nad Firefoxem, którego używam? Czy może zdalnie włączać/wyłączać zainstalowane przeze mnie dodatki? Czy słusznie martwię się tym, że jest to naruszenie prywatności?

Postanowiłem zapytać u źródła. Wszedłem więc na stronę: www.mozilla-europe.org/pl/ i zacząłem szukać informacji o możliwych sposobach skontaktowania się z osobami odpowiedzialnymi za przeglądarkę Firefox. Od zakładki 'kontakt' odbiłem się do podstrony 'support' gdzie znalazłem informację o tym, że:

"Pomocy w języku polskim można szukać w następujących miejscach:
polskie forum Mozilli na MozillaPL.org
polska grupa dyskusyjna alt.pl.mozilla"

Na forum rejestrować się nie zamierzam więc pozostaje mi zadać nurtujące mnie pytanie na grupie dyskusyjnej alt.pl.mozilla. Tak też zrobiłem.

Jak widać pitu-pitu pitu-pitu a problem rozjechał się w oftopicowej debacie na temat awatara w nagłówku 'face'... Można więc założyć, że to wszystko w zakresie wsparcia społecznościowego.

Przynajmniej "oficjalnie" bo nieoficjalnie użytkownik o nick R w #18 komentarzu do wspominanego na początku tego wpisu newsa napisał:

"Firefox okresowo pobiera z serwerów mozilli blacklistę rozszerzeń i pluginów i na jej podstawie je blokuje". Napisał także, że takie zachowanie Ognistego Liska można zablokować poprzez about:config i opcję extensions.blocklist.enabled ustawioną na false. Dodatkowo w extensions.blocklist.url znajduje się adres skąd jest pobierana czarna lista.

Dopiero te informacje pozwoliły mi znaleźć odpowiedni wpis w polskojęzycznej bazie wiedzy (dopiero bo wcześniej nie byłem świadomy tego, że taka baza istnieje) suportu Mozilli. Dodam, że na liście blokowanych dodatków o której tam napisano nie ma jednak Mozilla Sniffera – być może są jeszcze inne takie listy albo nikt tej nie aktualizuje.

Podsumowując: widzę wyraźny postęp w podejściu do user-friendly open-suportu bo nikt już mi nie mówi, że skoro kod jest otwarty to sam sobie mogę przeanalizować źródełka ;) a nawet jest już baza wiedzy w języku, który dobrze rozumiem. Trzeba tylko popracować nad tym aby łatwiej można ją było znaleźć. Ciekawe kiedy pojawi się infolinia? ;) 

Komentarze

0 nowych
  #1 21.07.2010 14:48

Od wersji 3.0 w Firefoksie jest mechanizm blokowania szkodliwych dodatków (od 3.5 także informowanie o przestarzałych wtyczkach).

Mozilla nie kontroluje zdalnie Firefoksów, zachowuje sobie jedynie prawo do blokowania szkodliwych dodatków. Deinstalacja wymaga zgody użytkownika.

Na polskim forum Mozilli nie musisz się rejestrować, aby zadać pytanie.

Na swoim blogu kilkukrotnie opisywałem menedżer dodatków i mechanizm blokowania szkodliwych stron i dodatków. Zachęcam do lektury http://grzglo.jogger.pl/

januszek   22 #2 21.07.2010 16:28

@GrzegorzJZD: dziękuję, dodałem do czytnika rss :)

borzole   4 #3 21.07.2010 18:56

Ciekawe info ale...

Czy rozszerzenie podczas instalacji może zmienić wartość extensions.blocklist.* ? Wówczas to by był straszny pic na wodę.

Szuri21   17 #4 22.07.2010 12:13

Tak jak Grzesiek mowi nie jest to sprawa nowa, a znana juz jakis czas.

W sumie nie mam nic przeciwko temu, ale i tak bardzo rzadko uzywam Fx'a aby byc moze dostrzec ten problem lub jego brak.

Natomiast czekam na wypowiedz uzytkownikow Firefoksa, ktorzy pod wpisem o Google, ktry zdalnie usuwa aplikacje z telefonow z Androidem zaczeli sie oburzac, ze to jest niedopuszczalne, po czesci przelewajac swoj gniew takze na przegladarke Chrome, bo pewnie poszli tokiem myslenia, ze skoro Google ma wladze na Androidem to nad Chrome tez.

Ciekawe co teraz mysla o tej sprawie. Ja jestem poki co spokojny. Bo na razie nikomu nic nie wiadomo na temat zlego i niezgodnego z prawem uzycia tych kontroli czy to na Firefoksem czy nad Androidem.

  #5 22.07.2010 12:54

@borzole | 21.07.2010 18:56 : Rozszerzenia chyba niczego nie mogą zmienić w ustawieniach. Mogą zmienić GUI przeglądarki, jak i czytać ustawienia, ale nie zmienić.