Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ściany znikają – czyli Synology router RT2600ac

W ramach akcji testowania sprzętu Synology, trafił do mnie router RT2600ac. Miałem go krótko, tylko kilka dni bo tak ułożył się harmonogram testów. To jednak wystarczyło, żebym go polubił, bardzo. Zapraszam do lektury.

Wygląd

Synology RT2600ac to następca routera RT1900ac. Kiedy wyciągałem go z pudełka od razu poczułem w dłoni jego ciężar i zwróciłem uwagę na rozmiary. Nie ma co ukrywać - jest duży. Razem z przykręconymi antenami, ma szerokość prawie 37 cm. Oprócz tego, że jest większy i cięższy, od swojego starszego brata różni się także tym, że nogi ma na stałe. Nie można ich odkręcić, co może być pewnym utrudnieniem kiedy postanowi się go powiesić na ścianie.

Router ma dwa gniazda USB i jedno gniazdo na kartę pamięci w formacie SD. Wbrew pierwszemu wrażeniu, położenie slotu na kartę pamięci nie utrudnia jej wkładania i wyciągania:

Dwa gniazda USB to bardzo przydatna sprawa. Szczególnie, że RT2600ac potrafi pracować w trybie dual-WAN, gdzie jednym z interfejsów WAN może być modem sieci komórkowej wpięty właśnie do portu USB. Listę kompatybilnych modemów USB znajdziecie na TEJ stronie Synology.

Software

Ustawiłem go na półce, podpiąłem kable i zalogowałem się (zgodnie z obrazkową instrukcją, która była w pudełku) do systemu SRM:

Synology Router Manager (SRM) to system operacyjny, który jest mózgiem tego routera. Każdy, kto miał do czyniania z NAS-ami Synology zauważy, że od strony wizerunkowej (a wielu przypadkach także i funkcjonalnej) SRM jest bratem bliźniakiem systemu DSM (czyli DiskStation Manager):

Na poniższych obrazkach możecie zobaczyć jak wyglądają opcje sieciowe w SRM:

Jak widać, wszystko jest bardzo dobrze spolszczone a funkcje są dobrze opisane. Nawet mało-techniczne osoby nie powinny mieć kłopotów z podstawową obsługą. W Internecie jest dostępna polskojęzyczna Baza Wiedzy, zawierająca m.in. prosto napisane tutoriale (link).

Kilka praktycznych przykładów

- aktualizacja systemu SRM

Aktualizacja software w RT2600ac sprowadza się do zalogowania się do systemu, uruchomienia panelu sterowania i wejścia w zakładkę System. Potem system prowadzi nas za rączkę:

Oczywiście, nie trzeba codziennie tam zaglądać i sprawdzać czy jest dostępna aktualizacja bo SRM można skonfigurować tak, że powiadomi admina mailem lub sms-em. Można też skorzystać z aplikacji 'DS router' na smartfona (są wersje na Androida i iOS) i powiadomień push:

- kontrola nad ledami w obudowie

Nie każdy z nas jest zadowolony, kiedy znajdujące się w pomieszczeniu urządzenie świeci bądź mruga kontrolkami LED niczym choinka w Święta.

Synology rozwiązało ten problem tak: w panelu sterowania, w menu 'urządzenie' jest zakładka 'LED'. Tam mamy klikalny tygodniowy harmonogram kiedy kontrolki mają świecić a kiedy nie. Super sprawa, jak dla mnie. Wygląda to tak:

- centrum pakietów - Download Station

System SRM, podobnie jak starszy brat DSM, ma centrum pakietów:

W porównaniu do DSM centrum pakietów z SRM jest bardzo mocno okrojone. Pakietów jest raptem kilka. Jednym z nich jest Download Station. Trzy tygodnie temu bloger arlid, w ramach akcji testowania Synology, opisał pakiet Download Station - nie będę więc opisywał szczegółów samego pakietu, zainteresowanych odsyłam do tego wpisu (link). Tym co różni Download Station z SRM od tego opisanego przez arlida, jest mniejsza maksymalna liczba zadań pobierania: 50 oraz mniejsza maksymalna liczba zadań BT: 20.

Pakiet instaluje się jednym kliknięciem. Aby móc z niego korzystać, trzeba z routera zrobić małego NAS-a. W moim przypadku sprowadziło się to do włożenia i sformatowania pendrive. Pewną ciekawostką okazało się, że częstotliwości pracy usb 3.0 może zakłócać wifi w paśmie 2,4GHz i dlatego system sam obniżył standard do usb 2.0:

Mając już miejsce na pliki, uruchomiłem usługę plików Windows (SMB) dzięki czemu na komputerze mogłem mapować udział sieciowy z pendrive przypiętego do routera:

Potem skonfigurowałem zaporę sieciową oraz Download Station.

Mając w routerze NAS-a bez NAS-a, po uruchomieniu Download Station, ściągnąłem najnowszą wersję pliku z ISO Minta

- centrum pakietów - inne pakiety

Poprzez centrum pakietów możemy instalować także zewnętrzne pakiety. W planach miałem przygotowanie własnego pakietu i zainstalowanie GNU Midnight Commandera, który przydałby się przy pracy na konsoli, z której w SRM też można korzystać

Z tych planów nic nie wyszło bo skończył mi się czas na testy. Może następny bloger do którego trafi RT2600ac tego spróbuje? W teorii sprawa jest prosta - wystarczy ściągnąć pasujący do tej platformy sprzętowej (ARMv7 without FPU) pakiet spk, rozpakować go (tar -xvf), edytować plik INFO dopisując ipq806x na końcu linii zaczynającej się od "arch=" a następnie spakować go ponownie (tar -czf), potem wystarczy zmienić rozszerzenie tgz na spk i mamy gotowy pakiet, którzy możemy zainstalować przez centrum pakietów. Przypominam - że to teoria, której nie zweryfikowałem w praktyce.

- graficzny Traceroute

Jedną z rzeczy, które mi się spodobały jest graficzny traceroute. Znajdziemy go w narzędziach sieciowych. Po podaniu adresu docelowego, narysuje nam trasy jakimi maszerują sobie nasze pakiety i naniesie je na mapę.

- wake on lan

Następną przydatną funkcją, o której pomyślało Synology, jest Wake on LAN - dzięki tej funkcji możemy zdalnie włączyć komputer w naszej sieci lokalnej. Oczywiście, ten komputer musi obsługiwać Wake on LAN.

Wartości dodane

Razem z routerem, niejako w pakiecie, otrzymujemy kilka bardzo przydatnych rzeczy. Pierwszą z nich jest DDNS (czyli dynamiczny system nazw domenowych), który rozwiązuje problem braku stałego ip. Działa na zasadzie mapowania zdefiniowanego przez nas adresu, np: router-januszka.synology.me do dynamicznie przydzielanego ip. Następną jest QuickConnect – działa bardzo podobnie jak DDNS, tu także można użyć samodzielnie zdefiniowanego adresunp: router-januszka.quickconnect.to – różnica jest taka, że połączenie jest realizowane przez pośredniczące serwery Synology. Więcej informacji w Bazie Wiedzy (link). Aby korzystać z DDNS i QuickConnect trzeba być zalogowanym do konta Synology.

Następną rzeczą jest VPN Plus Server - zaawansowany serwer VPN (dostępny jako pakiet w centrum pakietów), do którego bezpłatnie otrzymujemy jedną licencję dostępową (jeżeli potrzebujemy więcej, można je dokupić). Więcej informacji w Bazie Wiedzy (link).

W centrum pakietów znajdziemy jeszcze pakiet Intrusion Prevention – to kontrola w czasie rzeczywistym ruchu internetowego i wykrywanie złośliwych pakietów oraz dodatkowa kontrola bazująca na analizie złośliwych źródeł. To wszystko łącznie z graficzną wizualizacją. Więcej informacji w Bazie Wiedzy (link).

W centrum sieciowym, w menu ochrona rodzicielska znajdziemy cały zestaw narzędzi, które umożliwiają tzw „Kontrolę Rodzicielską”. Można tutaj tworzyć filtry iblokować konkretne strony internetowe według adresów URL oraz kategorii (na podstawie zewnętrznych filtrów, np: Google SafeSearch oraz Blacklists UT1). Można używać różnych filtrów dla różnych urządzeń. Mamy taki router w biurze i chcemy wszystkim pracownikom za wyjątkiem Szefa, zablokować YouTube w godzinach pracy? Żaden problem. Mamy taki router w domy i chcemy udostępnić dzieciakom Facebooka tylko od 19:00 do 20:00? Żaden problem. Po więcej informacji, tak jak poprzednio odsyłam do Bazy Wiedzy (link).

Być może następni w kolejności, blogerzy-testerzy opiszą w/w rzeczy bardziej dokładnie i pokażą ich działanie w praktyce?

Działanie w praktyce

Specyfikacja sprzętowa RT2600ac: Dual Core 1,7 GHz, 512MB ram, przyspieszanie sprzętowe, 801ac, 2,4/5GHz, 4x4 MIMO robi wrażenie. Dlatego przygotowując się do testów, zainstalowałem na wszystkich urządzeniach jakie mam w domu (dwa telefony, dwa tablety, dwa komputery mobilne i jeden stacjonarny) jakiegoś klienta IPERF. Planowałem szczegółowe testy. Okazało się, że to nie ma sensu bo wąskim gardłem są karty sieciowe w urządzeniach klienckich a nie router. Wniosek jest prosty - aby skorzystać z tego co oferuje ten router, trzeba zaopatrzyć się w kartę WiFi z MIMO 4x4. Zainteresowanych odsyłam do testu takiej karty, przeprowadzonej przez serwis Benchmark - właśnie z routerem RT2600ac (link).

Poniżej przykładowe wyniki testów transferu WiFi, wykonane przeze mnie na tym samym urządzeniu. Pierwszy w pomieszczeniu z routerem. Drugi 5 metrów dalej, za dwiema ścianami. Jak widać, ściany zniknęły:

Kopiowanie wcześniej ściągniętego za pomocą Download Station pliku ISO o wielkości 1,55GB, z routera do komputera przyłączonego przez WiFi oraz do drugiego, przyłączonego przez kabel:

Tak się składa, że mieszkam w śródmieściu Wrocławia, wszędzie dookoła kamienice z drewna i cegły. I tutaj, faktycznie sieci sąsiedzkich i komercyjnych jest dużo. Tak to wygląda na zrzutach ekranu z androidowego WiFi analizer:

Obecnie router Synology RT2600ac można kupić w cenie 1050 zł (brutto). Nie potrafię ocenić czy to dużo czy nie dużo. Na pewno, to co dostajemy, jest warte tej ceny. Gdyby mnie ktoś zapytał o największą wadę tego urządzenia - to bez namysłu odpowiedziałbym, że jest nią wielkość. Bo to po prostu wielki i trochę nieustawny klocek. Gdybym miał go używać na co dzień, musiałbym wiercić dziury w bokach półkach. I powiem Wam, że bym je wiercił. Z uśmiechem na ustach. 

sprzęt internet serwery

Komentarze

0 nowych
Meszuge   16 #1 06.08.2017 14:16

Zdecydowanie wolałbym, żeby mi ściany w mieszkaniu nie zniknęły, więc... to raczej nie dla mnie.

  #2 06.08.2017 14:25

"Nie potrafię ocenić czy to dużo czy nie dużo" przy najniższej krajowej w PLN to bardzo sporo. Tylko system ratalny wchodzi w grę, a im większy zarobek netto tym lepiej spłacać, lepiej szacować, lecz 3000+ netto na rękę daje możliwości. Ze skromności powiedzmy... po prostu, nie chcesz oceniać możliwości względem dochodu lub "klasy bytu".
Cóż za 200 zł można zrobić to samo i lepiej, pomijając pewne aspekty, w tym techniki ekonomi. Dobry kit wymaga dobrej strategi i naiwności ludzi.... a kółeczko się kręci...

marszal12321   3 #3 06.08.2017 14:25

Teraz pytanie na jakim pasmie był robiony pomiar, szerokość kanału itd. Bo czuję, że te ściany będą znikać nawet przy urządzeniu za ułamek ceny Synology :) A druga sprawa to trzeba zadać sobie pytanie do kogo jest przeznaczony sprzęt tego typu? Mądry i wymagający pociągnie kabelek do kompa, a przeciętny Kowalski, tak jak stwierdziłeś nie będzie miał odpowiedniego sprzętu klienckiego. A tytuł sugeruje, że głównym atutem tego urządzenia jest WiFi.

Pudel89   11 #4 06.08.2017 14:27

To dużo. 1050 jednak za konsumencki sprzęt :)

januszek   22 #5 06.08.2017 14:32

@marszal12321: Powiem, że te same ściany nie zniknęły kiedy testowałem sprzęt z półki korporacyjnej, vide: https://www.dobreprogramy.pl/januszek/AP-7522E-test-punktu-dostepowego-WLAN-klas...

e X t 7 3   10 #6 06.08.2017 14:37

Ściany znikają a mózg się lasuje ... ludzie nie chcą przyjąć do wiadomości, że sami tworzą smog elektromagnetyczny ... a potem sie dziwią ze glejaki, etc. ...

januszek   22 #7 06.08.2017 14:45

@e X t 7 3: Paranauka i new age w dyskusjach pod moim wpisem, to pewna nowość :) Obalam mit: https://www.crazynauka.pl/wi-fi-szkodliwe-dla-zdrowia-obalamy-mit/

e X t 7 3   10 #8 06.08.2017 16:13

@januszek: To nie paranauka ;) ... w oficjalnych periodykach nie znajdziesz wiele na ten temat. Jakbyś się obracał w kręgach naukowych wiedziałbyś jak są sponsorowane badania i jakie wyniki 'mają być' ;)

takijeden.ninja   7 #9 06.08.2017 16:14

@januszek: Ty tak całkiem na poważnie z tym obalaniem? Przy użyciu BLOGA "popularnonaukowego", którego partnerem jest Intel wraz z powoływanie się na WHO, która to organizacja jak żadna inna pilnuje interesów koncernów nie tylko farmaceutycznych.
Ja rozumiem, że są wariaci od WiFi, ale jak już coś obalać to jakimś konkretem, a nie blogaskiem.

realkrzysiek   10 #10 06.08.2017 17:11

@takijeden.ninja: O właśnie.
Czym mniej tym lepiej. Dodać nasze telefony?

  #11 06.08.2017 17:40

@e X t 7 3: glejak od Pola elektromagnetycznego... No tak. Kolego choć odrobinę liźniej wiedzę medyczną, a później syp przykładami. Inaczej robisz więcej złego niż dobrego. Zapewne szczepienia też uznajesz za szkodliwe?

~shevchenko1987   7 #12 06.08.2017 19:06

Posiadam ASUS'a RT-AC68U i ma w zasadzie te same funkcje. Bardzo stabilny i cena lepsza, bo niższa o połowę. Do domowego użytku jak najbardziej polecam, a obsługuje 10 urządzeń.

  #13 06.08.2017 19:39

Plastykowe gniazda 5 kategorii w routerze za taką cenę? Za 700,- mamy R7000 z gniazdami 6 kategorii i możliwością wgrania TOMATO. Jedynie procesor szybszy, ale R7000 też jeszcze nigdy się nie przytkało.

januszek   22 #14 06.08.2017 20:22

@~shevchenko1987: Bez przesady. ASUSWRT to jednak zupełnie coś innego niż SRM. 3/4 funkcji jakie oferuje Synology, Asus nie ma albo ma je w wersji szczątkowej (np serwer VPN). W Synology transfer pliku ISO z NAS-a na blaszaka (czyli po kablu) to 70-80MB/s w Asusie 50-65MB/s. To samo po WiFi - Synology 45MB/s a Asus nie więcej niż 25MB/s. Efektu znikających ścian tu nie ma niestety... Wiem bo na co dzień też używam Asusa RT-AC68U.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.08.2017 20:59
  #15 06.08.2017 20:25

Edge seriously?

  #16 06.08.2017 20:57

@~shevchenko1987: "ASUS'a RT-AC68U i ma w zasadzie te same funkcje"

ASUS RT-AC68U to dobry router, ale w przeciwieństwie do Synology ma moduł wifi klasy 802.11ac wave1 (3x3).
Bliższym odpowiednikiem Synology jest ASUS RT-AC88U (ceny od 1300 zł) - oba mają moduły wifi klasy 802.11ac wave2 (4x4)


Jak dla mnie Synology wyróżnia się na plus dzięki dodatkowym funkcjonalnościom wykraczającym poza typowe ramy sprzętu do domu: IPS/IDS, bardzo rozbudowany serwer VPN, możliwość postawienia własnego serwera DNS lub RADIUS, mnóstwo opcji dotyczących kontroli ruchu czy analizy logów i ich przechowywania.

Cieszą takie rzeczy jak domyślnie włączony protokół SMBv2 do udostępniania plików (zamiast powszechnie używanego i dziurawego SMBv1), wbudowany SSH. Bardzo rozbudowany webinterfejs, do tego w pełni spolszczony.

To dopiero drugi router produkcji Synology, a model ten już wylądował w czołówce rankingów.

Patrax   8 #17 06.08.2017 23:05

@e X t 7 3: od dawna badania naukowe udowodniły że częstotliwości z routera nie szkodzą ludziom także mózg się nie lasuje. Rzecz w tym, że o szkodliwości Wi-Fi (czyli urządzeń bezprzewodowych działających w standardzie IEEE 802.11) nie świadczą żadne wiarygodne badania naukowe, łącznie z tymi, którym patronowały Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Większość routerów Wi-Fi działa w zakresie częstotliwości 2,4-2,5 GHz (zbliżonej do tej wykorzystywanej przez telefony komórkowe) oraz 5, 5,3 lub 5,8 GHz. Poziom promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez wszystkie wymienione typy routerów dla przebywających w pobliżu ludzi jest znacząco niższy niż w przypadku promieniowania, którego doświadczamy, kiedy rozmawiamy przez telefon komórkowy.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.08.2017 23:11
Patrax   8 #18 06.08.2017 23:07

Posiadam router Netgear R7000 i powiem szczerze że do domu wystarcza w sam raz ma bardzo duży zasięg i jest za połowę ceny tego synology

marszal12321   3 #19 07.08.2017 00:12

@januszek: Przeczytałem z ciekawości poprzedni test no i dalej podstawowych rzeczy nie wiem. Nie ma szerokości kanału, między czym robisz transfery? Druga sprawa to kwestia samego sprzętu. Przerabiam dużo routerów do użytku domowego i zauważyłem, że niektóre modele lepiej współpracują z np z karta sieciową Della a jedne znów wolą kartę Intela (2 laptopy). Ja akurat popieram przedmówców i lepiej za połowę ceny Asus i na niego Tomato i wtedy Synology ma za kiepski stosunek ceny do jakości. Niestety moim zdaniem walczą w wąskim segmencie konsumentów, dodatkowo jakiś % funkcji jeśli ktoś ma NAS z Synology pokrywa się z routerem, bo tylko takiego odbiorcę końcowego widzę - czytaj funboy Synka :)

Berion   16 #20 07.08.2017 00:35

@januszek: Wiesz, mikrofale nie występują nigdzie w przyrodzie na Ziemi, więc to temat otwarty i nie należy skreślać ich szkodliwości dla człowieka... Nawet jeśli ci ludzie nie potrafią ubrać swoich obaw w mądre słowa to nie należy ich wyśmiewać. Czytałem kiedyś o uszkodzeniach kobiecych jajeczek, wystawionych na długotrwałą ekspozycję takich fal. Nie pamiętam szczegółów, jakie częstotliwości, jakie uszkodzenia, czego konkretnie etc. Weź też pod uwagę, że w badaniach już nie jeden wałek poszedł gdzie w grę wchodziły duże pieniądze. Człowiek roztropny podchodzi do wszystkiego co nieznane z rezerwą.

Autor edytował komentarz w dniu: 07.08.2017 00:36
dawidsab   9 #21 07.08.2017 07:55

Jak dla mnie 1050 zł. za router to trochę dużo.

  #22 07.08.2017 08:52

Fajny, a pytanko, czy OpenWRT na tym pójdzie?

Bo fabryczny soft, nawet jeżeli jest całkiem niezły , trzeba zastąpić, przynajmniej w 90% sprzętu. Z wielu różnych powodów jakby kto pytał: niechętne wydawanie poprawek bezpieczeństwa, olewanie bugów, szpiegujące moduły, zaprzestanie dodawania nowych funkcji do starszego sprzętu.
Te dziwne ograniczenia nie dotyczą OpenWRT i podobnych.

Więc fajnie by było jakby się dało zainstalować jakąś alternatywę.

filodendron   3 #23 07.08.2017 08:56

Czy testowałeś może modemy LTE na USB? Szukam zastępcy mojego B315s i z uwagi na bardzodobrą cenę (mam rabacik) na RT2600ac mocno się zastanawiam nad nim.

januszek   22 #24 07.08.2017 08:59

@filodendron: Nie testowałem. W tekście linkuję do strony Synology z wykazem kompatybilnych modemów.

filodendron   3 #25 07.08.2017 09:05

od czasów Asusa RT-AC56U na listy kompatybilności patrzę z przymrużeniem oka, stąd pytanie o praktykę.

januszek   22 #26 07.08.2017 09:11

@filodendron: Rozumiem. Gdybym szukał urządzenia do backupowego łącza to użyłbym czegoś z portem lan, np Huawei B315. Nie mam zaufania do tych dongli usb.

DiamondBack2   2 #27 07.08.2017 09:39

Idzie w tej zabawce zmniejszyć moc radia? Nie potrzebuję otwartej mikrofali a zasięg mam w całym mieszkaniu z routerem bez antenek.

filodendron   3 #28 07.08.2017 09:53

@januszek: roblem w tym, ze kabel mogę mieć max 10MBit/s (od tepsy, za 80 PLN), i LTE w tej chwili jest podstawowym kanałem komunikacji. B315 nie ma tez wifi w AC, co jest dla mnie dość istotne.

januszek   22 #29 07.08.2017 09:55

@filodendron: Miałem na myśli podłączenie B315 do RT2600ac kablem :)

Andy.   2 #30 07.08.2017 10:46

@Anonim (niezalogowany): Żadna z rzeczy, które wymieniłeś nie dotyczy Synology więc pomysł z OpenWRT jest bez sensu.

filodendron   3 #31 07.08.2017 11:07

@januszek: ło jeżu! baba z domu mnie wygoni jak jej pająka na ścianie zostawię ;)

Bogdan_G   18 #32 07.08.2017 12:33

U mnie Connect Box robi za router. A nawet świetnie robi. Na stary 11 letni pc daje 243.5 Mbps przy łączu 250 Mbps. Nawet wifi na 8 letni laptop daje 180 Mbps, bo karta lan wyłączona, za stara i ma tylko do 100 Mbps. Takie to badziewie acera.
Dodam, że 50 m zasięgu, to aż nadto. Nawet, gdy idę do drugiego pokoju, czy kuchni - sygnał nie słabnie zauważalnie, a więc porównując do synology - do tych opisów na górze - to jestem zadowolony nawet.

Autor edytował komentarz w dniu: 07.08.2017 12:39
fras   8 #33 07.08.2017 15:04

@Meszuge: też bym wolał aby wi-fi szło po prostu przez ściany, a nie je dezintegrowało.

e X t 7 3   10 #35 07.08.2017 15:58

@Krew Boga (niezalogowany): widziałem pewne wyniki badań ... Oczywiście badania będą kontynuowane ... odpowiednio długo. Mam nadzieję że wiesz że szkodzić może nie tylko promieniowanie jonizujące ?

e X t 7 3   10 #36 07.08.2017 16:00

@Patrax: co do mocy tak = odległość. Jednak pojawia się tu kwestia czasu ekspozycji.

~shevchenko1987   7 #37 07.08.2017 17:48

@januszek: U mnie po Wi-Fi transfer jest ok. 40-50 MB/s. Nie widzę sensu kupowania takiego routera do domu.

januszek   22 #38 08.08.2017 06:52

@marszal12321: Wszystko co mam w sprawie szerokości kanałów to zrzuty z wifi analizera, które zrobiłem podczas testów. Może coś rozjaśnią: http://januszek.info/dp/wifianalizer.jpg

Patrax   8 #39 08.08.2017 10:46

@e X t 7 3: Jaka moc co ty za brednie mówisz? A taka, która zabija od samego patrzenia na nią. Średnio 6 osób na godzinę. Czytałem we Fakcie, to się znam. A tak na serio to poziom promieniowania elektromagnetycznego wysyłany przez wszystkie routery dla ludzi jest dużo niższy niż w przypadku promieniowania, z telefonu komórkowego, a Wi-Fi jest od telefonu bezpieczniejsze. Większą dawkę promieniowania pochłania osoba rozmawiająca przez 20 minut przez telefon komórkowy niż ktoś, kto przez rok przebywa w pobliżu routera Wi-Fi. W 1996 roku WHO rozpoczęła badania pod nazwą International EMF Project, które miały określić ewentualne zdrowotne skutki ekspozycji człowieka na pole elektromagnetyczne o częstotliwości od 0 do 300 GHz. Zbadano różne częstotliwości i nie znaleziono żadnych negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z przebywania w pobliżu urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne w tym zakresie. Sygnały z routerów mają bardzo małą moc, zazwyczaj około 0,1 wata (100 miliwatów), a więc nawet nie zbliżają się do limitów wyznaczonych przez Międzynarodową Komisję ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP). Głoś swoje brednie gdzie indziej bo naprawdę jeszcze ktoś może w to uwierzyć.

  #40 08.08.2017 13:40

@Patrax: "Głoś swoje brednie gdzie indziej bo naprawdę jeszcze ktoś może w to uwierzyć."

eXterminator73. Sądząc po jego nicku, jest już dość wiekowym użyszkodnikiem wszelakich urządzeń emitujących promieniowanie elektromagnetyczne. Najwyraźniej na NIEGO ma ogromny wpływ te 100 miliwatów(szare komórki się "zglejakowały"). W każdym temacie ma coś absurdalnego do powiedzenia!

e X t 7 3   10 #41 09.08.2017 09:45

@Patrax: Ty wiesz swoje, ja swoje i na tym poprzestańmy. Jeśli nie wiesz jak się realizuje grandy na badania to chyba nic już nie muszę dodawać ;)

Marucins   5 #42 09.08.2017 13:22

Mi miii mi go dajcie :)
A tak na poważnie świetne urządzenie. Gdyby cena zeszła do 800 zł to kupiłbym mimo posiadania ASUS RT-AC87U.
Cholerny kaloryfer, tak źle przemyślanej konstrukcji routera dawno nie miałem.

januszek   22 #43 17.08.2017 20:00

"Dla jednych oczywistym, a dla innych kontrowersyjnym tematem jest kwestia bezpieczeństwa używania mikrofalówek czy telefonów komórkowych, bazujących na promieniowaniu mikrofalowym. Jak jest w rzeczywistości? Czy promieniowanie mikrofalowe jest szkodliwe? Jak działa mikrofalówka? Czy rozmowa przez telefon komórkowy może uszkadzać DNA w mózgu? Jak to wygląda w przypadku Wi-Fi? Co na ten temat mówią badania naukowe? Tym razem artykuł odpowiadający na powyższe pytania przygotował Marek Glazer, biolog molekularny, autor fanpage Ciekawostki o poranku".
http://www.totylkoteoria.pl/2017/08/mikrofala-promieniowanie-wifi-szkodliwa.html