Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

UAC w Windows 7 - dodajemy wyjątki

UAC - czyli Kontrola konta użytkownika (User Account Control) - każdy użytkownik Siódemki (oraz Visty) na pewno widział podobny obrazek:

Mimo pewnych kontrowersji związanych z możliwością obejścia tego zabezpieczenia (chodzi o metodę 'DLL injection'), trzeba przyznać, że UAC bardzo zmniejsza szanse na nieautoryzowane przez nas (użytkowników) zmiany w systemie. Niestety, często nasze zaufane aplikacje, które uruchamiamy celowo aktywują mechanizm kontroli konta użytkownika przez co jesteśmy zmuszeni do częstego klikania co w dłuższym okresie czasu zwykle powoduje naszą irytację. I wtedy często, pod wpływem tej irytacji po prostu wyłączamy UAC...

Zamiast wyłączenia lub ograniczenia działania UAC, proponuję alternatywne podejście i dodanie takich (zaufanych) aplikacji do bazy wyjątków UAC

Jako przykład posłuży 'iPlus Manager' – aplikacja operatora sieci komórkowej Plus do zarządzania usługą bezprzewodowego dostępu do Internetu (plik wykonywalny, który uruchamia mechanizm UAC to "iPlusManager.exe").

r   e   k   l   a   m   a

Będzie nam potrzebny pakiet "ApplicationCompatibilityToolkitSetup.exe", który ściągamy ze stron producenta albo z dobrychprogramów :

Pobieramy i instalujemy ściągnięty pakiet:

Po zainstalowaniu pakietu uruchamiamy (z menu "start" i folderu "Microsoft Application Compatibility Toolkit") aplikację "Compatibility Administrator" (oczywiście jako administrator):

W oknie "Compatibility Administrator" zaznaczmy "New Database(1) [Untitled_1]", klikamy drugim klawiszem myszki, z podręcznego menu wybieramy "Create New" a potem "Application Fix..." (zamiast używać menu podręcznego można wcisnąć Ctrl+P):

W oknie "Create new Application Fix - Program information" wpisujemy nazwę aplikacji oraz lokalizację pliku, którą wybieramy z drzewa (klawisz "Browse..."). Klikamy "Dalej":

W oknie "Create new Application Fix - Compatibility Modes" zaznaczamy opcję "RunAsInvoker":

W oknie "Create new Application Fix - Compatibility Fixes" klikamy "Dalej" a w następnym oknie "Create new Application Fix - Matching Information" wybieramy "Zakończ".
Ponownie zaznaczmy "New Database(1) [Untitled_1]" i klikamy "Save" (ikona dyskietki). Wybieramy nazwę bazy, np "uac" i zapisujemy ją w wybranej lokalizacji, np głównym katalogu dysku C: (czyli: C:\). Potem wywołujemy menu podręczne (drugi klawisz myszki) i wybieramy "Install":

I to dodaje wyjątek do UAC. Zamykamy program. Plik bazy "C:\uac.sdb" możemy w dowolnym momencie później wczytać do "Compatibility Administrator", np po to aby dodać do tej bazy następny wyjątek:

W celu usunięcia programu z bazy wyjątków wczytujemy plik bazy "C:\uac.sdb" do "Compatibility Administrator", zaznaczamy aplikację, którą chcemy usunąć, wybieramy (drugi klawisz myszy) z menu podręcznego "Delete". Po usunięciu wpisu baza musi zostać ponownie zainstalowana ("Install" z menu podręcznego, na zaznaczonej nazwie bazy):

Powyższe dotyczy aplikacji 32-bitowych. Z aplikacjami 64-bitowymi postępujemy analogicznie ale używając "Compatibility Administrator (64-bit)". 

windows bezpieczeństwo porady

Komentarze