Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wdrażam Windows 8 w miejsce XP, cz. 1

O czym jest ten wpis?

O tym jak trafiony atrakcyjną ofertą upgrade systemu Windows 8 podjąłem decyzję o modernizacji kilku starych komputerów w małej firmie handlowej. I co z tego wyszło.

Cena Czyni Cuda!

Wszystko zaczęło się od tego, że jakimś cudem wyświetliła się na moim komputerze reklama uaktualnienia komputera z wcześniejszą wersją systemu Windows do systemu
Windows 8 Pro w wyjątkowej cenie 129 zł (cudem bo ja maniakalnie blokuję reklamy). Dotarło wtedy do mnie, że za niewielkie pieniądze mogę zaktualizować posiadane w firmie starsze komputery, na których obecnie używamy XP i niestety pojawiły się związane z tym problemy (najbardziej dokuczało nam to, że nowe wersje aplikacji ERP, której używamy optymalizowane są już pod 7 i na XP czasem pojawiają się błędy).

Wstępne testy zgodności

Doświadczenie nauczyło mnie, że w sprawach rozbudowy sprzętu i oprogramowania trzeba zachować szczególną ostrożność i wszelkie nowości przetestować pod kątem zgodności z tym co już działa. Zgodnie z zaleceniami producenta, zacząłem więc od uruchomienia na typowym komputerze (mam 4 blaszaki w dokładnie identycznej konfiguracji), który będę uaktualniał, programu: Windows8-UpgradeAssistant – teoretycznie ten asystent powinien sprawdzić czy dany sprzęt oraz używane na nim oprogramowanie są zgodne z Windows8.
Dlaczego teoretycznie? Bo w praktyce okazało się, że ostrzeżenia są miękkie. Dla przykładu: uruchomiłem Asystenta na bardzo starym komputerze, którego CPU (co sam wiem) nie spełnia wymagań 8 i próba instalacji skończy się już na etapie uruchomiania instalatora. Asystent zaraportował co prawda, że procesor nie obsługuje funkcji NX ale dodatkowo poinformował mnie, że Instalator podejmie próbę włączenia takiej funkcji. Wywnioskowałem z tego, że informacje z Asystenta nie wystarczą. Jeśli chcę mieć 100% pewność muszę przetestować stary sprzęt z wersją ewaluacyjną. W czasie kiedy menadżer pobieranie ściągał z serwerów Microsoftu wersję 90-dniową ja patrzyłem jakie jeszcze funkcje posiada Asystent.
Teoretycznie na podstawie wybranych przez użytkownika opcji dobiera odpowiednią dla danego wybory wersję 8. W praktyce Asystent zawsze proponuje wersję Windows 8 PRO:

Bezpośrednio w oknie Asystenta można kupić uaktualnienie. Po kliknięciu na "zamów" musimy tylko wybrać czy będziemy ściągać obraz ISO czy chcemy otrzymać fizyczny nośnik (który swoją drogą kosztuje połowę ceny całego upgrade!):

Na koniec musimy wypełnić dane do faktury:

Dla kogo uaktualnienie?

I tu mnie tknęło. Formularz nie umożliwia wpisania danych firmowych. Czy w takim razie taka droga uaktualnienia możliwa jest tylko dla użytkownika komercyjnego? Dotarłem na stronę firmy, która fizycznie realizuje zamówienia złożone poprzez Asystenta gdzie znalazłem link do dokumentu pdf zatytułowanego: "Sklep Microsoft Windows®8 Digital Download Store Postanowienia i warunki" (link):

Jak widać (pkt 2.1):

Sklep Microsoft Windows®8 Digital Download Store jest przeznaczony wyłącznie dla klientów dokonujących zakupu Produktów do użytku własnego, a nie do celów komercyjnych

Sprawa jasna - produkt uaktualnienie systemu za 129 zł dostępna jest tylko dla użytkownika w sprzedaży konsumenckiej. Postanowiłem sprawdzić co na ten temat mówią: "Warunki uaktualnienia do wersji Windows 8 Pro" dostępne na polskich stronach producenta. Poruszono tą sprawę w zasadzie tylko w FAQ:

Z powyższego wynika, że jedyna dla mnie opcja to skorzystać z innego kanału sprzedaży niż konsumencki i nie przekroczyć limitu maksymalnego, czyli pięciu licencji. Doszedłem do wniosku, że jeśli testy z wersją ewaluacyjną wypadną dobrze to zamówię wersje pudełkowe uaktualnienia - sprawdziłem cenę u sprzedawcy, u którego zwykle się zaopatruję: 235 zł (wygląda, jakby do wersji cyfrowej doliczono cenę nośnika a do sumy dołożono jeszcze VAT). Różnica, bagatela 100 zł. Jak mawiają księgowi: mieć 100 zł i nie mieć 100 zł to razem 200 zł. Mimo wszystko doszedłem do wniosku, że mieszczę się z moim budżecie. Mało tego, wystarczy mi jeszcze na zakup 60GB dysków SSD, które powinny doskonale współpracować z Ósemka, co w końcowym efekcie powinno zaprocentować większą wydajnością.

c.d.n.

W następnej części opiszę co działo się w firmie, kiedy na jednym z komputerów uruchomiłem ewaluacyjna wersję 8, zainstalowałem firmowe aplikacje i sadzałem przed tym komputerem potencjalnych użytkowników… :) 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
underface   14 #1 21.11.2012 15:17

czekam na reakcję użytkowników;p

AL|EN   2 #2 21.11.2012 15:30

Ja też :D

FaUst   13 #3 21.11.2012 15:42

O ile będzie jeszcze dane Januszkowi o nich napisać ;)

wojtekadams   19 #4 21.11.2012 15:55

Mam nadzieję, że nagrałeś filmiki z reakcjami użytkowników ;)

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 21.11.2012 16:46

No i miał być prosty upgrade, a nie był :)

masakra   5 #6 22.11.2012 00:23

Jakbyś potrzebował więcej informacji o wdrażaniu Windows 8, to zachęcam do pobrania darmowej książki udostępnionej przez Microsoft Press (wersja drukowana kosztuje 15$) w postaci plików PDF, Mobi i ePub: http://blogs.msdn.com/b/microsoft_press/archive/2012/11/13/free-ebook-introducin...

januszek   22 #7 22.11.2012 06:22

@masakra: Wielkie dzięki. Szkoda tylko, że nie jest po polsku bo nie radzę sobie na tyle sprawnie z angielskim aby przeczytać to na luzie przy porannej kawie. Na tyle ile mi się udało, to widzę, że nie jest to pozycja w typie: "Receptury/how to" tylko bardziej taki marketingowy opis ("lepszy niż 7", "nowa era wirtualizacji" etc) dla itprosów? ;) ps. Dowiedziałem się, że prawie wszystkie z opisywanych ciekawszych 'ficzerów' są dostępne tylko w wersji Enterprise... ;)

Ladyhawke   5 #8 22.11.2012 07:10

Zadziwiające, jak ten czas leci... Właśnie sobie pomyślałam, że gdy byłam na pierwszym roku studiów, to sensacją był przywieziony przez koleżankę komputer z W98.

masakra   5 #9 22.11.2012 10:47

@Januszek: Jeśli chodzi o bardziej konkretne How-To to zapraszam na: http://technet.microsoft.com/en-US/windows/hh771457.aspx . Polskie materiały pewnie zaczną się niedługo pojawiać.

cyryllo   18 #10 22.11.2012 11:59

Ciekawy jestem jak się uda wdrożenie ;)

micetecumseh   1 #11 24.11.2012 17:48

Napisał Pan że dla firmy, legalnie można kupić Win8 Upgrade za 129 PLN przez kanał inny niż konsumencki. Proszę o namiar takiego "niekonsumenckiego" dystrybutora.
Dziękuję i pozdrawiam.

januszek   22 #12 26.11.2012 19:06

@micetecumseh: Napisałem coś innego. Sam siebie zacytuję:

"Sprawa jasna - produkt uaktualnienie systemu za 129 zł dostępna jest tylko dla użytkownika w sprzedaży konsumenckiej. (...) Z powyższego wynika, że jedyna dla mnie opcja to skorzystać z innego kanału sprzedaży niż konsumencki i nie przekroczyć limitu maksymalnego, czyli pięciu licencji. Doszedłem do wniosku, że jeśli testy z wersją ewaluacyjną wypadną dobrze to zamówię wersje pudełkowe uaktualnienia - sprawdziłem cenę u sprzedawcy, u którego zwykle się zaopatruję: 235 zł".

Listę sprzedawców pakietu w pudełku (swoją drogą w następnym moim wpisie można zobaczyć co jest w środku takiego pakietu) można znaleźć np w porównywarkach cen :)

  #13 02.12.2012 21:57

Ja właśnie szukałem informacji w kwestii zakupu Windows8 na firmę (mikro firmę :) ).
I doszedłem do wniosku, ze najprościej pójść do sklepu i kupić wersję z nośnikami.

Na razie najniższą cenę jaką znalazłem to 249zł

Natomiast co do samego Windows 8 nadal mam potężne wątpliwości.
Obecnie mam Windows XP. Znam jego wady, znam zalety.
Główną wada jest to, że to wersja 32 bitowa (RAM).

Należę do osób, które gdy raz sobie przygotują środowisko pracy to nie lubią go zmieniać.
Mam pewne nawyki i większość rzeczy robię już automatycznie.

Nowy system oznacza przestój, co za tym idzie stratę czasu na użeranie się z systemem.
Do tego dochodzą różne niekompatybilności, brak sterowników itd.


najbardziej mnie drażni polityka związana z licencjonowaniem produktów Microsoftu. Po prostu się odechciewa. Zamiast to do minimum uprościć to jest masę kruczków i niejasności, to powoduje się, że legalny użytkownik woli zostać piratem i mieć święty spokój.

Do dzisiaj nie wiem , czy kupując Windows 8 upgrade BOX, robi mi się z Windowsa OEM, wersja BOX Windowsa 8. Po prostu są to totalnie niejasne sprawy.

natomiast uważam, że próba przeniesienia interfejsu dotykowego na desktopy jest szaleństwem.
Przerośnięte ikony, nawigacja lewo prawo, odseparowane środowisko pulpitu od nowego interfejsu...

Itd. itp.


Niech mi ktoś wyjaśni taką sprawę.

Mając Windows XP OEM 32 bitowy zainstalowany na komputerze i chcąc kupić tą wersję Windows 8
http://www.vobis.pl/microsoft-windows-8-pro-upgrade-pl-box-2-116880.html

Instalując ją na czysty dysk, to jaką ja dysponuję wówczas licencją?
Czy mogę przenieść Windows 8 na inny komputer czy mam go związanego z maszyną na którą go zainstalowałem?

Bo prawda jest taka, że aktualizując system wiadomym jest, że wkrótce z racji postępu nastąpi zmiana płyty głównej. Więc jeśli ten system przywiązuje mi się w upgrade do płyty głównej to jest idiotyzmem.

Z tego co gdzieś mi się obiło o uszy zmieniły się zasady licencjonowania w Windows 8.

Czy ktoś mógłby ten temat rozwinąć?