Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wdrażam Windows 8 w miejsce XP, cz. 5, ostatnia

Nadeszła ta miła chwila, kiedy w spokoju mogę podsumować wdrożenie Windows 8, w miejsce XP, o którym pisałem w poprzednich częściach dotyczących tego tematu: pierwszej, drugiej, 2.5, trzeciej oraz czwartej.

Mówiąc krótko – wdrożenie udało się bardzo dobrze. Poważnych problemów nie napotkałem. Kilka mniejszych niedogodności albo rozwiązałem albo doszedłem do wniosku, że da się z tym czymś żyć.

W sprawie uszkodzonego nośnika DVD wersji instalacyjnej systemu Windows 8 udało mi się w końcu skontaktować z pomocą techniczną Microsoftu. Udzieli mi informacji, że reklamację powinienem składać w miejscu zakupu pakietu. Faktycznie, sprzedawca do którego się zgłosiłem może wymienić nośnika aktywowanego już systemu, jednak czas oczekiwania to okres ok 4 tygodni.

Jeśli pamiętacie to pisałem także o tym, że nie udało mi się, bazując na oryginalnym nośniku DVD ręcznie przygotować bootowalnego pendrive. Tą niedogodność udało mi się rozwiązać dzięki lekturze wpisów Shahi81ego o Windows Server 2012 – idąc za jego przykładem - użyłem do utworzenia bootowalnego pena, wersji testowej programu UltraISO. Cała operacja sprowadza się do włożenia do czytnika płyty instalacyjnej a do gniazdka usb pendrive, uruchomienia UltraISO (jako Administrator) i wykonania poleceń: Otwórz CD/DVD z menu Plik a następnie Zapisz obraz dysku z menu Bootowalna. Swoją drogą – ten program ma niesamowite możliwości, o których można by popełnić nie jeden blagowy wpis, cieszę się, że go w końcu odkryłem. Co prawda na końcu zabawa z pendrive skończyła się jego uszkodzeniem ale to nie ma już żadnego związku z wdrożeniem (historię spalenia pena postaram się opisać w jakimś następnym wpisie).

Problem zapętlenia się instalacji sterownika do maszyny drukującej w wersji 64 bit. Nie udało mi się tego rozwiązać. Doszedłem do tego, że w wersji 64 bit pętla powstaje w tym samym miejscu, w którym w wersji 32 bit. wyświetla się taka informacja:

Ostatnim z opisywanych problemów były „fochy” instalatora pakietu Live Essential. W tej sprawie także nie doszedłem do jakiś konkretnych rozwiązań. Używam więc równolegle dwóch wersji tego oprogramowania bo tam gdzie sypał się instalator najnowszej wersji, działał ten od wersji starszej:

Na pewno ciekawi jesteście co mówią użytkownicy, którym zafundowałem przesiadkę z XP na 8? Mówią, że wszystko działa lepiej, szybciej i stabilniej a nowe okienka nie są wcale trudniejsze w obsłudze niż poprzednie. I to jest najlepsze podsumowanie całej akcji! 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 07.12.2012 19:18

Czyli nie taki diabeł straszny jak go malują:)

januszek   22 #2 07.12.2012 19:20

Fakt :) ps. Ale koszulki w konkursie ogłoszonym w części 3 nikt nie wygrał ;P

gargamel.pce   5 #3 07.12.2012 19:42

A nie dało rady drukarki zainstalować w trybie zgodności z Windows 7? Ja miałem tak z kartą dźwiękową.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #4 07.12.2012 19:49

A nie mówiłem :D
Nie taki straszny jak go niechętni opisują.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #5 07.12.2012 20:33

Zauważyłem, że znaczna większość osób ma podobne zdanie do tego zawartego w podsumowaniu. Jeśli osobie niezbyt obeznanej z komputerem wyjaśni się kilka zmian w Windows 8 to jest bardzo zadowolona z nowego systemu. Prawie od każdego komu poleciłem nowy system nawet w ramach przetestowania słyszę wiele pozytywnych opinii, że na nowym systemie pracuje się im lepiej.

matrix012345   4 #6 07.12.2012 20:37

@gargamelpce co innego odpalić na Windows 8 sterowniki z Windows 7, a co innego z XP

  #7 07.12.2012 20:45

Ja mam 57 lat prowadzę mikro firmę ,do tego czasu "jechałem"na XP, ósemkę samodzielnie zainstalowałem na trzech komputerach i jestem zachwycony. Szybkość i nowy "image" systemu to przyszłościowe rozwiązania. Stwierdziłem, że więcej nie będę konserwatorem zabytków typu XP. Trzeba iść z duchem czasu i sięgać po nowe. Myślę, że do 67 lat (przejście na emeryturkę) zedrę jeszcze nie jednego nowego Windowsa.

Axles   18 #8 07.12.2012 21:47

Powiem tak, ósemka już jest bardzo dobrym systemem, a SP1 tylko go dopieści i wtedy to już będzie system na lata.

nitro2012   10 #9 07.12.2012 22:27

nie lubie jak coś jest przechowywane w chmurze, zwłaszcza u M$, do diabła, od czego mam pojemny dysk...

masakra   5 #10 08.12.2012 00:30

I to "Na pewno ciekawi jesteście co mówią użytkownicy, którym zafundowałem przesiadkę z XP na 8? Mówią, że wszystko działa lepiej, szybciej i stabilniej a nowe okienka nie są wcale trudniejsze w obsłudze niż poprzednie. I to jest najlepsze podsumowanie całej akcji!" jest kwintesencją tego jak wygląda postrzeganie Windows 8 przez dwa pryzmaty:

(1) przeczytałem - i opinie są złe, to i ja wiem, że będzie źle oraz
(2) sprawdziłem - sam zainstalowałem, poużywałem itp... i widzę, że nie jest tak źle jak piszą

I ja wiem, że zawsze najłatwiej korzystać z opcji (1)... Ale na szczęście jednak coraz więcej ludzi wybiera drogę (2) :)

fenixproductions   6 #11 08.12.2012 01:57

Zabawnie jest słyszeć opinie o szybkości nowego systemu, gdy instaluje się go na miejsce starego.

Czy ktokolwiek bierze pod uwagę to, że „stare” systemy na ogół siedziały na dyskach po kilka lat i zdążyły nazbierać śmieci?

januszek   22 #12 08.12.2012 09:25

@masakra: Nie do końca bo Ci konkretni użytkownicy już wcześniej byli pozytywnie nastawieni do "nowego Windowsa". To nie są ludzie, którzy interesują się takim sprawami i na pewno nie czytali żadnych opinii, recenzji i testów ;)
ps. rzecz jest także i taka, że Oni dostali maszyny już skonfigurowane oraz zoptymalizowane w taki sposób żeby wszystko co tylko możliwe wyglądało tak jak wcześniej w XP. Gdybym im dał do ręki tylko nośniki instalacyjne i kazał wykonywać wyświetlane na ekranie polecenie instalatora - to, i pewny tego jestem, nowy system razem ze starymi komputerami wyleciałby przez okna... ;P

@fenixproductions: I jeszcze, kiedy przy okazji tej nowej instalacji zmienia się kilkuletniego hdd na nowiusieńki SSD... ;) Efekt "wow" usera - to jest właśnie jedna z metod udanego wdrożenia ;P

p.dulska   4 #13 08.12.2012 11:47

Szybkością 8 "przypomina" Win 2003 serwer, który odpowiednio skonfigurowany działał fantastycznie
(Xp się chowa)

P.S Zastanawia mnie jedna rzecz mianowicie "8" mam zainstalowaną bez dodatkowych zabezpieczeń
w postaci pakietów antywirusowych i być może wydaje mi się ona sprawniejsza od siódemki.

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #14 08.12.2012 12:33

@p.dulska: W standardowej (fabrycznej) instalacji 8-ki jest Windows Defender, który de facto wydaje się posiadać pełną funkcjonalność Microsoft Security Essentials :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #15 08.12.2012 13:04

Widzę, że dużo osób ma tutaj zastrzeżenia co do szybkości nowego systemu.

Przed zainstalowaniem Windows 8 na moim dysku znalazł się Windows 7. Chciałem sprawdzić czy faktycznie odczucie szybkości działania systemu było złudne ze względu na to, że Windows 7 chodził u mnie ponad 2 lata. Zauważyłem, że Windows 8 startuje znacznie szybciej od "świeżej" Siódemki. Korzystał z Windows 8 Pro już od jakiegoś czasu, przez system przewinęło się mnóstwo aplikacji w celu sprawdzenia ich działania pod Ósemką. Windows 8 nadal działa tak samo jak na początku.

p.dulska   4 #16 08.12.2012 14:02

@Januszek
"@p.dulska: W standardowej (fabrycznej) instalacji 8-ki jest Windows Defender, który de facto wydaje się posiadać pełną funkcjonalność Microsoft Security Essentials :)"

Dodatkowego czyli NIS lub CIS(ochrona firm innych niż producent systemu) wiem że jest Defender.Co do Essentiala :)

"Program Windows Defender dla systemów Windows 8 i Windows RT zapewnia taki sam poziom ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, co program Microsoft Security Essentials. Program Microsoft Security Essentials nie współpracuje z systemem Windows 8, ale program Windows Defender w zupełności wystarczy. Jeśli jednak szukasz programu do ochrony komputera z jedną ze starszych wersji systemu Windows, pobierz program Microsoft Security Essentials, który chroni przed wirusami, programami szpiegującymi i innym złośliwym oprogramowaniem." źródło MS

Autor edytował komentarz.
  #17 31.05.2014 22:21

miałem xp , było fajnie ale wirusy aż same właziły zabezpieczenia kulały , brak obsługi nowego directa itd , więc czas przesiąśćsię na 8 , po wielu problemamch z windowsem 8 przesiadałem się na windows 7 , to narazie najlepszy windows