Windows Live Essentials i błąd 0x80040605 - rozwiązanie problemu

Uważni czytelnicy mojego bloga zapewne pamiętają, jak niedawno opisywałem pojawiający się w czasie instalacji pakietu Podstawowe programy Windows 2012 (Windows Live Essentials 2012) nieznany błąd 0x80040605.

Pouczalskim acz nic nie wiedzącym komentatorom - z góry odpowiadam, że nie jest to spowodowane brakiem Net Framework. Gdyby tak było to odpowiedni komunikat wyglądał by tak:

Zanim przejdę do meritum problemu chciałbym przedstawić trochę szerszy kontekst systemowy. Od dawna jestem zwolennikiem dedykowanej partycji (a najlepiej nawet dedykowanego dysku) na wszelkiego rodzaju pliki tymczasowe. Zwykle wygląda to u mnie tak:

Jak widać mam dedykowany dysk, na którym trzymam partycję przeznaczoną na pliki tymczasowe. Zwyczajowo używam partycji fat32, której przypisuję literkę T.

Systemowe i użytkowe pliki tymczasowe trzymam w katalogu T:\TEMP, obok mam katalogi z tymczasowymi plikami przeglądarek, czasem także i katalog przeznaczony na tymczasowe pliki innym programów (np. Adobe Photoshop Elements).

Na powyższym obrazku możecie zobaczyć, że lokalizację tych plików, tradycyjnie już w systemach Windows ustawia się za pomocą definicji odpowiednich zmiennych środowiskowych.

To tutaj tkwi źródło problemu, który objawia się tytułowym: nieznanym błędem nr 0x80040605. Błąd pojawi się wtedy kiedy zmienne środowiskowe użytkownika będą ustawione inaczej niż ustawienie domyślne (Win7/Win8), czyli: %USERPROFILE%\AppData\Local\Temp.

Rozwiązanie tego problemu jest proste – przed instalacją pakietu Podstawowe programy Windows 2012 (Windows Live Essentials 2012) nie możemy zmieniać lokalizacji plików tymczasowych użytkownika. Wtedy instalacja zakończy się bez błędów:

Warto tu podkreślić, że na trop tego rozwiązania 'nieznanego błędu 0x80040605' wpadłem dzięki temu wątkowi na naszym forum.

Na koniec pewna ciekawostka, którą odkryłem w czasie eksperymentów na testowej wersji systemu Windows 8. Otóż po udanej instalacji pakietu Live w systemie mam dwie, oddzielne od siebie aplikacje SkyDrive:

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wydają się wskazywać, że każdą z nich można niezależnie skonfigurować do pracy z innym kontem Microsoft – niestety mam tylko jedno i nie miałem tego jak praktycznie zweryfikować. Może ktoś z Was spróbuje i podzieli się wynikiem w komentarzu?