Windroid - czyli wirtualny Android bez telefonu (Win7)

Tak jak zapowiedziałem w poprzednim wpisie, dziś wpis o Androidzie, a w zasadzie o wirtualnym Windroidzie bo uruchamianym w systemie Windows, dzięki czemu w łatwy i prosty sposób można przetestować w zasadzie dowolną wersję Androida bez potrzeby posiadania andro-telefonu lub andro-tabletu.

Od czego zaczynamy? Trzeba posiadać Windows (w opisywanym przykładzie Win7HP 64) i zainstalowaną w systemie Javę. Jeśli z naszą Javą jest wszytko ok to wystarczy odwiedzić stronę Download the Android SDK i ściągnąć a potem rozpakować plik: android-sdk_r16-windows.zip. Następnie uruchamiamy (oczywiście jako administrator) plik: SDK Manager.exe:

Jak widać można przebierać i wybierać sobie pakiety do instalacji. Ja zaufałem ustawieniom domyślnym i od razu kliknąłem Install:

Jak widać na powyższych obrazkach manager zaczął pobierać sobie odpowiednie pakiety. Tu trzeba się przygotować na to, że to chwilę potrwa, u mnie na 10mbit łączu trwało kilkanaście minut:

Uruchamiamy menagera wirtualnych Androidów: AVD Manager.exe:

Następny krok to konfiguracja naszego wirtualnego Androida, np tak:

Możemy skonfigurować sobie kilka maszyn w różnych konfiguracjach.

Zaznaczamy na liście wybraną maszynę, klikamy Start, a potem na Launch:

i możemy się cieszyć wirtualnym Androidem:

który w zależności od tego jaką konfigurację wybraliśmy wcześniej może różnić się wielkością ekranu roboczego:

tak może wyglądać w wersji telefonicznej:

a tak w tabletowej:

Póki co proces aktywacji systemu wraz z jego przypisaniem do konta Google nie jest dla mnie jasny i co za tym idzie nie potrafię z poziomu Windroida zalogować się do Android Marketu:

Szybkość działania nie powala na kolana, w niektórych momentach (np oglądając stronę główną dp w tabletowej rozdzielczości 1280x800) można wpaść w rozpacz ale jak to mówią coś za coś... :)