XBOX 360 bezprzewodowy kontroler do Peceta

Nie wszyscy jeszcze wiedzą że kontrolery, od konsoli XBOX 360 (nazywane swojsko padami) są dostępne także w wersjach PC dla systemów Windows (XP, Vista oraz 7).

Need for Speed

W czasie przedświątecznych zakupów w jednym z hipermarketów moje kochanie (to prawdziwa fangirl wyścigów samochodowych) wypatrzyła na półce pudełko z grą Need for Speed: Shift. Tytuł to może nie najnowszy (z 2009) ale całkiem nieźle daje sobie radę. Bardzo nam się spodobało. Jedynym mankamentem było kierowanie samochodem za pomocą klawiatury. Wtedy ktoś ze znajomych powiedział, że "pad daje radę".

Pad

Skoro "pad daje radę" pojawiła się kwestia wyboru, który z dostępnych na rynku kontrolerów warto kupić? Zaczęła się lektura internetowych forów i w ten właśnie sposób dowiedziałem się, że bardzo chwalone przez użytkowników pady od XBOX 360 dostępne są w wersji dla Windows (opis na stronie producenta). W dwóch wersjach, przewodowej oraz bezprzewodowej. Idea bezprzewodowego pada bardzo mi się spodobała bo już oczami wyobraźni widzę jak wygodnie siedzę na kanapie przed podłączoną do komputera plazmą i zasuwam Dodge Viperem po wyścigowym torze...

Zakup

W moim rodzinnym mieście sklepów komputerowych lub z takim asortymentem jest dużo. W żadnym jednak nie słyszano o bezprzewodowym kontrolerze Xbox 360 dla Windows. Zrobiłem więc coś czego nie lubię czyli kupiłem na Allegro. Sprzedawca okazał się konkretny i na drugi dzień dostałem paczkę. Kontroler zapakowany był w typowy już dla produktów Microsoftu blister z czerwoną tekturką, więc chwilę mi zajęło jego rozpakowanie bo niestety nożyczek w zestawie nie było.

Kontroler

W fabrycznym zestawie znajdziemy typowy kontroler bezprzewodowy XBOX 360, specjalny odbiornik, który podłącza się do portu usb w komputerze, płyta z driverem oraz dużo jakiejś papierologii – niestety nie ma tam nic po Polsku – co biorąc pod uwagę, że wcześniej nie mogłem znaleźć tego produktu w sieci handlowej, może wskazywać, że produkt oficjalnie nie został jeszcze wprowadzony na nasz lokalny rynek.

Kontroler wykonany jest bardzo solidnie. Widać, że ktoś przemyślał jego konstrukcję. Bardzo ciekawie rozwiązano zasilanie – możemy używać baterii lub akumulatorów AA. Co warto podkreślić – nie muszą to być super-hiper akumulatory bo sam użyłem starszych, z którymi nie chce już współpracować żaden z moich aparatów fotograficznych a które jak się okazało, działają w tym padzie idealnie. Wtyczka usb odbiornika zaklejona była wielką karteczką z napisem informującym o tym aby przed pierwszym jej wetknięciem zainstalować sterowniki.

Instalacja i użytkowanie

Używam systemu Windows 7 Home Premium w wersji 64 bitowej. Cała instalacja sprowadziła się do włożenia płyty i chwilowej paniki, kiedy instalator zameldował, że wersja językowa systemu nie jest obsługiwana więc zostanie zainstalowane oprogramowanie w wersji anglojęzycznej. Sterownik zainstalował się bez problemu. Potem wystarczy tylko podłączyć odbiornik i możemy cieszyć się bezprzewodowym padem. Te wibracje... :)

Po jakimś czasie, kiedy siedzenie na kanapie przed podłączoną do komputera plazmą i zasuwanie Dodge Viperem po wyścigowym torze stało się codziennością przyszło mi do głowy, że takiego pada można wykorzystać jako pilota do obsługi komputera, dzięki czemu już w ogóle nie trzeba będzie ruszać się z kanapy.

Xpaddrer

Okazało się, że nie pierwszy doszedłem do takiego wniosku. Znalazłem w Sieci oprogramowanie Xpadder – przeznaczony do tego aby na dowolnym padzie emulować myszkę i klawiaturę. Konkretnie polega to na tym, że do każdego przycisku na padzie można przypisać konkretny klawisz a joystick może emulować ruch myszką. Wspaniała sprawa. Oprogramowanie kosztuje ok 30 zł.

Problemy

Nie ma róży bez kolców. Zaobserwowałem problem polegający na tym, że po restarcie systemu odbiornik usb nie jest przez system rozpoznawany. W oknie "Urządzenia i drukarki" pojawia się wtedy "Unknown Device" z informacją, że urządzenie "wymaga rozwiązania problemu". Pomaga wyjęcie wtyczki usb i włożenie jej ponownie. Na laptopie z 32 bitową wersją Win7 wszystko działa dobrze, więc pomyślałem, że to może być problem sterowników. Znalazłem na stronie producenta drivery do kontrolera w wersji 64 bitowej. Zainstalowałem je i niestety to nie rozwiązało problemu.

Co dalej? Przeczytałem artykuł 908888 pomocy technicznej w którym opisano sposób rozwiązywania problemów z nieprawidłowo działającym kontrolerem konsoli Xbox 360 dla systemu Microsoft Windows i w koncu napisałem maila do suportu technicznego z opisem problemu. Póki co, czekam na odpowiedź.