Do nowych blogerów - nie bójcie się pisać... nie bójcie się krytyki...

Temat do napisania tego wpisu nadszedł mnie dzisiaj.

Po obiadku wszedłem na nasze Blogi, popatrzeć co nowego koledzy napisali, co nowego skomentowali, jak na moje komentarze odpowiedzieli, jak się rozwija dyskusja...

Przeglądam, przeglądam, szukam... jednego wpisu nie mogę znaleść....

Nawet nie pamiętam loginu autora. Jedyne co mam to nazwę wpisu... też mi uciekła z pamięci, a w historii przeglądarki znaleść nie mogę...

Znalazłem!: http://www.dobreprogramy.pl/pawo845/Brutalna-rzeczywistosc,60413.html

Wpis kolegi @pawo845 pod tytułem "Brutalna rzeczywistość".

Nasz kolega zarejstrował się, jesli pamięć mnie nie myli, 16 stycznia tego roku a swój pierwszy wpis, i jedyny, zamieścił 17 stycznia. Wpis dotyczył jego historii: jak to zamarzył zostać programistą; nawet kupił książkę ale nie miał czasu na jej czytanie; opisywał poziom nauki informatyki w gimnazjum i technikum (jak to nauczyciel nie potrafił zainstalować DevC++ i jak a zajęciach grali w CS-a). Narzekał też na studiowanie informatyki, że tyle trzeba się uczyć różnych niepotrzebnych rzeczy a, jego słowa "specjalizacja jest dopiero na drugim stopniu".

Ogólnie za swe niepowodzenia obarczał szkołę, system nauczania, brak czasu... tylko nie siebie...

Ja, jak i koledzy blogerzy, w komentarzach skrytykowaliśmy jego postawę dość mocno. Jak i poziom i system nauczania informatyki w szkołach. Napisałem mu dłuuugiii jak na mnie, komentarz; swoje, jak zawsze trafne, krótko i celnie, dorzucił @gowain. Inny też pisali ciekawie i "zaszufladkowali" naszego @pawo845 do pokolenia Y (sorry, nie pamiętam więcej loginów kolegów, co komentowali ten wpis).

Skończyło się na tym, że nasz kolega @pawo845 wystraszył się naszych wpisów i usunął swoje konto. Pod zamieszczonym przeze mnie linkiem do jego wpisu zgłasza się błąd serwera.

Moja prośba do nowych blogerów na DobreProgramy.pl:

Nie bójcie się pisać! Nie bójcie się komentarzy! Piszcie o wszystkim, co uważacie za ciekawe, odkrywcze, nietypowe, śmieszne. Piszcie o wszystkim, co związane z informatyką i rzeczami okołoinformatycznymi. A także o niezwiązanych jakoś specjalnie.
A co najważniejsze: nie bójcie się krytyki w komentarzach, nie obrażajcie się za nią, nie usuwajcie swoich kont. Sztuką nie jest uciec, czy zapalczywie trzymać się swojego zdania. Sztuką jest umieć przyjąć krytykę, przyznać się do niej, do swoich błędów lub bronić swojego stanowiska.

To, że dostaniecie jeden, dwa, wszyskie komentarze o negatywnej treści, to nie jest zawiść naszej blogerskiej społeczności. To nasz głos, nasza opinia o zamieszczanych przez was wpisach. Bo po to właśnie bloguje się - aby dzielić się swoimi przemyśleniami, przypadkami, wiedzą i poznać o tym zdanie innych ludzi. A nic tak dobrze nie robi dla rozwoju umysłu jak ciekawa dyskusja!

Czasem są to komentarze pozytywne, czasem neutralne, czasem negatywne, rzadko hejtowanie. Ale taka jest jej rola - dyskusja rozwija, pozwala na swój punkt widzenia spojrzeć inaczej, z szerszej perspektywy. Poznać doświadczenia innych kolegów z DP.pl. Ich poglądy, rady, przemyślenia, kierunki dalszych poszukiwań wiedzy...

Często dyskusja z komentarzy wychodzi daleko poza temat wpisu (@Meszuge "Linux=Problem" czy @kaisuj "Piewsze kroki z Linux Mint" albo @Szeryfuniu "Windows czy Linux?") - dzięki czemu możemy dojrzeć to, co na ogól jest niezwiązane ze wpisem. To, na co byśmy sami nie wpadli, co sprawi działać tak, "by docierać tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek".

Tak więc, nowi koledzy, nie uciekajcie, nie bójcie się, zostańcie z nami! A przede wszystkim - piszcie!