Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Qt4 oczami laika #2

Wpis jest drugą częścią relacji z pisania programu do nauki słówek. Po część pierwszą sięgnij tutaj

Projekt programu się rozwija. W wolnym czasie zamieniłem List Widgety na List View'y, co poprawiło edytowanie elementów listy. Nastąpiło kilka kosmetycznych zmian w layoucie, który nadal wygląda bardzo surowo, ale nie wiem czy w tej kwestii coś się zmieni. Nie chce mi się po prostu siedzieć nad takimi drobiazgami.

Kolejną funkcją o jaką zamierzam rozszerzyć działanie programu jest odtwarzanie wymowy angielskich słówek. Program za zgodą użytkownika ma pobierać wymowę ze strony Merriam-Webster. Przydała się tutaj klasa QNetworkAccessManager. Jako, że nigdy wcześniej nawet nie interesowałem się czymś takim, radość z pobranego po kilku nieudanych próbach .wav'a była przeogromna. Cały ten pomysł jednak dopiero raczkuje, muszę go powiązać z resztą programu, nie wiem czy od razu mi się to uda.

Poza tym, mam problem z wymyśleniem jakiejś kolejnej funkcji, bardzo możliwe, że gdy tylko skończę z tą wymową zarzucę ten projekt i zajmę się czymś innym. Tylko czym... Ostatni tydzień straciłem na oglądaniu tutoriali na YT, między innymi na temat podstaw XHTML i CSS oraz podstaw Javy z thenewboston. Java na pewno jest warta nauki, ale chyba lepiej sięgnąć po książkę i poczytać. Jeśli wymyślę sobie temat na następną aplikację to raczej jestem pewnien, że zostanę przy Qt.

Obserwuję konwencję blogowania na dobrychprogramach i widzę, że idziecie wszyscy w stronę pisania artykułów. Pozostanę chyba przy relacjonowaniu swoich poczynań zamiast zabierać się za jakiś przewodnik dla początkujących czy coś w tym stylu. Nie wiem tylko z jakim odbiorem się spotkają moje wpisy. Ciągle rozważam umieszczanie we wpisach fragmentów swojego kodu, jednak rozsądek podpowiada, że nie byłoby to najlepszym posunięciem.
 

programowanie hobby inne

Komentarze

0 nowych
Axles   18 #1 20.08.2012 14:35

Przydałby się jakiś wstęp dla laika jak ja, jakiś link do części pierwszej bo po przeczytaniu pierwszych zdań można się tylko domyślać czego wpis dotyczy, a pewności nie ma :)

Autor edytował komentarz.
jaskier.regiss.geralt   3 #2 20.08.2012 14:46

Faktycznie, masz rację. Już naprawiłem błąd :)

Druedain   14 #3 20.08.2012 14:53

@jaskier.regiss.geralt Jeśli chcesz pokazać kod, traktując go jako rzecz gotową, to licz się z mogącą się pojawić surową krytyką, choćby z mojej strony…

… co jednak, może skończyć się dobrze.

Jeśli chcesz pokazać go oczekując recenzji, to chyba lepiej na forum go pokazać.

Tak poza tym, na razie w Twoich wpisach nie znalazłem niczego ciekawego.

jaskier.regiss.geralt   3 #4 20.08.2012 15:03

Rozumiem, liczę się z tym, że moje wpisy nie są zbyt ciekawe. To dlatego, że blog prowadzę aby usystematyzować swoją pracę. Zanotować co już jest, co jeszcze jest potrzebne, oraz mieć motywację aby robić to dalej.
Miałem zamiar wrzucać kod dokumentujący te małe poczynania, ale daleko mu do wzorca, więc nie ma sensu.

Druedain   14 #5 20.08.2012 16:17

No widzisz, sam rozumiesz, że daleko mu do wzorca. Dlatego zachęcam do pochwalenia się nim, tylko może bardziej na forum niż tutaj na blogu.

iluzion   5 #6 20.08.2012 18:14

"W wolnym czasie zamieniłem List Widgety na List View"

Też to przerabiałem w ostatnim czasie :)

"co poprawiło edytowanie elementów listy"

Nie do końca rozumiem, jak możesz to sprecyzuj.

"Nastąpiło kilka kosmetycznych zmian w layoucie, który nadal wygląda bardzo surowo"

Polecam zestawi ikon o nazwie Faenza: http://tiheum.deviantart.com/art/Faenza-Icons-173323228 Niestety nie wszystkie są przygotowane, ale mi się udało wybrać te których potrzebowałem.

"Poza tym, mam problem z wymyśleniem jakiejś kolejnej funkcji, bardzo możliwe, że gdy tylko skończę z tą wymową zarzucę ten projekt i zajmę się czymś innym."

Nie ma sensu dokładać niepotrzebnych funkcji, ale zawsze można się zająć poprawianiem istniejących rozwiązań. Z pewnością się trochę tego znajdzie.

"Java na pewno jest warta nauki, ale chyba lepiej sięgnąć po książkę i poczytać."

Chyba lepiej sięgnąć po Pythona i PyQt :) Znajomość Qt szybko zaowocuje.

"Ciągle rozważam umieszczanie we wpisach fragmentów swojego kodu, jednak rozsądek podpowiada, że nie byłoby to najlepszym posunięciem."

Jeśli rozsądek podpowiada, że jeszcze nie czas na prezentacje fragmentów kodu to tym bardziej nie warto zabierać się za pisanie tutoriali. W każdym razie ja wychodzę z założenia, że lepiej dyskutować o kodzie niż produkować kod marnej jakości. Blogi i fora są dobrym miejscem do takich dyskusji.

jaskier.regiss.geralt   3 #7 20.08.2012 18:23

@iluzion: gdy masz List Widget i dwukrotnie klikniesz na jakiś element tego widgetu to nic się nie dzieje, a w przypadku List View możesz go wówczas zmienić oraz zmienić element podpiętej pod view QListy.
Co do wymyślania funkcji chodzi mi po prostu o to, żebym miał nad czym siedzieć i żebym pogłębiał wiedzę. Ale faktycznie, istniejący już kod idzie na bank poprawić. I ten poprawiony poprawić jeszcze raz ;)
Dużo słyszę o Pythonie, jego prostocie i możliwościach, może faktycznie pasowałoby poznać chociaż jego podstawy

iluzion   5 #8 20.08.2012 18:58

@jaskier.regiss.geralt

Można edytować elementy QListWidget, chociaż nie jest to zachowanie domyślne, ale modyfikacja QListWidgetItem nie zmienia "źródła" danych, tak jak to ma miejsce w QListView z wykorzystaniem modelu.

"Dużo słyszę o Pythonie, jego prostocie i możliwościach, może faktycznie pasowałoby poznać chociaż jego podstawy"

Jeśli jesteś zainteresowany Pythonem i PyQt te krótkie wpisy mogą okazać się pomocne:

http://krys-ros.blogspot.com/2012/06/pyqt-cz-1.html
http://krys-ros.blogspot.com/2012/06/pyqt-cz-2.html
http://krys-ros.blogspot.com/2012/06/pyqt-cz-3.html

Nie jest to ani kurs Pythona, ani kurs Qt, ale podstawowe informacje, które pozwolą bezboleśnie zacząć programowanie z użyciem Qt w Pythonie. Reszta to praktycznie znajomość podstaw języka i samego Qt.

jaskier.regiss.geralt   3 #9 20.08.2012 19:15

Dzięki, zaraz sprawdzę te artykuły

  #10 20.08.2012 20:29

Nie lepiej PySide zamiast PyQt?
1. Lepsza licencja
2. wsparcie dla qml :)
http://www.youtube.com/watch?v=isDQXSv5kGw

iluzion   5 #11 21.08.2012 21:44

Dodaję kolejną część serii:

http://krys-ros.blogspot.com/2012/08/pyqt-cz-4.html

jaskier.regiss.geralt   3 #12 21.08.2012 22:01

Przejrzałem te artykuły, ale czuje, że muszę sięgnąć do samych podstaw języka, krok po kroku. Chociaż minimum samego, czystego Pythona, poznać składnię itp, a dopiero potem mieszać go z Qt