Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

OpenSUSE 11.3 - jak zmienić rozdzielczość ekranu na stałe

Wstęp

Pierwszy problem jaki napotkałem po instalacji systemu OpenSUSE 11.3 polegał na niezrozumiałym dla mnie, samoczynnym resetowaniu się ustawień rozdzielczości oraz odświeżania po każdym ponownym uruchomieniu komputera. Pierwsza myśl to zainstalować sterowniki karty graficznej. Instrukcja jak to zrobić znajduje się pod adresem http://www.suse.de/~sndirsch/nvidia-installer-HOWTO.html. Instrukcja jest w języku angielskim, skróconą wersję polską zamieszczę w kolejnym wpisie na blogu.
Następnie kliknąłem Kameleona -> Ulubione -> Konfiguracja środowiska -> Wyświetlanie. Zmieniłem ustawienia na pożądane, uruchomiłem komputer ponownie, a ustawienia powróciły do domyślnych. Jak przetestowałem do ustawiania parametrów wyświetlania nie nadaje się składnik środowiska KDE zasygnalizowany powyżej. Po pierwsze dlatego, że źle rozpoznaje odświeżanie, a po drugie nie zapisuje ustawień. Doradzam nie używać tego składnika.

Działanie

1. Logujemy się na root. Nie zawsze jest to konieczne, nie mniej to dobry nawyk przed instalacją oprogramowania, sterowników lub zmianą ustawień systemowych.
2. Klikamy Kameleona -> Programy -> System -> Konfiguracja -> Configure NVIDIA X Server Settings.
3. Wybieramy "X Server Display Configuration", a następnie ustawiamy żądaną rozdzielczość oraz częstotliwość odświeżania.
4. Klikamy "Save to X Configuration File".
5. Jako ścieżkę podajemy "/etc/X11/xorg.conf" oraz zaznaczamy opcję "Merge with existing file". Następnie klikamy "Zapisz", zamykamy wszystkie otwarte okna i uruchamiamy system ponownie.

Komentarz

Opisana ścieżka postępowania dotyczy kart opartych na układach nVidia. Podejrzewam, że w innych kartach jest podobnie. Sedno sprawy polega na tym by wygenerować poprawny plik konfiguracyjny xorg.conf.
We wcześniejszych wersjach OpenSUSE plik taki istniał, a edytowało się go programem sax. W obecnej wersji zrezygnowano z tego rozwiązania na rzecz katalogu xorg.conf.d zapomniano jednak przywiązać do niego KDE, któremu podczas ładowania "czegoś" wyraźnie brakuje, więc stosuje każdorazowo ustawienia domyślne. Pozostaje mieć nadzieję, że gdy już KDE "nauczy się" szukać ustawień monitora gdzie indziej to te ustawienia, w odpowiednie miejsce, będzie również wprowadzał sterownik grafiki, ale o tym przekonamy się w przyszłości.
 

Komentarze

0 nowych
  #1 20.11.2010 21:56

Gdzie autor zmieniał ustawienia monitora, że KDE chciało je zapisać w /etc/xorg.conf.d ?

Z mojego "doświadczenia" wynika, że raczej nie w KControl(Ustawienia Systemowe) -> Monitor .

  #2 20.11.2010 21:59

Dobra. Przeczytałem poprzedni wpis, i teraz wszystko jasne. Autor mógłby jednak to doprecyzować.

etam   10 #3 21.11.2010 01:09

Zamiast punktów 1 i 2 polecam ALT+F2 i "xdg-su -c nvidia-settings".
Logowanie się na root to zły nawyk. Dobry nawyk to używanie sudo lub su.

jjb   3 #4 21.11.2010 16:15

etam - ja to piszę dla ludzi, a nie dla programistów;
jak można coś zrobić myszką to lepiej tak zrobić, internet jest pełen poradników dla nowicjuszy w których podaje się sposoby polegające na bezmyślnym klepaniu komend by rozwiązać problem do którego wystarczy myszka - nie ma sensu żebym się powtarzał;
piszę to w przyjazny sposób, aby pokazać że Linux może być przyjazny jeśli się do niego odpowiednio podejdzie;

DarioX7   5 #5 23.11.2010 19:57

Mam pytanie powiązane z sterownikami do grafiki. Jak można dodać stery do live USB jakiegoś Linux do przetestowania? np Ubuntu ?

jjb   3 #6 23.11.2010 22:16

Jeśli chodzi o live OpenSUSE to tak samo jak powyżej. Dodane pliki zapiszą się w odpowiednim katalogu na penie. Inne wersje live testowałem niecałe dwa lata temu i były problemy, teraz pewnie jest lepiej.

jjb   3 #7 23.11.2010 22:19

Poprawka ;)
Oczywiście nie tak jak powyżej, bo powyższy post nie jest o instalacji sterowników. O instalacji napisałem w następnym poście, ale ulegnie on zmianą zgodnie ze wskazaniami użytkownika "etam". Jak przeczytasz post i komentarze "etam" to będzie dobrze ;)
pozdrawiam