Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Konfiguracja KDE do wygodnej pracy

Oto kolejna garść porad na temat KDE. Ponownie za ewentualne błędy - przepraszam.

Wydajność

W poprzednim wpisie dowiedzieliśmy się jak wyłączyć Nepomuka i Akonadi, dziś przetestujemy dodatkowe rozwiązania

a) Katalog .compose-cache

Ciekawym trickiem na nieco(nacisk na to słowo zamierzony) szybsze uruchamianie programów, jest utworzenie katalogu .compose-cache w katalogu domowym użytkownika.

b) Wyłączanie przywracania sesji

Domyślnie KDE przy ponownym logowaniu uruchamia poprzednio używane programy. Ma to zarówno zalety jak i wady, z których największa to dosyć mocne obciążenie komputera. Aby funkcję tę wyłączy wchodzimy w Ustawienia systemowe (dalej zwane US), do modułu Uruchamianie i Wyłączanie, sekcja Zarządzanie sesją, i przy grupie „Przy logowaniu” wybieramy opcję Uruchom pustą sesję.

c) Zarządzanie usługami startowymi

W tym samym module, w sekcji Menedżer usług, możemy zarządzać częścią usług, ładowanych wraz z KDE. Każda jest opisana stosownym komentarzem więc nie będę ich opisywał, zwrócę jedynie uwagę, na usługę Zarządzanie powiadomieniami o stanie. Jej wyłączenie spowoduje, że np.: klikając na kontrolkę od głośności, zamiast małego okienka, uruchomi się osobne okno (przy okazji sama kontrola też zmieni wygląd), efekt poniżej.

d) Efekty pulpitu

Kolejne ustawienia zwiększające wydajność, znajdziemy w module Efekty pulpitu. W pierwszej karcie (Ogólne) warto zwrócić uwagę na :
 • zmianę szybkości animacji. Można „poeksperymentować” by znaleźć kompromis w wydajności. Uwaga na ustawienia najwolniejsze. Można się zdenerwować.
 • można też wyłączyć całkowicie efekty pulpitu, i co ciekawe KDE będzie działać dalej ;)

Następnie przejdźmy do karty Wszystkie. W celu poprawy wydajności należy zwrócić uwagę na wybrane efekty:

 • Rozmycie - wyłączenie może obciążać komputer
 • Zmiana rozmiaru okna– w opcjach możemy wybrać dwie opcje: Pokaż zarys (nazwa mówi sama za siebie) i Przeskaluj okno (przy zmianie rozmiaru, zamiast przerysowania całego okna, następuje coś co można porównać do skalowania obrazka). Efekt ten może odciążyć komputer.
Ostatnia karta to Zaawansowane. W celu poprawy wydajności, można ustawić:
 • Metoda Skalowania: Szybka
 • Zapobieganie smużeniu: Żadna
 • Wstrzymaj efekty pulpitu dla okien pełnoekranowych (np.: gier)
 • Komentarza wymaga również opcja typ kompozycji. Wybranie XRender czasami zwiększy płynność, nie możliwe będzie jednak włączenie części efektów.

  O wyglądzie jeszcze słów kilka

  Wiemy już jak zmieniać wygląd okien i plazmy, zerknijmy więc na pozostałe elementy.

  a) Zmiana ikon

  Dość często można usłyszeć narzekania na to, że domyślne ikony pięknem nie porażają. Cóż jest to na pewno kwestia gustu, dlatego więc możemy je zmienić (choć uczciwie przyznać trzeba, że zestawów ikon dla KDE bardzo dużo nie ma). W tym celu zmiany w US wchodzimy do modułu Wygląd programów, sekcja Ikony. Domyślnie raczej dużego wyboru nie ma, bez problemu dodatkowe zestawy możemy zainstalować. Jak tego dokonać? Pierwszą opcją jest kliknięcie na dole Pobierz nowe motywy. Jeżeli tą metodą nic interesującego nie znajdziemy pozostaje szukanie np.: w deviantarcie.

  Skądkolwiek zestaw pobierzemy, musimy go zainstalować. Możemy to zrobić, albo przyciskiem Instaluj plik motywu, albo bezpośrednio rozpakowując do katalogu ~/.icons. W przypadku gdy nowe ikony na liście się nie pojawią, należy sprawdzić czy nie były np.: pakowane podwójnie.

  Ikon można również próbować szukać w otchłaniach repozytoriów.

  Po dodaniu ikon, możemy ich użyć: wybieramy jedną pozycję z listy i dajemy Zastosuj.

  Uwaga! Czasem zdarzy się, że ikony nie zostaną zastosowane dla np. Dolphina. Nie wiem czemu tak się dzieje, ja radzę sobie w ten sposóbrm .kde4/cache-nazwauzytkownika/icon-cache.kcache (usuwam plik z zbuforowanymi (?) ikonami).

  b) Ustawienia czcionek

  Aby zmienić czcionki jakich KDE używa, wybieramy się do sekcji Czcionki (nadal w tym samym module). Co do wybrania konkretnych opcji niewiele pomogę. W tym miejscu należy samemu poeksperymentować. Ja używam czcionki Droid Sans, Włączony antyaliasing i pełny hinting (jakoś żyję ;). Na pewno jest to kwestia gustu.

  c) Zmiana kursora

  Zmianę tę dokonujemy w US, module Widok przestrzeni roboczej, zakładka Motyw kursora. Podobnie jak ikony można je pobrać za pomocą przycisku, lub poszukać ich na wielokrotnie wspomnianym deviantarcie. Z własnoręcznie pobranymi kursorami postępujemy dokładnie tak samo jak z ikonami.

  Zarządzanie oknami

  Cóż, trzeba przyznać, że w tej dziedzinie KDE ma dużo do zaoferowania. Część funkcji jednak ZU będzie obchodzić mało, do części kiedyś dojdzie gdy będzie ich potrzebował. Skupmy się więc na tych podstawowych.

  Zmiana sposobu wyświetlania zmiany okien

  Aby zmienić to jak domyślnie zachowuje się środowisko przy zmianie okien za pomocą skrótu Alt+Tab (który również możemy zmienić, ale zazwyczaj po co?) wchodzimy do US, pierwsza sekcja: Przełączanie zadań. Możemy tutaj wybrać jeden z predefiniowanych rodzajów przełączania, lub za pomocą znanego nam przycisku pobrać nowe. Od razy do wyboru są m.in.: przełączanie okładek (Cover Flow), przełączanie przebierane (jak w Windows 7), miniaturki (chyba domyślnie), ikony (podobnie jak w GNOME Shell) itd. Po lewej zaś stronie możemy między innymi ustawić jak okna sortować i czy do listy okien dołączyć pulpit (tak jak jest w Windows 7+).

  Rodzaje maksymalizacji

  Ciekawą i przydatną rzeczą w KDE jest to, że w zależności którym przyciskiem myszy klikniemy na ikon maksymalizacji, zostanie ona w różny sposób. I tak (domyślnie), dla LPM jest to zwykła maksymalizacja, dla PPM w poziomie a dla ŚPM w pionie. Oczywiście możemy to zmienić, w sekcji Zachowanie okien, Karta Działania paska tytułu.

  Orientacja przycisków na pasku tytułowym

  W zależności, czy wolimy przyciski okna po lewej, czy po prawej stronie (a może jeszcze inaczej), możemy to skonfigurować w US, module Wygląd przestrzeni roboczej , sekcja Dekoracje okien i na dole przycisk konfiguruj przyciski.

  Krawędzie ekranu

  Kolejną przydatną rzeczą, są akcje wykonywane po najechaniu na odpowiednią krawędź pulpitu. W celu konfiguracji, tejże funkcji, musimy udać się do modułu Zachowanie przestrzeni roboczej, sekcji krawędzie ekranu. Wystarczy na imitacji monitora, kliknąć w odpowiedni checkbox, by zobaczyć możliwe akcje do wykonania (jeżeli jakaś opcja jest wyszarzona, należy udać się do modułu efekty pulpitu). Ja np. mam ustawione w lewym górnym rogu, prezentację okien, w prawej zaś siatkę pulpitu.
  Jeżeli wydaje nam się, że ledwie dojechaliśmy do krawędzi ekranu i już dzieją się cuda, warto zmienić opcję Opóźnienie wywołania.

  Skróty klawiszowe

  Przydatną rzeczą, jest przypisanie odpowiednich skrótów klawiszowych w celu zarządzania oknami. Ja u siebie ustawiłem je tak by przypominały trochę te Windows-a i ElementaryOS. Pokażę jak to zrobić. Udajemy się do modułu Skróty i gesty, zakładka Globalne skróty klawiszowe. Można (i należy) korzystać z dostępnego u góry filtra. Na początku wybieramy składnik KDE, który chcemy skonfigurować. np.: Kwin. Następnie wpisujemy frazę Włącz/wyłącz prezen..... Wybieramy elementy którego szukaliśmy, klikamy na niego, zaznaczamy radio: własny, i klikamy pole obok, w które wpisujemy skrót klawiszowy.
  U mnie wygląda to następująco:
  • Kwin, Włącz/wyłącz prezentację okien(bieżący pulpit): Meta+S
  • Kwin, Kafelkuj okna z lewej: Meta+Lewo
  • Kwin, Kafelkuj okna z prawej: Meta+Prawo
  • Kwin, Pokaż siatkę na pulpicie: Meta+E
  • Kwin, Maksymalizuj okno: Meta + Góra
  • Kwin, Minimalizuj okno: Meta+Dół
  • Menedżer sesji KDE, Lock Session: Meta + L
  Oczywiście, jeżeli dany skrót klawiaturowy był przypisany do innej akcji, KDE nas o tym poinformuje.

  Plasma (i przestrzeń robocza)

  Automatyczna zmiana zakładki w Kickoff

  Jeżeli ktoś polubił Kickoff (czyli standardowe menu KDE), a denerwuje go to, że po najechanie na którąś z zakładek (np. Ulubione, Programy) powoduje jej zmianę, może to zmienić. Wystarczy kliknąć PPM na menu, wybrać opcję Ustawienia: aktywator programów i odznaczyć opcję: Przełączaj karty przy przemieszczeniu kursora. Więcej przypadkowe najechanie na kartę nie spowoduje jej zmiany.

  Zwykłe menu KDE

  Jeżeli ktoś nie może się przyzwyczaić do menu Kickoff, może spróbować użyć zwykłego menu (jak w KDE3). Wystarczy kliknąć PPM na ikonę menu i wybrać opcję: Przełącz na klasyczny styl menu (należy pamiętać, że gdy chcemy to wykonać, musimy mieć odblokowane elementy interfejsu)

  Ustawienie kroku zmiany głośności

  Jeżeli ktoś chce zmienić, co ile "skacze" poziom głośności przy kręceniu rolką myszy, może zedytować odpowiedni plik. Najszybciej wg. mnie to w konsoli: nano .kde4/share/config/kmixrc I dodanie (lub zmienienie) pod sekcją [Global], linijki: VolumePercentageStep=xgdzie x to oczywiście liczba.

  Przywracanie panelu

  Jeżeli udało ci się panel usunąć, bez problemu możesz go przywrócić. Wystarczy PPM na pulpicie, lub klikając na logo plasmy (zazwyczaj u góry po prawej) kliknąć: Dodaj panel, domyślny panel.

  Menadżer plików (Dolphin)

  Podgląd plików

  Jeżeli twoje pliki MP3 posiadają zapisaną w tagach okładkę, być może w Dolphinie będziesz chciał ją wyświetlić. Podobnie jeżeli posiadasz sporo plików wideo, a same nazwy nie wiele ci mówią możesz włączyć ich miniaturkę. Najpierw musisz jednak zainstalować odpowiednie pakiet (rzecz jasna jest to kwestia dystrybucji której używasz).
  W Arch-u robimy to tak: yaourt -S kdemultimedia-ffmpegthumbs audiothumbs Co do Kubuntu, ten sposób powinien zadziałać:
  • Pobieramy archiwum stąd
  • Wypakowujemy pobrany plik, najlepiej do nowo utworzonego katalogu
  • W konsoli przechodzimy do miejsca, gdzie wykonaliśmy poprzednie kroki i wykonujemy następujące polecenia: sudo apt-get install libtag-extras-dev libflac++-dev libqt4-dev kdelibs5-dev mkdir build ; cd build ; cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix` ..;make sudo make install
  Zainstalowanie drugiego pakietu to kwestia poleceniasudo apt-get install ffmpegthumbsTeraz, gdy udało się nam zainstalować odpowiednie elementy, pora na ich włączenie w menedżerze plików. Tak więc uruchamiamy go, z menu ustawienia wybieramy opcję Konfiguracja: Dolphin. Po lewej wybieramy zakładkę Ogólne, następnie kartę Podglądy. Tam zaznaczamy opcje Audio Files i Pliki filmów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć podglądy innych plików. Ja nie zaznaczałbym jedynie opcji pliki pulpitu, dlaczego? Obrazek poniżej to wyjaśni.

  Wspólne właściwości widoku

  O co chodzi? Domyślnie Dolphin zapamiętuje wybrany przez nas widok (ikony, szczegóły,...) dla każdego katalogu osobno. Skutkuje to tym, że wybierając w danym katalogu widok listy i przechodząc do innego znów wracamy do widoku ikon. Jeżeli się cofniemy do katalogu poprzedniego - wraca lista. Oczywiście części osób może to pasować, części (np. mnie) nie.
  Aby więc ustalać widok globalnie, znów wchodzimy w ustawienia, zakładka ogólne, i w pierwszej karcie wybieramy: Użyj wspólnych właściwości widoku dla wszystkich katalogów.

  Pasek zajętości partycji/dysku

  Kopiujemy sporo plików, i bez przerwy patrzymy we właściwościach czy kolejna porcja się nam zmieści? Aby nieco ułatwić sobie życie, możemy pasek zajętości wyświetlić na pasku stanu.
  Znów wchodzimy w ustawienia, zakładka ogólne, karta pasek stanu i zaznaczamy odpowiednią opcję

  Otwieranie plików jak w Windows

  Chodzi o sposób w jaki przechodzimy przez pliki i katalogi. Zazwyczaj w KDE robimy to poprzez pojedyncze kliknięcie. Jeżeli jedna przyzwyczailiśmy się do Windows, możemy to zmienić.
  W ustawieniach, zakładce nawigacja wybieramy opcję: Podwójne kliknięcie otwiera pliki i katalogi

  Zmiana domyślnego programu

  Aby zmienić skojarzony z danym plikiem program klikamy PPM na plik, Właściwości i w otworzonym oknie klikamy na przycisk Opcje pliku. W sekcji Hierarchia, za pomocą bocznych przycisków przesuwamy program którego chcemy użyć na samą górę. W tym miejscu zarządzamy też jaka ma być kolejność aplikacji w podmenu Otwórz za pomocą

  Inne

  Warto również przejrzeć inne możliwe opcje. Jeżeli chcemy się dowiedzieć co do czego służy, wystarczy nad danym elementem pozostawić na krótką chwilę kursor (dotyczy się to także innych części KDE.

  Koniec

  Bynajmniej nie możliwości konfiguracyjnych KDE. Jednak wpisu, a i owszem. 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
ximian   1 #1 08.02.2014 14:34

Z Gnome prościej, ładuję tylko klasyczne paski, dodaję ikony na górę paska i blokuję Activities - pulpit gotowy

Oczywiście nie trzeba tego robić, ale to ułatwia moim zdaniem pracę

etam   10 #2 08.02.2014 15:47

A pro po compse-cache: http://kdemonkey.blogspot.com/2008/04/magic-trick.html niektóre dystrybucje mają katalog /var/cache/libx11/compose/ (np. moje openSUSE ma), który załatwia sprawę.

pawelllek   6 #3 08.02.2014 17:49

Zarządzanie oknami
Ja np do przełączania się pomiędzy uruchomionymi programi nie używam praktrycznie ALt-tab tylko mam to inaczej zorganziowane. Mam 6 pulpitów (2 wiersze po 3) i na każdym staram się uruchomić tylko jedną aplikacje.

Aby było łatwo się po tych pulpitach poruszać - w Ustawieniach systemowych (http://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/51979/g_-_550x366_-_-_51979x20140204214852_0.png) w opcji: Przełączanie pulpitu na krawędziach -ustawiam : Zawsze włączone. Teraz nie mamy już sztywnych krawędzi ekranu - przesuwajć kursor poza ekran z łatwością przechodzimy na następny pulpit. Działa to jak w środowisku e11 . Wymaga to trochę przyzwyczajenia ale warto.

Dodatkowo w skrótach KDE ustawiam przejście w prawo na pulpit jako ctr+strzałka w prawo i tak samo dla przejścia na lewy pulpit oraz góra i dół. :-)

  #4 08.02.2014 18:24

Mam pytanie odnośnie prezentacji okien w KDE. W Gnome, po najechaniu na róg ekranu z ustawioną prezentacją okien (nie pamiętam jak to się nazywa w Compizie), okna pojawiają się natychmiastowo. To samo tyczy się prezentacji pulpitów. W KDE działa to trochę inaczej, od najechania kursorem na krawędź ekranu do pojawienia się okien ma miejsce pewna zwłoka. Można to jakoś obejść, tak aby działało natychmiastowo?

  #5 08.02.2014 19:21

A czy można zmienić nazwy dysków w tym KDE. Np nazwałbym sobie dysk "Bagna" i wtedy jak mnie kto spyta, gdzie masz muzykę albo zdjęcia bym powiedział "na Bagnach".

  #6 08.02.2014 22:03

Świetny poradnik. Dziękuję :)

  #7 09.02.2014 11:56

@gość123: Wydaje mnie się że byś musiał zmienić etykietę partycji. W Windowsie zmiana etykiety dysku logicznego skutkuje w praktyce tym samym (zmienionym wpisem w tablicy partycji).
Czasem nazwa bierze się od punktu w którym partycja jest montowana (jeżeli jest jakoś wymuszona), wówczas powinno się zmienić bodajże w pliku fstab (/etc/fstab).

To co mnie boli w KDE, co można było zrobić szybko pod Ubuntu (ze starym GNOME) przez Ubuntu Tweak to szybkie skojarzenie grupy plików z jednym programem (np. gdybyśmy chcieli żeby wszystkie pliki wideo otwierał vlc).
Inna sprawa że zależenie od tego czy aplikacja jest pomyślana pod KDE/GNOME czy inne środowisko, to te aplikacje mogą inaczej wywoływać.

Niestety tak mam pod Debianem (Jessie). Doinstalowałem Firefoxa z repozytoriów Minta, po kilku różnych instalacjach Firefox kojarzy w tak dziwny sposób, że dokumenty (PDF,doc(x),odt itd.) chce otwierać w Caligrze a pliki graficzne JPEG chce otwierać w "wine internet explorer".
Nie jestem pewien z czego bierze takie skojarzenia, ale jest to na skutek aktualizacji wykonanych przez apt. Pomijam to że domyślnym eksloratorem plików dla wielu aplikacji nadal jest konqueror.

Co do artykułu. Dobrze że takie rzeczy opisałeś, bo sam wiem jak wiele osób narzeka na to że coś dziwnie działa. Tym bardziej że zdecydowana część Linuxsiarzy albo była windowsiarzami albo przymusowo musiała czy nadal musi niekiedy korzystać. Osobiście nie znam Linuxiarza który nigdy nie korzystał z jawnego (tzn. nie obudowanego czymś jak jest np. w bankomatach) Windowsa. Nie znam też takiego który mimowolnie korzysta z Linuxa.

elzear   5 #8 09.02.2014 14:32

@trzy_grosze, twoj problem nie jest zwiazany z KDE a FF i domyslnym mimetype. Sprobuj tego:
http://askubuntu.com/questions/20015/firefox-application-associations-not-working

Ave5   8 #9 09.02.2014 14:43

@ trzy_grosze

Ustawienia Systemu->Domyślne programy dla podstawowych skojarzeń (przeglądarka, klient email itp), alvo Skojarzenia plików dla zaawansowanych. Pomijając nazewnictwo IMO dość dobrze wyeksponowane i wygodne.

PokerFace   10 #10 09.02.2014 14:50

Śmieszne jest to że jedno z najbardziej konfigurowalnych środowisk graficznych jakim jest KDE cierpi na brak ikon i motywów, podczas gdy dla np Gnome są ich setki. Nawet Openbox ma chyba więcej dopracowanych motywów niż KDE narazie :/

  #11 09.02.2014 16:20

@gość123 - jak już ktoś zauważył, trzeba zmienić etykietę partycji w jakimś programie do partycjonowania. W KDE jest np. coś takiego jak KDE Partition Manager, podobny do GParted.

@jmmzon - jaki to motyw okienek (styl + obramowanie)?

  #12 09.02.2014 18:46

@elzear: Nie pisałem że problem FF wywołuje KDE, tylko że FF korzysta z innych skojarzeń niż KDE. A że apt przy aktualizacjach między innymi zmienia konfiguracje, to to jakoś działa na FF. Wiem że FF ma słabą integrację z KDE w pewnym stopniu możliwą do poszerzenia przez wtyczki.
Za to aplikacje pisane pod KDE w zasadzie nie mają z tym problemu.

@Ave5: Chyba mnie nie zrozumiałeś. Wiem, że w KDE z "centralnego punktu" mogę zmieniać skojarzenia. Mnie chodziło o inną część, a mianowicie dla każdego typu z osobna trzeba ustawiać aplikację. Jak masz kilkanaście rozszerzeń które mogą być otwarte tym samym programem, to taką czynność czynność trzeba powtarzać wielokrotnie (wybierz typ, w sekcji danego typu ustaw hierarchię programów).

W Ubuntu Teak jak dobrze pamiętam typy też były podzielone na rodzaje, z tym że dla każdego typu była belka która pozwalała skojarzyć wszystkie pod nią typy z jednym preferowanym programem.

To wszystko raczej jest przechowywane w ustawieniach w homie, ale jeszcze nie byłem na tyle uparty, żeby te pliki edytować.

Frankfurterium   10 #13 09.02.2014 18:53

@PokerFace

Brak? Na KDE-look bez trudu znajdziesz prawie pół tysiąca gotowych motywów. Część jest jeszcze gorsze od Oxygena, ale parędziesiąt ciekawych tworów zawsze się znajdzie.

PokerFace   10 #14 09.02.2014 23:05

@Frankfurterium
Przejrzałem i KDE-look i Devianta i było pare ciekawych, jednak ostatecznie wyszło na to że i tak średni Oxygen jak dla mnie wygrywa. Jak Steve Ballmer krzyczał "developers, developers, developers!" tak ja "motywy, motywy, motywy!" bez dobrego wyglądu KDE daleko nie zajedzie ;)

elzear   5 #15 10.02.2014 09:15

mnie osobiscie wkurza podejscie do montowania zasobow sieciowych w KDE. Kazde inne srodowisko montuje zasoby (SMB, SFTP, FTPS, WEBdav etc.) jako lokalny zasob. Co nam to daje? A chodzby to, ze mozna bez problem zamontowac sobie taki zasob i ogladac film w SMPayer, VLC, etc. W przypadku KDE nie jest tak uroczo, poniewaz on nie montuje zasobow sieciowych jako lokalne, poprzez co taki SMplayer, nie bedzie mogl otworzyc filmu. Druga rzecz to dostep do KDE wallet aplikacji typu VLC, SMPlayer, etc. Jesli przechowuje sobie haslo do zasobu sieciowego dlaczego nie jest ono automatycznie udostepnione dla aplikacji ktora chce skorzystac z tego zasobu. W przypadku np. gnome.keyring (chyba tak sie to zwie) nie ma takich problemow.

  #16 10.02.2014 22:15

Świetny artykuł, dziękuję bardzo !

jmmzon   10 #17 11.02.2014 16:50

@MKjanek32
Qtcurve i qtcurve. Tutaj config: http://sdrv.ms/1aW7Fbo

@bialyikar (niezalogowany)
Oczywiście, że można zmienić. Jest to wspomniane we wpisie opóźnienie wywołania przy konfiguracji krawędzi ekranu. Zmnieszasz do zera i powinno działać.

  #18 23.02.2014 23:28

Mnie strasznie drażni jedna rzecz, jeśli chodzi o zachowanie okien.
Czasem jest tak, że one znikają z danego Pulpitu i nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. Niemniej jeśli zechcę któreś zmaksymalizować, to miga gdzieś u prawej krawędzi ekranu, lecz się nie pojawia. Dopiero muszę kliknąć na pasku zadań PPM->Więcej Zadań->przenieś i przeciągnąć je z powrotem na właściwy Pulpit.
Co więcej, chcę mieć tylko 1 pulpit i tak mam ustawione a mimo to, kiedy nacisnę Win+tab, pojawia się kolejny Pulpit. Ktoś potrfił by zupełnie zlikwidować pozostałe Pulpity?

addos   10 #19 27.02.2014 20:39

gość123 (niezalogowany) #6
"A czy można zmienić nazwy dysków w tym KDE. Np nazwałbym sobie dysk "Bagna" i wtedy jak mnie kto spyta, gdzie masz muzykę albo zdjęcia bym powiedział "na Bagnach"."

Ewentualnie w konsoli jako root:
lsblk -fm # tu sprawdzisz nr partycji (kolumna NAME)
e2label /dev/sdaX Bagna # pod X podstaw ten nr
lsblk -fm # sprawdź czy ustawiło nazwę (kolumna LABEL)

  #20 05.11.2016 08:52

@gość123 (niezalogowany): w Linuksie wszystko jest plikiem, również dyski. Struktura systemu plików jest taka, że mamy root czyli "/" i wszystko w nim to katalogi (foldery). Jeśli montujemy dysk, to określamy, do jakiego katalogu ma być podpięty. Nie ma problemu, żeby nazwać ten katalog "Bagna". Np.: mount /dev/sdb1 /Bagna