Intel SSD 335 240GB kontra twardziel Hitachi

Niedługo trzeba będzie oddać dysk, więc po dłuższej przerwie przystąpiłem do testów wydajności. Dla przypomnienia "platformą testową" jest laptop Samsung RF-510, o którym pisałem w pierwszym wpisie. Ponieważ używałem narzędzia do migracji systemu na obu dyskach jest Windows 7 Home Premium z tym samym zestawem zainstalowanych programów. Również rozmiar partycji systemowej (178 - 179 GB) oraz ilość wolnego miejsca na dysku jest bardzo podobna.

Pierwszą rzeczą na którą zwróciłem uwagę, było znaczne (prawie dwa razy) skrócenie czasu uruchamiania się systemu. Ponieważ z tego laptopa korzysta u mnie w domu kilka osób, czas ten mierzyłem tylko do momentu pojawienia się w Windows planszy wyboru użytkownika.

Podobnie jak deepone przed wykonaniem testów zoptymalizowałem dysk programem Intel Solid State Tolbox. Ciekawostką jest to, że program Intela zaleca wyłączenie w Windows funkcji Prefetch, co spowodowało u mnie wydłużenie się czasu uruchamiania systemu o około 2 sekundy z 18 do 20 sekund. W sumie nie jest to jakaś wielka różnica, a domyślam się, że dzięki temu zabiegowi wydłuża się jednak żywotność SSD.

Podobnie wyglądają różnice czasowe przy wyłączaniu. Testy te analogicznie wykonywałem po wylogowaniu się wszystkich użytkowników.

Natomiast w przypadku usypiania nie zauważyłem większych różnic między dyskami, za to duży rozrzut czasów od 16 aż do 28 sekund, nie wiem od czego to zależy. Co ciekawe, w przypadku dysku SSD Intela usypianie trwa dłużej niz wyłączanie.

Szybkość dysku zmierzyłem, tak jak inni testujący przede mną, kilkoma specjalistycznymi programami i cóż można rzec- jest dobrze, a nawet bardzo (z lewej strony są wyniki dla HDD Hitachi, z prawej - dla SSD Intela).

Programy ATTO i HdTune automatycznie dobierają sobie skalę wykresów, więc wykresy nie są bezpośrednio porównywalne, trzeba patrzeć na wartości. Widać jednak, że SSD Intela "miażdzy" zwykły dysk we wszyskich testach.
Jednak komputer to nie tylko dysk, zdarza się, że wymiana jednej części niewiele wnosi do wydajności. Jak jest w tym wypadku?
Windows twierdzi, że mimo lepszego dysku, tóremu przyznał ocenę aż 7,5, ogólna wydajność systemu się nie zmieniła:

Nie do końca mogłem w to uwierzyć, więc zainstalowałem jeszcze jeden benchmark, tym razem PC Mark 7 w wersji Basic.

Tu z kolei wyniki były bardzo odmienne, indeks wzrósł o ponad 50%:

Który z wyników jest prawdziwy? Moim zdaniem prawda leży pośrodku. Podczas zwyczajnego przeglądania stron czy też używania programów biurowych różnica nie jest tak bardzo widoczna, jednak wystarczy uruchomić coś bardziej wymagającego, a SSD Intela pokazuje swój pazur :)