Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

PHP pod IIS8 w Windows Server 2012

W serwerze WWW IIS8 wprowadzono wiele nowości, o których pisał djfoxer, jednak domyślnie można w nim uruchamiać tylko strony napisane w czystym HTML albo ASP.NET, a brakuje obsługi najpopularniejszego języka skryptowego jakim jest PHP. Zasadniczo są dwie możliwości instalacji tego języka: albo pobrać binarki ze strony php.net i ręcznie zainstalować, albo posłuchać sugestii Menedżera Internetowych Usług Informacyjnych i skorzystać ze świetnego programu Web Platform Installer.

Po pobraniu i odpaleniu Instalatora Platformy Sieci Web mamy do wyboru mnóstwo komponentów, które możemy dodać do serwera ISS. Dostępne są między innymi dwie wersje PHP z gałęzi 5.3 i 5.4. Ja wybrałem prawie najnowszą wersję PHP 5.4.8 oraz Cache Extension 1.3 for PHP 5.4. To rozszerzenie znacznie przyspiesza pracę serwera przechowując w pamięci serwera często uruchamiane skrypty. Ponieważ miałem wcześniej zainstalowany SQL Server Express instalator automatycznie dodał odpowiednie sterowniki dla PHP. Dodane zostały też wymagane zależności w IIS8, m.in funkcja CGI, ponieważ PHP jest dostępne jako moduł FastCGI:
Z programu Web Platform Installer można pobrać bazę danych MySQL, ale jest to stara, ponad dwuletnia wersja. Również osoby zainteresowane Pythonem powinny znaleźć tu coś dla siebie.
Sama instalacja jest prosta i przyjemna:
Po zainstalowaniu PHP warto przejść do testów (oczywiście serwer IIS musi być włączony). Ja stworzyłem w katalogu C:\inetpub\wwwroot plik phpinfo.php o następującej treści:<?php phpinfo(); ?>Wystarczy wpisać w przeglądarce http://localhost/phpinfo.php i jak widać na obrazku, PHP działa :)
 

windows internet serwery

Komentarze

0 nowych
  #1 02.12.2012 22:04

bez problemu zamiast IIS'a mogę zainstalować apache?

k1b1c   6 #2 03.12.2012 07:07

Tak, ale wtedy Web Platform Installer jest w zasadzie bezużyteczny, do Apache mógłbyś skorzystać na przykład z XAMPPA, WampSerwera albo czegoś podobnego. Z drugiej strony wydaje mi się, że IIS jest bardziej uniwersalny, bo działa pod nim ASP.NET

koneton   6 #3 03.12.2012 08:37

Moim zdaniem w praktyce niewiele osób będzie tego używać. Windows Server jest na tyle drogi w licencjonowaniu, że używanie go do PHP jest bez sensu. Nadaje się doskonale do utrzymywania aplikacji .Net i/lub bazy danych MS SQL Server. Jeżeli ktoś potrzebuje PHP to lepszy wydaje się serwer Linuksowy i serwer Apache.

M@ster   17 #4 03.12.2012 17:12

Wg mnie dużo prościej po prostu odpalić wbudowany w PHP web server ;)

wojtekadams   19 #5 04.12.2012 09:15

Podebrałeś mi temat ;) Pozdrawiam.

k1b1c   6 #6 04.12.2012 22:14

;)