Windows Server 2012 - z powrotem na pulpit

Po przeczytaniu wpisu B Andiego postanowiłem to i owo zmienić w moim testowym Windows Serverze 2012. Jednak po zainstalowaniu funkcji Środowiska Pulpitu (Desktop Experience) czekała mnie niespodzianka, mianowicie po zalogowaniu zamiast pulpitu otworzył się ekran Start. Tak jak w Windows 8, można sobie z tym poradzić na różne sposoby, np. instalując dodatkowe programy. Okazuje się, że istnieje lepszy sposób, który wymaga tylko niewielkich zmian w rejestrze. Niestety działa tylko w Windows Server 2012, a nie w Windows 8, a dlaczego tak jest, możemy przeczytać tutaj.
Ale do rzeczy. Po pierwsze trzeba uruchomić Edytor rejestru i znaleźć klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Server. Domyślnie uprawnienia do zmiany tego klucza ma tylko instalator systemu Windows. Żeby to zmienić, trzeba kliknąć tam prawym przyciskiem myszy i z menu podręcznego wybrać Uprawnienia.

Otworzy się okienko, w którym klikamy przycisk Zaawansowane. W kolejnym okienku na górze mamy podanego właściciela tego klucza (Właściciel: TrustedInstaller), a obok odnośnik Zmień.
Po kliknięciu tego odnośnika pokaże się okienko wyboru użytkownika. Wystarczy wpisać w białym polu na dole Administrators (w polskiej wersji WS2012 Administratorzy) i kliknąć dwa razy OK, żeby wrócić do okienka Uprawnienia dla Server.

W okienku tym zaznaczamy Administrators i nadajemy tej grupie uprawnienia Pełna kontrola (haczyk przy Zezwalaj)

Teraz mamy już dostęp do klucza rejestru i możemy zmienić wartość ClientExperienceEnabled na 0.

Po wylogowaniu i ponownym zalogowaniu się pojawi się od razu pulpit.
Gotowy skrypt realizujący te czynności można ściągnąć ze strony win2012workstation.com.