Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zdalne zarządzanie Windows Server 2012 - dwie proste metody

Od razu powiem, że temat zdalnego zarządzania serwerami jest tak obszerny, że nie sposób ująć w jednym wpisie całości zagadnienia, o którym zresztą mam tylko blade pojęcie. Chciałbym jednak przedstawić dwie proste metody, dzięki którym można zarządzać serwerem ze stacji roboczej w lokalnej sieci.

Pulpit zdalny

Ta metoda jest lekka, łatwa i przyjemna, ale ma też pewne wady, o których później. Nie jest też ograniczona wyłącznie do serwerów - można w ten sposób zarządzać dowolną stacją roboczą. Żeby używać tej metody musiałem włączyć na serwerze w grupie roboczej dwie funkcje. Po pierwsze we właściwościach systemu zezwolić na zdalne połączenia, co spowoduje dodanie odpowiedniego wyjątku do systemowej zapory:
Po drugie włączyłem wykrywanie sieci:
Do połączenia z serwerem służy program Podłączanie pulpitu zdalnego
Wady tej metody to niewielkie bezpieczeństwo, bo każdy w sieci lokalnej może mieć dostęp do serwera, o ile zapamięta hasło, które admin ma przypięte na monitorze ;) Druga wada - nie da się w ten sposób zdalnie zarządzać serwerem pracującym w trybie Core. I tu na pomoc przychodzą

Remote Server Administration Tools

czyli znane z Windows 2012 narzędzia do administracji serwerem m.in. Menedżer serwera. Niestety, żeby zainstalować te narzędzia musimy mieć Windows 8 w wersji Pro albo Enterprise. Na Windows 7 nie zadziałają, co jest moim zdaniem główną wadą tego rozwiązania. RSAT dla Windows 8 można też używać do zarządzania wcześniejszymi wersjami Windows Server, ale mają w tym przypadku ograniczoną funkcjonalność. Dostępne są stronie Microsoftu w wersji 32 i 64 bitowej. Instalacja jest bardzo prosta, a po zainstalowaniu na ekranie startowym pokaże się dużo nowych kafelków:
Informacje o tym, co zostało zainstalowane można również odczytać w Panelu Sterowania > Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Po zatrzymaniu myszki nad zainstalowanym elementem pokaże się dymek ze szczegółowymi informacjami nt. wchodzących w jego skład narzędzi.

Menedżer serwera

Jak widać Menedżer serwera nie różni się wiele od wersji natywnej, w menu po lewej stronie brakuje pozycji Serwer lokalny (oraz poszczególnych usług). Pierwszym krokiem jest zatem dodanie serwera do zarządzania. Jeśli stacja robocza jest w tej samej domenie, co serwer można w zasadzie zacząć używać Menedżera serwera, logując się na konto administratora domeny i wybierając zdalny serwer z listy ActiveDirectory:
W przypadku grupy roboczej nie jest niestety tak prosto:
Na stronie Technetu znalazłem na niego receptę, jako administrator trzeba wydać polecenie:powershell Set-Item wsman:\localhost\Client\TrustedHosts Server01 -Concatenate -ForceTeraz Menedżer serwera znalazł serwer, ale informuje o odmowie dostępu.
Jest to spowodowane tym, że na stacji roboczej i serwerze są różni użytkownicy. Receptą okazało się wybranie z menu podręcznego opcji Zarządzaj jako i wpisanie loginu i hasła na serwerze:
Inną metodą jest odblokowanie na lokalnym komputerze konta administratora, ustawienie mu hasła takiego samego, jak na serwerze i uruchamianie Menedżera serwera z tego konta.
Pozostaje jeszcze uruchomić liczniki wydajności i mamy tryb online:
Praca z Menedżerem serwera nie różni się właściwie od tej na lokalnym serwerze - można dodawać, konfigurować i usuwać role i funkcje, sprawdzać wydajność itp.

Pozostałe narzędzia

Większość z nich to przystawki do Konsoli zarządzania lub serwerowe rozszerzenia Powershella. Żeby ich używać, trzeba wcześniej zainstalować odpowiednie role lub funkcje na serwerze i ustawić wyjątki na zaporze zarówno na komputerze lokalnym, jak i zdalnym serwerze. Na ogół w przystawkach trzeba również wybrać serwer do zdalnego zarządzania.
Całkiem spora grupa narzędzi służy do zarządzania usługami Active Directory:
Jest kilka przystawek do zarządzania usługami pulpitu zdalnego:
Do zarządzania klastrami:
Te są związane z certyfikatami:
Oraz pozostałe:
 

windows serwery

Komentarze

0 nowych
Over   9 #1 26.12.2012 14:40

Wpis ciekawy, aczkolwiek czeka nas teraz ciężki miesiąc blogów o Windows Server 2012 jak nie W8 to WS2012 no ale cóż, jak konkurs to konkurs ;)

okokok   12 #2 26.12.2012 16:45

Miesiąc? 5 dni :D

  #3 29.12.2012 00:09

"Jak widać Menedżer serwera nie różni się wiele od wersji natywnej, w menu po prawej brakuje pozycji Serwer lokalny (oraz poszczególnych usług)." Miałeś na myśli lewe menu, prawda?

k1b1c   6 #4 29.12.2012 13:07

tak, mój błąd :)

  #5 29.12.2012 13:44

Wiesz, że jest taka opcja jak edytuj? :D

k1b1c   6 #6 31.12.2012 10:12

ok poprawione :P

  #7 29.01.2017 10:34

I przeniósł się do AEROADMIN niedawno i czuję się dobrze. Można również spróbować. Mam nadzieję, że to pomaga.