Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

[Android] Bo „smart” to za mało…

Od nieświadomości...

Dwudziesty pierwszy wiek. Telefon, niegdyś urządzenie dla elit, zaczyna odchodzić do lamusa. Dziś już prawie nie produkuje się telefonów. Dziś… tworzy się smartfony, czyli innymi słowy sprytne wichajstry mające służyć przede wszystkim do miliarda pierdoł, a przy okazji do kontaktowania się z innymi homo sapiens. No dobra. Przyznać trzeba, że mają one coraz więcej funkcji, ale gdzie w tym wszystkim miejsce dla „smart”? Do pewnego czasu uważałem nazwę „smartfon” za śmieszną i kompletnie nietrafioną. To się jednak zmieniło, gdy…
poznałem Lamę.

Poprzez poznawanie…

Myślicie, że ten człowiek u góry może mieć coś wspólnego z telefonami komórkowymi? Nie? I macie rację, bo to nie taką lamę poznałem, lecz taką:
… a w zasadzie to taką:
Jest to najsprytniejsza lama, jaką w życiu poznałem. Gdy ją zobaczyłem, od razu ją polubiłem i przygarnąłem. Jest nie tylko mądra, ale również dobrze wychowana. Jeszcze ani razu mnie nie opluła! :D Takich lam są setki tysięcy, a pasą się one na zielonych polach w dolinie Google Play . Najlepsze jest to, że każdy z Was może sobie taką lamę przygarnąć – legalnie… i za darmo! Choć ich hodowca z pewnością nie obrazi się, jeśli wrzuci mu się do kapelusza kilka srebrników.
Co taka lama potrafi? Oj wiele rzeczy…

Aż po wielką przyjaźń…

Niektórych z was ucieszy fakt, że ma ona wrodzoną zdolność dostarczania profili dźwięku w smartfonie. Brakowało Ci tej funkcji? Wytresuj sobie lamę. To nie takie trudne. Klik, klik i Twoja lama nauczy się twoich preferencji dotyczących profili dźwiękowych.
Lama ta ma również świetny węch. Jeśli ją odpowiednio wytresujesz w trymiga wyniucha w jakiej okolicy się znajdujesz. Co ciekawe, lama, jak to lama, nie potrzebuje do tego żadnego ustrojstwa typu WiFi, czy też GPS. Wyniuchuje ona twoją lokalizację po nadajnikach usługodawców komórkowych. Prosto i skutecznie. Jednak zanim zacznie ona poprawnie rozpoznawać, gdzie się znajdujesz, musi poznać zapachy poszczególnych masztów z nadajnikami. Kilka godzin naszemu pupilkowi w zupełności wystarczy, żeby zacząć skutecznie rozpoznawać daną lokalizację po zapachu okolicznych masztów.

To jednak pikuś…

A nawet bardzo wielką przyjaźń

Tym, za co tak bardzo, bardzo, BARDZO polubiłem tego pociesznego zwierzaka są zadania, których można go nauczyć. Zwierz ten jest tak gibki umysłowo, że da się go nauczyć tysięcy różnych sztuczek. A może nawet więcej? Któż to wie? Żeby wam pokazać, jak sprytna jest taka lama pokażę wam kilka przykładów na podstawie tego, jak wytresowałem mojego pupilka.

  • Moja lama umie ustawiać poziom podświetlenia ekranu w zależności od godziny tak, by w dzień było widać, co jest na ekranie, a w nocy, żeby podświetlenie smartfona nie raziło po oczach,
  • Potrafi też włączać na noc tryb samolotowy (offline), żeby nikt nie mógł mi w nocy głowy zawracać,
  • Moja lama dba też o mój słuch. Nauczyłem ją ustawiać odpowiedni poziom głośności w zależności od tego, czy do smartfona podpięte są słuchawki, czy też nie,
  • Dało się ją również nauczyć tego, żeby automatycznie włączała GPS i transfer danych, gdy włącza się nawigację satelitarną i żeby nie pozwoliła na to, by podczas działania tego programu ekran się wygasił, a po wyłączeniu nawigacji, żeby GPS i transfer danych automatycznie się wyłączył.
Tutaj jednak muszę przyznać, że nauka automatycznego włączania i wyłączania odbiornika GPS szła lamie dość opornie w przypadku mojego smartfona i nie obyło się bez dostarczenia odpowiedniego owsa w postaci ROOTa i dodatkowego programu.
Koniec końców jednak wyszło na moje i lama już robi dokładnie to, czego od niej wymagam.

To tylko przykłady. Przygarnij swoją lamę i osobiście sprawdź, na co ją stać! ;) 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Banan   10 #1 12.04.2012 20:34

Czy ja mam dziś jakąś głupawkę czy co? Przeczytałem test drukarki - śmiech. Ten wpis - śmiech. Chyba pójdę spać zaraz po tym jak przywitam się z moją nową lamą =D

kamil_w   11 #2 12.04.2012 20:41

O.o Tekst nie na głównej, a dostał komentarz. ^^ Masz ustawione jakieś powiadomienia o nowych wpisach na blogu?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #3 12.04.2012 20:47

Przecież tekst nie musi być na głównej aby go przeczytać :) Co do samej Lamy - to ciekawe funkcje to to posiada. Może warto by sprawdzić w praktyce.

kamil_w   11 #4 12.04.2012 20:51

Wiem, wiem, ale zastanawia mnie jak wy to robicie, że komentujecie tak zakopane wpisy. Mam ustawiony kanał RSS, ale on informuje mnie tylko o wpisach na głównej stronie bloga.

Banan   10 #5 12.04.2012 20:57

Główna strona › bloga › (po prawej) pozostałe. Cała filozofia. W lamie już się zakochałem dzięki ci za ten wpis. Szkoda, że nie trafił na główną.

kamil_w   11 #6 12.04.2012 20:59

Jakoś się tym nie przejmuję i dzięki za info o pozostałych. Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi.

Mloodszy   2 #7 13.04.2012 10:18

Świetny wpis! Nie jestem posiadaczem smartfona i nie zamierzam tego zmieniać, ale przyznaję, że ta aplikacja jest fenomenalna. Najprawdopodobniej byłby to jedyny "bajer" z jakiego korzystałbym mając smartfona ;)

BenderBendingRodriguez   6 #8 13.04.2012 11:31

Polecam również aplikację "tasker", nie wiem jak porównuje się do lamy ale potrafi prawie wszystko co lama :)

kamil_w   11 #9 13.04.2012 11:41

Tylko, że Tasker kosztuje 20zł z groszami, a lamę można przygarnąć za darmo. ;)

Banan   10 #10 13.04.2012 14:37

Kurcze w szkole łączy mnie z tymi samymi nadajnikami co w domu =| Nic po lamie.

kamil_w   11 #11 13.04.2012 15:40

Hmmm... tak na szybko wymyśliłem coś takiego:
- mamy w domu włączone WiFi,
- gdy rozłącza nas z naszą domową siecią ustawiany jest region "poza domem" i automatycznie jest wyłączane WiFi,
- a włączać WiFi można by np. za pomocą ustawionej dany i godziny dla każdego dnia tygodnia według naszego planu zajęć/lekcji.

Podejrzewam, że dałoby się to jakoś obejść. Trzeba tylko pomyśleć. Ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia i pomysłowość.

Banan   10 #12 13.04.2012 17:26

@kamil_w

Dobry jesteś! Co byś zrobił jeśli chciałbym żeby automatycznie status na GG mi się zmieniał?

kamil_w   11 #13 13.04.2012 18:02

Hmmm... Nie wiem. Po pierwsze mobilne gg włączam tylko wtedy, gdy chcę do kogoś zagadać. Mam uraz do tej aplikacji od kiedy w 4 godziny zużyła mi całą baterię.
Po drugie zmiana statusu gg to zmiana wewnątrz programu, a nie systemu. Nie wiem czy aż tak głęboka ingerencja jest możliwa. Może autor aplikacji mógłby jakoś pomoc.

Onlinemaster   9 #14 13.04.2012 22:13

Bardzo przydatna aplikacja, przez wielu użytkowników zaliczana do grupy "must have", jednak wymaga zbyt wielu uprawnień, nie należę do ludzi którzy przesadzają z prywatnością, choć ją sobie cenię i dlatego uważam że instalowanie aplikacji wymagających zbyt wiele to tak jak by samemu instalować sobie trojana, zresztą większość bezpłatnych aplikacji na Android Market to moim zdaniem trojany które powinno się unikać szerokim łukiem, kłania się paskudna polityka wujka Google, który wszystko i o wszystkich chce wiedzieć, każdy niech zadecyduje sam, czy chce mieć na pokładzie swojego smartfona coś takiego...

kamil_w   11 #15 14.04.2012 01:41

Zdaję sobie sprawę z tego, że program wymaga dostarczenia mu wielu uprawnień, ale gdyby mu je ograniczyć, to jego funkcjonalność byłaby dużo mniejsza.

Onlinemaster   9 #16 14.04.2012 10:19

@kamil_w
przeczytaj sobie wszystkie uprawnienia jakich wymaga ten program i zastanów się, czy oby na pewno wszystkie są mu potrzebne... :-)

kamil_w   11 #17 14.04.2012 11:37

Przejrzałem wszystkie uprawnienia wymagane przez tę aplikację i nie znalazłem takich, które by nie były uzasadnione przez funkcjonalność aplikacji. Jeśli ktoś chce pełnej automatyzacji, to musi pozwolić aplikacji na dużo. Jeśli ktoś jest jednak paranoikiem... cóż. Nikt takiej osobie na siłę Lamy instalować nie każe.

Pablo55   6 #18 14.04.2012 20:12

Jeśli ktoś jest paranoikiem może zainstalować LBE Privacy Guard i odbierać uprawnienia aplikacjom.

  #19 15.04.2012 13:57

Ja jestem paranoikiem. Nigdy nie przechodzę na skrzyżowaniu na czerwonym świetle. Moja paranoja polega na tym, że obawiam się rozpędzonych samochodów jadących ulicą. Nie mogę pozbyć się myśli, że wchodząc na czerwonym świetle kiedyś któryś mnie potrąci. Strach zaczyna się już 10 m przed skrzyżowaniem. Obserwuję kolory sygnalizacji, rozglądam się wokoło. Nawet gdy się spieszę, muszę przystanąć. Moja choroba mnie przytłacza. Chciałbym być luzakiem idącym przed siebie, przez miasto, machającym radośnie do trąbiących samochodów... ale nie potrafię. Całe życie uczono mnie BĄDŹ MĄDRY, spiesz się powoli... i co?

I zostałem PARANOIKIEM...

Onlinemaster   9 #20 16.04.2012 19:02

@zdiagnozowany_przez_internet, pan kamil_w jest właśnie takim luzakiem ;P

@kamil_w, w takim razie wytłumacz mi bom nieświadomy jakie funkcje programu potrzebują takich uprawnień jak:

-odczyt wydarzeń w kalendarzu wraz z informacjami poufnymi
-dodawanie i modyfikowanie wydarzeń w kalendarzu oraz wysyłanie e-maili do gości bez wiedzy właściciela
-czytanie danych kontaktów

sickoPL   1 #21 16.04.2012 20:55

@Onlinemaster Z opisu na Google Play:
"* PERMISSIONS
-Read your calendar (aka 'Your personal information') for any calendar conditions you set up
-A bug/feature of Android means Llama also has to have the write calendar permission, but it doesn't actually write anything
-Your accounts so it can run an account sync if your events say so
-Write to your SD card to import/export your area, events and profiles, and to write error logs
-Call-state and read contacts to let you choose which of your contacts can still ring even when silent
-Llama DOES NOT have internet permission. Your data isn't going anywhere"

kamil_w   11 #22 16.04.2012 21:09

Nie ma sensu dawać sobie prztyczków. Luzakiem w takim znaczeniu, w jakim to przedstawiacie byłbym, gdyby miał głęboko w poważaniu to, jakich uprawnień wymaga aplikacja, ale w przypadku takiej aplikacji trzeba jej dać prawa dostępu, żeby mogła robić to, do czego jest stworzona.

Odczyt wydarzeń z kalendarza:
Masz w Zadaniach możliwości wybrania reguły, że gdy w kalendarzu rozpocznie się jakieś wydarzenie, to wykonana zostanie jakaś czynność.

Dodawanie i modyfikowanie wydarzeń w kalendarzu oraz czytanie danych kontaktów:
Użytkownik może wykorzystać np. w regule "Zadania Androida" (trzeba je jednak wpisywać "z palca", więc narzędzie tylko dla androidowych guru). Poza tym do tego, co można wyczytać z komentarza sickoPL.

  #23 17.04.2012 14:00

Mam pytanie. Czy jest w Lamie możliwość stworzenia takiego zdarzenia: w momencie kiedy dzwoni telefon uruchamia się program FastBright zwiększając jasność ekranu, po czym po 15 sekundach FastBright włącza się raz jeszcze i podświetlenie wraca do stanu poprzedniego ? Mam taki profil w Taskerze, przydaje się np. w słoneczne dni. W Lamie nie mogę znaleźć ustawień do uruchamiania aplikacji powiązanych z upływem czasu.
A może ktoś ma inny pomysł na osiągnięcie powyższego ?

kamil_w   11 #24 17.04.2012 20:12

Lama jest dopiero od niedawna tworzona i jeszcze takich reguł nie ma. Można opóźnić wykonanie zadania w opcjach zaawansowanych, ale minimalny czas opóźnienia to 1 minuta.

Tasker jest rozwijany o wiele dłużej... i jest płatny. Jeśli masz Taskera, to nie widzę sensu przesiadania się na Lamę.

momores   1 #25 06.05.2012 23:28

Mam pytanie. Jak ustawić program żeby zmieniał profile o zadanych godzinach, nie mogę znaleźć tego w w ustawieniach.

kamil_w   11 #26 10.05.2012 19:27

Jak tylko czas pozwoli napiszę jeszcze jeden wpis o Lamie. Tym razem pokazujący co i jak.

  #27 16.05.2012 22:24

Widze na screenach ze masz duzo dodanych warunkow, mozesz się podzielić swoimi ustawieniami, ciekawi mnie jak wykorzystujesz ten program, bo możliwości jego są ogromne.

kamil_w   11 #28 09.07.2012 07:32

Tak jak obiecałem napisałem drugi wpis o Lamie. Rozszerzony opis Lamy można znaleźć pod tym adresem:
http://www.dobreprogramy.pl/kamil_w/How-To-Lama-czyli-automatyzowanie-Androida,3...

zibdor   1 #29 03.10.2012 18:35

Nie wiem,nie rozumiem dlaczego nie moge dodać tapety w zdarzeniu. Niby to robię a gdy testuję info -dodaj z kolekcji. Ale jakiej ,dodaję z galerii którą mi Llama pokazuje.
Mam jeszcze dwa pytania,bo szkoda mi porzucić apki /nie chodzi o wydana dotację/ na korzyśc innej.
Jakie ustaienia sa potrzebny by aktualny profil wrócił do poprzedniego-czyli włacza mi się spotkanie i po tym czasie jakie nastepne zdarzenie ?? Nie wiem gdzie wtedy będę czy w domu czy na Out.
Czy jest mozliwe wyprzedzanie zdarzenia np 10 min wcześniej ?? tzn spotkanie wg kalendarza ma byc o 13,oo to włączenie cichego o 12.50....

  #30 04.11.2012 20:50

Jakiej akcji trzeba użyć, żeby włączyć/wyłączyć tryb samolotowy(offline) bo nie mogę tego rozgryźć? Proszę o odpowiedź. :D