Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

[How To] Lama, czyli automatyzowanie Androida

Jakiś czas temu na łamach tutejszego bloga opublikowałem wpis przedstawiający Lamę – program, który pozwala zautomatyzować wykonywanie działań w systemie spod znaku zielonego robocika. Zdaję sobie sprawę z tego, że konfiguracja tego narzędzia i tworzenie reguł jego działania może okazać się dla niektórych nie lada wyczynem. Biorąc to pod uwagę postanowiłem opisać aplikację bardziej szczegółowo oraz pokazać w jaki sposób można ją wykorzystać na przykładzie własnej konfiguracji .

Program podzielony jest na cztery zakładki:

  • Rejony,
  • Zdarzenia,
  • Profile,
  • Ostatnie.

Profile

Najprostszą funkcją Lamy są profile dźwiękowe, których o dziwo domyślnie nie ma w Androidzie. Przyznać muszę, że funkcji tej nie używałem na żadnym z moich poprzednich telefonów. Nie miałem takiej potrzeby, ale po przejściu ze szkolno – uczelnianego trybu życia na tryb biznesowy zacząłem doceniać tę funkcjonalność i, dopóki nie poznałem Lamy, strasznie mi jej w Androidzie brakowało.
Po instalacji Lamy dostępnych jest kilka predefiniowanych profili. Można z nich, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć nowe profile i je konfigurować. W każdym z profili można zdefiniować osobno głośność dla dzwonków, powiadomień, multimediów i dźwięków systemowych. Istnieje możliwość przypisania innego dźwięku dzwonka i powiadomień dla poszczególnych profili. Da się również zdefiniować wygląd ikony programu wyświetlanego na systemowym pasku stanu, dzięki czemu łatwo można się zorientować jaki profil jest w danej chwili aktywny.
Ciekawie wygląda także możliwość wybierania kontaktów, dla których ustawienia profilu mają nie obowiązywać. Funkcja przydatna, gdy czekamy na ważny telefon od konkretnej osoby.
Należy nadmienić, że z powodu ograniczeń samego systemu w wersji 4.x nie da się ustawić różnej głośności dla powiadomień i dzwonka.

Rejony

W tym miejscu użytkownik ma możliwość tworzenia definicji rejonów i uczenia aplikacji rozpoznawania w jakim rejonie się aktualnie przebywa. Lokalizowanie odbywa się poprzez sprawdzanie masztów sieci komórkowej, z którymi jesteśmy połączeni, tak więc WiFi oraz GPS nie muszą być włączone, a co za tym idzie, nie jesteśmy skazani na szybkie rozładowywanie baterii .
W zakładce tej po zainstalowaniu mamy dostępne dwa rejony: dom i praca. Rejony te można usunąć i/lub dodać nowe. Są to tylko puste definicje, które nie zawierają żadnej informacji o naszej lokalizacji. Program trzeba nauczyć jaka lokalizacja odpowiada danej definicji rejonu. W tym celu klikamy i przytrzymujemy daną definicję rejonu. Pokaże się menu, z którego należy wybrać opcję „Naucz się rejonu”, a następnie trzeba podać czas w jakim program będzie uczył się naszej lokalizacji. Im dłużej, tym lepiej. Przykładowo przebywając w pracy od 8 do 16 warto włączyć uczenie rejonu tuż po przekroczeniu drzwi do zakładu pracy. Rejonu dom można nauczyć Lamę np. w nocy. Dzięki temu mamy pewność, że Lama nauczy się lokalizacji naszego domu bezbłędnie. Chyba, że ktoś lunatykuje i zdarza mu się wybierać na nocne wycieczki. ;)
Informacje o rejonach są bardzo przydatne podczas tworzenia reguł zdarzeń. Dzięki nim można tworzyć reguły zdarzeń uwarunkowane od naszej lokalizacji. Prościej mówiąc – np. wchodzisz do domu i telefon coś sam robi.

Ostatnie

W zakładce o nazwie Ostatnie wyświetlana jest lista ostatnio widzianych masztów .
Dzięki temu można np. sprawdzić gdzie się w danym czasie przebywało, które maszty są dostępne jednocześnie w kliku rejonach, a także samemu przypisywać poszczególne maszty do danych rejonów (opcja dostępna po przytrzymaniu palcem na informacji o danym maszcie).

Zdarzenia

Kwintesencją aplikacji jest możliwość tworzenia zadań, które mają być uruchamiane po spełnieniu ustalonych przez nas warunków. W niniejszym rozdziale opisane zostały rozwiązania, które są stosowane przeze mnie.

Dbanie o słuch i o sprzęt

Na początek nieskomplikowane zadanie – jeden warunek, jedna czynność.

Mój smartfon wydaje z siebie całkiem niezły dźwięk. Chip audio Yamahy w SGS2 jest naprawdę przyzwoity. W połączeniu z dobrymi słuchawkami nawet przy ciszej puszczonej muzyce dobrze słychać linię melodyczną, bas jest przyjemny, nie dudni i naprawdę da się „czuć fun”. Dzięki temu i dobremu odizolowaniu od świata pełnego hałasu, jakie dają mi moje słuchawki, nie czuję potrzeby gwałcenia swoich uszu jak największą dawką decybeli. Zauważyłem, że przeważnie, gdy słucham muzyki za pomocą słuchawek ustawioną mam głośność na 10 (w 15-stopniowej skali). Biorąc to pod uwagę stworzyłem sobie zadanie, które po podłączeniu słuchawek ustawia mi głośność multimediów na 10. W tym celu:

Od tej pory za każdym razem, gdy podłączam słuchawki głośność muzyki ustawia się na poziom, który gwarantuje mi, że dźwięki z słuchawek do mnie dotrą, że nie ogłuchnę, a także że nie uszkodzę słuchawek.

Drugie zadanie w utworzonej przeze mnie grupie „głośność multimediów” odpowiada za ustalanie głośności multimediów w przypadku, gdy dźwięk ma się wydobywać z wbudowanego w telefon głośnika. Nie jestem autobusowym DJ’em (choć mógłby na to wskazywać mój avatar). Nie jestem osobą, która lubuje się w zmuszaniu całego otoczenia do słuchania muzyki, którą ja lubię. Tym bardziej w sposób, który ją tak zniekształca, że linia melodyjna się zatraca i zamiast muzyki słychać jedynie chaotyczny hałas. Dlatego poziom głośności multimediów, jaki mnie zadowala w przypadku korzystania z wbudowanego w telefon głośnika to 2. Dzięki takiej wartości również podczas włączania gier nie rykną one na mnie niespodziewanie. Ustawienie to osiąga się podobnie, jak wyżej. Należy:

Ustalanie jasności ekranu w zależności od pory dnia

Jasność ekranu wpływa na szereg spraw, ale dwie są chyba najbardziej oczywiste. Przede wszystkim wraz ze zwiększeniem poziomu jasności zwiększa się zapotrzebowanie na energię telefonu, a co za tym idzie, skrócenie czasu działania naszego urządzenia bez dostępu do ładowarki. Drugą sprawą jest męczenie naszego wzroku. Jasno świecący ekran w nocy zdecydowanie bardziej męczy nasz wzrok niż wtedy, gdy jest on przyciemniony. Dlatego też stworzyłem sobie dwa zadania, które odpowiadają za ustalanie poziomu jasności ekranu w zależności od pory dnia.

Pierwsze:

Drugie:

Automatyczne przełączanie profili dźwiękowych

Jak już wcześniej wspomniałem dorosłem do korzystania z profili dźwiękowych w telefonie. Będąc w domu lub pracy korzystam z profilu, który jest cichy, ale słyszalny. Będąc w terenie (na spacerze, zakupach, w pubie z przyjaciółmi, w autobusie, czy na koncercie) ustawiony mam taki profil, który pomimo dużego hałasu pozwala mi usłyszeć dźwięk dzwonka i/lub poczuć wibracje. Stosuję jeszcze jeden profil, który nazwałem mianem „Nocny”. Wyłącza on wszelkie dźwięki i wibracje. Dzięki temu od ustalonej przeze mnie godziny mam wszystko i wszystkich w nosie oraz gwarancję spokojnego snu. :D Oczywiście profile aktywują mi się automatycznie i nie muszę pamiętać o ręcznym włączaniu poszczególnych profili. Lama robi to za mnie dzięki ustalonym przeze mnie zdarzeniom. Przy okazji wykorzystuję tu funkcję Lamy odpowiedzialną za przypisywanie rejonów do poszczególnych lokalizacji za pomocą nadajników sieci komórkowej.

Profil terenowy:

Profil do domu i pracy:

Profil nocny:

Blokowanie wygaszania ekranu

Czy zdarzyło Wam się, że grając w jakąś grę, czytając e-booka lub przeglądając Internet na waszym smartfonie ekran się wyłączył? Mi to się zdarzało notorycznie. Jednak za pomocą Lamy można ten problem rozwiązać. Pierwszą myślą jaka przyszło mi do głowy było stworzenie zdarzenia z listą aplikacji, podczas włączania których wygaszacz ekranu ma być wyłączany oraz zdarzenie z taką samą listą jednak z funkcją ustawiania wygaszacza ekranu na 30s po zamknięciu jakiejkolwiek aplikacji z tej listy. Jednak chwilę się zastanowiłem i doszedłem do wniosku, że jest prostszy sposób. Zadałem sobie pytanie – „czy jest jakieś zdarzenie, które zachodzi po zamknięciu jakiejkolwiek aplikacji?” I olśnienie. Jest. :D Przecież zamykając jakąkolwiek aplikację włączana jest aplikacja startowa (chyba tak ją można nazwać po Polsku), czyli z angielskiego launcher. I tak zamiast kilkudziesięciu warunków można użyć jednego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wyłączania wygaszacza ekranu. Po co tworzyć długą listę aplikacji, które mają wyłączać wygaszacz, skoro można stworzyć zdarzenie mające za zadanie wyłączyć wygaszacz, gdy uruchomiony zostanie jedynie launcher? Jeśli mamy jakieś aplikacje, których warunek nie powinien dotyczyć nic nie stoi na przeszkodzie, by je również podać w warunkach zdarzenia. Takimi programami mogą być wszystkie te, które nie wymagają interakcji z użytkownikiem (radio, radio internetowe, dyktafon, aplikacje do przesyłania danych, odtwarzacz audio itp. Itd.). Tym sposobem warunek jest prostszy, wydajniejszy i łatwiejszy do stworzenia.

Wyłączanie wygaszania ekranu po uruchomieniu aplikacji:

Ustawienie czasu, po którym ekran ma się wyłączyć na 30 sekund:

Jeśli używana jest domyślna aplikacja startowa można ograniczyć się do wskazania jedynie jednej aplikacji i pominąć funkcję OR. Jednak z doświadczenia wiem, że warto wszelkie rozrośnięte warunki zaczynać właśnie od tej funkcji. Dlaczego? Domyślnie działa funkcja AND, czyli wszystkie wskazane warunki muszą być spełnione, by zdarzenie zadziałało. Jeśli przyjdzie konieczność dodania nowego warunku w przypadku, gdy zaczniemy tworzyć zdarzenie od funkcji OR wystarczy dodać nowy warunek wewnątrz tej funkcji. W przypadku, gdy zdarzenie nie będzie rozpoczęte od tej funkcji może zajść konieczność czasochłonnego tworzenia zdarzenia od początku.

Moje „widzi mi się” dla połączeń telefonicznych

Kompletnie nie miałem pomysłu jak zatytułować tę funkcję. Mając ustawioną już funkcję odpowiedzialną za włączanie i wyłączanie wygaszacza ekranu pojawił się u mnie drobny problem. Korzystam z aplikacji do zarządzania kontaktami i połączeniami telefonicznymi exDialer. Zauważyłem, że gdy do kogoś dzwonię za pomocą exDialera, po zakończeniu połączenia zostaje ponownie wyświetlone okno tego programu. Gdy uruchomiony jest ten program, ekran nie wyłącza się samoczynnie, bo przecież sam to wcześniej zablokowałem. Jakoś tak już mam, że po zakończeniu rozmowy nigdy nie pamiętam o tym, żeby wyjść z programu exDialer lub wyłączyć ekran za pomocą fizycznego przycisku. Musiałem więc to jakoś rozwiązać. Rozwiązanie okazało się nie takie oczywiste, jak mogłoby się to wydawać. Najprostszym sposobem byłoby ustawienie w Lamie włączenia aplikacji startowej (w moim przypadku Go Launcher EX) po zakończeniu rozmowy, jest tylko jedno „ale”. Przy takim skonfigurowaniu Lamy przenoszony byłbym do ekranu startowego po każdym połączeniu – zarówno wychodzącym, jak i przychodzącym. O ile dzwoniąc do kogoś to ma sens, to w przypadku, gdy ktoś do mnie dzwoni już nie. Przecież na dłuższą metę byłoby to denerwujące, gdybym np. czytał e-booka, ktoś by do mnie zadzwonił i po zakończeniu rozmowy zamiast wrócić do czytania książki zostałbym skierowany do ekranu startowego, czyli na pulpit. Tak więc trzeba było stworzyć zadanie, które po połączeniu wychodzącym przeniesie mnie do ekranu głównego (czego konsekwencją będzie automatyczne wyłączenie ekranu po 30 sekundach), a przy połączeniu przychodzącym przeniesie mnie do ostatnio używanej aplikacji.

exDialer:

Przejście do ekranu domowego, czyli na pulpit tylko w przypadku rozmowy wychodzącej:

Przypisywanie różnych metod wprowadzania treści w różnych aplikacjach

Domyślnie w moim telefonie dostępna była klawiatura Swype, która bardzo przypadła mi do gustu. Na co dzień to właśnie z niej korzystam, jednak okazało się, że ma ona (lub aplikacja mojego banku) błąd. Gdy w aplikacji banku Pekao s.a. próbuję podać kwotę przelewu korzystając z klawiatury Swype pierwsza podana przeze mnie cyfra samoczynnie wstawia się wielokrotnie. I tak oto pewnego razu płacąc rachunek za telefon nieopatrznie przelałbym na konto mojego dostawcy usług komórkowych kwotę 5555555555555555555,55 zł. (sic!). Pomijam fakt, że takiej gotówki nie mam (a szkoda) oraz to, że mój dzienny limit jest duuuużo mniejszy, jednak sam fakt może zarówno zadziwiać, śmieszyć, jak i przerażać.
Zauważyłem, że korzystając z klawiatury od Samsunga problem ten nie występuje, a że jestem na tyle leniwy, że nie chce mi się za każdym razem, gdy włączam aplikację mojego banku przełączać klawiaturę, zleciłem to zadanie Lamie. Okazało się, że Lama sama w sobie nie pozwala na osiągnięcie wyznaczonego tu celu, ale umożliwia to wtyczka do programu Locale o nazwie Secure Settings. Jest ona kompatybilna z Lamą i można ją pobrać z Google Play.

Przełączanie klawiatury na klawiaturę od Samsunga podczas włączania aplikacji banku:

Przełączenie klawiatury na Swype po wyjściu z aplikacji banku:

Automatyczne włączanie i wyłączanie GPSu

GPS w naszych smartfonach ma to do siebie, że bardzo lubi konsumować baterie naszych urządzeń dlatego warto go uruchamiać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jednak po co zawracać sobie tym głowę, skoro dzięki Lamie można sprawić, że będzie się on uruchamiał automatycznie tylko wtedy, gdy będzie potrzebny i wyłączał, gdy przestaniemy go potrzebować?

Automatyczne włączanie GPSu*:

Automatyczne wyłączanie GPSu**:

* Do przełączania stanu GPSu można również użyć warunku dostępnego bezpośrednio w Lamie, jednak warunek ten zadziała tylko w przypadku urządzeń z Androidem w wersji 2.2 lub niższej oraz być może w przypadku urządzeń z zainstalowanym tzw. Custom ROMem (np. CyanogenMod).

** Alternatywnie wyłączanie GPSu można ustawić, gdy wszystkie aplikacje potrzebujące GPSu do działania będą wyłączone (funkcja AND + lista aplikacji zatrzymanych lub wyłączonych). Takie rozwiązania ma jednak wadę. Przykładowo biegając korzystam z aplikacji Endomondo i słucham muzyki przy pomocy PowerAMPa. Gdybym w czasie biegania chciał na chwilę włączyć odtwarzacz audio żeby np. wybrać inny album musiałbym na chwilę wyjść z aplikacji Endomondo, a to spowodowałoby wyłączenie GPSu. Inny przykład: jadąc samochodem i korzystając z aplikacji Mapy może się zdarzyć, że przyjdzie do nas SMS albo e-mail. Po otwarciu wiadomości aplikacja Mapy zostałaby przeniesiona na dalszy plan, a tym samym moduł GPS zostałby wyłączony. Można by jeszcze spróbować uwarunkować włączanie i wyłączanie GPSu od stanu ekranu (włączony lub wyłączony), ale to również raczej nie ma prawa się sprawdzić, bo przecież biegając z Endomondo nie patrzę na ekran smartfona a na drogę, więc ekran spokojnie może być wyłączony.

Automatyczne włączanie Internetu

Z Internetu w komórce korzystamy często, czasem bardzo często, ale nie można powiedzieć, że korzystamy z niego przez cały czas. Warto włączać Internet tylko wtedy, gdy jest on nam potrzebny. W moim przypadku algorytm włączania Internetu jest dość skomplikowany. Transfer danych pakietowych, czyli Internet od usługodawcy sieci komórkowej włącza mi się, gdy:

W efekcie transfer danych pakietowych włącza się tylko wtedy, gdy będąc poza domem włączę jakąś aplikację, która wymaga dostępu do sieci globalnej lub gdy program Play24.

Równie skomplikowany jest algorytm, który odpowiada w moim smartfonie za włączanie WiFi. Włączy się ono, gdy:

Rozszyfrowując powyższy zapis można wywnioskować, że poza domem włączany jest transfer danych pakietowych, natomiast w domu łączę się z Internetem za pomocą WiFi, które jest włączane tylko wtedy, gdy sam tego sobie zażyczę, lub gdy podłączę telefon do ładowarki/laptopa. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że aplikacja Play24 działa poprawnie tylko, gdy używany jest Internet z sieci komórkowej. Z tego względu powyższy algorytm jest zrobiony tak, by bez względu na miejsce pobytu oraz na to, czy telefon jest podłączony do ładowarki po uruchomieniu aplikacja Play24 zawsze korzystała z Internetu mobilnego. Dodatkowo do zdarzenia włączania WiFi dodałem akcję wyłączania transferu danych pakietowych, bo przecież nie da się korzystać z obu technologii jednocześnie.

Sposób implementacji algorytmów w Lamie:

Automatyczne włączanie transferu danych pakietowych (tylko w terenie):

Automatyczne włączanie WiFi (tylko w domu):

Automatyczne wyłączanie Internetu

Mając już ustawione automatyczne włączanie modułów odpowiedzialnych za połączenie z Internetem warto byłoby ustawić jeszcze automatyczne ich wyłączanie. Tu również prosty warunek raczej się nie sprawdzi w 100% i trzeba zastosować kilkustopniowe algorytmy. Tak więc automatyczne wyłączanie transferu danych pakietowych następuje u mnie, gdy:

Algorytm wyłączania WiFi jest podobny, jednak bardziej skomplikowany, bowiem dochodzą dwa czynniki: wyłączanie WiFi po uruchomieniu aplikacji Play24 oraz stan pracy baterii. Biorąc to wszystko pod uwagę automatyczne wyłączenie WiFi zadziała, gdy:

* Chodzi tu o aplikacje, które do działania potrzebują dostępu do Internetu, ale mogą jednocześnie być używane przy wyłączonym ekranie, czyli np. do słuchania radia internetowego nie potrzeba włączonego ekranu. To samo dotyczy rozmowy głosowej prowadzonej poprzez Skype’a.
** Aplikacje, które do działania na pewno nie potrzebują Internetu, czyli np.: czytnik e-książek, gry, odtwarzacz wideo, dyktafon, pakiet biurowy, itd. Skoro mamy ich używać przez jakiś czas (bo przecież książki nie czytamy przez 2 minuty) aplikacje te powinny wyłączać dostęp do Internetu.
Mam nadzieję, że rozpisałem warunki na tyle przejrzyście, że każdy z Was rozumie jak to działa. Poniżej sposób zaimplementowania powyższych algorytmów w Lamie.

Automatyczne wyłączanie „Internetu mobilnego”:

Automatyczne wyłączanie WiFi (nie tylko w domu).

Synchronizacja danych systemowych i Dropboxa po podłączeniu do wybranej sieci WiFi

Synchronizacja danych to świetna sprawa. Jednak stwierdziłem, że automatyczna synchronizacja, jaką oferuje mi Android nie jest mi potrzebna. Zamiast tego wymyśliłem sobie, żeby synchronizacja była przeprowadzana tylko wtedy, gdy będę się łączyć z zaufaną siecią WiFi, czyli z sieci w moim domu. Po pierwsze dzięki temu pozbyłem się kolejnej funkcji, która cały czas pracując w tle zużywa baterię. Po drugie dzięki synchronizacji tylko przy wykorzystaniu WiFi zapobiegam zużywaniu pakietu danych od operatora sieci, a po trzecie, z racji tego, że synchronizuję dane tylko w zaufanej sieci (bo taką jest sieć domowa) mam gwarancję, że moje dane nie zostaną przejęte np. za pomocą jakiegoś narzędzia do Sniffingu.

Synchronizacja danych tylko po podłączeniu do zaufanej sieci WiFi

Ustawienia

Warto również zajrzeć do ustawień aplikacji, gdzie można skonfigurować rodzaj powiadomień programu, sposób prezentowania przez niego danych, czas blokady profili dźwiękowych, włączyć funkcje eksperymentalne i wiele więcej.

Podsumowanie

W niniejszym wpisie przedstawiłem moje autorskie sposoby wykorzystania Lamy. Tworząc opisane rozwiązania starałem się sprawić, by były one jak najprostsze, a jednocześnie uwzględniały jak największą liczbę czynników. W niektórych rozwiązaniach nie miałem już pomysłu na lepsze rozwiązanie (np. wł/wył GPS), a w innych mam wrażenie, że dałoby się wymyślić coś innego. Przykładowo o ile z algorytmu wyłączania Internetu jestem zadowolony, to jego włączanie pewnie dałoby się poprawić. Chodzi mi tu o zjawisko opóźnienia podłączenia do Internetu od chwili włączenia modułu odpowiedzialnego za dostęp do niego. Np. włącza się WiFi, ale połączenie z siecią następuje z kilkusekundowym opóźnieniem. Czasami przez to trzeba wyjść z aplikacji i wejść do niej ponownie. Może dałoby się jakoś to rozwiązać np. włączając WiFi po włączeniu ekranu, odczekaniu minuty i jeśli w tym czasie nie zostałaby uruchomiona aplikacja, która wymaga dostępu do sieci WiFi by się wyłączało.

Są też zdarzenia, nad którymi brakuje mi czasu, żeby przysiąść. Jednym z nich jest funkcja „blokowacza aplikacji”, która miałaby polegać na tym, że chcąc uruchomić jakąś aplikację z poufnymi danymi ekran by się blokował (blokada za pomocą symbolu), ale po wciśnięciu przycisku wstecz lub po poprawnym wprowadzeniu symbolu blokada by się wyłączała (tymczasowo lub w zależności od sytuacji, permanentnie). W Google Play są dostępne aplikacje, które działają właśnie w ten sposób. Jedną z nich jest Smart App Protector. Obecnie z niej korzystam, ale gdyby udało mi się skłonić Lamę do takiego działania zrezygnowałbym z dodatkowej aplikacji. Podejrzewam, że dałoby się to zrobić korzystając z Secure Settings i zmiennych Lamy, ale cóż. Miałem trochę czasu na to w ten weekend, ale z chęcią rozwiązywania łamigłówek wygrała chęć podzielenia się z Wami wiedzą i doświadczeniem.

Kończąc ten wpis chciałbym przeprosić za ewentualne błędy. Jestem językowym świtem i nie toleruję jakichkolwiek błędów. Jednak fakt, że ten dość długi tekst tworzyłem po części w nocy, a po części w niedającym żyć upale po prostu nie chciało mi się sprawdzać, czy te naskrobane przeszło 4600 słów ma sens (swoją drogą moja praca inżynierska miała krótszą część teoretyczną).

Jeśli ktoś z Was ma jeszcze jakieś ciekawe pomysły na wykorzystanie Lamy, albo wpadł na to, jak ulepszyć moje rozwiązania chętnie poczytam o tym w komentarzach pod tym wpisem.

-----------------------------------
PS:
Przepraszam za formę wstawienia list, ale nie ogarnąłem jak tu zrobić listy wielopoziomowe
PPS:
Nad tekstem się trochę napracowałem. Zastrzegam sobie do niego prawo, a tym samym nie wyrażam zgody na publikowanie go w innym miejscu - ani w całości, ani we fragmentach. 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
kamil_w   11 #1 08.07.2012 21:50

Dodam jeszcze, że niektóre funkcje Lamy i Secure Settings wymagają praw administratora, a więc telefon, by użyć niektórych funkcji musi być zrootowany. Może też okazać się konieczne doinstalowanie pomocników (helperów). Można to zrobić z poziomu omawianych programów. Warto również dodać Lamę i Secure Settings do administratorów urządzenia (Ustawienia Androida -> Bezpieczeństwo -> Administratorzy urządzenia). Dzięki temu zyskamy dodatkowe możliwości oraz zabezpieczymy telefon przed przypadkowym odinstalowaniem tych aplikacji.

  #2 08.07.2012 21:56

Świetny wpis! Już widzę go na głównej. Sporo napisałeś. Niech zgadnę, u was pada :)
Całkiem niedługo wymieniam telefon i na pewno skorzystam!

kamil_w   11 #3 08.07.2012 22:35

Przeszła burza i to porządna, ale ogólnie panuje taki upał, że nie uśmiecha mi się wychodzić z domu, a skoro już kisiłem się przez sobotę i niedzielę w moich czterech ścianach to postanowiłem, że zrobię coś pożytecznego. :D

Dimm   4 #4 09.07.2012 16:12

Dzięki, bardzo pomocny wpis.

  #5 09.07.2012 21:52

Bardzo dziękuję ! Po powrocie z wakacji przetestuję !!

mateooshn   4 #6 10.07.2012 01:18

Mi bardzo się program przydaje podczas pobierania plików na tablecie - gdy Opera Mobile / TDM Pro / BitTorrent są uruchomione - czas wygaszenia ekranu: nigdy. Mimo szperania w ustawieniach systemu (WiFi i wyświetlacza) po zgaśnięciu ekranu WiFi się rozłącza. Muszę jeszcze zrobić tak, żeby Lama wyłączała sieć WLAN gdy przez 15 minut piszę coś w edytorze tekstu, oglądam film czy gram w Angry Birds (aplikacja foreground). Żeby przyciemniała ekran, gdy pojawia się na nim coś jasnego i odwrotnie - o, tutaj już bym był bardzo zadowolony :)

Jednak takie zwierzątko najbardziej się przydaje na smartfonach, to trzeba przyznać.

kamil_w   11 #7 10.07.2012 07:42

"żeby Lama wyłączała sieć WLAN gdy przez 15 minut piszę coś w edytorze tekstu,"
- Najprościej:
Warunek Active Application - pakiet biurowy, app started; Akcja - Wyłącz WiFi; Zdarzenie - zaawansowane - opóźnij zdarzenie: 15min. Ewentualnie można by się jeszcze zabezpieczyć przy pomocy zmiennych lamy.

Drugiego problemu nie da się rozwiązać. Nie da się stworzyć warunku opierającego się o wyświetlany obraz na ekranie. Nawet w płatnym Taskerze tego nie widziałem.

jurekn73   2 #8 10.07.2012 08:21

Ja używam prosty program z marketu... eh, z google play, który nazywa sięautomate it i nie narzekam, bardzo prosty,zajmuje mało miejsce i ramu. Próbowałem kiedyś Lame, ale dla moich potrzeb za dużo i za długo konfigurowania i w tamtym czasie interfejs był nie fajny :) ale program bardzo dobry, jak tasker i wsponiany przeze mnie automateit.

  #9 10.07.2012 08:50

Albo ja mam innego andka, albo te profile zwyczajnie posiadam xD Android 4.0.4, HTC Wildfire S.

underface   14 #10 10.07.2012 09:23

nieźle się naprodukowałeś:D gratuluję, program jest mi znany ale nie aż do tego stopnia;)

mateooshn   4 #11 10.07.2012 10:11

@kamil_w: To już właśnie zrobiłem samemu :)

Ale mam jeden problem, bo ustawiłem sobie tak:
Warunek: bateria poniżej 12%
Akcja: Pokaż przypomnienie, Odtwórz dźwięk
Powtarzanie: co 5 minut

Sęk w tym że:
a) Po dłuższym czasie mam dziesiątki ikonek z domkami w panelu powiadomień
b) Wolałbym pop-up
c) Pod ładowarką też przychodzą powiadomienia (niepożądane).

Autor edytował komentarz.
kamil_w   11 #12 10.07.2012 10:21

@jurekn73
"nie był fajny" albo "był (jaki?) niefajny" ;)

@arx
W Androidzie są 3 tryby pracy dźwięku: ustawiony przez użytkownika, tylko wibracje i wyciszony. Dla niektórych to za mało. ;)

@mateooshn
... miałem Ci podać rozwiązanie, ale przeglądając problemy ludzi z forum.android.com.pl znalazłem jeszcze kilka zastosowań Lamy i tak oto jest materiał na kolejny wpis. ;)

drake88   2 #13 10.07.2012 13:54

Włączony gps nie wyczerpuje baterii, dopiero gdy uruchomimy aplikacje która chce skorzystać z tego gps tak wiec wyłączanie GPS nie daje nam zadnej korzyści.

kamil_w   11 #14 10.07.2012 15:03

Daje korzyść. Uniemożliwia aplikacjom korzystanie z niego, tak więc np. żaden Facebook nie będzie podawał Twojej lokalizacji inny.

Innymi słowy - GPS działa wtedy, gdy my tego chcemy, a nie gdy chce tego system/aplikacje.
Poza tym włączony GPS zużywa energię. Mało, ale jednak. To tak, jak z laptopem w trybie uśpienia. Laptop taki może być wybudzony nawet po tygodniu, ale stan naładowania baterii zmaleje. To samo tyczy się telewizora, budziko-zegarka czy nawet ładowarki podpiętej do sieci bez podłączonego telefonu.

jurekn73   2 #15 11.07.2012 08:35

@kamil_w racja ;) byk że wstyd mówić... :) co do FB to w opcjach wyłącza się jego możliwość do korzystania z gpsu, ale i tak włączony zawsze zużywa i na bank jakaś aplikacja próbuje ise do niego podkraść ;)

Twój artykuł jest bardzo dobry i opisałeś baaardzo wiele. Ja z moim automateit mam mało regułek, jedynie to , że po wygaszeniu ekranu wifi samo mi się wyłącza(nie mam pakietów, bo w bajecznym t mobile rok temu do abonamentu 50 zł nie dodawali nawet nędznych 100 mega za darmo...), automatycznie włączanie i wyłączanie trybu samolotowego od 1 w nocy do 6 rano i... i tyle ;) mam na pulpicie widget od gpsu w rzie czego, ale korzystam jak tylko nie znam jakiegoś adresu(ofc z mapami offline - program iGo - o jak wspomniałem brak pakietu).

Pozdrawiam ;)

Autor edytował komentarz.
  #16 11.07.2012 10:22

@kamil_w Wręcz przeciwnie ;O To są podstawowe profile dźwięku, natomiast można sobie ułożyć własny profil w ustawieniach profili. Dlatego mnie to dziwi ;d

kamil_w   11 #17 11.07.2012 11:23

hmmm... Może faktycznie HTC dodaje tę funkcjonalność od siebie?

underface   14 #18 11.07.2012 13:18

@kamil_w czy na tel masz ICS? bo u mnie np, wywala jakoś konflikt z tym systemem "ICS not supported" dla wł/wył apn

kamil_w   11 #19 11.07.2012 14:15

Tak. Mam Samsunga Galaxy S2 z Androidem w wersji 4.0.3 (I9100XXLPW). To, o czym piszesz to nie konflikt Lamy i ICSa, ale fakt, że ta funkcja jest w Lamie dla starszych systemów. W ICSie po prostu nie ma potrzeby wyłączania i włączania APNa. Bo i po co skoro jest dostępna funkcja włączania i wyłączania danych pakietowych? Przecież włączanie i wyłączanie APNa było niedoskonałym rozwiązaniem zastępczym do osiągnięcia właśnie włączania i wyłączania danych pakietowych.
No chyba, że chcesz przełączać stan APNa z jakiegoś innego powodu. Tylko nie mogę wymyślić jaki to mógłby być powód. Ewentualnie może dałoby się to zrobić za pomocą wtyczki Secure Settings i opcji Run:Command.
Podejrzewam, że jakieś polecenie zaczynające się od magicznego "su" rozwiązałoby problem.

  #20 11.07.2012 14:26

@jurekn73 wyłączanie WIFI przy wygaszonym ekranie można ustawić standardowo w Androidzie (ja mam 2.3), przez ustawienia zaawansowane za zakłade z WIFI w ustawieniach telefonu

underface   14 #21 11.07.2012 19:59

@kamil_w
no tak anp nie ma sensu zmieniać - chodzi mi o dane pakietowe - a jakoś tak z przyzwyczajenia od andka 2.1 zabrnąłem w to apn;)

Onlinemaster   9 #22 11.07.2012 22:19

Fajna aplikacja, chyba najlepsza w swoim rodzaju, jednak sprawdzanie położenia po BTS-ach u mnie egzaminu nie zdaje, byłem "w domu" mimo iż byłem już na drugiej dzielnicy mojego miasta bo ten sam nadajnik który Lama widziała w domu odbierała i tam, pomogło włączenie nadajnika Bluetooth w domu i przestawienie Lamy na niego. Sama Lama też zżera dużo prądu, do tego włączony na stałe bluetooth, daję sobie radę bez Lamy choć zabawka z niej niezła ;-)

kamil_w   11 #23 11.07.2012 22:27

Onlinemaster napisał:
"Sama Lama też zżera dużo prądu"

Bo ja wiem. Tyle mi tej baterii zużywa, że nawet jej nie ma w wykazie aplikacji zużywających baterię. Może i zużyła mi z 1% baterii (jako usługa, a nie jako aplikacja), ale uważam, że biorąc pod uwagę możliwości aplikacji i to, jak ułatwia korzystanie z urządzeń z Androidem, ten 1% to pikuś. Zdecydowanie więcej zyskuję dzięki wyłączanemu WiFi i HSDPA.

  #24 12.07.2012 14:07

Kamil_W Jak można taką nietypową sytuację rozwiązać: w rejonie "Dom" telefon (SGS2) łączy się z siecią WiFi (jeśli jest oczywiście dostępna) po połączeniu rozłącza się i ponownie się z nią łączy. Jest na to jakiś sposób.

hubert21   1 #25 12.07.2012 19:42

kamil_l mam nietypową sytuację: czy jest możliwość aby mój telefon (SGS2) łączył się w rejonie "Dom" z wybraną siecią "WiFi" uzyskał połączenie i wyłączył moduł "WiFi aby następnie znowu połączyć się z tą siecią, Myślisz, że można takie coś w Lamie ustawić?

matio   6 #26 13.07.2012 01:20

Świetny tekst, czekam na kolejny z tej serii :) Bardzo się przyda.

Jaahquubel_   13 #27 26.07.2012 18:10

Świetny wpis! Wszedł na główną chwilę po tym, jak zainstalowałem Lamę.
Lamę chwalę sobie bardzo. Trzeba z nią jednak uważać. Ustawiłem niefortunny warunek i zaczął się drenaż baterii - chciałem dostawać sygnał dźwiękowy po tym jak bateria się naładuje, niestety, w warunkach ustawiłem poziom naładowania baterii, ale nie ustawiłem stanu baterii na "Ładowanie". Tak więc warunek był sprawdzany cały czas.

Dodam jeszcze, że Lama bezproblemowo współgra z GO SMS Pro - zmienia w tym programie sygnał smsa w zależności od profilu - czyli mam profile jak w Nokii.

Czy możesz opisać zgranie Lamy z Secure Settings? Chodzi mi o możliwości, nie o sposób.

kamil_w   11 #28 27.07.2012 00:00

Opisując dany temat staram się go wyczerpać. Nad napisaniem takiego tekstu trzeba przysiąść. Obecnie cierpię na brak czasu więc raczej póki co nic nie mogę obiecać. Mam w planach napisanie drugiego wpisu o Lamie i opis programu SpikIt.

  #29 11.08.2012 14:21

Albo się nie mogę doszukać albo tej opcji nie ma. Chodzi mi o sortowanie kolejności akcji w jednym zdarzeniu. Gdy stworzy się zdarzenie a potem doda kilka akcji to czasami muszę dodać jeszcze jedną ale albo na początek lub gdzieś w środek. Zmuszony jestem wtedy kasować wszystkie akcje i zacząć od miejsca gdzie nowa akcja miała być wstawiana.

  #30 11.08.2012 15:23

W programie na temat funkcji zmiany podświetlenia ekranu opisujesz,że w niektórych androidach należy wyłączyć i włączyć ekran aby zmiana podświetlania nastąpiła i tak faktycznie jest u mnie ale dlaczego np. inny program z tej serii (MyProfiles) bezproblemowo sobie radzi ze zmianą a Lama jednak wymaga wcześniej opisanego zabiegu?

  #31 14.08.2012 14:24

Koszmar.Żeby to ustawić to trzeba chyba najpierw doktorat zrobić,albo litra wydudlić,bo na trzeźwo czarna magia.A tak w ogóle to po co toto komu.Niepotrzebny wodotrysk.

kamil_w   11 #32 15.08.2012 00:05

@mrtur
Z tym podświetleniem ekranu to nie wiem. Trzeba by zapytać autora. Podobna sytuacja była np. z włączaniem i wyłączaniem danych pakietowych. Google dodało jakieś zabezpieczenia do Androida i trochę czasu zajęło, aż ktoś wpadł na pomysł jak to obejść.

Co do kolejkowania akcji to można to chyba zrobić przy pomocy akcji "Kolejkuj inne zdarzenie".

@zbigzydecki
E tam. Jak koszmar? Wystarczy umiejętność logicznego myślenia. W tekście przedstawiłem krok po kroku tworzenie zarówno prostych, jaki i bardziej skomplikowanych reguł. Właśnie po to, żeby nie trzeba było "dudlić litra". ;)

  #33 15.08.2012 15:46

Zgadzam się z "kamil_w"
Program tylko wymaga logicznego myślenia i może bardzo dobrze zautomatyzować niektóre zadania co pozwoli na pozbycie się kilku aplikacji które to były dla danego użytkownika niezbędne a tak Lama jako jeden program te funkcje wykona. Dzisiaj dzięki niej stworzyłem sobie budzik który to na podstawie sprawdzania zależności czy jestem w domu oraz czy nie jest przypadkiem święto wolne od pracy odtwarza dźwięk lub nie.

  #34 16.08.2012 18:24

Nie potrafię ustawić exDialera tak jak tu jest przedstawione tzn. po wykręceniu numeru i zakończeniu rozmowy telefon wraca mi do pulpitu czyli tak jak ma być, ale po odebranym telefonie gdy korzystam z jakiejś aplikacji system do niej nie wraca tylko również na pulpit.
Nie do końca rozumiem tego wpisu "aktualna wartość" przy "Przejście do ekranu domowego, czyli na pulpit tylko w przypadku rozmowy wychodzącej" oraz ogólnie działania zmiennej lama.

Mam prośbę do autora o wytłumaczeniu mi krok po kroku jak to powinno działać, z góry dziękuje i przy okazji gratuluje napisania świetnego poradnika który bardzo przybliżył mi ten program :)

Pozdrawiam ;)

mrtur   1 #35 18.08.2012 08:37

Masz warunek i akcję.Lama sprawdza zadane warunki i jeżeli się zgadzają wykonuję zadane akcje.
Zmienna to jest coś co się nie zmienia aż do jej zmiany :)
Wiem zabrzmiało dziwnie ale tak to wygląda.
Załóżmy:
Nadajesz warunek
1.sprawdź czy jest włączone wifi i jeżeli jest włączone
Nadajesz akcję
1.ustaw zmienną "wifi" (nazwa tak na prawdę dowolna ustawiona przez użytkownika) na "on" (również nazwa dowolna)

Od tej pory gdy włączysz wifi to zmienna "wifi" ma wartość "on". Ważna sprawa jest taka,że ta zmienna ma już cały czas wartość "on" nawet jak wifi wyłączysz. Aby ją zmienić należy nadać jakiś inny warunek który to zmienia np.

Nadajesz warunek
1.sprawdź czy jest wyłączone wifi i jeżeli jest wyłączone
Nadajesz akcję
1.ustaw zmienną "wifi" (nazwa tak na prawdę dowolna ustawiona przez użytkownika) na "off"

"Aktualna wartość" to nic innego jak właśnie sprawdzenie przez Lamę wartości zadanej zmiennej np.

Jeżeli zmienna "wifi" ma "aktualną wartość" ustawioną na "on" to wykonaj to lub tamto a gdy zmienna "wifi" "nie jest aktualną wartością" (czyli ma jakąkolwiek inną wartość niż "on" a nie tylko "off") to wykonaj to lub tamto.

mrtur   1 #36 20.08.2012 16:54

Ma ktoś pomysł na wykonanie takiej akcji:
Uruchomi mi się teminal
Zostaną wpisane pewnych komend
Zamknie się terminal

Ewentualnie inne rozwiązanie.

Wiem,że jest np.Gscript. Po utworzeniu skryptu i załadowaniu do Lamy i uruchomieniu zdarzenia skrypt działa prawidłowo ale dostaję wtedy komunikat od Gscript,że aplikacja ma FC i wymaga zamknięcia. Wtedy muszę tapnąć OK a to mi nie odpowiada bo chcę aby to wszystko działało z automatu.

Jaahquubel_   13 #37 05.09.2012 21:05

Lama już mi nie zmienia dzwonka w Go SMS Pro. :(

  #38 18.09.2012 12:39

Jak ustawic taka akcje:
Jestem w rejonie PRACA, SSID wifi = "wifipraca" wlacz wifi.
Jestem w rejonie PRACA, trace zasieg "wifipraca" wylacz wifi, wchodze w zasieg "wifipraca" wlacz wifi
Trace zasieg "wifipraca" i jestem poza rejonem PRACA wylacz wifi

  #39 20.09.2012 10:59

Mozna w LAMIE nadawac priorytety zdarzeniom, np wylacz wifi w godzinach 22-7 ma wiekszy priorytet niz wkraczam w rejon praca wlacz wifi?

JurGraf   1 #40 27.09.2012 12:53

Dzięki wielkie Autorowi i wszystkim tu piszącym różne przeróżności
– za nieocenioną pomoc, jaką można czerpać z Tego Bloga.
Inne programy profilujące poszły do lamusa, nawet wielki Tasker z jego możliwościami ukrytymi za barierą językową i koniecznością konstruowania trudnych do wyczucia sekwencji szyfrów…
Lama jest rewelacyjna.
Pozdrawiam
Jerzy – „JurGraf”

  #41 02.10.2012 21:11

Ciekawe tematy tutaj,pracuję nad Lamą trochę inaczej...upraszczam,moimi profilami są tutaj wydarzenia ..ale nie o tym.
Jak mogę i czym ustawić wyprzedzenie czasowe ,tzn mam spotkanie o 10.oo w kalendarzu.
Więc profil Spotk. włącza się punktualnie,a ja chciałbym by włączał się np.10min wcześniej. Rozwiązaniem prostym jest zmiana w kalendarzu ale tam właśnie wiem o której punktualnie zaczyna się zdarzenie.

zibdor@gmail.com

  #42 02.10.2012 21:15

Jeszcze jedno...szukałem i nie wiem...jakim poleceniem powrócić do ostatnio używanego profilu ?? dzięki

zibdor@gmail.com

szymon1051   1 #43 15.10.2012 18:51

A jak zrobić żeby jak wyjdę po za wifi "dane w tle" się wyłączały ?

wojted   3 #44 05.11.2012 16:05

Naprawdę bardzo dobry wpis. Dzięki!

  #45 28.11.2012 12:36

Ma ktoś pomysł jak np zmienić apn'a po uruchomieniu aplikacji? Mam dwa apny (jeden działa mi z poczta korporacyjna) a drugi z pozostalymi uslugami i mam dosc przelaczania tych apnow :-). Idzie jakos to w lamie wyklikac? (chodzi mi o te czesc gdzie zmienia sie apn)

  #46 30.11.2012 14:31

Witam. Nie znalazłem nigdzie w zasobach "akcji" Lamy ustawień operatora GSM. Jako klient Play mam możliwość wyboru pomiędzy Play, Orange a Plus. Potrzebował bym taką funkcjonalność:
Jeśli połączony z SSID o konkretnej nazwie wybierz tylko operator GSM Plus. Być może ktoś z wyjadaczy Lamowych podpowie. Dzięki z góry

  #47 13.12.2012 23:19

witaj. bardzo podoba mi się ten artykuł, zrobił na mnie dobre wrażenie. zachęciłeś mnie do zainstalowania lamy. ale napotkałem kilka problemów, z którymi nie potrafię sam sobie poradzić. byłbym wdzięczny, gdybyś rzucił na nie okiem, a może i odpisał=)

1. chyba proste, ale nie wiem jak to zrobić- mam: gdy słuchawki włączone, włącz profil słuchawki.
świetna sprawa, ale co zrobić, żeby po odłączeniu słuchawek włączył się profil odpowiedni dla danego miejsca, czy czasu?

2. czy lama może ustawić sieci priorytetowe? nie wiem czy tak się nazywają, ale rzecz w tym, ze jestem w play, a oni maja dupiany zasięg, i zawsze musze ręcznie przestawiać na roaming krajowy w plusie, da się ustawić tak, zeby dzięki lamie automatycznie łączył sie z plusem, i dopiero gdy go nie znajdzie, szukał playa?

3. czy jest możliwość włączenia automatycznego uzupełniania np loginów na stronach internetowych ( a przynajmniej jednej konkretnej, która służy do logowania do sieci wifi)? bo ciągłe wpisywanie po każdej utracie sygnału mnie męczy.

pozdrawiam=) i liczę na odp!

  #48 29.12.2012 22:41

Wiecie może jak wlaczyc za pomoca akcji internet mobilny? ...ale nie transfer danych (tylko) tylko internet wlaczony i wylaczony w htc wildfire. Wykonalem akcje transfer danych ale w tedy musi byc internet wlaczony i w momencie gdy transfer danych jest wylaczony a ja np chce poserfowac to pojawia sie problem. Chodzi mi o to aby np 2 razy w ciagu dnia wlaczyl sie internet na 10 min aby zciagla sie poczta.

  #49 07.03.2013 22:15

Witam wszystkich,
Podobnie jak większość zafascynowany wątkiem autora zainstalowałem Lamę. W miarę poznawania programu zamarzyła mi się pewna funkcjonalność. Mam zdefiniowanych kilka profili, między innymi "Spotkanie".
Istnieje możliwość zdefiniowania takiej akcji aby po zmianie na profil "Spotkanie" następowało przekierowanie rozmów przychodzących na inny numer?
Będę wdzięczny za informację.
Pozdrawiam.

  #50 11.03.2013 09:48

Super poradnik, gratuluje. Mam pytanie czy możliwa jest automatyczna zmiana sieci? Tzn. w obszarze dom zmienia mi sieć na XX a w innym zmienia sieć na YY. Niestety w domu mam kiepski zasięg play. Będę wdzięczny za odpowiedź.

pozdrawiam

  #51 26.03.2013 10:02

Witam!
Mam do Fanów i Speców od Lamy następujące pytanie:
Czy da się ją jakimś jednym skrótem WSZYSTKIE ustawienia aktywować/dezaktywować???
Chodzi mi o taką możliwość, jaka jest ręcznie po parunastu.... kliknięciach na wszystkich grupach
zadań DISABLE ALL / ENABLE ALL.
Mam ustawienia w róznych grupach np. WiFi, BT, Dane, Profile, a nie da się ich zrobić w podgrupach,
żeby jedna globalna o nazwie np. Lama jednym kliknięciem wyłączała/włączała wszystko....
Lama świetnie wspomaga w codziennym życiu, ale czasem są sytuacje wyjątkowe, w których
nie chcę, żeby zachodziły ustawione akcje... np. w szpitalu, samolocie, itp...
Będę wdzięczny za informację, czy takie ustawienia są do zrobienia....
Pozdrawiam

  #52 26.03.2013 10:52

Witam!
Mam do Fanów i Speców od Lamy następujące pytanie:
Czy da się ją jakimś jednym skrótem WSZYSTKIE ustawienia aktywować/dezaktywować???
Chodzi mi o taką możliwość, jaka jest ręcznie po parunastu.... kliknięciach na wszystkich grupach
zadań DISABLE ALL / ENABLE ALL.
Mam ustawienia w róznych grupach np. WiFi, BT, Dane, Profile, a nie da się ich zrobić w podgrupach,
żeby jedna globalna o nazwie np. Lama jednym kliknięciem wyłączała/włączała wszystko....
Lama świetnie wspomaga w codziennym życiu, ale czasem są sytuacje wyjątkowe, w których
nie chcę, żeby zachodziły ustawione akcje... np. w szpitalu, samolocie, itp...
Będę wdzięczny za informację, czy takie ustawienia są do zrobienia....
Pozdrawiam

gregorxxx76   1 #53 29.03.2013 17:32

Witam.
Mam pytanie do twórców programu "Lama".
Czy można ułożyć zdarzenie aby Go launcher ex uruchamiał się domyślnie jako aplikacja startowa po włączeniu telefonu i jak to krok po kroku zrobić ?
Pozdrawiam.

gregorxxx76   1 #54 29.03.2013 17:32

Witam.
Mam pytanie do twórców programu "Lama".
Czy można ułożyć zdarzenie aby Go launcher ex uruchamiał się domyślnie jako aplikacja startowa po włączeniu telefonu i jak to krok po kroku zrobić ?
Pozdrawiam.

  #55 02.05.2013 08:51

Witaj
Może dodasz ten temat o Lamie na nowym forum http://forum.androidnow.pl/forum.php
Miałem założyć ale widzę że włożyłeś w to sporo pracy i nie chce Ci tego zabierać. Chyba że wyrazisz taką zgodę to wtedy założę z odnośnikami Twoimi.

  #56 07.05.2013 08:47

A czy można zrobić tak aby Lama nie zmieniała profili? Pousuwałem wszystkie już parę razy i ciągle przywraca a ja po prostu stworzyłem dwa rejony, praca -dom, i stworzyłem dwa zdarzenie: wi-fi ON/OFF i nic mi więcej do życia nie potrzeba! Żadne zmiany dźwięków a Lama z uporem ciągle zmienia na cichy, w nocy włączyła mi tylko wibracje, ehhh. Zablokowałem zmianę profili na "nigdy, coś tam w czasie apokalipsy" ale to chyba nie tędy droga bo teraz ciągle mam w pasku, Lama - cichy, mimo, że wszystkie dźwięki są ok. Jakieś pomysły?

  #57 20.06.2013 12:13

Witam mam pytanie do autora blogu
piszesz odnośnie dodawania funkcji GPS
ostatnim krokiem jest dodanie akcji Locale Plugin > secure Settings> GPS i tutaj właśnie mam problem nie mam tej opcji.
jedyne co może być źle to miałem dodać funkcje OR (a dodałem warunek) bo nie widzę w ogóle jak mam dodać funkcje.
Proszę o pomoc

  #58 29.06.2013 21:22

zima2005. Musisz pobrać z google play secure settings, zainstalować a potem z poziomu programu secure settings, ściągnąć dodatek "helper". Jak to będziesz miał zainstalowane to w opcjach programu secure settings wchodzisz w "helper actions" i zaznasz opcje które potrzebujesz(m.in. GPS,NFC itp.)

  #59 16.07.2013 20:43

Witam. Dało by się ustawić tak ze rozmawiając z kimś program ten automatycznie kończył by rozmowę po 14 minutach?

  #60 11.09.2013 01:21

Witam,

czy można ustawić Lamę tak aby nie trzeba było uczyć jej danych miejsc jak dom czy inne? Chciałbym aby zawsze - niezależnie czy jestem w domu czy u ciotki - o 22 włączał mi tryb samolotowy i tak samo o 8 rano go wyłączał / przechodził do transferu GSM? Jak to ustawić ponieważ wg moich prób to nie działa.

  #61 13.09.2013 23:39

Prośba

Czy ktoś mógłby mi opisać jak w Lamie ustawić aby po wyjściu z domu regularnie co 30 minut łączył się z internetem (synchronizował gmaila) a następnie po zakończeniu synchronizacji np po 2 minutach internet automatycznie się wyłączał samodzielnie. Dziękuję za pomoc.

  #62 16.09.2013 17:09

Witam.
Czy istnieje lama na windows phone 8?

  #63 14.11.2013 18:19

A ja ustawiam warunek np. aby w godzinach 12-14 włączał profil "wyciszony" i ok włącza, tyle że o 14.01 nie przechodzi w poprzedni (ustawiony przed włączeniem "wyciszonego").

  #64 24.11.2013 13:22

Jak chce ustawić żeby wifi samo się włączało gdy uruchomie ekran ale jak mam ustawione żeby się wyłączało jak zgaszę ekran ale nie jak coś pobieram np. aplikację czy film. Pomoże mi ktoś!?

  #65 24.11.2013 13:23

Jak chce ustawić żeby wifi samo się włączało gdy uruchomie ekran ale jak mam ustawione żeby się wyłączało jak zgaszę ekran ale nie jak coś pobieram np. aplikację czy film. Pomoże mi ktoś!?

  #66 24.11.2013 13:24

Jak chce ustawić żeby wifi samo się włączało gdy uruchomie ekran ale jak mam ustawione żeby się wyłączało jak zgaszę ekran ale nie jak coś pobieram np. aplikację czy film. Pomoże mi ktoś!?

remik2012   4 #67 07.04.2014 16:44

Mam pytanie... jak zapisać utworzone zdarzenie? Bo tworzę już czwarty raz to samo zdarzenie i nie ma go na liście zdarzeń LAMY, żadnego przycisku ZAPISZ też nigdzie nie ma :(

  #68 24.05.2014 16:32

Witam,
czy jest możliwość automatycznego wysłania mila np po wkroczeniu w dany obszar (mail o treści 1), po jego opuszczeniu (mail o treści 2) ? Używam klienta Aquamail i IMAP, ale jeśli da się w innym programie - będzie OK

kamil_w   11 #69 04.06.2014 18:13

W Automagic na pewno się da.

  #70 18.08.2014 17:47

Czy jest jakiś sposób na automatyczną zmianę trybu pracy telefonu w zależności od lokalizacji ?
Chodzi mi o zmianę z trybu "Tylko WCDMA" na "Tylko GSM"
Mam słaby zasięg sieci i denerwujące jest ręczne zmienianie trybu

  #71 28.09.2014 12:40

Wpis jest dość wiekowy, zatem poinformuję iż ustawianie włączania wifi, pakietu danych, oraz ich wyłączanie opierając się na lokalizacji jest banalnie proste do ustawienia. Nie trzeba korzystać z żadnych dziwnych programów typu play24.

pkolasa   2 #72 15.12.2014 15:56

@wwojtek (niezalogowany): Jest, tylko musisz mieć zdaje się system z gatunku "modowanych", np. Cyanogenmoda. Sprawdzone własnoręcznie na CM10, w celu oszczędzania baterii na zasadzie prostych w sumie reguł: w zasięgu WiFi - jako warunek wybierasz wszystkie sieci WiFi np. w pracy / domu / uczelni / szkole, w zaawansowanych ustawiasz opóźnienie wykonania na 1-2 minuty (żeby np. przejście obok budynku nie spowodowało przełączenia, a jedynie jak jesteś tam chwilę dłużej) i jako akcję Zmień typ sieci na 3G.
Można to ustawić w odniesieniu do lokalizacji, tylko:
a) nie wiem czy Lama nie zachowa się tak, że uzna iż warunek (podłączenie do nadajnika) przestał być spełniony po zmianie sieci - bo to rozłącza telefon z nadajnikiem i mogłoby spowodować problem
b) w obrębie jednej miejscowości, szczególnie mniejszej, mogłoby być trudne z racji rzadko rozstawionych nadajników.

  #73 21.01.2015 22:41

@Anonim (niezalogowany):
Witam

Wiem, że minęło sporo czasu od Twojego posta, ale właśnie się na niego natknąłem. Zrobienie tego jest o dziwo bardzo proste:
ustawiasz sobie nazwę grupy z np. "." żeby pojawiała się na samej górze, a w środku dodajesz 2 zdarzenia:
1. Lama off :
warunek "ZMIENNA LAMY" kiedy "LAMA" (moja nazwa zmiennej to lama) jest równe "0"
akcja "ZMIENNA LAMY" ustaw zmienną "LAMA" na "0"
2. Lama on :
warunek "ZMIENNA LAMY" kiedy "LAMA" jest równe "1"
akcja "ZMIENNA LAMY" ustaw zmienną "LAMA" na "1"

Teraz pozostaje Ci tylko do wszystkich zdarzeń które chcesz wyłączać dopisać warunek: "ZMIENNA LAMY" kiedy "LAMA" jest równe "1"

Dzięki temu jak ręcznie uruchomisz akcje zdarzenia z pkt. 1. (przytrzymać zdarzenie palcem i wybrać "uruchom akcję zdarzenia") żadne inne zdarzenie nie będzie spełniało wymaganych warunków, dopóki nie uruchomisz zdarzenia z pkt. 2.

Pozdrawiam

  #74 08.02.2015 08:25

Czy mozna transfer danych ustawic tak aby telefon wybierał aero2 a nie internet operatora

kasalkeram   3 #75 08.02.2015 08:32

jak ustawić domyślnie w lamie priorytet wyboru dla aero2

Autor edytował komentarz.
  #76 02.03.2015 13:03

Witam, aplikacja rzeczywiście ma możliwości, ale mam problem z warunkami typu ORAZ i LUB. Po wejściu do nich i zdefiniowani np. dwóch warunków i cofnięciu się o poziom do góry warunki znikają, tj. po ponownym wejściu w ORAZ lub w LUB warunków nie widać, a wyświetlają się puste nawiasy. Coś robię nie tak? Mam S3.

  #77 18.03.2015 12:22

Widzę Panie Kamilu, że Pan wchodzi codziennie, jednak na powyższe zapytanie nie dostałem odpowiedzi.

kamil_w   11 #78 18.03.2015 13:25

@Anonim (niezalogowany):

Zaglądam na DobreProgramy, ale nie pod każdy wpis. ;)

Ciężko mi odpowiedzieć na pytania dot. Lamy, bo od dawna używam Automagic.

Autor edytował komentarz.
  #79 21.06.2015 21:28

Mam problem z odinstalowanniem aplikacji? Ktoś coś pomoże?

  #80 03.12.2015 22:13

Ja od czasu zmiany telefonu na Xiaomi Redmi Note 2 Prime mam problem z Lamą, nie wykrywa mi nadajników, ma ktoś pomysł jak to naprawić?

  #81 19.01.2016 11:22

@kamil_w: Czy w Automagic jest opcja lokalizacji po sieciach wifi i urzadzeniach bluetooth?

kamil_w   11 #82 19.01.2016 19:50

@up
Na podstawie GPS, widoczności sieci WiFi, podłączenie do WiFi i podłączenia do Bluetooth. Nie widzę opcji do rozpoznania lokalizacji na podstawie widoczności urządzenia Bluetooth.

  #83 06.05.2016 16:43

Witam Wszyskich maniaków androida . Mam taki problem założyłem do samochodu Navrod Smart Duo z 4.2.2 z root, aplikacja Auto Sleeper połowicznie załatwia mój problem ( aplikacja wprowadza w stan uspienia gdy odłączam zasilanie, i budzi gdy włączam zasilanie ) gdyż tablet jest zabudowany i gdy czasami bateria się rozładuje całkowicie muszę wszystko rozbierać aby dostać się do przycisku on/off. Moim marzeniem było by to gdy podłączam ładowanie ( tablet całkowicie rozładowany - przekręcam kluczyk w stacyjce ) tablet się uruchamia ( bez naciskania przycisku on/off ) po prostu zamiast ikonki ładowania na ekranie miałby sie włączyć.

kamil_w   11 #84 07.05.2016 14:54

@Anonim (niezalogowany): Nie ma opcji, by włączyć urządzenie fizycznie, gdy ono jest wyłączone. Co mogę zaproponować to po odłączeniu od zasilania niech włącza się oszczędzanie baterii i tryb samolotowy. Urządzenie powinno czuwać przez kilka/kilkanaście dni.

  #85 06.06.2016 21:57

Witam. Mam pewien problem. Mam zamiar zabudować mój tablet( nexus 7 2013) w samochodzie, chce zrobić tak: zasilanie do tabletu poprzez kabel OTG Y i nim do aktywnego huba. I tu moje pytanie, czy da się w lamie ustawić tak żebym mógł ładować tablet i jednocześnie łączyć się z hubem?.
Jeżeli tak to prosił bym bardzo o jakieś instrukcję, bo stoję już parę dni w miejscu i nie wiem co robić. Dodam że tablet jest po roocie i jest na androidzie 6.0.1. Pomóżcie

  #86 07.06.2016 19:33

Witam. Czy Lama potrafi wysyłać automatyczne smsy w zależności od lokalizacji?

  #87 07.06.2016 19:35

Czy Lama potrafi wysyłać sms w zależności od lokalizacji?

  #88 29.06.2016 08:44

jak zrobić żeby komurka nie wyłączała się sama na poziom całkowitego wyłączenia

cross099   1 #89 04.07.2016 22:37

Czy ktoś mi może pomóc? mam Xperie Z1 i soft 5.1.1 oficjalny. Chciałem trochę pogrzebać i zautomatyzować ja. Wszystko działa w sumie fajnie oprócz akcji którą chce uzyskać która ma wyglądać tak Bluetooth jest włączone cały czas mam w Yanosiku właczone ze po połączeniu z Bluetooth uruchamia się Yanosik. Następnie w Lamie ustawiłem że po włączeniu Yanosika włacza GPS dzięki funkcji Secure Settings. No i dalej bym chciał aby jeszcze Lama włączyła internet pakietowy. Ale właśnie z tym ostatnim jest problem bo internet sie nie włącza w ogóle... Próbowałem też opcji testuj i nic.. Ma ktoś jakieś pomysły?


Edit

Dodam że próbowałem też przez Secure Settings ale tam coś się dzieje i wywala "An Error Occurentwhile executing Action: Mobile Data!"

ten30   1 #90 15.05.2017 11:54

witam,
czy jest możliwość ustawienia budzika tak że po jego wyłączeniu zniknie ikonka w statusbarze?

  #91 16.05.2017 15:29

@ten30: nikt Ci tu nic nie powie

kamil_w   11 #92 17.05.2017 17:20

@ggn (niezalogowany):

A nieprawda. :P

@ten30
Spróbuj Timely. Nie używam Lamy od dawna i Timely też zastąpiłem innym budzikiem, ale:

Spróbuj np. ustawić w lamie, żeby codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 0:01 tworzyło w Timely jednorazowy alarm o nazwie Budzik1 o godzinie 7:00. Jak budzik zatwierdzisz to ikonka powinna znikać (o ile nie będzie innych aktywnych alarmów).

Marucins   5 #93 22.07.2017 12:09

Autorze w co lepiej ulokować kasę "Tasker" czy "Automate"?
- Czym to się różni?
- Co pozwoli na większe możliwości?
- Jak z intuicyjnością i obsługą?

  #94 24.07.2017 13:58

Potrzebuję funkcjonalności polegającej na tym że:

Myszka bluetooth - klikam jeden z 4 fizycznych przycisków
Na tablecie odpowiada to kliknięciu w określonym miejscu w otwartej aplikacji.

Czy Lama się do tego nadaje? Jeśli nie, to czego użyć ?

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.