Pytania z ostatniego tygodnia

Jako, że moje artykuły dotyczące sprzętu (oprogramowania itp.) znaleźć można już na całkiem sporej ilości stron (for, blogów itp.), a prawie wszędzie podpisane zostały one moim adresem email lub inną formą kontaktu dostaje sporo wiadomości zwrotnych z najróżniejszymi pytaniami. Dzisiaj podzielę się najgłupszymi z nich.

Witam, znalazłem pana adres w jednym z forum. mam pytanie, nie wiem czy wybrać słuchawki czy nauszne. Słyszałem, że te nauszne mają o wiele lepszą jakość dźwięku, ale nie jestem pewien czy jeżeli mam mp3 to je podłącze, proszę zerknąć (...)

Tutaj był link do słuchawek za około 50 złotych (jack 3.5), które nie wyróżniały się niczym szczególnym i były douszne, a nie nauszne (zgrozo pisało o tym na stronie sklepu). Prócz tego, że z wiadomości niestety, ale nie wiele dało się wynieść. Z jej nie opublikowanej części również. Nauczony doświadczeniem nie odpisałem, ponieważ wiem, że taka dyskusja ciągnie się później tygodniami o słuchawki za 50 zł ....

Witam, Nie wiem jak taka nie kompetentna osoba jak Pan, może pisać artykuły, które potem czytają ludzie. Napisał Pan, że procesor i3 2310M jest 2 rdzeniowy i 4 wątkowy, jest to oczywista głupota ponieważ na Windowsie widzę dokładnie ten model procesora i widzę dokładnie, że mam 4 rdzenie. Proszę o poprawienie artykułu oraz dopisanie dzięki komu było to możliwe i kto zwrócił uwagę. (...)

No tak, a jakby inaczej, jeszcze wyślę kwiaty, a w między czasie dostarczę czekoladki. Procesor jest 2 rdzeniowy i 4 wątkowy. Jak się mylę oświeć mnie ktoś. Zresztą podziwiam człowieka, że udało mu się wygrzebać z komputera taką informację. Widocznie ta osoba chce zostać zbawcą sieci i naprawiać błędy niekompetentnych osób mojego pokroju.

Witam Pana, widziałem pańskie artykuły na **** chciałem się zapytać, dlaczego tak pozytywnie ocenione zostały telewizory marki *****. Zastanawiamy się z żoną nad zakupem właśnie tego modelu. Nie wiem tylko czy będę mógł podłączyć DVD oraz czy ten telewizor ma internet. (...) słyszałem, że telewizory tej firmy się nie psują

To jest już standard. W sezonie dostaję tego więcej od reklam. Podsumowując poleciłem wybierać telewizor według modelu, a nie według firmy oraz oświeciłem tą osobę, że telewizor nie ma internetu, trzeba go podpiąć z kabla.

(...) nie rozumiem dlaczego kiedy robię zdjęcia pod słońce uzyskuje na aparacie białe koła, tak jakby coś było nie tak. Serwis odesłał mi aparat i powiedział, że jest dobry. Kiedy ja mimo tego widzę ciągle, że on jest popsuty kiedy robię zdjęcia pod odpowiednim kątem pod słońce. Proszę mi doradzić co z tym zrobić. (...)

Na początku nie załapałem o co chodzi, ale po dłuższym namyśle poprosiłem o zdjęcia. Okazało się, że autor wiadomości rzeczywiście ustawia się pod tak idealnie do źródła światła, aby uzyskać charakterystyczny efekt flary (dostałem 23 zdjęcia! ilustrujące tą sytuację). Niestety próba przemówienia do rozsądku oraz link do szkółki fotografii wyjaśniający to na nic się nie zdały. Czas mijał, aż tu nagle:

(...) ponownie piszę do Pana. Wysłałem sprzęt do serwisu, przebadali i powiedzieli, że jest dobry. Czy mogę ich jakoś pozwać, albo chociaż zażądać zwrotu pieniędzy? Dałem 1000 złotych za aparat, którym nie zawsze mogę robić zdjęcia. Proszę mi tylko powiedzieć co jest utaj uszkodzone, a ja poszukam więcej informacji samemu (...)

Żarty, żartami, ale sytuacja zaczyna robić się nie bezpieczne i udałem, że tej wiadomości już nie dostałem. Swoją drogą każdy kto był w serwisie, lub serwisie głównym (czyli mam na myśli np. siedzibę pod/w Warszawie gdzie swoje serwisy ma kilka większych firm). Zdaje sobie sprawę z metodyki, którą oni tam stosują oraz obowiązujących norm. Więc proszę o rozsądek wszystkich, którzy po tym jak dostaną sprzęt od głównego serwisu firmy (a nie sklepu, to spora różnica) i nadal coś nie gra o przemyślenie sposoby użytkowania urządzenia lub po prostu wymianie w sklepie.

(...) znajomy formatował mi laptop znajomy i teraz nie działają mi te 3 przyciski, co mam zrobić (...)

To jest kolejna klasyka. To był wielki błąd zostawiać swój adres pod artykułami dotyczącymi notebooków. Niestety, ale ciężko jest komuś tłumaczyć o co tutaj chodzi. Pół biedy jeżeli ktoś zostawił sobie partycję od przywracania systemu, można jeszcze coś spróbować wywalczyć, ale inaczej, kiepsko.
Niestety wiele pytań z tego działu się powtarza. I jest ich stanowczo zbyt dużo. Mogę całymi godzinami opowiadać o tym, dlaczego polecam wziąć konfigurację taką, a nie inną, ale trzeba cokolwiek rozumieć.

Jak będę miał więcej czasu wypiszę pytania z działu oprogramowania, które dostałem ostatnio. Wśród nich jest wiele ciekawszych sytuacji, jak uciekające foldery, natrętne przeglądarki oraz nie możliwe do zainstalowania oprogramowania. Również to, które po zainstalowaniu psuje procesor.

Dziękuję za uwagę!

- - -
* nie kopiowałem wiadomości w całości, nie chciałbym, żeby ktoś poczuł się urażony, pozwoliłem sobie też użyć innych słów. Wynika to nie z tego, że chciałem przebarwić sytuacje, a z szacunku do ludzi, którzy piszą do mnie o swoich problemach.